План - конспект уроку - видоутворення - результат дії чинників еволюції - біологія, уроки

План - конспект уроку - видоутворення - результат дії чинників еволюції - біологія, уроки

План - конспект уроку

«Видоутворення - результат дії чинників еволюції»

Мета: Розкрити механізми процесу видоутворення, сутність географічного та екологічного видоутворення

Завдання: Освітня: познайомити з поняттям «видоутворення».

Розвиваюча: розвиток теоретичного мислення, умінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Виховна: екологічне виховання.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Устаткування: презентація «Процеси видоутворення», комп'ютер, інтерактивна дошка.

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань

  1. Назвіть основні положення теорії Дарвіна
  2. Що є одиницею еволюції? Чому?
  3. До чого можуть призвести еволюційні процеси в популяціях?
  4. Що таке вид? Якими критеріями він характеризується?
  5. Чому репродуктивний критерій вважається найбільш важливим?

III. Підготовка до сприйняття нового матеріалу

Хлопці, ми з вами сьогодні продовжуємо розглядати еволюційне вчення з точки зору сучасних концепцій і порівнювати це вчення з дарвінізму.

Що таке видоутворення, його типи і причини різноманітності видів в природі. Продовжимо розвивати вміння порівнювати раніше вивчений матеріал з новим, і робити висновки на основі порівняння.

(В ході міні-лекції ви тезисно будите записувати матеріал в зошит.)

Нас з вами оточує величезна різноманітність організмів. Багато видів птахів, риб, рослин і т.д. Як воно виникло? Що лежить в основі видоутворення?

Видоутворення - це складний еволюційний процес, виникнення нового виду за певних умов.

А тепер розглянемо типи видоутворення. Розрізняють видоутворення аллопатрических, або географічне, яке відбувається, як правило, поступово і повільно, і симпатрическое, яке протікає в різному темпі, але частіше стрибкоподібно.

При алопатрія нові види виникають внаслідок поділу ареалу популяцій батьківського виду річками, морями, горами, пустелями і ін. Змінами ландшафту. В результаті ізоляції між ними переривається обмін генами. Виникнення генетичних відмінностей поступово призводить до нездатності особин з роз'єднаних популяцій до схрещування, що в подальшому стає причиною утворення нових видів.

Так виникли родинні види конвалії. Вихідний вид кілька мільйонів років тому (в третинному періоді) був широко поширений в листяних лісах Євразії. З настанням льодовиків в четвертинному періоді єдиний ареал виду був розірваний на кілька частин, іландиш зберігся лише на територіях, які уникли заледеніння (Далекий Схід, Закавказзя, Південна Європа). Після відступу льодовика конвалія, що зберігся на півдні Європи, знову поширився по листяним і частково змішаних лісах, утворивши новий вид, більший, з широким віночком. На Далекому Сході, відокремленому від Європи величезними просторами тайги, виник інший вид - з червоними черешками і восковим нальотом на листі.

З тієї ж причини в Євразії стався розрив величезного ареалу ворони, коли одні популяції в Західній і Центральній Європі і Північно-Східної Азії утворили форму з чорною забарвленням (можливо, раніше вона була спільною для всіх популяцій), а у птахів, що мешкають на півдні Центральної Європи, на Кавказі і в Прикаспії, чорний колір зустрічається тільки на голові, крилах і хвості, все інше оперення сіре. Однак, на відміну від популяцій конвалії, у ворон зберігалася можливість контактів та обміну генами між «чорними» і «сірими» популяціями, що призводило до появи гібридних особин, що давали плідне потомство. Тому популяції ворон лише розділилися за забарвленням, а поділу на два чітких біологічних виду не сталося.

Сімпатріческое видоутворення можливо в 3 випадках: при збільшенні числа хромосом (як правило, кратному числу хромосом вихідної форми); шляхом гібридизації з наступним подвоєнням числа хромосом (в цьому випадку новий вид добре відрізнити від батьківських форм); внаслідок хромосомних перебудов (мутацій). Збільшення хромосомного набору і гібридизація дають, як правило, швидкий ефект у рослин, т. К. Призводять до нескрещиваемости вихідного і виник виду. Гібридизація і хромосомні перебудови, що призводять до ізоляції особин всередині спочатку єдиного виду, властиві як рослинам, так і тваринам.

Для сімпатріческого видоутворення характерно поява нових видів, завжди (крім гібридогенного виникнення виду) близьких морфологічно до початкового стану.

Цікавим прикладом виникнення репродуктивної ізоляції може служити погремок великий, який на НЕ скошує лузі цвіте і плодоносить все літо. Але якщо протягом багатьох років з року в рік на лузі косити траву, багато рослин в популяції не будуть доживати до утворення насіння. В результаті відбору, який в цьому випадку несвідомо здійснюється людиною, зберігаються і залишають насіння тільки ті рослини, які або цвіли до початку косовиці, або після. Так виникли популяції погремка, що ростуть на одному лузі, але ізольовані за термінами цвітіння. Позбавлені можливості схрещуватися, вони утворили ранньоквітучих і пізньо-квітучу форми, які в подальшому можуть призвести до виникнення окремих видів.

Часто аллопатрических і Симпатричні форми видоутворення діють разом, змінюючи і доповнюючи один одного, тому чітко визначити межі кожної з них важко. Однак у всіх випадках для виникнення нового виду необхідна будь-яка форма ізоляції протягом певного часу, поки природний відбір не "розведе" популяції остаточно.

Процес видоутворення вперше був науково обгрунтований Ч. Дарвіном (1859) у праці "Походження видів шляхом природного відбору»

Користуючись підручником, с. 68 - 69 заповнити в зошиті таблицю «Способи видоутворення»

Приклади утворення нових видів

Нові форми організмів виникають як результат розриву ареалу та просторової ізоляції.

Розширення ареалу великий синиці спричинило створення трьох підвидів; з родоначального виду лютиков утворилося 20 видів.

Спосіб видоутворення, при якому нові форми займають різні екологічні ніші в межах одного ареалу.

Люцерна серповидна зростає біля підніжжя Кавказу, а люцерна клейка серед стосів (мабуть, походять від одного виду); розпадання виду чорний дрізд на дві групи: одна живе в глухих лісах, а інша - близько житла людини в межах загального ареалу.

Питання для обговорення: Подібність і відмінності способів видоутворення.

  1. Географічне видоутворення пов'язані з розширенням ареалу виду і виникненням ізольованих популяцій.
  2. Екологічний видоутворення пов'язані з різними екологічними умовами. що також веде до біологічної ізоляції.

Домашнє завдання. § 25, с. 68 - 69, питання 1 2 усно.

План - конспект уроку

«Видоутворення - результат дії чинників еволюції»

Мета: Розкрити механізми процесу видоутворення, сутність географічного та екологічного видоутворення

Завдання: Освітня: познайомити з поняттям «видоутворення».

Розвиваюча: розвиток теоретичного мислення, умінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Виховна: екологічне виховання.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Устаткування: презентація «Процеси видоутворення», комп'ютер, інтерактивна дошка.

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань

Питання до класу

Назвіть основні положення теорії Дарвіна

Що є одиницею еволюції? Чому?

До чого можуть призвести еволюційні процеси в популяціях?

Що таке вид? Якими критеріями він характеризується?

Чому репродуктивний критерій вважається найбільш важливим?

III. Підготовка до сприйняття нового матеріалу

Хлопці, ми з вами сьогодні продовжуємо розглядати еволюційне вчення з точки зору сучасних концепцій і порівнювати це вчення з дарвінізму.

Що таке видоутворення, його типи і причини різноманітності видів в природі. Продовжимо розвивати вміння порівнювати раніше вивчений матеріал з новим, і робити висновки на основі порівняння.

(В ході міні-лекції ви тезисно будите записувати матеріал в зошит.)

Нас з вами оточує величезна різноманітність організмів. Багато видів птахів, риб, рослин і т.д. Як воно виникло? Що лежить в основі видоутворення?

Відообразованіе- це складний еволюційний процес, виникнення нового виду за певних умов.

Вивчення нового матеріалу.

А тепер розглянемо типи видоутворення. Розрізняють видоутворення аллопатрических, або географічне, яке відбувається, як правило, поступово і повільно, і симпатрическое, яке протікає в різному темпі, але частіше стрибкоподібно.

При алопатрія нові види виникають внаслідок поділу ареалу популяцій батьківського виду річками, морями, горами, пустелями і ін. Змінами ландшафту. В результаті ізоляції між ними переривається обмін генами. Виникнення генетичних відмінностей поступово призводить до нездатності особин з роз'єднаних популяцій до схрещування, що в подальшому стає причиною утворення нових видів.

Так виникли родинні види конвалії. Вихідний вид кілька мільйонів років тому (в третинному періоді) був широко поширений в листяних лісах Євразії. З настанням льодовиків в четвертинному періоді єдиний ареал виду був розірваний на кілька частин, іландиш зберігся лише на територіях, які уникли заледеніння (Далекий Схід, Закавказзя, Південна Європа). Після відступу льодовика конвалія, що зберігся на півдні Європи, знову поширився по листяним і частково змішаних лісах, утворивши новий вид, більший, з широким віночком. На Далекому Сході, відокремленому від Європи величезними просторами тайги, виник інший вид - з червоними черешками і восковим нальотом на листі.

З тієї ж причини в Євразії стався розрив величезного ареалу ворони, коли одні популяції в Західній і Центральній Європі і Північно-Східної Азії утворили форму з чорною забарвленням (можливо, раніше вона була спільною для всіх популяцій), а у птахів, що мешкають на півдні Центральної Європи, на Кавказі і в Прикаспії, чорний колір зустрічається тільки на голові, крилах і хвості, все інше оперення сіре. Однак, на відміну від популяцій конвалії, у ворон зберігалася можливість контактів та обміну генами між «чорними» і «сірими» популяціями, що призводило до появи гібридних особин, що давали плідне потомство. Тому популяції ворон лише розділилися за забарвленням, а поділу на два чітких біологічних виду не сталося.

Сімпатріческое видоутворення можливо в 3 випадках: при збільшенні числа хромосом (як правило, кратному числу хромосом вихідної форми); шляхом гібридизації з наступним подвоєнням числа хромосом (в цьому випадку новий вид добре відрізнити від батьківських форм); внаслідок хромосомних перебудов (мутацій). Збільшення хромосомного набору і гібридизація дають, як правило, швидкий ефект у рослин, т. К. Призводять до нескрещиваемости вихідного і виник виду. Гібридизація і хромосомні перебудови, що призводять до ізоляції особин всередині спочатку єдиного виду, властиві як рослинам, так і тваринам.

Для сімпатріческого видоутворення характерно поява нових видів, завжди (крім гібридогенного виникнення виду) близьких морфологічно до початкового стану.

Цікавим прикладом виникнення репродуктивної ізоляції може служити погремок великий, який на НЕ скошує лузі цвіте і плодоносить все літо. Але якщо протягом багатьох років з року в рік на лузі косити траву, багато рослин в популяції не будуть доживати до утворення насіння. В результаті відбору, який в цьому випадку несвідомо здійснюється людиною, зберігаються і залишають насіння тільки ті рослини, які або цвіли до початку косовиці, або після. Так виникли популяції погремка, що ростуть на одному лузі, але ізольовані за термінами цвітіння. Позбавлені можливості схрещуватися, вони утворили ранньоквітучих і пізньо-квітучу форми, які в подальшому можуть призвести до виникнення окремих видів.

Часто аллопатрических і Симпатричні форми видоутворення діють разом, змінюючи і доповнюючи один одного, тому чітко визначити межі кожної з них важко. Однак у всіх випадках для виникнення нового виду необхідна будь-яка форма ізоляції протягом певного часу, поки природний відбір не "розведе" популяції остаточно.

Процес видоутворення вперше був науково обгрунтований Ч. Дарвіном (1859) у праці "Походження видів шляхом природного відбору»

Закріплення вивченого матеріалу.

Користуючись підручником, с. 68 - 69 заповнити в зошиті таблицю «Способи видоутворення»

Схожі статті