Заняття «в пташиної їдальні»


МОУ «Володимирівська середня загальноосвітня школа



Класний керівник Дуракова Е.Н.

«У пташиної їдальні»
Мета: дати уявлення про те, як зимують птахи; показати зв'язок їх життя зі станом рослин і неживої природи взимку; виховувати любов до природи, дбайливе і дбайливе ставлення до птахів

Обладнання: годівниці, корм для птахів, таблиця «Зимуючі птахи», шапочки-маски птахів
хід заняття

  1. Повідомлення мети заняття

  2. вступна бесіда

-Яка зараз пора року?

-Назвіть зимові місяці.

-Які зміни відбулися в неживій природі?

-Як це вплинуло на життя тварин?


  1. Знайомство з поняттями «перелітні» і «зимуючі« птиці.

    • Чому багато птахів відлітають у теплі країни?

    • Як цих птахів називають?

-Багато птахів відлітають від нас на зиму за тридев'ять земель. Коли у нас зима, там цвітуть квіти. Іволги відлітають в Китай; жайворонки, перепели годуються в африканських степах; а в далекому Єгипті, на великій річці Ніл, годуються наші качки і чаплі. Шпаки подорожують до Франції, Італії та Англії. Але багато птахи не летять на південь і залишаються на зиму.

    • Як називають птахів, які залишаються у нас на зиму?


  1. Бесіда за таблицею «Зимуючі птахи»

    • Назвіть зимуючих птахів (сороки, ворони, горобці, глухарі, рябчики)


Полетіли пташині зграї,

Ліс в заметах до гілок.

Ось тоді ми і дочекалися

Наших північних гостей.

Зимовий ліс не спить, а дрімає,

Сріблом обнизаний весь,

Чи не покинувши цю землю,

Багато птахів залишилося тут.

Хто там спритно і наполегливо

Лазить гострим дзьобом вниз?

Це поползень моторний

Перед зграйкою синиць.

У узлісся в старих ялинках

Від зорі і до зорі

Розмова ведуть чечітки.

Голосно вторять снігурі.

Строкатий дятел крикне голосно,

Розігнавши лісову тишу,

А на вирубках, на липках,

Відгукнеться жвавий чиж.

Я б могла ще так багато

Про лісових сказати співаків,

Як серед холоднечі і морозів

Вивів клест своїх пташенят.

Як з ранку і до заходу

На реп'яхах гостюють щиглики

І поспішають кудись

Як, світанок зустрічаючи новий,

Будить ліс своїх гостей.

Чи не опишеш навіть словом

Красу землі моєї.

-Не страшна зима птахам, якщо є корм. Сита птах і тепло їй під пухом і пір'ям. Червоніють кетяги горобини, і чи не пролетять мимо них зграйки снігурів і омелюхи. Строкатий дятел постукає по суку носом, дістане з-під кори короеда, зірве шишку і полетить в свою кузню довбати її. І все ж птиці нерідко голодують. Особливо важко їм під час хуртовини, снігопаду, сильного морозу. З десяти синиць виживають дві. І щоб їм допомогти, ми повинні ... А що ми повинні?

-Чим харчуються птахи?

(Діти розглядають зразки насіння, що лежать на партах в конвертиках)

-Давайте тепер складемо таблицю, щоб знати, які птахи що люблять.


Насіння для птахів

соняшнику вівса кавуна

(Всі птахи) (вівсянки, синиці) (синиці, повзики)
пшона, проса гарбуза, дині кедрових горішків

(Вівсянки, горобці, синиці) (синиці, горобці) (повзики, дятли)
горобини, калини льону конюшини

(Снігурі, омелюхи) (всі птахи) (щиглики, горобці, синиці)


  1. Читання вірша З.Александрова «Нова їдальня»


Ми годівницю змайстрували

Ми столову відкрили.

Буде вам взимку обід.

В гості в перший день тижня


До нас синиці прилетіли.

А у вівторок - снігурі,

Найяскравіше ранкової зорі.

Три ворони були в середу.

Ми не чекали їх до обіду.

А в четвер з усіх країв -

Зграя жодних виробів.

У п'ятницю в їдальні нашої

Голуб ласує кашею.

А в суботу на пиріг

Налетіли сто сорок.

У неділю, неділя

Прилетів гонець весняний -

Ось і пісеньці кінець.



  1. Інсценування сценки «Скарга птахів»

-Тепер ви знаєте, чим годувати зимуючих птахів. Але не завжди пташки задоволені вашими насінням. Послухайте їх розмову.
(До дошки виходять 6 чоловік в шапочках птахів: сорока, снігур, горобець, синиця, клест, щиглик і розігрують наступну сценку.)

Сорока. Тра-та-та-та-та. Що я бачила, що чула. Хлопці птахам зробили прекрасні столові, а вони, невдячні, на сусідньому заметі на них скарги пишуть, вередують і вередують.

Щиголь. Насіння і конопля в їдальні недавление. Дзьоб свіхнешь, поки їх розкусиш. У нас від такої їжі мозолі на язику.

Воробей. Неподобство! Прилетів перекусити, а столову снігом засипало! До вечора коноплю розкопував. Хоч навіс зробили б, чи що.

Синиця. Сало салу ворожнечу! Могли б вивісити несолоне, у нас від солоного животи болять.

Клест. Залишився голодний, обід вітром здуло. Хто зробив годівницю без бортиків? Вітер у нього в голові!

Снігур А де насіння бур'янів? Де горобина, калина, бузина, де кавунові і насіння дині?
- Заспокойтеся, птиці! Все буде в порядку. Як бачите, хлопці, мало зробити годівницю, насипати в неї корм, треба ще подумати, чи гарна годівниця і чи зможуть ваш корм є птиці.


Кожен день, коли встаємо

Ми з братиком удвох,

Взявши крупи і хлібних крихт,

На ганок біжимо швидше.

Багато ласкавих. хороших

Прилітає до нас друзів.

На годівниці сидячи, птиці

Чистять клювики свої.

Тут щиглики, чижі, синиці

І пронози горобці.

Чекають нас також терпляче

І красені снігурі ...

Всі звикли - не полохливі,

Хоч руками їх бери!



  1. Розвішування годівниць в шкільному саду.

- Треба допомогти птахам - нашим пернатим друзям - пережити несприятливий для них час, і зробити це зовсім неважко. Птахів слід підгодовувати, вони легко звикають до місця підгодівлі, регулярно відвідують його, і це можна використовувати також для спостережень, щоб навчитися краще дізнаватися тих птахів, яких ми охороняємо.


Покормите птахів взимку,

Щоб з усіх кінців

До вас зліталися, як додому.

Стайки на ганок.

Чи не багаті їх корми,

Жменя одна потрібна.

Жменя одна - і не страшна

Приручити птахів в мороз

Щоб без пісень не довелося