Урок навколишнього світу на тему - звідки береться і куди дівається сміття

Всіх прихистила наша планета,
тільки для сміття місця тут немає.

Мета уроку: дати уявлення про джерела побутового сміття та способах його утилізації.

освітні:
  • сформувати у дітей уявлення про джерела побутового сміття та способах його утилізації;
  • привернути увагу учнів до великого значення в нашому житті необхідності дотримання чистоти в будинку, місті, природному оточенні;
  • познайомити з професією еколога.
Розвиваючі:
  • розвивати вміння орієнтуватися в екологічно значимої ситуації;
  • розвивати розумові операції, мова, творчі здібності учнів.
виховні:
  • виховувати любов і дбайливе ставлення до природного оточення;
  • виховувати почуття власної відповідальності за утилізацію сміття;
  • виховувати працелюбність і працездатність;
устаткування:
  • Малюнок із зображенням лісової галявини.
  • Малюнки із зображенням сміття.
  • Дві картинки із зображенням Мурашки.
  • Листочок з малюнком: "Куди дівається сміття з нашого житла?" - у кожного учня.
  • Картинка із зображенням злючка-Грязючкі.
  • Два значка із зображенням лопати.
  • Чотири коробки для сортування сміття.

Організаційний момент - речевка.

У школу ми прийшли вчитися,
Чи не лінуватися, а трудитися.
Працюємо старанно,
Слухаємо уважно.

Постановка проблемного питання.

Виходять 2 учні в костюмах Сороки і Лесовичка.

Сорока. Здрастуй, Лісовичок! Що ти сьогодні такий похмурий?

Лісовичок. А чого мені радіти?

Сорока. Подивися, який сьогодні сонячний і теплий день!

Лісовичок. Ти вгору дивишся, Сорока, а ти вниз подивися. Настрій у тебе відразу зіпсується.

Сорока. Що це у тебе тут діється? На цій галявині був порядок, а тепер стільки бруду і сміття.

Звідки це все тут з'явилося? Куди ж ти все це сміття дінеш?

- Що ж, хлопці, Сорока задала Лесовичка два питання: звідки береться і куди дівається сміття? І сьогодні на уроці ми постараємося відповісти на них.

Вивчення нової теми.

- Розгляньте зображення лісової галявини.

- Який сміття ви тут бачите?

+Пластикову пляшку, скляну банку, консервну банку, фантики від цукерок, яблучний огризок, шкірку від апельсина.

- Як все це сміття виявився в лісі?

Люди спеціально його туди принесли і кинули?

+Ні, люди прийшли в ліс відпочити, помилуватися на природу, пограти з дітьми на галявині. Вони поїли і залишили все це сміття.

- Що треба зробити, щоб після вашого відходу з лісу природа не страждала?

+Сміття треба забирати з собою і викидати його в сміттєві контейнери.

- Подивіться на нашого Мурашка. На минулому уроці ми говорили про шоколад.

Мурашка пішов в магазин і купив коробку цукерок. Цукерки він з'їв зі своїми друзями. Що у нього залишилося?

- Як ви думаєте, куди Мурашка діне коробку?

+Викине на смітник.

- Чи замислювалися ви коли-небудь про те, скільки сміття збирається щодня в ваших родинах?

- Відкрийте підручник на стор. 62 і розгляньте верхній малюнок.

- Що зображено на ньому?

+Коробки, банки, обгортки, пляшки:

- Через те, що деякі люди кидають сміття де попало, не прибирають його за собою, близько мурашника, де жив наш Мурашка, одного разу сталося ось що:

- Розгляньте верхній малюнок в підручнику на стор. 63.

Що ви побачили на цьому малюнку?

+Мурашник, завалений сміттям. Працьовиті мурашки прибирають це сміття за допомогою маленького підйомного крана.

- Отже, хлопці, які правила ми з вами будемо дотримуватися, перебуваючи в лісі, на річці, в парку, у дворі?

+Ми не будемо кидати сміття де попало, що не будемо залишати його в лісі, на річці, а будемо викидати його в урни, сміттєві відра, контейнери.

Діти по лісі гуляли,
За природою спостерігали.
Вгору на сонці подивилися
І їх промінчики зігріли.
Метелики літали,
Крилами махали.
Дружно ляскаємо,
Ногами тупає.
Добре ми погуляли,
І трішечки втомилися.

Дозвіл проблемних ситуацій.

а) - А куди ж дівається сміття з нашого будинку?

- Давайте простежимо його шлях на своїх листочках і покажемо стрілкою, як сміття потрапляє в сміттєвоз.

+Сміття з відра потрапляє в сміттєпровід, звідти в сміттєвий контейнер, потім сміття потрапляє в сміттєвоз.

б) - Хлопці, прочитайте питання.

+ Куди краще вивезти сміття?

На дошці 3 варіанти відповідей:

На завод з переробки сміття.

- Виберіть правильну відповідь і поясніть чому?

+На завод з переробки сміття. З нього роблять нові упаковки.

- Самий хороший варіант - це завод з переробки сміття. Але, на жаль, вони є не скрізь, тому найчастіше сміття вивозять на сміттєзвалища.

- Де організовуються звалища?

- Звалище повинна розташовуватися на значній відстані від міст і селищ, в такому місці, щоб вітер не приносив до житла людини неприємний запах. Це місце не повинно розташовуватися поблизу водойм і заповідників.

- Кого ви бачите на зображеної в підручнику звалищі?

+Ми бачимо на звалищі знайому нам злючка-Грязючку.

- Прочитайте, що вона говорить?

+Люблю хлопців, які кидають сміття де попало!

- Чи хочемо ми, щоб на нашій лісовій галявині оселилася Злючка-Грязючка?

- Що треба зробити, щоб її тут не виявилося?

+Треба навести порядок на лісовій галявині.

- Щось можна закопати, а щось обов'язково віднести в спеціальний контейнер для сміття.

- Хлопці, а ви знаєте, що сміття містить шкідливі речовини для здоров'я людини і навколишнього середовища. Найбільш небезпечним є скло, особливо бите. Воно нічим не розчиняється і може пролежати в землі сотні років. Небезпечним є метал і пластмаса. Пляшки, банки, поліетиленові пакети, гумові речі - все це треба виносити з собою і не залишати в лісі. Папір розкладається швидко, але краще закопати її, щоб не псувала зовнішній вигляд природи.

Харчові відходи (огризки, очищення, шкурки) теж не можна розкидати, а краще закопувати.

- Знаючи все це, спробуємо прибрати сміття з нашої лісової галявини.

- Що треба прибрати - зніміть, а що можна залишити - накрийте значком із зображенням лопати.

На лузі ростуть квіти
Небувалої краси.
До сонця тягнуться квіти
З ними потягнися і ти.
Вітер дме іноді
Тільки це не біда.
Нахиляються листочки,
Опускають пелюсточки.
А потім знову встають
І як і раніше цвітуть.

Продовження. Дозвіл проблемних ситуацій.

в) "Друге життя непотрібних речей".

- У багатьох країнах, жителі, перш ніж викинути сміття, сортують його.

- Для чого сортують сміття?

+Щоб легше його було переробляти або знищувати.

- Давайте і ми розсортуємо сміття, прибране з нашої галявини, в наші "контейнери".

Схожі статті