Урок навколишнього світу по темі - що таке грунт

Мета: продовжити роботу з поглиблення уявлень учнів про грунті як верхньому родючому шарі землі, з'ясувати основні властивості грунту; в процесі дослідів встановити склад грунту, дізнатися про переважаючих грунтах рідного краю.







завдання:
  • Актуалізувати наявні знання, зіставляти вивчений матеріал з відомими знаннями.
  • Розвивати критичне мислення учнів. Формувати навик самооцінки.
  • Виховувати вміння вислуховувати думки інших, уміння проводити рефлексію своєї роботи.
  • Навчити дітей самостійно отримувати нову інформацію, оперувати нею.

Обладнання: колекція ґрунтів, прозорі склянки, палички, фільтр, скло, спиртівка, штатив, тримач. Тексти, таблиця, словник С. І. Ожегова, індивідуальні картки-сигнали.

1. Організаційний момент.

- Подивіться і посміхніться один одному. Я дуже рада новій зустрічі з вами.

- Сподіваюся, що робота на уроці буде творча і цікава.

Подивися, мій милий друг,
Що знаходиться навколо?
Небо світло-блакитне,
Сонце світить золоте,
Вітер листям грає,
Хмарка в небі пропливає.
Поле, річка і трава,
Гори повітря і листя.
Птахи звірі і ліси,
Грім тумани і роса.
Людина і час року-
Це все навколо (природа).

- Як потрібно ставитися до природи?

-Ми сьогодні продовжимо подорож в природу. Бажаю всім на уроці піднятися на наступну сходинку в пізнанні навколишнього світу.

3. Постановка проблеми та актуалізація знань.

1) Стадія виклику.

- Визначте тему уроку, прослухавши розповідь. (Читає учень.)

Є чудова комора. Покладеш в неї навесні мішок зерна, а восени, дивишся - замість одного мішка в коморі - двадцять. Відро картоплі у чудовій коморі перетворюється в двадцять відер. Жменька насіння робиться великий купою огірків, редиски, помідорів, морквин.

Казка це чи ні судити вам. Та тільки чудова комора є насправді.

- А як вона називається?

- Яка тема уроку?

2) Тема уроку. Грунт. (Картка на дошці.)

3) Програма-спростування. (Довести або спростувати твердження.)

-А що таке грунт? - просигналізує, чи згодні ви з моїм судженням. (Синій - згоден, червоний - ні.)

- Я вважаю, що грунт - це камені, скелі, гори.

-Чому не згодні?

-А як руйнуються камені? Що залишається після їх руйнування?

-Як ви вважаєте, що таке грунт? (Картки на дошці закриті.)

4) Прийом "Кошик ідей".

- Обговоріть в групах і висуньте своє припущення за 1 хвилину.

- В кінці уроку повернемося до ваших припущеннях.

5) Постановка У.З.

- Яку навчальне завдання поставите?

-На уроці постараємося дізнатися про основні властивості грунту, її склад і дамо визначення, тобто розкриємо секрети цієї комори.

4. Вивчення нового матеріалу.

1) Стадія осмислення. Практична робота в групах.

- Я пропоную вам пригадати, що знаєте про грунті і записати в ліву частину таблиці в графу "До". Час 2 хв. (Додаток 1 )

-Чи є у ваших записах інформація, в якій сумніваєтеся?







-А як можна її перевірити?

Уявіть, що ви перебуваєте в лабораторії. Адже багато таємниць природи допомагають розкрити людині досліди.

Працювати доведеться в групах. Виберіть доцента, який буде доповідати про результати досвіду. Старший науковий співробітник узагальнює результати. Молодший співробітник виконує досвід. Аспірант читає опис досвіду. Студенти є помічниками.

Перед вами на столах колекція ґрунтів, опис досвіду і обладнання. (Додаток 2 .)

Виконайте досліди і з'ясуйте основні властивості і склад грунту.

Отримані знання, в ході досліджень, записуйте в графі "Після". Починайте роботу.

1 група (колір і повітря)

2 група (колір і вода)

3 група (колір, пісок і глина)

-Що ще входить до складу грунту? Продовжимо досліди.

Досвід. Буду нагрівати грунт над спиртівкою.

- Що побачили, відчули? Чому?

Це згоряють залишки рослин і тварин: корінці, листя, стебла, частини комах, черв'яків.

-Що залишається після їх перегнивання?

Так. Це перегній. Він надає грунті темний колір.

-А якого кольору грунту в ваших городах?

У нашій місцевості ґрунти бідні перегноєм, тому колір її більш світлий. Жителям Устьянска району потрібно удобрювати грунт, щоб виростити хороший урожай.

Досвід. Профільтруйте воду, в якій знаходилася грунт. Беру одну крапельку води. Розміщую на скло. Тримаю над вогнем. Подивіться на скло.

- Що бачите? Що сталося з водою?

Солі це поживні речовини, необхідні для росту і розвитку рослин. Вони розчиняються у воді. Утворюються завдяки перегною під дією мікробів.

- Повернемося до визначення.

-Як ви думаєте зараз у вас достатньо знань, щоб дописати визначення грунту? Відпочинемо і продовжимо роботу.

5. Закріплення навчального матеріалу і самостійна робота з додатковою літературою.

- Перед вами підручник (с. 67), словник С. І. Ожегова і додаткова література.

Продовжіть заповнювати графу "Після", записуючи коротко нові відомості про грунті.

Словник допоможе вам пояснити значення незрозумілих слів.

1 група. Освіта грунту почалося тільки з появою на землі живих істот.

З тих пір протягом мільйонів років йде безперервний процес освіти грунту. Але! 1см грунту утворюється в природі за 300 років. Тому не можна допускати руйнування грунту.

З вини людей грунт швидко руйнується. Там, де люди знищили рослини, грунт розмиває вода, видуває вітер.

Цей процес називають ерозією грунту.

2 група. Грунт багато чого "боїться". Наприклад - води. Грунти, в яких надлишок води, називають болотні. І там ростуть ті рослини, у яких коріння неглибоко проникають в грунт. Щоб поліпшити їх зростання, на грунті виробляють меліорацію - відводять зайву воду. А ще грунт "боїться" - отрутохімікатів.

Якщо їх беруть більше норми, то гинуть черви, личинки, комахи, мікроби, без яких грунт втрачає родючість.

3 група. - Запам'ятай. Не можна спалювати опале листя і відмерлі частини рослин. Це веде до збіднення ґрунту поживними речовинами. А ось черви відіграють корисну роль в грунті. Вони затягують в свої нірки листя, з'їдають їх. Таким чином, прискорюють процес розкладання. Бактерії і грибки остаточно руйнують залишки рослин і тварин. Так утворюються мінеральні речовини, які всмоктуються корінням рослин. Рослини ж служать їжею тваринам. Так в природі відбувається кругообіг.

- Чому все - таки камені, скелі і гори не можуть бути грунтом?

-У чому ж секрет "чудовою комори"?

Родючість - головна властивість ґрунту.

-Що таке грунт? Дайте тепер визначення.

- Припущення якої групи було точніше?

Почва- це верхній родючий шар землі. (Відкриваються все картки на дошці.)

-Чому ж грунт родюча?

- Яку нову інформацію ви отримали з літератури?

- Про що ви думали інакше? Що вас вразило чи здивувало?

Меліорація - відведення зайвої води.

Отрутохімікати - отруйні речовини, що застосовуються для боротьби зі шкідливими комахами і бактеріями.

Ерозія - повне або часткове руйнування поверхні.

6. Застосування знань і вмінь, отриманих на уроці.

- Приготуйте сигнали. Чи згодні ви з моїм судженням?

Я вважаю, що грунт не можна віднести тільки до неживої або тільки до живої природи. Нежива і жива природа в ній як би з'єднуються.

- Доведіть це, використовуючи свої знання про грунті.

7. Домашнє завдання.

- Виберіть завдання і запишіть.

Приготувати розповідь про грунті, використовуючи свою таблицю.

Дізнатися, хто створив науку про грунти.

- Щоб довести, що секрет "чудовою комори" відкритий, проведемо тест (Додаток 6).







Схожі статті