Експериментальна діяльність «повітря»

Наталя Семенютіна
Експериментальна діяльність «Повітря»

Мета. Узагальнення і систематизація уявлень дітей про повітрі.

1. Розвивати пізнавальну активність в процесі експериментування.

2. Розвивати логічне мислення.

3. Розвивати бажання самостійно робити висновки.

1. Розширити уявлення дітей про властивості повітря. невидимий, має вагу, при охолодженні стискається, при нагріванні розширюється, пружний.

2. Продовжувати знайомити дітей зі способами виявлення повітря.

3. Ознайомити дітей з історією винаходу повітряної кулі.

4. Активізувати мова і збагачувати словник.

5. Навчати дітей відповідати на поставлені запитання.

1. Виховувати вміння уважно слухати вихователя і однолітків.

2. Виховувати культуру спілкування з дорослими і однолітками, і культуру

поведінки на заняттях.

Матеріал. 4 столи. На першому - віяла і повітряні кулі (за кількістю дітей). На другому - скляні ємності з водою, серветки, стаканчики, трубочки і ємності, наповнені водою. На третьому - баночки, пляшечки різного розміру, 1 кульку. На четвертому - 2 склянки (один з чистою водою, другий з газованою, невеликі шматочки пластиліну.

Стільці за кількістю дітей на них білі халати. Проектор, екран, ноутбук, колонки, сумка-холодильник, фен.

Бесіда з дітьми про значення повітря для всього живого «Для чого нам потрібне повітря?». Спостереження за рибками «Як рибки дихають у воді». дидактична гра «Живе - неживе».

хід заняття

- А тут ще листівка з загадкою:

Через ніс проходить в груди.

І зворотний тримає шлях.

Він невидимий, але все ж

Без нього ми жити не можемо.

- А як ви здогадалися? (Аліна, Саша)

- Так, повітря не бачимо. але він існує навколо нас.

- Давайте відкриємо посилку і подивимося, що там.

- А там нічого немає.

- Тоді, що ж нам прислали з країни чомучок? (Повітря) Як вважає Катя? А Діма?

- Для чого нам потрібне повітря. (Дихати) Зробіть глибокий вдих, видих.

- Я знаю, що людина може прожити без їжі - 5 тижнів, без води - 5 днів, без повітря - не більше 5 хвилин.

- А кому ще потрібне повітря. (Рибам, тваринам, рослинам)

- Правильно всьому живому.

- Повітря називають «Повітря-невидимка». Чому? Як ви вважаєте? Аліса? А Надя як думає? (Тому що він не бачимо)

- У нас виникла проблема. якщо повітря невидимий. як же нам його побачити, почути і відчути? (Відповіді дітей) Як вважає Саша? А Микита?

- Я пропоную вам відправитися в наукову лабораторію досліджувати повітря. Там, ми будемо разом шукати відповіді на наші запитання.

- Подивіться на цю модель (на слайді 3 моделі. Очі, руки, вуха). Дивлячись на неї, скажіть будь ласка, на яке питання ми будемо шукати відповідь? (Як можна побачити повітря)

- А на цю? (Як можна відчути повітря)

- На цю? (Як можна почути повітря)

- Для роботи в лабораторії ми з вами перевтілитися в наукових співробітників. Одягайте халати. (Діти одягаються)

- Скажіть, якими якостями повинен володіти науковий співробітник? (Бути уважним, акуратним, спокійним). У лабораторії треба дотримуватися певних правил. дотримуватися тиші, не перебивати один одного.

- Давайте підійдемо до чарівної «Чудо - двері». Грає музика.

Через чудо - двері пройдемо

У лабораторію потрапимо.

Будемо все на світі знати.

На наші запитання відповіді шукати.

- Опинилися ми в справжнісінькою наукової лабораторії. Ось тепер ви не діти, а наукові співробітники.

- Проходьте, колеги в наукову лабораторію і располагайтесь навколо першого столу.

- Подивіться на модель. Як ви думаєте, на яке питання ми будемо шукати відповідь зараз? (Слайд 12)

- Як можна відчути повітря. Молодці.

- Візьміть віяла. Помахайте ними. Що відчуваєте? (Повітря. Холодок)

- А тепер подмімо собі на долоні. Що ви відчуваєте? (Повітря. Струмінь повітря)

Експеримент №1 «Відчуваємо повітря за допомогою кульки»

Мета. познайомити дітей зі способом виявлення повітря - відчуваємо повітря. визначити, що повітря є в кулі. його можна відчути.

- Відчути повітря можна за допомогою кульки. Подивіться на мене. Я виконаю експеримент. а потім колеги ви зробите. Надуваємо кулька трошки і направляємо отвір кулі на долоню, випускаємо струмінь повітря. але кулька з руки не випускаємо.

- Що ви відчуваєте? Стьопа? А Андрій, що відчуває? (Повітря. Холодок)

- Повітря переміщається з одного місця на інше, коли повітря переміщається можна сказати, що дме вітер.

Висновок. виявили повітря - відчули його. за допомогою повітряної кульки.

- Колеги, як ви вважаєте, знайшли ми відповідь на питання. Як можна відчути повітря. (Так)

- А хто вважає по-іншому?

- За допомогою чого ми дізналися, як можна відчути повітря. (За допомогою віяла, дули на долоні, повітряної кульки)

- Вирушимо на пошуки наступної відповіді на питання.

- Розташовуйтеся навколо другого столу колеги. Подивіться на модель. На яке питання ми з вами будемо шукати відповідь? Як можна побачити повітря?

- У мене в руці пластиковий стаканчик. Що в ньому знаходиться? (Повітря. Нічого)

- А ми перевіримо ваші версії.

Мета. визначити, що повітря є в стаканчику. Ознайомити дітей із способами виявлення повітря - бачимо повітря.

Матеріал. скляні ємності з водою, серветки, стаканчики.

- Увага колеги. Дотримуємося тишу. Йде експеримент. На дно стаканчика кладемо серветку, ретельно її притискаємо до дну банки. Перевертаємо банку догори дном, тримаємо банку прямо вертикально і опускаємо банку в ємність з водою, до дна ємності. Потім банку виймаємо з води. Подивимося, намокне чи серветка. Проробляємо досвід колеги. Що ж сталося з серветкою. (Вона суха) Чому? Як вважає Катя? Віка?

Висновок. серветки не намокла, тому що повітря є в банку. він не пускав туди воду.

Експеримент №3 «Бачимо повітря. за допомогою трубочки і ємності з водою »Мета. виявити, що повітря ми можемо побачити і в інший спосіб. При різному видиху повітря. побачити різну кількість бульбашок.

Матеріал. трубочки і ємності, наповнені водою, алгоритм дії експерименту.

Цей експеримент колеги виконайте самостійно. Вам допоможе алгоритм, розташований на екрані. Діти розглядають алгоритм дії і проробляють експеримент - дитина бере трубочку, опускає один кінець у воду, а в інший дует. Що ви побачили? Лена? Саша? (Бульбашки повітря) Подуйте в трубочки сильно. А тепер слабо. В обох випадках бульбашок була однакова кількість? (Немає чому?

Висновок. коли видихаємо багато повітря. то бульбашок багато, коли поменше видихаємо повітря. бульбашок мало. За допомогою трубочки і ємності з водою побачили повітря.

- Шановні колеги експеримент закінчено.

- Колеги скажіть, будь ласка, знайшли ми відповідь на питання. Як же можна побачити повітря. (Так)

- А хто не згоден? Всі побачили повітря?

- А що нам допомогло побачити повітря. (При опусканні стаканчика в ємність з водою ми побачили, що серветка на дні стаканчика залишилася сухою, коли дулі в трубочки бачили бульбашки повітря).

- Колеги, располагайтесь навколо столу.

- На яке питання, ми будемо зараз шукати відповідь? (Діти дивляться на модель «Вухо»)

- Як можна почути повітря?

Мета. виявити, що повітря можна почути. різними способами. якщо подути в баночку або пляшку і якщо надути кульку і випускати повітря.

Матеріал. баночки, пляшечки, кулька.

- Візьміть по баночці, пляшечці і подуйте в шийку, з краю. Діти беруть баночки, пляшечки і дмуть в горлечка з краю.

- Що ви чуєте, колеги? (Повітря. Звук).

- А ще можна почути звук з допомогою кульки. Якщо надути кульку, а потім, розтягуючи отвір кульки здувати повітря. що ми почуємо? Лена? Петя? (Звук, писк). Педагог сам проробляє експеримент з кулькою.

Висновок. повітря можна почути різними способами.

- На нашій планеті Земля є повітря. тому ми чуємо звуки, а на Місяці повітря немає. тому, якби ми туди вирушили, і видавали б різні звуки, ми б їх не чули.

- А ще, шановні колеги, ми можемо чути повітря. коли слухаємо звучання різних духових інструментів. ось послухайте

- Шановні колеги, скажіть мені, будь ласка, знайшли ми відповідь на питання:

Як можна почути повітря. Таня думає, що так. Ви згодні з Танею?

- За допомогою чого ми почули повітря колеги. (Нам допомогли баночки, пляшечки і кулька).

- Давайте підемо далі. Розташовуйтеся навколо столу.

- Скажіть мені, будь ласка, колеги, а як можна ще надути кульку? (За допомогою насоса).

- А я вам пропоную інший спосіб.

Експеримент №5 «Надуваємо кулька»

Мета. виявити, що повітря при нагріванні розширюється - займає більше місця. Ознайомити дітей з незвичайним способом надування кульки.

Матеріал. сумка - холодильник, пляшечка, кулька, фен, ємність з водою і льодом.

- Якщо взяти порожню пляшку, її охолодити, потім занести охолоджену пляшку в тепле приміщення, на шийку надіти кульку. Що станеться?

Педагог виймає охолоджену пляшку з кулькою з сумки - холодильника. Теплу струмінь фену направляє на пляшечку - нагріває її.

- Що відбувається колеги? (Шарик надувається)

- Чому він надувається? (Повітря розширюється)

- Подивіться на мене. Стисніть кулачки - ось так повітря стискається в холоді. розтисніть кулачки - повітря в теплі розширюється. І коли ми занесли пляшку в тепле приміщення, повітря стало розширюватися. йому стало мало місця в пляшечці, він почав, виходити з пляшечки і надув кульку.

Висновок. кулька можна надути незвичайним способом, в кульці є повітря. при нагріванні пляшечки він нагрівається - розширюється і виходить з пляшки в кульку.

Мета. кулька можна здути незвичайним способом, виявити, що якщо

повітря охолодити. він стискається - займає менше місця.

Матеріал. пляшечка з кулькою на шийці, ємність з водою і льодом.

- Колеги, а як можна здути кульку? (Лопнути, зняти з пляшечки)

- А давайте ми його охолодити, ставимо пляшку і кулька в ємність з холодною водою і льодом. Вихователь ставить пляшку з надутим кулькою на шийці, в ємність з холодною водою і льодом.

- Поки кулька з пляшкою охолоджуються, я вам розповім про повітряні кулі.

- Перший повітряна куля винайшли і побудували французи, два брата Жозеф і Жак Монгольф'є. Це було давно в 1783 році. Брати побудували куля з паперу та лляної тканини. Куля надули гарячим повітрям. т. к. гаряче повітря легше холодного. Першими пасажирами були півень, качка і вівця. (Показ картинок). Цей політ тривав 8 хвилин. А коли полетів людина - політ тривав 25 хвилин. Кулі стали надувати газами. Зараз польоти на повітряних кулях - це захоплюючий вид спорту. І може бути хтось із вас, коли

виростить, теж будить літати на повітряних кулях.

- Ну що ж, давайте колеги подивимося, що ж стало з нашим кулькою? (Сдулся. А чому? Повітря стиснувся) Покажіть кулачками, як він стиснувся.

Висновок. повітря при охолодженні займає менше місця - стискається. Шарик можна здувати таким незвичайним способом, повітря з кульки вийшов назад в пляшку.

- Шановні колеги, скажіть мені, будь ласка, а повітря має вагу. Віка вважає, що має. А Яна думає, що повітря не має ваги.

- А ми зараз перевіримо.

Експеримент №7 «Живий пластилін»

Мета. виявити, що повітря має вагу.

Матеріал. 2 склянки (один з чистою водою, другий з газованою, невеликі шматочки пластиліну.

- Давайте наллємо дві склянки води. У першу склянку - чисту воду, по - другий стакан - газовану.

- У кожну склянку киньте по 5 шматочків пластиліну (розміром з рисове зернятко).

- Що відбувається в першому склянці? Що відбувається під - другому склянці? (У першому склянці звичайна вода, в ній міститься велика кількість кисню, і пластилін осідає на дно. По - друге склянці вода газована, вона містить велику кількість вуглекислого газу. Тому шматочки пластиліну піднімаються до поверхні води, перевертаються і знову йдуть на дно, де їх знову починають обліплювати бульбашки, але вже в більшій кількості)

- Вірно, колеги. Спочатку пластилін тоне, т. К. Він важча за воду, потім пухирці газу обліплюють шматочки (вони нагадують маленькі повітряні кулі) і пластилін спливає на поверхню.

- Який можна зробити висновок, колеги?

- Ну що ж, час наше в науковій лабораторії закінчилося і нам пора повертатися в дитячий сад.

- Підійдіть до чарівної «Чудо - двері». Грає музика. (Слайд 30)

- Навколо себе повернись, в дитячому саду виявися. (Діти проходять через двері)

- Хлопці, я вам пропоную зняти халати і покласти їх на стільчики.

- Подивіться на мене.

- Де ми зараз були? (У науковій лабораторії)

- А навіщо ми туди вирушили? (Шукати відповіді на питання)

- За допомогою чого ми знайшли відповіді:

Подивіться на моделі.

1. За допомогою коктейльних трубочок і ємності з водою.

2. Коли нахилили стаканчик і опустили в воду, побачили бульбашки води.

За допомогою кульок, віял, дули на долоню.

1. За допомогою пляшок, банок.

2. За допомогою кульки.

- А що нового, цікавого ви дізналися з подорожі?

- Хлопці, підійдіть до мене, закрийте очі. Я вас всіх поглажу, а ви мені

скажіть, кого я найбільше погладила?

- Я вас всіх погладила, ви всі були уважними, активними. Мені дуже сподобалася ваша робота в лабораторії, ви з інтересом, захоплююче проробляли експерименти. як справжні наукові співробітники. Дякую за роботу!

В гостях у бабусі в селі Вашій увазі запропонований матеріал (заняття і презентація) по пізнавальному розвитку з блоку "Де ми живемо" .Такая систематизація дозволить.

Експериментальна діяльність «повітря»
Сканворд В даний час педагоги дошкільних освітніх установ прагнуть до того, щоб успішно підготувати дітей до школи. Однак завдання.

Схожі статті