Урок розвитку мовлення за темою - синоніми і антоніми в мові

мета:
  • Продовжити формування понять "синоніми" і "антоніми".
  • Сприяти розвитку вміння розпізнавати і правильно вживати в мові синоніми і антоніми.
  • Сприяти розвитку усного та писемного мовлення, розширенню кругозору учнів, збагаченню словникового запасу;
  • Розвиток вміння вибирати антоніми в залежності від значення слова.
  • Сприяти створенню емоційно позитивної основи для розвитку комунікативних здібностей і навичок колективної співпраці.

Устаткування: посібник Соколової Т.Н. "Школа розвитку мови", індивідуальні картки, картки для групової роботи, кросворди, м'ячик, комп'ютер, проектор, інтерактивна дошка, картка "Рятувальний круг", штурвали червоного і зеленого кольору.

Тип уроку. закріплення знань

Перед уроком діти діляться на 4 команди по 6 - 7 осіб. У кожній команді вибирається експерт, який в ході заняття може скористатися словником синонімів або антонімів. На столах заздалегідь розкладені словники, картки необхідні для заняття. Як наочний супроводу використовується комп'ютерна презентація, деякі завдання виконуються на інтерактивній дошці.

Перед початком заняття на екрані висловлювання А.І. Купріна про російською мовою:

"Російська мова в умілих руках і в досвідчених вустах - гарний, співучий, виразний, гнучкий, слухняний, спритний і місткий"

I Організаційний момент

II Повідомлення теми заняття.

Мова - і старий, і вічно нов!
І це так чудово -
У величезному морі - море слів -
Купатися щогодини!

Сьогодні на уроці ми з вами зробимо захоплюючу подорож по морю слів. Воно величезне. У ньому безліч островів і рифів, проток і заток. На деяких островах ми вже побували. Щоб дізнатися, на які острова ми сьогодні вирушимо, необхідно відгадати кросворд.

У кожної команди своє завдання. Вам треба продовжити прислів'я і слово-продовження вписати в клітинки кросворду. Працюємо під девізом: "Не поспішай мовою, квапся справою" (див. Додаток №1)

Учитель зачитує прислів'я, діти закінчують їх, спілкуючись в команді.
  1. Хто хоче багато знати, тому треба мало. (СПАТИ)
  2. Як відгукнеться, так і. (Відгукнеться)
  3. Правда в вогні не горить і у воді не. (ТОНЕ)
  4. Корінь навчання гіркий, та плід його. (Солодкий)
  5. Один за всіх і всі за. (ОДНОГО)
  6. Ні одного - шукай, а знайшов -. (БЕРЕГИ)
  7. Рідна сторона - мати, а чужа -. (МАЧЕХА)
  8. Поганий мир кращий за добру. (СВАРКИ)

Прочитайте, що це за слово у вас вийшло по вертикалі.

(Синонімів, антонімів). Сформулюйте тему нашого заняття.

Сьогодні тема нашого заняття "синонімів і антонімів"

Ми продовжимо знайомство з цими поняттями.

- Як ви думаєте, на які питання по цій темі ми можемо відповісти за час подорожі? Назвіть їх. (Питання записані на слайді)
  • Які слова називаються синонімами, а які антонімами?
  • Які казки склав А.С.Пушкин?
  • Коли літери е, є, ю, я позначають два звуки?
  • Якою частиною мови можуть бути синоніми і антоніми?
  • Які пропозиції називаються оповідальними?
  • Для чого потрібні синоніми і антоніми в мові?
  • Що таке уособлення?

Дійсно, сьогодні на занятті ми відповімо на наступні питання. Учитель зачитує питання ще раз. (Залишилися питання, на які планується відповісти на уроці)

III Подорож на острів Синонімів.

Отже, подорож починається. Ось ми на острові Синонімів.

Для того, щоб зійти на берег, кожній команді треба виконати своє завдання (кожен учень працює індивідуально).

У вас на листочку написано слово, вам необхідно підібрати якомога більше синонімів цього слова і записати їх.

(Кожен учень виконує це завдання на окремому листочку. У кожної команди свого слова. Час роботи - 2 хвилини. Одна людина (експерт) з команди працює зі словником, він також виписує групу синонімів до даного слова).

ЗАПИШІТЬ ЯКНАЙБІЛЬШЕ СИНОНІМІВ ДО РЕЧІ
  • ДИТИНА
  • ЧАРІВНИЙ
  • РОБИТИ
  • ДОБРЕ

Спочатку слова зачитує команда, потім учень, який працював зі словником, доповнює відповідь.

ДИТИНА - дитя, дитятко, дітище, чадо, ребятенок, малюк, крихта, крихітка, малоліток, карапуз, малявка, кровинка.

ЧАРІВНИЙ - чарівний, чарівний, привабливий, чарівний, звабливий, чарівний.

РОБИТИ - споруджувати, ладити, працювати, здійснювати, робити, діяти, лагодити, майструвати, ремонтувати, докладати зусиль, проробляти, варгане, партачити, витворяти, викидати, відколювати, викамарівать.

ДОБРЕ - непогано, непогано, непогано, славно, ладно, здорово, важливо, важнецкі, світогляду, хоч куди, що треба, на ять.

Висновок. виявляється, у одного слова може бути багато синонімів, але кожен з них має свій смисловий відтінок.
  1. На нашому шляху Палац Синонімів. Щоб зайти в нього, потрібно відповісти на питання: "Які слова називаються синонімами?"

У Палаці влаштована виставка (на слайді малюнки: місяць, лікар, ялина, собака, кінь, бегемот, олівець, ромашка).

Розгляньте картини, до яких з них можна зробити відразу два підписи? (Користуючись інтерактивною дошкою, діти підписують картини)

Схожі статті