Жанр етюду в мистецтві

Мета: представити багатство і різноманітність оточуючого нас музичного світу, його багатосторонні зв'язки з іншими видами мистецтв.

  • систематизувати знання, отримані при вивченні жанрів віртуозною музики;
  • познайомити учнів з одним з етапів розвитку фортепіанного мистецтва і відомими композиторами-віртуозами;
  • освоїти музикознавчі та дослідницькі навички;
  • визначити рівень знань і кругозору учнів;
  • виробити вміння спонтанної мови для передачі висновків і умовиводів по досліджуваного матеріалу;
  • активізувати асоціативне мислення;
  • виявити творчі здібності учнів;
  • виробити зорову і музичну пам'ять;
  • мотивувати учнів на прослуховування творів світової музичної культури, виховувати вдумливого слухача;
  • формувати позитивне ставлення до навколишнього світу і бажання відгукуватися на його красу, пізнаючи види мистецтв

Тип уроку: інтегрований, комбінований







Використовувані методи, прийоми технології навчання: наочно-слуховий (виконання музики), наочно-зоровий (показ ілюстрацій, репродукцій картин, застосування наочних посібників, вивчення нотних текстів), словесний (бесіди, розповідь) і практичний (театральні імпровізації і т.д. ) методи, особистісно-орієнтовані, інформаційно-комунікаційні технології, технологія розвиваючого навчання.

Використовувані форми організації пізнавальної діяльності: фронтальна, індивідуальна, групова, гра

Устаткування і основні джерела інформації: дошка магнітна, комп'ютер, проектор, екран, презентація "Жанр етюду в мистецтві", репродукції картин, ромашка "Етюд", магніти "Види техніки", роздатковий матеріал - ноти етюдів Черні, посібник "Говоримо про музику" , "Види фортепіанної техніки", картки з назвою тем для театральних етюдів.

Прогнозований результат (що формуються компетентності):

1. Організаційний момент: перевірка готовності до уроку, концентрація уваги.

2. Актуалізація знань.

Викладач ставить перед учнями проблему: уважно розглянувши натюрморт, визначити тему уроку (Слайд 1 натюрморт).

Натюрморт "Етюд": етюдник з живописними роботами, палітра з фарбами, пензлі, книга "Етюди про образотворче мистецтво", ноти етюдів Черні, Шопена, шахівниця з фігурами, театральна маска, перуку, пуанти (рисунок 1)

Учні перераховують предмети, міркують про їх призначення.

Викладач: Назвала я цей натюрморт "Етюд". З етюдами ви, звичайно, знайомі, так як зустрічаєте їх на заняттях з фортепіано. Причому ж тут шахи, фарби та пензлі, театральна маска, балетні туфлі, книга, цей незвичайний ящик на ніжках? Це ми сьогодні і дізнаємося, так як тема нашого уроку "Жанр етюду в мистецтві" (слайд 1, назва теми).

Викладач: Що ж таке етюд?

Учащіесяотвечают, виходячи з власного досвіду знайомства з цим жанром в музиці.

Викладач: Слово це має французьке походження і перекладається як "вивчення", "вправа" (Слайд 3, визначення):

3. Пояснення нового матеріалу

Викладач: Отже, почнемо з самого близького і зрозумілого нам - етюду музичного (Слайд 4). Спочатку етюд трактувався як музична п'єса типу вправи для вдосконалення технічних навичок гри на якомусь інструменті. У період з кінця XVIII і початку XIX століття з'явилося безліч композиторів, які писали етюди.

- Як ви думаєте, чи була популярність етюду пов'язана з самим інструментом фортепіано, історією його розвитку?

- Назвіть композиторів, чиї етюди ви граєте на заняттях фортепіано.

Подивіться деякі етюди Черні у вас на столах. Кожен з етюдів розрахований на певний вид техніки. Назвіть будь-які види техніки, які використовуються в етюдах Черні (роздатковий матеріал - ноти етюдів Черні, картки "Види техніки" - Додаток 1)

Учні (робота малими групами над окремими творами): називають використовувані технічні прийоми.







Викладач: на дошці ви бачите деякі технічні прийоми, використовувані в етюдах Черні. Об'єднайте їх в родинні групи по 2-3 види і поясніть чому.

Учні: на магнітній дошці розподіляють родинні види техніки по групах.

Викладач: Але було й інше напрямок у розвитку жанру етюду. Композитори не хотіли трактувати етюд як чисто технічну п'єсу, вони намагалися зробити його максимально художнім і виразним. Це був етюд художній або концертний (Слайд 14 - концертний етюд).

Першопрохідцем в цьому напрямку по праву вважають італійського скрипаля-віртуоза Н. Паганіні (Слайд 14 - портрет Паганіні). Весь його демонічний образ, найвища ступінь віртуозного володіння скрипкою, приводили публіку в здивування і навіть в шок. Особливо вразливі панночки на його концертах навіть непритомніли. "Людина не може так грати" - заявляли заздрісники і називали Паганіні "дияволом зі скрипкою".

Найважчими для виконання вважаються 24 каприса або каприччо Паганіні. Каприс - це віртуозна інструментальна п'єса вільної форми. Лише кілька скрипалів за всю історію розвитку скрипкового виконавства наважилися виконати всі 24 каприса в одному концерті. Найпопулярніший каприс № 24.

Учні: прослуховують фрагмент каприс № 24 Н. Паганіні та визначають форму (тема з варіаціями). (Слайд 14 - каприс № 24.)

Викладач: Теми Паганіні надихали багатьох композиторів. Угорський композитор Ференц Ліст для створення одного з шедеврів віртуозною музики "Кампанелли" теж взяв одну з тем Паганіні (слайд 15 - портрет Ліста).

Виконавську манеру Ліста часто порівнювали зі знаменитим італійцем, та й зовні багато знаходили схожість з Паганіні (слайд 15-карикатури на Ліста-виконавця).

Слово "Кампанелла" в перекладі означає дзвіночки.

Учні: прослуховують "Кампанеллу" Ліста і визначають фортепіанні прийоми, які використовував композитор для передачі сріблястого переливчастого дзвону дзвіночків (Слайд 15 - "Кампанелла") - робота малими групами з роздатковим матеріалом "Говоримо про музику" (Додаток 2).

Ряд фортепіанних творів Рахманінова мають оригінальну назву - етюд-картина (Слайд 16 - етюд-картина).

Учні: прослуховують фрагмент етюду-картини "Море і чайки" Рахманінова і підбирають відповідну за змістом репродукцію із запропонованих на дошці (Слайд17).

Викладач: Як ви думаєте, до якого виду мистецтв ближче етюди-картини Рахманінова?

Викладач: Звичайно, до образотворчого мистецтва (Слайд 22). Слово "етюд" ми нерідко зустрічаємо в книгах з образотворчого мистецтва, на виставках, в картинних галереях. Якщо художник каже, що він відправився на етюди, це означає, що він йде писати з натури. Готові етюди він потім складає в спеціальну скриньку - етюдник (Слайд 23).

Побачені художником пейзажі, ландшафти, дерева, чагарники, трави і навіть камені можуть стати в нагоді в роботі над майбутньою картиною.

Учні: розглядають репродукції відомої картини Васнецова "Оленка" і етюди до неї, знаходять і розбирають відмінності (Слайди 24-26).

Викладач: Писати етюд можна не тільки на природі. Існують етюди людських облич, рук, поз, етюди інтер'єру або обстановки приміщення, етюди тварин, етюди предметів натюрморту і т.д.

Багато художників називають етюд "мальовничій кухнею". Етюд для них як довідка, як записна книжка, яка допоможе, якщо він забуде якусь деталь. Починаючому художникові етюд, перш за все, необхідний для вдосконалення професійної майстерності.

А зараз ми постараємося проявити свою уяву в етюді театральному (Слайд 18). У театральному мистецтві етюд - це маленький спектакль, сценка, яка обов'язково включає в себе імпровізацію, тобто твір в момент виконання. Актор бере уявні предмети, спілкується з уявними людьми.

Ми з вами, звичайно, не актори, але люди творчі, тому вміємо фантазувати, імпровізувати, уявляти. Спробуємо зобразити кілька простих театральних етюдів - маленьких сценок.

Учні: імпровізують міні-сценку, прочитавши тему етюду на картці, інші вгадують її назва (теми для етюдів можуть бути різноманітні в залежності від контингенту і інтересів учнів, але повинні бути зрозумілі і доступні: "Красуня у дзеркала", "Вболівальник біля екрану телевізора "," Дама з собачкою "," Воротар "," У стоматолога "," Рок-гітарист "," Кухар "та ін.).

Викладач: разом з дітьми розбирає ситуацію, підказує деталі.

4. Закріплення пройденого матеріалу.

Викладач: перевіримо свої знання і пам'ять, вирішивши цікаву вікторину (Слайди 27-31) - Додаток 3.

Учні: виконують завдання вікторини, ще раз звертають увагу на складений натюрморт "Етюд", згадують, де зустрічається жанр етюду, на магнітній дошці збирають ромашку "Етюд" (рисунок 2. Додаток 4)

Викладач пропонує вгадати одне з прослуханих на уроці творів (Слайд 28).

Подивіться живописні роботи відомих художників і визначте, які твори є етюдами (Слайди 29-31).

Викладач: Що ви дізналися нового і цікавого на уроці? Які завдання вам сподобалися? Які завдання викликали труднощі?

Як веселого домашнього завдання я роздам вам ребуси, в яких зашифровані прізвища композиторів, які писали етюди на рубежі 18 і 19 століть (Додаток 5)

Дякую за урок, сподіваюся, наша зустріч допоможе краще зрозуміти світ мистецтва і вам захочеться ще більше його дізнаватися і пізнавати.

Список використаної літератури:

  1. Клюєв Є. Вокально-хоровий етюд "Скерцо".
  2. Паганіні Н. - Лист Ф. "Кампанелла".
  3. Паганіні Н. "Каприс № 24".
  4. Рахманінов С. Етюд-картина "Море і чайки".
  5. Черні К. Етюди для початківців.
  1. Айвазовський І. "Чорне море".
  2. Айвазовський І. "Чесменський бій".
  3. Левітан І. "Весна. Велика вода ".
  4. Шишкін І. "Корабельна гай".






Схожі статті