Вовк с, додаток

Урок за технологією критичного мислення

Цілі: дати учням поняття про програму як особливий вид визначення; познайомити зі способами вираження додатків; формувати правописні вміння; монологічну і діалогічну мова; сприяти оволодінню виразними засобами мови; виховувати і збагачувати художній смак дітей.

Завдання: вчити восьмикласників знаходити програми в реченні, визначати, чим виражені додаток і визначається слово, як вони узгоджуються; відпрацювати навички розпізнавання додатків в тексті і вживання їх в усній і письмовій мові; виробляти вміння пунктуаційних оформлення додатків; удосконалювати комунікативні вміння.

Тип: урок засвоєння нових знань.

Форми і методи: групова робота; прийом "зигзаг", сінквейн, кольорові кулі мислення, есе-резюме, творчий твір, самостійна робота.

I. Організаційний момент: розбити клас на 5 груп по 5-6 чоловік у кожній.

II. стадія виклику

Подивіться, будь ласка, на слайди. У них напевно ви помітите одну особливу закономірність. Яку?

Запрошуємо на виставку В.А. Гіляровського - літописця Москви.

З художньої літератури:

А.С. Пушкін в сім'ї своїх далеких родичів на Мясницькій читав "Бориса Годунова" - свою ще нікому не відому трагедію. (Ю.Нагибина)

Отже, два поважні чоловіка, честь і прикраси Миргорода, посварилися між собою! (М. Гоголь)

Якась неприродна зелень - творіння нудних безперервних дощів - покривала жидкою мережею поля і ниви. (М. Гоголь)

В'ється вулиця-змія. (В.Маяковський)

З наукової літератури:

На фото: Улита-прудовик ковзає по поверхні води.

Вавилонський царевич одружився на мидийской царівну - дочки його недавнього ворога.

Є частини пропозицій, які ми виділяємо інтонаційно, а на листі вони виділені то дефісами, то комами. Що це? Які це члени речення? Чому цей матеріал представлений у вигляді окремого уроку? Складний цей матеріал чи ні? (Всі питання можна записати на дошці.)

III. Стадія осмислення за технологією "зигзаг"

Учитель. Пропоную вам самим спробувати розібратися в новому матеріалі. Для цього використовуємо прийом "зигзага". Кожна група отримає зараз текст, розбитий на абзаци. Кожен учасник команди працює з одним абзацом: читає, переосмислює, становить питання, якщо йому щось незрозуміло.

1.1. Учні працюють з частинами тексту (3-4 хв.).

Учитель. Тепер прошу всіх перегрупуватися так, щоб в одній команді виявилися тільки ті, хто працює з одним і тим же абзацом.

2.1. Обговоріть свій матеріал.

2.2. Дайте відповідь на питання один одного.

2.4. Складіть схему, яка буде показувати ваш матеріал.

2.5. Заповніть "Лист для самопідготовки до виступу в групі".

Учитель. Прошу вас всіх повернутися в свої команди і почати пояснення нового матеріалу один одному.

Текст для вивчення

1. Додаток - це особливий вид визначення, який виражений іменником і узгоджується з визначальним словом у відмінку: лікар-терапевт, у лікаря-терапевта, до лікаря-терапевта.

На відміну від програми, неузгоджене означення, виражене іменником, не узгоджується з визначеним іменником, тобто стоїть в іншому відмінку і виражає ознаку предмета шляхом вказівки на його співвідношення з іншим предметом. Порівняйте: кіт Васька (Васька - додаток) і кіт Васька (Васьки - неузгоджене означення); сестра (яка?) вчителька і сестра (чия?) вчительки.

Своєрідність додатків полягає в тому, що з їх допомогою виражаються відносини тотожності. Визначається слово і додаток - це різні позначення одного предмета, так як ознака предмета висловлюють шляхом додаткового (повторного) найменування того ж предмета: старий-ветеран, Волга-ріка.

Ознаки, що виражаються додатком, дуже різноманітні. Додатки можуть позначати якості, властивості предмета (дівчинка-розумниця, завод-гігант), характеризувати призначення предмета (вагон-пастка, хата-читальня), конкретизувати предмет зазначенням його власного імені (річка Москва), позначати вік, звання, заняття особи (дівчинка -школьніца, сусід-генерал, осетин-візник).

Буває, що в окремих випадках додаток виражається незмінною формою іменника: озеро Байкал, на озері Байкал, в журналі "Тиждень", з журналом "Тиждень". Додаток може приєднуватися до визначеного іменника за допомогою слів, що вказують на характер власного імені: собака по кличці Дружок, людина на прізвище Овсов, хлопчик на ім'я Іван, старий на прізвисько Мзда.

2. Додатки можуть бути невідособленими і відокремленими; можуть бути виражені одним іменником і поєднанням слів.

Розглянемо випадки, коли вони відокремлюються.

1) Завжди відокремлюються поширене додаток, що відноситься до імені номінальному (незалежно від місця по відношенню до визначеного слову):

а) Нещастю вірна сестра, надія в похмурому підземеллі розбудить радість і веселощі ... (О. Пушкін)

б) І ворон, птиця розумна, присів, сидить на дереві у самого багаття. (М. Некрасов)

в) Вітер, порушник тиші, шумить, ковзаючи в темряві вздовж стіни. (М. Лермонтов)

2) Поширене додаток, що відноситься до імені власного, відокремлюється, якщо стоїть після нього:

а) Онєгін, добрий мій приятель, народився на берегах Неви ... (О. Пушкін)

б) Ксюша, молодша дівчинка, подала йому чисте довгий рушник. (І. Бунін)

в) Справа стосується моєї пасербиці Соні. (А.Чехов) (Тут поширене додаток стоїть перед ім'ям власним.)

3) Додаток (поширене або нераспространенное), виражене ім'ям власним і стоїть після номінального, відокремлюється, якщо служить для уточнення. У цьому випадку воно може приєднуватися за допомогою слів в назві, на прізвище, на прізвисько, по прізвиськ у і т.п .:

а) Батько мій, Андрій Петрович Гриньов, служив при графі Мініх. (О. Пушкін)

б) Завів він собі ведмедика, на ім'я Яша. (К. Паустовський)

в) Зі старшою, Вірочка, мене пов'язувала довга дружба. (І. Бунін)

г) У нижньому поверсі зі своєю сім'єю живе сам господар, Пилип Іванович, на прізвисько Дядя. (А.Чехов)

4) Нерозповсюджене додаток, виражене іменником загальним, відокремлюється в наступних випадках:

- якщо відноситься до іменника власним і стоїть після нього:

а) Тут був і капітан, і поручик, і Онисим Михайлович, фельдфебель. (Л.Толстой)

б) Слідом за Дєєва пройшов до саней і Сапожков, залізничник. (С.Крутілін)

- якщо відноситься до номінальному іменника, поширеній залежними словами:

а) Тут на широкій вулиці зустрівся їм кухар генерала Жукова, дідок. (А.Чехов)

б) Господар мій, доктор, був вічно зайнятий мовчазний чоловік. (Ю.Казаков)

в) Її батько, ботанік, був відряджений на Канарські острови ... (М. Горький)

3. Звичайно, ви помітили, що при додатку іноді ставляться коми, а іноді - дефіс або тире.

а) Ви ж знаєте Гаврила, слобідського теслі? (І. Тургенєв)

б) Дівчина-француженка, привезена з-за кордону, увійшла запропонувати їй одягатися. (І. Тургенєв)

в) Коня взяв собі мельник - Панкрат. (К. Паустовський)

г) Господиня будинку, по імені Люся, лякливо дивилася в бік солдатів ... (В.Астафьев)

Замість коми при відокремленні додатків вживається тире в наступних випадках.

1) Перед додатком, яке стоїть в кінці речення і є роз'ясненням до сказаного (як правило, перед таким додатком можна вставити союз а саме):

а) У дверей, на сонечку, заплющивши очі, лежала улюблена хорт собака батька - Мілка. (Л.Толстой)

б) На маяку жив тільки сторож - старий глухий швед, колишній шкіпер. (К. Паустовський)

в) Шлях мій йшов повз Бердской слободи - пристанища пугачевского. (О. Пушкін)

2) Якщо додаток відноситься до одного з однорідних членів, щоб не змішувати додаток з однорідним членом:

За столом сиділи господиня будинку, її сестра - подруга моєї дружини, двоє незнайомих мені осіб, моя дружина і я.

3) Для виділення з двох сторін додатків, що мають пояснювальний значення:

Моя бабуся - побожна, кілька романтична католичка - любила відвідувати кладовища в різних містах і потім розповідала про них. (К. Паустовський)

Дефіс ставиться, якщо однослівне додаток і визначається їм іменник є іменами загальними (незалежно від місця), наприклад:

Найчастіше я зустрічався з незадоволеним дідом-Корзинщиком. (К. Паустовський)

Дівчатка-підлітки на іншому кутку площі вже виводили хороводи. (Л.Толстой)

Кругом вставали хвилі-стіни, спадали, полістиролу, що знову ... (Н.Гумилев)

Іполит вражав своїм незвичайним схожістю з сестрою-красунею. (Л.Толстой) (Додаток варто після обумовленого іменника.)

Дефіс ставиться і в тому випадку, коли загальне іменник стоїть після імені власного і тісно зливається з ним за змістом, наприклад:

Ідіть в дворову хату, а не те до Аграфену-ключниці. (І. Тургенєв)

Ходив Стенька Разін в Астрахань-місто. (О. Пушкін)

Володимир дізнався Архипа-коваля. (О. Пушкін)

Приїхав з Москви до Неве-річці. (О. Пушкін) (Але: річка Нева.)

4. Додатки, що приєднуються союзом як, відокремлюються, якщо мають додаткове значення причини, наприклад:

Як всякий літературний новатор, Некрасов був міцно пов'язаний з традиціями своїх великих попередників. (К. Чуковський) (= так як він був новатором)

Як справжній художник, Пушкін не потребував виборі поетичних засобів для своїх творів, але для нього всі предмети були одно виконані поезії. (В. Бєлінський) (= не потребує виборі, так як був справжній художник)

П'єр, як законний син, отримав все. (Л.Толстой) (= так як П'єр був сином Безухова)

Додатки з союзом як, що має значення "в якості, в ролі", які не відокремлюються, наприклад:

Крилов писав комедії вельми значні, але слава його як байкаря не могла не затьмарити його слави як коміка. (В. Бєлінський)

Чи не є додатками:

1) поєднання синонімів або антонімів: шлях-дорога, купівля-продаж;

2) поєднання слів по асоціації: хліб-сіль;

3) складні слова: плащ-намет, диван-ліжко.

На відміну від поєднань з іншими видами визначень, в поєднаннях з додатком підрядні відносини часто стерті, завуальований: не завжди ясно, яке іменник є головним словом, яке додатком; обидва іменників в поєднаннях з додатком часто сприймаються як щодо рівноправні, наприклад, друзі-студенти. Ця особливість породжує тенденцію до злиття визначається слова і додатки в єдиний член речення, а іноді навіть в єдине слово (часто повне найменування предмета передбачає одночасне вживання загальної та власної імені, наприклад: князь Андрій, півострів Таймир.

5. Додаток не відокремлюються в наступних випадках.

1) Якщо додаток стоїть перед власною назвою (в цій позиції воно відокремлюється тільки тоді, коли має додатковий обстоятельственноезначення):

Напередодні важкого і великого двадцятого століття мені зустрівся милий дивак і поет Андерсен і навчив мене вірі в перемогу сонця над темрявою ... (К. Паустовський)

2) Після слів товариш, громадянин, пан і т.п. наприклад:

Громадянин фінінспектор! Вибачте за турбування. (В.Маяковський)

3) Якщо перше слово позначає родове поняття, а друге - видове: квітка лілія, гриб боровик, птах снігур і т.п. (Виняток становлять складні наукові терміни типу жук-олень, гриб-паразит, метелик-капустница і ін.).

4) Неузгоджені додатка (назви газет, журналів і книг, підприємств і т.п.) полягають в лапки, наприклад: журнал "Наука і життя", балет "Лебедине озеро", працювати на заводі "Чайка".

Лист для самопідготовки до виступу в первинній групі

Інформація, відомості, які потрібно повідомити (про що?)

Спосіб передачі інформації (як?)

Очікувані питання учасників групи

V. Друга стадія рефлексії

Пропоную переосмислити інформацію, отриману від усіх членів групи, і скласти один з варіантів рефлексії: есе-резюме по темі, сінквейн, таблицю, кластер, схему.

Зразкові варіанти рефлексії

Додаток - це визначення, виражене іменником, яке дає іншу назву, що характеризує предмет. Наприклад: Мороз-воєвода дозором обходить володіння свої. На горбі береза-свічка в місячних пір'ї срібла.

Додаток може давати характеристику предмета, вказувати на ступінь споріднення, національність, звання, професію, заняття: Білі чайки-риболови з криком носилися над морем.

Чи не відокремлюються додатки, якщо порушуються відносини: предмет + характеристика.

Важливо засвоїти пунктуаційні навички створення програмного забезпечення, щоб при їх використанні в письмовій мові не допускати помилок. Необхідно запам'ятати і мовну норму: в газеті "Известия", газетою "Известия".

Іменник, іменник - словосполучення.

Чи не вік чи, професія, національність?

Схожі статті