(За оповіданням А. І. Солженіцина "Матренин двір")
Мета: п ознайомити учнів з творчістю А.І. Солженіцина; допомогти учням задуматися над такими моральними поняттями як доброта, милосердя, чуйність, людяність, совість; підвести учнів до осмислення образу Мотрони як праведниці землі Руської; задуматися над сенсом життя людської.
Устаткування до уроку: портрет А.І. Солженіцина, виставка його творів; фотографія Мотрони Василівни Захарової; фотографія її хати.
1. Організаційний момент. мета уроку
2. Вступне слово вчителя: Сьогодні на нашому уроці, уроці-роздуму, ми будемо говорити не тільки про твір Олександра Солженіцина, а й про Росію, про російській людині, про російською народі. Ми будемо говорити про сенс людського життя, про сенс нашого з вами життя.
Питання: "Як жити на землі?" Рано чи пізно постає перед кожною людиною. А чи потрібно думати над тим, "як жити на землі?" Хіба це не все одно - хто як живе?
Один з відповідей на питання, "як жити на землі?", Ми постараємося знайти у Олександра Солженіцина, тому що справжній письменник думає про життя, розуміє життя і людей глибше.
3. Короткий повідомлення про письменника і його творчості, підготовлене учнем.
4.Рассказ учня про "Володимирській сторінці" Солженіцина
Учитель: про брести душевну рівновагу, довіру до себе і ближнього допомагає пильне, уважний погляд Солженіцина, що вміє в найнесприятливіших обставин помітити дорогоцінні проблиски доброти, безкорисливості, самопожертви в душі російської людини. Така героїня оповідання Мотрона Василівна Григор'єва.
5. Робота з текстом твору (аналіз прологу і 1 голови)
- Що дізнаємося ми про нього з прологу?
- Згадайте, за яких обставин відбувається перше знайомство читачів з Мотрею? (Мотря не входить в число "претендентів", що можуть пустити до себе в будинок постояльця; думка зайти до Мотрону з'являється у жінки, яка веде Ігнатіч по селу, в найостаннішу чергу: "Ну, хіба що до Мотрі зайдемо. Тільки у неї не так вбиральня, в запущена вона живе. "Не такий, як у всіх, і будинок Мотрони - весь побут її теж як би позначений печаткою" дивацтва ". (Опис хати.)
- Чи хоче Мотрона роздобути такого "вигідного" постояльця?
Підтвердіть свою відповідь цитатою з тексту.
Так, для жителів села вона - нікудишня господиня, яка не має можливості добре прийняти гостя в своєму запущеному будинку, герой-оповідач раптом відчуває, ЩОЦЕ життя внутрішньо близька йому -і залишається жити у Мотрони.
- Як проходить звичайний день у Мотрони?
(Багато горя і несправедливості довелося їй сьорбнути на своєму віку: розбита любов, смерть шістьох дітей, втрата чоловіка на війні, пекельна, не всякому мужику посильна праця в селі, важка неміч-хвороба, гірка образа на колгосп, який вичавив з неї всі сили , а потім списав за непотрібністю, залишивши без пенсії і підтримки.)
- Розлютилася на цей світ Мотрона, настільки жорстокий до неї?
Підтвердіть свою відповідь прикладами з тексту.
(Але - дивна річ! - Не розлютилася на цей світ Мотрона, зберегла добрий настрій, почуття радості і жалю до інших, по-прежнемулучезарная посмішка прояснює ееліцо.)
- Яке було у неї вірний засіб повернути собі добрий настрій?
"Я помітив: у неї було вірний засіб повернути собі добрий настрій - робота".
- Як відноситься Мотрона до роботи?
Не так, як всі, відноситься Мотрона до роботи: для неї етопонятіе синонімічно радості, відпочинку, ліків від усіх недуг.
- Як використовують її праця навколишні люди?
Безкорисливо допомагає вона сусідкам, щиро захоплюючись розмірами чужий картоплі.
"Сердилася Мотрона на кого-то невидимого", але зла на колгосп не тримала. Більш того - за першим же указом йшла допомагати колгоспу, не отримуючи, як і раніше, нічого за роботу.
Все настільки впевнені в її згоді, настільки звикли використовувати її працю, що не просять прийти, а просто констатують факт: "Товариш Григор'єва! Треба буде допомогти колгоспу! Треба буде завтра їхати гній вивозити! І вила свої бери! "," Завтра, Мотрона, прийдеш мені пособити. Картоплю будемо докопувати ". Ніколи не була їй робота в тягар, "ні праці, ні добра свого не шкодувала Мотрона ніколи". І безсовісно користувалися всі навколишні Матренінимбескористіем.
Безкорисливий - чужий корисливих інтересів. Користь - вигода, матеріальна користь.
- Як ставляться до Мотрону навколишні її люди?
Рідні майже не з'являлися в її будинку, побоюючись, мабуть, що Мотрона проситиме у них допомоги. Всі хором засуджували Мотрону, що смішна вона і дурна, на інших безкоштовно працює. Зовиця, визнавала за Мотрею простоту і щирість, говорила про це "з презирливим жалем". Нещадно користувалися всі Матренин добротою і простодушністю - і дружно засуджували її за це.
- Чи були в житті Мотрони хвилини радості?
Висновок: Мотрона Василівна, крім своєї доброти і совісті, не накопичила інших багатств. Вона звикла жити за законами людяності, поваги і чесності.
- Прочитайте початок 2 главки і дайте відповідь на питання: які відносини склалися між Мотрею і оповідачем? (Оповідач і Мотря живуть сьогоденням, чи не ятрять минулого один одного, не розпитують про нього.)
- Знайдіть і прочитайте опис зовнішності Тадея?
- Що руйнує цю тишу, звичний устої їх взаємовідносин?
Висновок: Прихід Тадея руйнує цю тишу, звичність, стійкість справжнього, минуле раптово нагадує про себе.
Гаряче, незабуте, воно, виявляється, не зникало, просто причаїлося до терміну. І термін прийшов. Минуле несподівано освітило все життя Мотрони новим, трагічним світлом. Перед нами з'являється інша, ще не знайома нам Мотрона. Вона, здається, змінюється навіть чисто зовні: "Я відкинувся - і в перший раз зовсім по-новому побачив Мотрю. "Саме в цей вечір Мотрона повністю розкривається перед Ігнатіч.
7. Інсценування епізоду "Розповідь про минуле"
Розповідаючи про своє минуле, Мотрона як би заново переживає ці події. "Так в той вечір відкрилася мені Мотрона сповна. І як це буває, зв'язок і сенс її життя, щойно ставши мені видимими, - в тих же днях прийшли і в рух ".
- Що змінило звичний спосіб життя Мотрони?
- Чому Мотрону важко зважитися віддати своїй вихованці заповідану світлицю за життя?
- Чому «не спить вона дві ночі", думаючи про світлиці? Шкода їй світлиці? Свою відповідь підтвердіть цитатою з тексту. (Мотрону не шкода саму світлицю; ломка будинку сприймається нею як ломка всього її життя)
- Чому читач вірить їй?
- Чому він відчуває, що події дійсно закінчаться трагічно?
- Навіщо Мотрона кидається навздогін за саньми?
- Що розповіла нам подруга Маша про останні хвилини життя Мотрони, про трагедію на переїзді?
- Ось і не стало Мотрони. "Убитий рідна людина", - не приховує свого горя герой-оповідач.
- Простежимо за поведінкою людей, що зібралися на похоронах Мотрони.
- Хто з них щиро переживає смерть Мотрони, гіркоту її втрати?
Висновок: Людей, дійсно щиро переживають смерть Мотрони, дуже мало - близька подруга, "друга" Мотрона і вихованка Кіра. Всі інші лише зображують горе, за текстом їх плачів і голосінь виразно відчувається бажання роздобути найвигіднішу частину спадщини. Тадей взагалі не приходить на похорони - він зайнятий порятунком світлиці. І виявилося, що йде Мотря з життя, так ніким і не зрозуміла, ніким по-людському не оплакана.
8. Виразне читання фіналу оповідання
- Як ви, хлопці, розумієте ці слова? Чи згодні ви з ними?
- У чому сенс слова "праведник"?
Праведник - це людина з чистою совістю і душею. (В. Даль "Тлумачний словник живої великоросійської мови".)
Праведник - праведно живе; у всьому згідно із законом Божу надходить, безгрешнік. (С. Ожегов "Тлумачний словник російської мови".)
У віруючих: людина, яка живе праведним життям, не має гріхів.
Людина, ні в чому не помилявся проти моральності.
Учитель: в статті "Каяття і самообмеження" Солженіцин позначить якусь міру праведності, безперервно зростаючу в одних і недоступну іншим:
"Є такі природжені ангели - вони начебто невагомі, вони ковзають як би поверх цьому житті (насильства, брехні, міфів про щастя і законності), анітрохи в ній не потопаючи, навіть торкаючись чи стопами її поверхні? Кожен з нас зустрічав таких, їх не десятеро і не сто на Росію, - це - праведники, ми їх бачили, дивувалися ( "диваки"), користувалися їх добром, в хороші хвилини відповідали їм тим же, вони мають у своєму розпорядженні, - і тут же занурювалися знову на нашу приречену глибину ".
Солженіцин допоміг нам побачити в простий російській жінці велику душу, побачити праведниці.
- Спробуйте, хлопці, намалювати словесний портрет Мотрони?
Висновок: Матренин двір - це є Матренин світ - особливий світ праведника. Світ духовності, добра, милосердя, про який писали ще Ф.М. Достоєвський і Л.Н. Толстой.
- Із загибеллю Мотрони руйнується цей світ?
- Хто зможе захистити "Матренин двір"? (Це питання складне, він ще раз повертає нас до переосмислення нашої розмови про сенс життя.)
- Як ви думаєте, хлопці, чи потрібні такі праведники в нашому житті?
- Чи можливо праведництво в нашому житті і чи знаєте ви людей, яких можна назвати праведниками?
Слово вчителя: Нині, коли взаємна ненависть, озлоблення, відчуження досягли жахливих розмірів, сама думка про те, що в наш неспокійний час можливі подібні люди, здасться деяким абсурдною. Проте це так. І я ніколи не погоджуся з твердженням, що російська людина за останні десятиліття морально виродився і зовсім втратив властиву йому колись духовну самобутність. Не погоджуся, перш за все, тому, що переконана: ніякі найстрашніші потрясіння не можуть за такий короткий історичний термін повністю знищити духовність народу, спотворити, перекрутити - так, але не знищити. Та до того ж якби це було так, то хіба збереглися б в нашій літературі дивні люди, блаженні, праведники, які не підім'яті, не зламані ні системою, ні ідеологією?
Висновок: Життя і доля кожного з них є для нас справжніми уроками життя - уроками добра, совісті і людяності.
Послухаємо прекрасний вірш Булата Окуджави (читає учениця.)
У нашому житті, прекрасною і дивною,
і короткою, як розчерк пера,
над запаленою свіжою раною задуматися, право, пора.
Задуматися і придивитися,
подумати, поки живий,
що там криється в сутінках серця,
в самій чорної його комори.
Нехай твердять, що справи твої погані,
але пора навчитися, пора
НЕ вимолювати жалюгідні крихти
милосердя, правди, добра.
Але перед ликом суворої епохи,
що по-своєму теж права,
НЕ вижулівать жалюгідні крихти,
а творити,
засукавши рукава.
Учитель: д Справді, добро вимагає повсякчасного, щоденного терплячого праці душі, добротворчества. Мотрона, героїня Солженіцина, не переслідує ніяких особистих цілей, не чекає ні винагород, ні подяки, а робить добро по внутрішньої потреби, тому що не може інакше. Вона як би випромінює чисте світло добра. Доброта твориться людиною в людині і людиною в самому собі.
Кожен добрий вчинок, слово, бажання безсмертні.
Прожити життя праведно - як просто і як неможливо важко.
9. Домашнє завдання: письмово відповісти на питання
"Про що змусив мене задуматися розповідь А. І. Солженіцина" Матренин двір "?
МОУ «ЗОШ №3 з поглибленим вивченням
«Люди! Поки серця стукають, - пам'ятаєте. »
Війна - жесточе немає слова.
Війна - сумніше нету слова.
Війна - святіші нету слова.
У тузі і славі цих років.
І на устах у нас іншого
Ще не може бути і немає.
Вступне слово вчителя: В. О. війна проти фашистської Німеччини (1941-1945 рр.) Стала одним з найбільших і значних подій історії нашої країни, яка залишила глибокий, незгладимий слід у свідомості і психології народу, в його літературі і мистецтві. У воєнні роки отримали розвиток всі жанри поезії. Вірші та пісні воєнних років підтримували патріотичний дух і кували перемогу. Після війни поети з болем в душі згадували про пішли з життя товаришів, зберігали пам'ять про про цю жорстоку війну і заповідали нащадкам пам'ятати.
1 уч. Такою все дихало тишею,
Що вся земля ще спала, здавалося.
Хто знав, що між миром і війною
Всього якихось п'ять хвилин залишилося
2 уч. (Під фонограму пісні «Священная война»)
Вставай, страна огромная, Вставай на смертний бій
З фашистської силою темною,
З проклятою ордою!
Нехай лють благородна
Скипає як хвиля
Йде війна народна -
Дамо відсіч душителя
Всіх полум'яних ідей,
завданнями. Знайомство з творами інших жанрів має дати учням. Проізведеніяжівопісі. аріяІгоря. арія. Слово о полку Ігоревім ". Не випадково опера «КнязьІгорь» присвячена пам'яті М.І. Глінки: слідом за глінкінскому «Русланом і Людмилою» Бородін.
завданнями. твори. Епос і лірика в музиці Бородіна. Опера «КнязьІгорь». Коротка історія створення опери. до «Слова о полку Ігоревім». Подання учням стародавнього. аріяІгоря. арія. живописом і архітектурою, театром і хореографією. Знайомство.
оперу «КнязьІгорь» одним із творів. які складають славу російської музики? 24.09 5 Опера А.П.Бородина «КнязьІгорь. знань Ознайомити учнів з сучасним прочитанням твору давньоруської літератури «Слово о полку Ігоревім» в жанрі.
знайомства. * Ару - шрастр. Слово о полку Ігоревім "- твір. Князя. Ігор Северянин. Завдань Рози Світу - завдань. В проізведеніежівопісі щось. ОпереБородіна. Слово" інтернат ". Ніякої ізоляції учнів від такого життя інтернат не припускав. Учнів.
призначений для учнів 8-9. різні завдання. знайомство з різними творами. оперні арії. плакати, проізведеніяжівопісі. музичні. опери «КнязьІгорь» на музику А. Бородіна. «Слова о полку Ігоревім. »Епізоди, співзвучні фрагментами опери і.