Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин

Урок вивчення нової теми «Об'єднання множин». На початку уроку дається повторення попереднього матеріалу - перетину множин.

Мета уроку: продовження вивчення операцій над множинами, знайомство з поняттям «об'єднання» множин.






Завдання уроку:
- освітні: повторити пройдений матеріал за допомогою гри «Назви перетин»; закріпити вміння використовувати операції над множинами;
- розвиваючі: формувати в учнів навички роботи з множинами;
- виховні: розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність учнів при виконанні завдань.
Тип уроку: комбінований (урок закріплення отриманих знань, вивчення нової теми).
На уроці формуються універсальні навчальні дії (УУД):
особистісні: пояснювати, що виходить добре, що немає;
пізнавальні: спостерігати і робити самостійні висновки про головні ознаки предметів і явищ;
регулятивні: визначати мету діяльності; висловлювати свою версію, намагатися пропонувати спосіб її перевірки; визначати успішність виконання свого завдання в діалозі з учителем, порівнюючи результат з метою;
комунікативні: оформляти свою думку в усному мовленні, помічати відмінності своєї та іншої точок зору, вчитися виконувати різні ролі в групі.
Програмне забезпечення: ЦОР з інформатики, 2 клас, Горячев А.В. «Інформатика в іграх і задачах»
план уроку
1. Організаційний момент.
2. Повторення.
3. Гра «Назви об'єднання».
4. Гра «Два міста».
5. Об'єднання вкладених множин.
6. Розмістити елементи по множинам.
7. Гра «Скільки елементів?».
8. Завдання «Різні напої».
9. Робота в парах.
10.Практіческая робота за комп'ютерами
11. Оцінювання учнів.
12. Підсумки уроку.
13. Домашнє завдання 79 в зошиті.

Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Повторення.
2.1. Перевірка домашнього завдання 70 в зошиті.
Викликається один учень до дошки і розбирає домашнє завдання.

Хлопці, ви пам'ятаєте Незнайку і його друзів - героїв книг Миколи Носова? Давайте сьогоднішній урок проведемо в казкових містах, в яких був Незнайко і згадаємо його друзів.

2.2. Гра «Назви перетин».
У Квітковому місті, в якому жив Незнайко, було багато квітів, від чого він і називався так. Казкове місто стоїть на Огурцової річці, названої так через які ростуть там у величезній кількості огірків. У місті існував автомобіль, що працює на газованій воді.
У Сонячному місті, в який в який Незнайка, Кнопочка й Пачкуля Пістрявенький здійснили подорож на газованому автомобілі, є зоопарк, цирк, безліч театрів, кінотеатрів і спортивних майданчиків, Сонячний парк, архітектурне управління, фабрика модного одягу, наукове містечко. Більшість коротишек їздять на особистих автомобілях.
Назвіть перетин цих множин.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


3. Гра «Назви об'єднання».
Незнайка, Знайка, Пілюлькін, Винтик, Шпунтик - це ... (жителі Квіткового міста, персонажі, герої книги про Незнайку).
Квітковий, Сонячний - це ... (казкові міста).
4. Гра «Два міста».
Проводиться за трьома наступним завданням:
1) Зелений місто назване так через які ростуть там у великій кількості фруктових дерев. Місто населений малятами.
Місто Зміївка названий так через захоплення місцевих жителів - запуску повітряних зміїв. Місто практично позбавлений дерев. У цьому місті живуть малюки.
а) Викликаний учень малює на дошці необхідні безлічі у вигляді кіл.
б) Учитель: якщо тепер об'єднати ці безлічі в одне, то отримаємо в даному випадку всі елементи обох множин. Таке безліч називається об'єднанням двох множин (учитель заштриховуєш на дошці обидва кола).

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


2) В Квітковому місті зростає багато огірків, а в Зеленому місті Малятка займаються тим, що вирощують овочі та фрукти.
а) Учитель: Що об'єднує ці міста? Огірки, так як це овочі. Які ви знаєте еше овочі та фрукти? Давайте впишемо, де вони будуть перебувати. На дошці повинні з'явитися два пересічних кола (безлічі).
б) Учитель: Об'єднання цих двох множин складається з усіх елементів обох множин, а їх загальні елементи входять до цього об'єднання тільки по одному разу, так як відповідно до розуміння безлічі в математиці жоден елемент не може міститися в безлічі кілька разів (адже він один!). Огірки будуть знаходитися тільки в перетині!






Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


5. Об'єднання вкладених множин.
У Квітковому місті дуже багато різних квітів, а також біля нього є ліс, в якому коротуна збирали гриби і ягоди. У лісі росли дерева: берези, сосни, ялини, осики. На вулицях Квіткового міста росли квіти: дзвіночки, маргаритки, ромашки, кульбаби. Яка безліч буде рослини, а яке - квіти? Розмістіть елементи всередині цих множин.
а) З викликаним учнем вчитель веде діалог приблизно наступним чином:
- Що таке квіти? Це рослини? (Так).
- А є тут ще інші рослини? (Є. Берези, сосни, ялини, осики.)
- Значить, якщо ти квітка, ти завжди входиш в безліч рослин. Значить, ці множини. (Вкладені).
б) Учитель: Об'єднанням цих множин в даному випадку буде саме безліч рослин, так як квіти і так входять в нього.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


6. У Пончика в будинку стояли круглі стільці, круглий стіл, на якому лежали тарілки, блюдця. Пончик любив поїсти, тому на столі, в тарілках і блюдцях у нього лежали: сосиски, батон, бублики, бублики, помідори, огірки, гриби, ягоди. Додайте всі ці предмети по множинам.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


7. Гра «Скільки елементів?
Жителі Квіткового міста: Незнайка, Знайка, Гунька, Пілюлькін, Винтик, Шпунтик, Пончик, Авоська, Небоська, Кнопочка, Пачкуля Пістрявенький, Пулька, Сиропчик, Буркун, Гусля, Капелька, Микроша, Мовчун, Мушка, Растеряйка, Ромашка, Стекляшкін, Топік , Торопижка, Тюбик, Цветик.
а) Дівчата Квіткового міста: Кнопочка, Капелька, Мушка, Ромашка. Решта - хлопчики. Підраховуємо суму в цих двох множинах і записуємо на дошці. Виявляється, що сума елементів двох множин дорівнює кількості елементів в їх об'єднанні.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


б) З усіх Дівчаток Квіткового міста (результат - на дошку) Ромашка і Кнопочка носили хвостики з бантиками (результат - на дошку).
В даному випадку в об'єднанні елементів менше, ніж в сумі цих множин.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


в) Мушка і Кнопочка іноді любили одягати яскравого кольору брючки:
- дівчинки (підрахунок - на дошці);
- діти в брюках (підрахунок - на дошці).
І знову в об'єднанні менше елементів, ніж в їх сумі.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин

Учитель: А тепер розберемося, чому ж в різних випадках результати
різні.
а) Безліч хлопчиків і безліч дівчаток.
Безлічі різні і тому об'єднання цих множин дорівнює сумі елементів двох множин
б) Дівчата і дівчатка з хвостиками.
В даному випадку кількість елементів в об'єднанні дорівнює кількості елементів, великий збір (яке включає мале), Тобто, менше, ніж проста сума елементів цих множин.
в) Дівчата і діти в брюках.
В даному випадку кількість елементів в об'єднанні трохи менше
суми елементів обох множин, так як діти в брюках входять в безліч дівчаток.

8. Завдання «Різні напої».
У Сиропчика будинки стоять дуже багато різних пляшок з сиропами і напоями. На першій полиці в буфеті стояли пляшки з цукровим сиропом, з газованим цукровим сиропом, з полуничним морсом, з вишневим сиропом, з яблучним сиропом, з малиновим сиропом. На другій полиці стояли журавлинний морс, вишневий сироп, грушевий сироп, полуничний морс, сливовий сироп, персиковий нектар. Скільки всього різних напоїв стояло у Сиропчика в буфеті?
а) Щоб підрахувати їх кількість складемо схему у вигляді кіл.
Питання: А як розташовані ці кола відносно один одного? (Вони
перетинаються, тому що в цих множинах є загальні елементи (однакові
напої).
Після цього заповнюються кола схеми. І по ній добре видно, що
різних напоїв на двох полицях всього 9.

Урок інформатики у 2 класі на тему об'єднання множин


9. Робота в парах.
У Винтика и Шпунтика на двох всього 8 різних деталей, 3 деталі однакові. Скільки деталей може бути у Винтика і скільки деталей може бути у Шпунтика? 1 безліч - деталі Винтика, 2 безліч - деталі Шпунтика.
Роздаю дітям 2 безлічі, вони намальовані на кальці овалами. Усередині множин поставлені точками елементи: на 1 овалі 4 точки і на 2 овалі 4 точки. Так як безлічі перетинаються, то в їх перетині завжди буде 3 елементу. Після цього залишиться 5 елементів, які потрібно «доповісти» в ці безлічі наступними способами:
а) 1 і 4 (тоді в першому безлічі буде 4 елементи, а в другому - 7);
б) 2 і 3 (в першому - 5, а в другому - 6);
в) 3 і 2 (у першому - 6, у другому - 5);
г) 4 і 1 (в першому - 7, у другому - 4)
Все це робимо, накладаючи один овал кальки на інший.

Привіт, Олена Валеріївна. Добре, що для дітей другого класу матеріал оформлений за мотивами казки Н. Носова. Їм буде цікаво виконувати завдання, допомагаючи казковим героям. А якщо цікаво, то і завдання вчителя будуть виконуватися, що найголовніше в навчанні дітей такого предмету, як інформатика. Дякуємо.







Схожі статті