Семінар доонк зустрічаємо птахів!

Конспект уроку по навколишнього світу на тему: «Зустрічайте птахів!»

дата проведення: 31. 03. 09

учитель: Невська А.В.

Ім'я уроку: «Жайворонки, прилетите! Літо в дзьобі принесіть! Сонце землю нехай

зігріє, травичка нехай зазеленіє ».

Мета: познайомити дітей з особливостями пристосування птахів в різних кліматичних умовах.

Освітні: закріпити і розширити знання дітей про птахів, зимуючих в наших краях, і перелітних

птахів; вчити знаходити взаємозв'язки в природі і на цій основі пояснювати природні явища.

Розвиваючі: формувати уявлення про науковому пошуку, методах роботи вчених.

Виховні: виховувати почуття розуміння прекрасного, любові до природи: дбайливе ставлення до

птахам в різні пори року; прищеплювати дбайливе ставлення до пернатих.

1. Ім'я уроку: «Жайворонки, прилетите! Літо в дзьобі принесіть! Сонце землю нехай

зігріє, травичка нехай зазеленіє ».

2. Фотографії «Повернення птахів в рідні краї».

1. Демонстраційний матеріал «Уроки екології», наочність № 9 «Зустрічайте птахів».

2. Дидактичні картки «Птахи».

3. Індивідуальні дзеркала.

4. Ланцюжок харчування (птиці гусениці листя).

5. Фотографії «Повернення птахів в рідні краї».

6. CD - програвач, CD - диск «Доторкніться до природи» із записом «Caressed by the wind».

8. Картки - завдання «Перелітні і зимуючі птахи».

9. Картки з проблемними питаннями.

I. Організаційний момент

- Привіт хлопці! Сьогодні ми проведемо урок за круглими столами, працюючи в групах.

Це допоможе нам навчитися працювати в дружному, узгодженому і цілеспрямованому колективі. прошу

вас встати і приготуватися до уроку.

- Подивіться свого сусіда по столу в очі, посміхніться, подумки побажайте товаришам хорошого

настрою. Подивіться на мене. Я вам теж бажаю гарного настрою і цікавої роботи на

- Давайте підготуємося до нашої спільної роботи. Хто - то з вас сьогодні виступить з повідомленням,

хто - то візьме участь в обговоренні нової теми, тому виконаємо гімнастику артикуляції,

яка допоможе зробити нашу мову яскравою і виразною. Так як всі заняття присвячено життю птахів,

то давайте виконаємо вправи, пов'язані з ними. Візьміть дзеркало в руки і розташуйте його

навпроти вашого рота.

- Виконуємо першу вправу «Голодні пташенята». Широко відкрийте рот, кінчик язика впріть в

нижні зуби. Вимовте 3 рази склад «Ам».

- Наступна вправа "Пташенята ковтають їжу". Закрийте рот і 3 рази проковтнути слину.

- Вправа "Дзьоб птаха". Повільно всмоктуйте щоки в зазор між зубами. Губи щільно зімкніть і

витягніть вперед. (З рази)

- Виконуємо вправу «Пташенята чекають їжу». Відкрийте рот. Зробіть з мови "чашечку" і

утримуйте її під рахунок до "шести".

- Вправа «Дятел» Підніміть язик за верхні зуби і постукайте 3 рази, вимовляючи: "ТДД-тдд-

- Велике вам спасибі. Коли ви виконували цю розминку, мені здалося, що я перебуваю в лісі,

де багато різних птахів. Покладіть, будь ласка, дзеркала на край парти.

II. актуалізація знань

З метою емоційного настрою учнів на засвоєння теми уроку заняття починається з виразного

читання вчителем уривка з вірша Юрія Шмідта «Перелітні птахи». звучить музична

композиція «Caressed by the wind».

Перелітні птахи - не летять навмання Від холодної зими і тріскучих морозів. Настає весна - прилітають назад В край, де чекають їх поля, і тужать берези.

А коли прилетять - свої гнізда зів'ють, І пташенята з гнізда влітку вилетять знову.

парку давно знайомих і незнайомих нам птахів.

- Хлопці, згадайте і назвати птахів, яких ви можете зустріти в місті або в лісі.

- Ви назвали дуже багато птахів. Молодці!

- А тепер давайте спробуємо визначити, навіщо потрібні птиці. (Можливі відповіді учнів)


- Бачу, ваші відповіді розійшлися в думках. А щоб нам прийти до єдиних висновків, давайте прочитаємо

(Читання дітьми назви заняття, читання вголос добре читає учнем.)

- Птахи - вісники весни. З їх поверненням, з їх дзвінким співом в наше життя приходить весна.

Птахи символізують початок, зародження чого - то нового.

Постановка цілей заняття

- І сьогодні на занятті ми

• закріпимо знання про перелітних і зимуючих птахів;

• будемо вчитися знаходити взаємозв'язки в природі і пояснювати природні явища;

• будемо вчитися працювати в групах.

• а також будемо вчитися споглядати прекрасне в природі, будемо вчитися бережного ставлення до

(Мета заняття на проекторі)

- Прочитайте про себе мету заняття.

(Читання дітьми назви заняття, читання вголос добре читає учнем.)

III. Перевірка домашнього завдання

- в ході підготовки до цього заняття вам було запропоновано завдання по групах:

• групі № 1 - підготувати повідомлення про зимуючих птахів;

• групі № 2 - підготувати повідомлення про перелітних птахів.

Їхні виступи з найцікавішими повідомленнями про зимуючих птахів.

Висновок учнів: до зимуючим птахам ми віднесли голуба, горобця, ворону, галку, синицю. також нами

була зроблена цікава і пізнавальна виставка про зимуючих птахів.

- До зимуючих птахів, як сказали хлопці, ми відносимо голуба, ворону, горобця, галку, синицю.

(Показ птахів на проекторі) Зимуючі птахи - це птахи, які переживають холодну і морозну зиму

в наших краях. Давайте послухаємо повідомлення про перелітних птахів.

Їхні виступи з найцікавішими повідомленнями про перелітних птахів.

Висновок учнів: до зимуючим птахам ми віднесли стрижа, зяблика, шпака, дрозда, качку, гайвороння,

зарянка, ластівку, солов'я, варакушкі. Нами була зроблена виставка про зимуючих птахів.

- До перелітним птахам, як сказали хлопці ми відносимо стрижа, зяблика, шпака, дрозда, качку,

гайвороння, зарянка, ластівку, солов'я, варакушкі. (Показ птахів на проекторі) Перелітні птиці - це

птиці, які переживають холодну і морозну зиму в південних країнах.

- Молодці, хлопці! Ви виконали велику роботу. Кожен з вас постарався виразно і яскраво

уявити обрану вами птицю. Думаю, слухачі багато почерпнули для себе з ваших

виступів. Я пропоную проводити виступаючих на свої робочі місця оплесками. (Клас

IV. Робота над темою заняття

1. Актуалізація знань

- З початком весни повертаються на Батьківщину птиці, що зимували в теплих краях. Як вони звуться,

назвіть ще раз?

- Назвіть причини повернення птахів. (1. збільшення довжини дня, 2. інстинкт повернення на батьківщину).

- Які комахи з'являються першими? (Ті, які зимують в дорослому стані: деякі

- Коли з'являються перші весняні квіти, комах стає більше. Чому?

(Є корм - нектар квітів. Комахи починають розмножуватися. Вони відкладають яйця. З них

вилуплюються гусениці у метеликів і личинки у жуків, мух, бабок).

- Чому комахи відкладають багато яєць? (Велика частина гине, їх клюють птахи, забирають мурахи.)

- Гусениці метеликів харчуються листям, швидко ростуть і перетворюються в нерухомих лялечок. через

деякий час з кожної лялечки з'являється доросла метелик. Але не можна забувати про те, що не у

всіх комах бувають лялечки. Їх немає у коників, попелиці, сарани.

- Яку роль в природі відіграють комахи? (Запилюють рослини, отже, беруть участь в утворенні

плодів насіння; комахи - це їжа для різних птахів, звірів.)

2. Відкриття нового знання

- Яка птах прилітає раніше всіх? Ну й весняна птиця: чорного кольору, любить за плугом ходити

і годуватися? (Грач)

Учитель показує зображення цього птаха на проекторі.

- Чому граки прилітають першими? (Вони можуть ходити по землі і збирати насіння, плоди, розморожені

з-під снігу залишки органічних речовин).

- Граків називають вісник весни. У народі кажуть: «Грач на горі - весна на дворі.»

- За грачами прилітають і інші птахи. Відгадайте, про кого йде мова в загадці:

На жердині палац

У палаці співак

Звати його. (Шпак - вчитель показує відповідний малюнок на проекторі)

- Слідом за грачами прилітають шпаки, жайворонки.

- А коли прилітають водоплавні?

- Чому в цей час?

- Яких водоплавних птахів ви можете назвати?

- А тепер подивіться, як виглядає зозуля на цій картинці (проектор). Велика, строката. зозуля

прилітає, коли дерева одягнуться листям. Чому? (Вона харчується комахами, яких збирає на

деревах. А їх стає більше після розпускання листя.)

- Пізніше всіх прилітають ластівки і стрижі. Чому? (Високо в небі, де вони мешкають і харчуються,

комахи з'являються пізніше).

- Яке основне заняття навесні у птахів? (Вони будують гнізда і шукають собі пару)

- Чому це відбувається саме навесні? (Велике значення для спонукання птахів до розмноження має

освітленість, велика тривалість світлового дня і, звичайно, достатня кількість корму).

- А навіщо потрібні птиці лісі?

- Птахи допомагають життя лісових рослин двояко. Вони сприяють поширенню насіння дерев,

чагарників, трав. А ще - захищають ліс від комах і є ланкою в ланцюзі харчування.

3. Актуалізація знань

- Складемо ланцюжок харчування (дітям пропонуються малюнки, з відповідними зображеннями: листя,

птиці гусениці листя

4. Продовження роботи над темою уроку

- Як людина може охороняти птахів навесні?

Якщо ви побачили в лісі гніздо, що ви зробите:

а) понесе пташенят додому;

б) візьмете пташенят в руки і покладіть назад;

в) обійде це місце, не підходячи;

г) підійдете до гнізда, подивіться, не чіпаючи нічого руками? (На проекторі)

Правильна відповідь - звичайно, в). І в підтвердження послухайте вірш:

НЕ розоряти ГНІЗД

Нехай нам співають без нот.

Нехай співають без слів, -

Я знаю все, про що співає

Щиголь і Репола.

Співають на гілках соловей

Малинівка і дрізд.

"Ти гнізда розоряти не смій,

Чи не чіпай пташиних гнізд!

Ти в наші гнізда не дивись,

Чи не ставай на пні,

Яєчок теплих Не бери -

Через тиждень або дві

Зайди послухати в сад -

Пташенята в молоденької листі

- Чим же прекрасні птахи? (Співом і зовнішнім виглядом)

- Давайте послухаємо весняні пісні птахів нашого лісу і подумаємо, як себе вести за містом, щоб

зберегти цю красу. (Діти слухають аудіозапис з голосами птахів)

- Як же поводитися за містом?

Між гілок новий будинок,

Немає і двері в тім домі,

Тільки кругле віконце,

Чи не пролізе навіть кішка. (Шпаківня).

- Хлопці, як ви думаєте, як правильно встановити шпаківню?

- Прочитайте, будь ласка, корисні поради по установці шпаківні. Раптом вам коли - небудь вони

(Читання дітьми, читання вголос добре читає учнем.)

- Як ви думаєте, як харчуються птахи взимку?

- Як ви думаєте, як харчуються птахи навесні?

- Чого не можна робити біля шпаківень і годівниць?

- Щоб зробити життя птахів захищеної, ми можемо зробити шпаківні та годівниці. годівниці можна

розвішувати на узліссях лісопарків, в скверах, у дворах. Маленьку годівницю можна повісити за

вікном або на балконі. Якщо ви живете в висотному будинку, не дивуйтеся: відомі випадки, коли синиці

відвідували годівниці, розташовані навіть на 16-му поверсі. За годівницею можна спостерігати, малювати або

фотографувати. Якщо ви будете постійно піклуватися про птахів, то вони до вас звикнуть, і ви

зможете годувати їх прямо з руки.

Ходить по двору індик

Серед качок і подруг.

Раптом побачив він гайвороння

(Зупинитися, здивовано подивитися вниз)

(Руками, немов крил, поплескати себе по боках)

Весь роздувся, немов куля

Або мідний самовар

(Зчепити округлені руки перед грудьми)

(Похитала головою, примовляючи «балу - балу - балу», як індик)

VI. Закріплення нового матеріалу

- У вас на партах лежить картка із зображенням птахів.

- На які дві групи можна розбити цих птахів? (На перелітних і зимуючих)

Вправа «Щоб ви зробили, якби побачили ...» Групам лунає картка з проблемним питанням.

Учні після обговорення дають відповідь.

1. Що б ви зробили, якби побачили випав з гнізда пташеня?

2. Що б ви зробили, якби побачили хлопчика, розоряє пташине гніздо?

3. Що б ви зробили, якби побачили хлопчика з рогаткою в руках?

4. Що б ви зробили, якби побачили пташку, що сіла до вас на підвіконня?

- Як же ми будемо ставитися до пернатих, які потрапили в біду? (Дбайливо, постараємося зробити так, щоб

Гра «Добре - погано»

На проекторі учням пропонуються питання:

Багато шпаківень - добре чи погано?

Багато дітей у шпаківень - добре чи погано?

Багато їжі в годівницях - добре чи погано?


VII. підсумки заняття

- Давайте повернемося до імені нашого сьогоднішнього уроку. Прочитайте його ще раз.

(Читання дітьми назви уроку, читання вголос добре читає учнем.)

- Що несуть птиці зі своїм прильотом?

- Що дають птиці людині?

- А що можемо зробити ми для пернатих?

(Відповіді учнів з опорою на наочність № 9)

- Як зробити так, щоб вони захотіли повернутися до людини, жити поруч з ним?

- Що нового ви дізналися на уроці? (Познайомилися з деякими перелітними і зимуючими птахами;

зрозуміли, що птахи - наші друзі, вони прикрашають наші ліси і наповнюють їх дзвінким співом; дізналися,

як зустрічати птахів навесні.)

- Хлопці, настала весна! З кожним днем ​​стає все тепліше і тепліше. З південних країн до нас

повертаються перелітні птахи, в рідних лісах чується спів знайомих нам зимуючих птахів. Не можна

забувати про користь, яку вони нам приносять. Покормите, змайструєте шпаківню або годівницю, і

птиці подарують вам чудовий спів і гарний настрій.

VIII. Додаткове творче завдання

- З приходом весни в нашому місті проводяться фотоконкурси і конкурси малюнків та листівок «З

любов'ю зустрічаючи пташині зграї ... », також конкурси літературних творів з цієї ж тематики.

- Я знаю, що хто - то з вас добре малює, у кого - то добре виходить писати вірші і

розповіді. І тому я приготувала невелике творче завдання для бажаючих. На гілочках верби

шпаківню, в шпаківні творче завдання. Кому цікава така робота, підійдіть до мене.

- За підсумками виконання творчого завдання ми створимо екологічний вісник з охорони птахів

- Тепер, коли домашнє завдання вам відомо, я пропоную вам вийти на шкільний двір і встановити

шпаківню на дереві, яке знаходиться навпроти нашого вікна. Думаю, що незабаром в ньому з'являться

- Дякую за заняття.

ФОТОСЕССІЯ УРОКУ "ВСТРЕЧАЙТЕ ПТАХІВ!"