Відкритий урок по класу фортепіано, журнал «здоров'я школяра»

Відкритий урок по класу фортепіано
методичні розробки

Колектив - фортепіано
Тип заняття - майстер-клас

розвиток духовності та загальної культури через розвиток образно-музичного мислення.

Мета уроку:

показати на практиці методи роботи з початківцями маленькими учнями на заняттях по класу фортепіано, що сприяють розвитку музичного мислення дитини.

навчальні - вивчення нотної грамоти, постановка рук, придбання виконавських навичок; розвиваючі: розвиток музичного та художнього мислення, творчої активності, емоційної і вольової сфер особистості, створення мотивації до отримання знань та навичок для досягнення мети; виховні: виховання стійкого інтересу до занять, любові до мистецтва у всіх формах, зміцнення зв'язку дитини з педагогом, формування художньо-естетичного смаку.

Дидактичний матеріал:

ілюстрації до «Дитячого альбому» П. Чайковського.

Використовуваний музичний матеріал:

П.І. Чайковський: «Хвороба ляльки», «Нова лялька», Старовинна французька пісенька »,« В церкви »,« Італійська пісенька »,« Солодка мрія ». М.І. Фарбувати: «Дощик». Т.І. Смирнова: «Їде, їде паровоз».

Попередня робота:

малювання з дітьми запрошень і наочного матеріалу для гри «Їде, їде паровоз» - картинок «Зоопарк»; оформлення залу; виготовлення афіш для музичних історій; робота з батьками.

хід заняття

Озвучування казки включило: вправи для кисті і плечового пояса; гімнастику для пальців; постановку руки на 1,2,3,4 пальці; вивчення руху вгору, вниз, на одному місці; орієнтацію на клавіатурі; теоретичний матеріал - «пульс», ритм, співвідношення чверті і восьмих; графічне зображення і знайомство з буквеної системою позначення нот; вдосконалення координації рук; штрихи non legato і legato; рух в терцію.
Надалі з'явиться багато нового для учениці, але все буде зв'язуватися з її образним сприйняттям дійсності і співвідноситися з віком.

учитель:
А зараз творче завдання. Софіко хоче задати Вам музичну загадку: До нас в зоопарк їдуть слони і ведмеді, зайці і білки, змії і хворі звірятка.

«Паровоз, паровоз,
Чути стукіт його коліс.
Ти кого, паровоз,
У зоопарк до нас привіз? »

(Педагог показує учениці по черзі чотири картинки, що зображують вагончик з різними звірами, так, щоб зал їх не бачив. Дитина грає п'єсу чотири рази, кожен раз намагаючись передати образи тварин на картинці. Потім глядачі відгадують, які звірятка зараз їдуть в вагончику. «Зоопарк в вагонах »: слони і ведмеді - повільно, голосно, штрих non legato; зайці і білки - рухомо, легко, підстрибуючи; хворі тваринки - ця ж п'єса виповнюється в мінорі; змії - повільно, штрих legato. Цікаво те, що останню загадку відразу і точно відгадав самий малий нькій в залі хлопчик, при загальному подив мовчанні старших слухачів.)

На цьому прикладі добре видно, що активне переживання музичного твору допомагає сприйняттю музики, позначається на творчому процесі виконання. Тільки тоді, коли діти навчаться по-справжньому слухати музику і роздумувати про неї, вона зможе грати в їх житті роль естетичну, пізнавальну і виховну. Запалюючи іскру інтересу в пізнанні цікавого світу музики, ми виховуємо в учня любов до мистецтва, формуємо його художньо-естетичний смак.

учитель:
А зараз дозвольте представити режисера циркового шоу Сніговиків - Дашу. Учениці 7 років, попередньої підготовки також не мала.
В її цирковій програмі працює сім снеговічков. Дашенька, представляй артистів, які прийшли сьогодні на репетицію (педагог називає їх: A, E, D, C, F, G, а учениця грає тризвуку двома руками. Am, C, Dm, Em, F, G). Відмінно, майже всі в зборі! Немає тільки кого? Снеговичка В. А хто з артистів прийшов на репетицію невеселий? (Учениця називає літери, які позначають мінорні тризвуки: A, D, E.) З таким настроєм можна працювати. Що потрібно для того, щоб вони повеселішали? (Учениця пропонує їх погодувати - змінити середню ноту). Ну що ж, нехай проспівають свої партії і відправляються підкріпитися в буфет (учениця грає 3-им пальцем спочатку правою, потім лівої руки розкладені тризвуки). Наші артисти репетирують дуже складні перекиди. Їх нам покажуть Сніговички F і G (учениця грає двома руками короткі розкладені тризвуки зі зверненнями). А ще Сніговички вчаться танцювати. C, ти готовий показати руху польки? (Учениця грає двома руками фактуру акомпанементу польки). А ось повернулися з буфета наші артисти. Ну-ка покажіться! (Учениця грає мажорні тризвуки A, D, E двома руками.) Прекрасно! Снеговичок A танцює вальс зі своїми друзями (учень грає двома руками фактуру акомпанементу вальсу). Всі молодці! На сьогодні репетиція закінчена.

Озвучування «Шоу Сніговиків» включило: знайомство з акордами: мажорним і мінорним тризвуком, їх зверненнями. Знайомство з фактурою акомпанементу польки і вальсу, з 2-х і 3-х долинним розміром.

Ще одне творче завдання для обох дівчаток.
Педагог показує ілюстрації з «Дитячого альбому» П.І. Чайковського і пропонує до них музичні уривки в своєму виконанні. Діти вголос міркують, про що розповідають картини. Який настрій у кожній з них? Які переважають фарби? Чи є рух на картині і як воно зображено? Потім педагог грає п'єсу ( «Хвороба ляльки». «Нова лялька», «Старовинна французька пісенька») і пропонує підібрати картину, яка відображатиме настрій музики. Це завдання виконують обидві учениці разом, шепочучи, сміючись і радіючи, коли приходять до єдиної думки. Картина підбирається абсолютно точно.

Схожі статті