Історія походження і зародження російських прізвищ

У різних громадських шарах російські прізвища з'явилися в різний час. Першими в російських землях [en] придбали прізвища громадяни Великого Новгорода і його величезних володінь на півночі, що простягалися від Балтійського моря до Уральського хребта. Новгородські літописці згадують безліч прізвищ-прізвиськ вже в XIII столітті. Так, у 1240 році серед новгородців, полеглих в Невській битві, літописець згадує імена: «Костянтін' Луготініць, Гюрята Пінещінічь, Намст', дрочити Нездилов' сьшь шкіряника»

Трохи пізніше в XIV-XV століттях родові імена з'явилися у князів і бояр. Князі прозивалися по імені свого наділу, і моментом виникнення прізвища треба вважати момент, коли князь, втративши спадку, все-таки зберігав за собою і нащадками його назву як прізвисько: Шуйський, Воротинського, Оболенський, Вяземський та ін. Менша частина княжих прізвищ відбувається від прізвиськ: Гагаріни, Горбаті, Глазатого, Ликови тощо. Прізвища на зразок Лобанов-Ростовський з'єднують найменування князювання з прізвищем.

Боярські і дворянські російські прізвища утворювалися також від прізвиськ або від імен родоначальників. Процес становлення боярських прізвищ з спадкових прізвиськ добре ілюструється історією боярського (згодом царського) роду Романових. Його родоначальниками були жили в XIV столітті Андрій Іванович Кобила і Федір Андрійович Кішка Кобилін. Нащадки Федора Кішки протягом декількох поколінь носили прізвисько-Прізвище Кошкіна (в повному обсязі: його син Олександр Беззубец став родоночальнік Беззубцева, а інший син Федір Гольтяй - родоночальнік Гольтяевих). Кошкіна звалися його син Іван і онук Захар Іванович.

Серед дітей останнього, Яків Захарович Кошкін став родоначальником дворянського прізвища Яковльових, а Юрій Захарович став зватися Захар'їн-Кошкін, тоді як син останнього звався вже Роман Захар'їн-Юр'єв. Прізвище Захар'їн-Юр'єв, або просто Захар'їн, носив і син Романа, Микита Романович (так само як його сестра Анастасія, перша дружина Івана Грозного); проте діти і внуки Микити Романовича звалися вже Романовимі, ​​включаючи Федора Микитовича (патріарха Філарета) і Михайла Федоровича (царя).

В кінці XV столітті серед російських дворян з'являються перші прізвища іноземного походження, перш за все прізвища польсько-литовських і грецьких (наприклад Філософова) вихідців; в XVII столітті до них додаються такі прізвища західного походження, як Фонвізін, Лермонтова. Прізвища нащадків татарських вихідців нагадували про імена цих вихідців: Юсупов, Ахматов, Кара-Мурза, Карамзін (також від Кара-Мурза).

Але треба зауважити, що не завжди східне походження прізвища свідчить про східне походження її носіїв: іноді вони походять від татарських прізвиськ, що були у моді на московській Русі. Така прізвище Бахтеярови, яку носила гілку ростовських князів-Рюриковичів (від Федора Пріімкова-Бахтеяра), або прізвище Беклемишева, що сталася від прізвиська Беклемішев (тюркське - охороняє, сторожащій), яке носив Федір Єлизаровича, боярин Василя I.

У російських селян в цей період прізвищ зазвичай не було, функцію таких виконували прізвиська і по батькові. а також згадка їх господаря, так як в XVI столітті селянство центральної Росії піддавалося масового закріпачення. Наприклад, в архівних документах того часу можна зустріти такі записи: «Іван Микитин син, а прізвисько Меншиков», запис 1568 роки; «Онтон Микифор син, а прізвисько Ждан», документ 1590 роки; «Губа Микифор син Криві щоки, землевласник», запис 1495 роки; «Данило Сопля, селянин», 1495 рік; «Єфимків Воробей, селянин», 1495 рік.

У тих записах можна бачити вказівки на статус ще вільних селян (землевласник), а також відміну батькові від прізвища (син такого-то). Селяни північній Росії, колишніх новгородських володінь, могли мати справжні прізвища та в цю епоху, так як кріпосне право на ці області не поширювалося. Ймовірно, найвідоміший приклад такого роду - Михайло Ломоносов [en]. Можна також згадати Аріну Родіонівну Яковлєву - новгородську селянку, няню Олександра Сергійовича Пушкіна. Мало прізвища і козацтво. Прізвищами була наділена і значна частина населення земель входили до цього часу Річ Посполиту - Білорусь до Смоленська і Вязьми, Малоросія.

Ім'я, прізвище та по батькові людини. Звідки береться ця інформація?

Як ім'я людини впливає на його долю - Михайло Мата: