Урок з російської мови в 10-му класі по темі - морфемика

Мета уроку:
  • Узагальнити і систематизувати матеріал про склад слова, про типах і функціях морфем.
  • Формувати уявлення учнів про тісний взаємозв'язок морфемного і словотвірного розборів.
  • Удосконалення навичок правопису.

1. Організаційний момент.

2. Постановка мети уроку.

Увага, уяву, спогад, сприйняття, дисциплінованість, самооцінка, ідентифікація, індивідуальність, інтуїція, меланхолік, темперамент, наполегливість, нюх, чарівність, узагальнення, дотепність, дотик, ставлення, відчуття, пригадування, роздратування, рефлексія, самостійність, тестування, умовивід, врівноваженість, характер, цілеспрямованість, еволюція, експеримент, емоції.

4. Повторення і систематизація раніше вивченого теоретичного матеріалу. Фронтальне опитування-бесіда з учнями з питань.
  1. Що таке морфема?
  2. Які морфеми ви знаєте? Що вони означають?
  3. У чому відмінність кореня від інших морфем?
  4. Як називаються всі морфеми, крім кореня?
  5. Що таке однокореневі слова? Чим вони відрізняються від форми слова?
  6. Що таке приставка, суфікс, постфікси?
  7. Що таке основа слова?
  8. Для чого потрібні службові морфеми?
  9. В якій частині слова укладено лексичне значення?
  10. Які частини слова виражають граматичне значення?
  11. Чому морфеми можна розділити на словозмінної (формотворчих) і словотвірні?
  12. Які частини мови не мають закінчення?
  13. Що таке нульове закінчення? Як його визначити?
  14. В якій частині мови в слові можна виділити два закінчення?
  15. Згадайте орфографічні правила, які спираються на вміння виділяти морфеми в слові?

5. Відпрацювання умінь і навичок. Робота з роздатковим матеріалом.

А) Розподільчий диктант з позначенням частини мови, графічним виділенням основи і закінчення (якщо воно є): є форми словозміни / немає форми словозміни.

Купання, адже, два, дочка, веселіше, місяць, стійко, граючи, сміючись, могутній, звичайно, справа, миша, ніколи, можна, навмисне, не можна, фойє, синій, червоніє, гарячий, близько, внаслідок, погасивши, навпіл, сторож, згодом, трохи, невтерпеж, пофарбувавши.

Б) Розподільчий диктант. Ділимо слова на дві групи, з огляду на функції виділених морфем:

1) слова зі словозмінна (формотворними) морфемами;

2) слова зі словотворчими морфемами.

Роби-ті. рас -трепать, леп-і-ть, величний-її. най-найкращий, велич-ав -ий, міцніше-е. висі-л-а, височить-айш -ий, счаст-лів -ий, при -чудлівий, де- маскувати, лис-ий. ярко-ий. мил-ейш -ий, красне-я.

В) "Дві хвилини на відповідь".

1) Чи можна по морфеме визначити частину мови? Доведіть.

-ЕШЬ. -ит. -ого. Л-. -і. -І І.

Чи можна, не визначаючи частина мови, правильно розібрати за складом слова СКЛО, КРАСИВО? Чому? Поясніть графічно.

Г) У кожному ряду однокореневих слів знайдіть зайве. Обгрунтуйте свій вибір. Як називаються такі коріння?
  1. Любити, будь-хто, любов, любитель;
  2. духовність, духовний, духи;
  3. долина, частка, знедолити, бездольний;
  4. довгий, довго, довгота, борг;
  5. полон, бранець, пленарний, полонити;
  6. липа, липкий, Липняк, липовий;
  7. скарб, шукач скарбів, укладання;
  8. місто, міський, городянин, загородки;
  9. бурити, бурильник, буря;
  10. комір, повернути, повернення;
  11. мілину, мілина, мірошник;
  12. носити, носової, носій;
  13. дорога, залізничний, дорогий;
  14. направо, правопорядок, (кримінальна) право;
  15. ділене, подільник, дільник;
  16. молитва, молити, моль;
  17. сель, сільський, односельці;
  18. гуляти, як кіт наплакав, гулянка;
  19. міна, минути, замінувати;
  20. манна (крупа), манок, заманити.

6. Самостійна робота, виконання тестового завдання.

2. У якому ряді у всіх словах виділяється нульове закінчення?
  1. убік, убрід, вгору;
  2. вгору, вдалину, зліт;
  3. ввезення, вдих, погляд;
  4. вниз, уздовж, помах.
3. У якому ряді всі слова не мають закінчення?
  1. гак, номер, наскрізь;
  2. миша, тут, четверо;
  3. здавна, заново, лише;
  4. напрокат, самокат, вдосталь.
4. У якому слові виділяються два закінчення?
  1. кароокий;
  2. що-небудь;
  3. сімдесят;
  4. кафе-бар.
5. У якому ряді у всіх словах виділені морфеми є словозмінна (формотворними)?
  1. най-менший, від-плисти, мотиву-я;
  2. сдела-л-а, велич-айш-ий, най-найгірший;
  3. гарний-її, виніс-л-а, снів-а;
  4. пере-пиляти, ши-л-і, весел-їй.
6. У якому ряді у всіх словах виділяється приставка над-?
  1. напис, надуманий, набридати;
  2. надріз, надомница, надувний;
  3. надламаний, надкусити, надсічка;
  4. надрубка, надриватися, надійність.
7. У якому ряді у всіх словах виділяється приставка ис?
  1. покалічений, об'їздити, іскрометний;
  2. спотворений, скоса, шукачка;
  3. викривлений, спокусник, винятковий;
  4. спокутування, ісклеванний, копалини.
8. У якому ряді у всіх словах виділяється закінчення-іть?
  1. витрачаєте, піднесіть, штовхніть;
  2. хочете, фарбуєте, зігніть;
  3. будуєте, вартуєте, дозволите;
  4. бережіть, підкресліть, зберіть.

Схожі статті