Урок за повістю в

Мета уроку:
- ввести учнів в духовний світ В.Г.Распутіна, в моральний світ його героїв;

-виявити громадянську позицію героїв;

-показати актуальність проблем, поставлених у творі;

-розкрити велич душі распутінських бабусь;

- виховувати почуття обов'язку, відповідальності, людяність, уміння розуміти людей старшого покоління.
Обладнання уроку:
-портрет В.Г.Распутіна;

-виставка книг В.Г.Распутіна;

-слайди, що розповідають про життя і творчість В.Г.Распутіне.
Оформлення дошки.
«Матера - російська Атлантида?»

«Я пишу про село, бо я виріс там, вона вигодувала мене, і розповісти правду про неї тепер мій обов'язок».

В.Распутин
Хід уроку

  1. Мотивація пізнавальної діяльності учнів

слово вчителя
Атлантида по давньогрецьким переказом, що зберігся у Платона (це давньогрецький філософ), колись існував величезний острів в Атлантичному океані, родючий, густонаселений, через землетрус опустився на дно. Питання про існування Атлантиди і причини загибелі в науці залишаються спірними.
В. Г. Распутіна писав: «Я впевнений, що письменником людини робить його дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути все те, що дає йому потім право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвід виховують і зміцнюють надалі цей дар, але народитися йому слід в дитинстві ». І власний його приклад найкраще підтверджує вірність цих слів.

Повість «Прощання із Запеклої» сприймалася як попередження: постраждають не тільки десятки і сотні подібних островів і сіл. головне, постраждають тисячі чоловік.
5. Сім'я Пінігін. Дарина, Павло, Андрій (гл.12,14)
В. Распутін показує кілька поколінь однієї родини, родини Пінігін, і висловлює думку про те, що чим далі, тим зв'язку все більш провисають, стають слабкішими.

Головна героїня твору - Дарина, «найстаріша з бабусь», вона «висока і сухорлява», «у неї суворе і безкровне обличчя з запалими щоками». «Не дивлячись на роки, була стара Дарія поки на своїх ногах, володіла руками, справляючи посильну і все-таки немаленьку роботу по господарству». Все в її господарстві міцно і злагоджено, прибрано і доглянуто. Матера привчила людей до неквапливої ​​діловитості, до праці.

Павло - її п'ятдесятирічний син, син Павла і її внук Андрій. Дар'я свято шанує пам'ять про минулих, вона наполягає на перенесенні на нове місце могил. Син її, Павло, налаштований вже менш рішуче, він розуміє мати, але те, що її хвилює, для нього не найголовніше: пообіцявши виконати її прохання, він так і не зробить цього. А Андрій і зовсім не розуміє, про що йдеться. Він технічно нескладне складності прийняти рішення піти будувати саме ту греблю, через яку і буде затоплений острів; його тягнуть і надихають досягнення науково-технічної революції, прогрес, порівняно з яким Матера - лише окремий випадок, піщинка. Андрій, який доводить необхідність ГЕС, каже: «Чи багато користі від цієї Матері?» Річ не в тому, що прогрес поганий, немає, він хороший, він необхідний, питання в тому, наскільки він морально забезпечений, наскільки враховано душа людини і сама людина .
6.Второстепенние персонажі.
У повісті присутні кілька другорядних персонажів, оттеняющих поведінку головних героїв, що дозволяють виразити позицію кожного повніше і об'єктивніше. У будинку Дар'ї старої, сидячи за самоваром, говорять про майбутні зміни і не бачать в них нічого доброго.

Настасья відверто тужить: «Я там в один тиждень з туги помру. Посередь чужих щось! Хто ж старе дерево пересаджує ?! »(їй зі старим Єгором першими належить перебратися в міську квартиру).
Сімі, яка нещодавно на острові і того гірше: «У Сіми не було власності, не було родичів, і їй залишалася одна дорога - в будинок для людей похилого віку».

Катерина, яка залишилася без хати, її спалив сорокарічний син Петруха, що живе за правилом: «аби прожити сьогоднішній день, а що буде завтра - його не стосується», спалив, і серце не здригнулося, наче камінь у нього в грудях замість серця , наче не він ріс в цій хаті. Єдине, що взяв, - гармошку. А то, що мати без даху і без хліба залишив, що улюблений її самовар перетворився в оплавлений злиток, це його не стосується.
Віра Носарёва - молода без чоловіка жінка, про яку думає Дарина під час прощання з покосом, селом. Як і всі, гостро переживаючи те, що відбувається, Віра зуміла і сіна накосити, і город прибрати.
Глава сім'ї Коткін - Кошкін теж важко переживає прощання, але його переконаність у тому, що людину з землею зміцнює працю, дає йому сили.
Клавка Стригунова, яка закликає не плакати над Запеклої, а «зіпхнути» її і по Ангарі відправити. На жаль, мінливий час, що обіцяє полегшену від турбот і важких праць життя, вихлюпує і таких людей, як Петруха і Клавка Стригунова.
7. Важливий герой повісті - Богодул (гл.4)
Це старий, вимовляє лише кілька слів, та й ті йому не потрібні, його і так навчилися розуміти. Завдяки відношенню до землі, до людей, до природи, завдяки внутрішньому шляхетності цей герой сприймається не інакше як своєрідний дух Матері. Адже саме він, Богодул, приносить звістку, що спонукала героїв перейти від пасивного стану до активних дій.
8.Сцена «Руйнування кладовища» (гл.3)
Для очищення території, що йде під воду, були створені санітарні бригади. Ось така санітарна бригада прибула на Матері, щоб очистити кладовище. Звістка про розорення кладовища приніс старий Богодул: «Мертвих грабують!» (Переказ глави 3)
«Неповага до предків є перша ознака аморальності», - говорив А. С. Пушкін. І в цьому сенсі матёрінци являють собою як раз зразок людей найвищого порядку моральності. Їх готовність захищати кладовище буквально зі зброєю в руках - це природна потреба морального людини відстоювати честь свого роду, тих, хто дав йому життя і хто вже не в змозі постояти за себе. Інакше - навіщо вони? Адже не для себе ж тільки жити? Як ми ставимося до предків - далеким чи, близьким чи, так і до нас будуть ставитися нащадки, беручи з нас приклад.

9. Символи повісті.
Особливе місце в повісті відводиться символам: самовар, листяні, хати. В ряду символів та звірок - Господар острова (гл.6)

Він робить нічні обходи своїх володінь, слухає голоси хат і речей, бачить крізь стіни те, що діється всередині, і навіть передбачає майбутнє: яка хата за якою буде горіти, хто їх стане підпалювати. Він останній господар острова. Останній господар ... Його просто не знайшлося серед людей, тому що господар не тільки править, він і відповідальність на себе бере. Звірятко - втілення того добра і розуміння, прощення і довготерпіння, які характеризують і сам острів. Але навіть він, господар острова, не витримує в кінці повісті, - і над островом проноситься його тужливий виття. Прощається він? Протестує? Попереджає? Закликає до милосердя?
10. Царський листвень (гл.19)
Без цієї величезної модрини, про яку ніхто і сказати не наважувався «вона», досвідчений уже й уявити не можна було, «так вічно, могутньо і владно стояв на горбі в півверсти від села, помітний майже з усіх усюд і знаний усіма» .Сравніть його НЕ з чим за розмірами і фортеці, стійкості. Але до нього дісталися чужі люди. Вони рубали листвень сокирою - але сокира відскакував назад, намагалися пиляти - не брала його стовбур пила, обливали бензином і підпалювали - але вогонь не приставав, «тільки мазав його сажею». Люди увійшли в азарт, їм хотілося перемоги, вони злилися, придумували все нові способи. Але на голій і спотвореної вже в цьому місці матері продовжував панувати «царський листяні».
11. Від'їзд Настасії і Єгора (гл.7)
Серед символів відводиться особливе місце хатах. Вони дихають, передчувають свою долю, пам'ятають - тобто наділені людськими якостями. І це закономірно, хати свого роду малі Матері, їх чекає та ж доля. Детально описує Распутін хату Єгора і Настасії, покидає старими: це обжитий простір, в якому сконцентровано саме час - в фотокартках, в речах.
12. Прощання Дарини зі своєю хатою (гл.20)
Але найбільш глибоке і яскраве розвиток образ хати отримав в 20 розділі, коли Дарина обряджає свою хату.

Земля і людина на ній, земля і люди - це єдність, яке було непорушним і яке руйнується тепер із затопленням острова, протиприродно.

IV. Домашнє завдання.

Написати есе на одну з тем: «Пішла чи під воду Матера?», «Матера - російська Атлантида?»

Список використаної літератури:

3. Котенко Н.М. Валентин Распутін. Нарис творчості. - М. +1988.

5. Семенова С.Г. Валентин Распутін. - М. 1987. (Письменники радянської Росії).

Схожі статті