Урок літературного читання в 4 класі - світ - театр, люди - актори

Тема. Узагальнення по розділу: «Світ - театр, люди - актори».

Цілі: узагальнити знання з даного розділу; сприяти залученню дітей до мистецтва; розвивати творчі здібності учнів, увагу, пам'ять, мова

учнів, уміння визначати відмінні риси п'єси; розвивати вміння висловлювати свої почуття, думки словами, жестами, аргументувати (комунікативна компетентність);

виховувати моральні якості - інтересу до читання і любові до літератури.

Навчальні матеріали. Підручник «Літературне читання. 4 клас »(авт. Кубасова О.В.); сторінка з орфографічного словника Ожегова; роздавальні папки для фронтального опитування (одна на двох); листи з тестами перевірочної роботи (на кожного учня), малюнки учнів до п'єс; магнітофон.

1. Організаційний момент.

Ти посмішкою, як сонечком, бризни,
Виходячи вранці з воріт
Розумієш, у кожного в житті
Предостатньо бід і турбот.
Хіба любі нам похмурі обличчя
Або чиясь сердита мова?
Ти посмішкою зумій поділитися
І у відповідь іскру запалити.
Подаруйте посмішки один одному:

- Посміхніться один одному! Приємною вам роботи на уроці!

2. Читання теми на дошці.

Чому присвячений розділ, який ми вивчили? (Театру).

Учитель. А як тема нашого уроку пов'язана з життям?

Діти. В житті, як і в театрі, люди плачуть, сміються, радіють, страждають, вмирають і народжуються. Вони розмовляють, як і в п'єсі, вирішують питання, переживають, тобто діють.

3. Фронтальна бесіда.

Учитель. Зверніться до папок, знайдіть театральну сторінку зі словами з тлумачного словника Ожегова і дайте відповідь на наступні питання:

· Що таке театр?

Театр. 1) Мистецтво подання драматичних творів на сцені, саме такий твір.

2) Видовищне підприємство, приміщення, де подаються на сцені такі твори.

· Як називається постановка п'єси в театрі? (Вистава.)

· Керівник театральної постановки? (Режисер)

· Виконавці ролей в театральних виставах, в кіно, на телебаченні. (Актор)

· Що таке декорація?

Декорація - встановлюється на сцені, знімальному майданчику мальовниче, об'ємне або архітектурне зображення місця і обстановки сценічної дії.

· Як називається професія людини, який придумує декорації?

Декоратор - 1. Художник, що пише декорації, що оформляє сцену. 2. Спеціаліст з декорування приміщень.

· Хто допомагає артистам міняти зовнішній вигляд перед виходом на сцену?

Гример - фахівець, який займається гримування артистів.

Перукар - майстер - фахівець з зачісок, завивки, стрижки, гоління.

Костюмер - фахівець з театральним костюмах.

· Які професії, пов'язані зі світлом і звуком, необхідні при показі вистави?

Освітлювач - фахівець, який відає освітленням сцени, створенням світлових ефектів.

Звукорежисер (звукооформлювач) - фахівець з шумового оформлення вистави, вистави.

· Хто такіетеатральние критики?

Театральні критики - фахівці, які займаються розбором і оцінкою театральних постановок.

· Як називається перша вистава в театрі?

Прем'єра - перша вистава вистави, циркової програми, фільму.

· Як називається людина, яка підказує слова акторам під час вистави?

Суфлер - працівник театру, суфлірующій акторам - підказує акторам слова ролі під час представлення.

Дублер - репетирує роль одночасно з актором, обраним на роль. Але грає тільки тоді, коли цей актор не зможе грати, або по-черзі з ним.

· Що таке фрагмент вистави?

Фрагмент вистави - уривок тексту, художнього, музичного твору.

· Отже, що відрізняє п'єсу від інших літературних творів?

4. Робота з п'єсами.

Учитель. Уявімо, що ми з вами сьогодні зібралися в театрі. На попередньому уроці ми вибрали фрагменти для постановки п'єс, затвердили акторів на головні ролі. Малюнки декораторів допоможуть нам краще уявити місце, де відбувається дія п'єс. (На дошці: дитячі ілюстрації до п'єс)

У. Я буду режисером, а кожен з вас спробує бути театральним критиком.

Місця заповнюються в залі для глядачів,

До видовищ мисливець всюди знайдеться.

Звичайна вішалка на самому початку,

А далі - то чудо, що театром зветься.

Розкритий завісу сцену відкриє,

Проступить з темряви лабіринт декорацій,

І життя знайдуть персонажі, герої,

В яких актори почнуть втілюватися.

· Інсценування уривка п'єси Н.Носова «Двоє друзів».

Клас - театральні критики, 8 осіб - актори.

Слово надається театральним критикам.

(Діти оцінюють гру своїх однокласників, відзначаючи при цьому позитивні і негативні моменти)

Учитель. Як називається перерву в театрі?

Антракт - короткий перерва між діями спектаклю або відділеннями концерту, циркової вистави, видовища.

(Проводиться фізкультурна хвилинка - вправи для психофізичного тренінгу).

«Відчуття» - Посидіти на стільці так, як сидить цар на троні; бджола на квітці; покараний дитина; метелик, яка зараз злетить; наїзник на коні.

- Пройтися, як ходить немовля, який тільки що почав ходити; стара людина.

- Насупитися, як супиться дитина, у якого відібрали іграшку.

- Посміхнутися, як посміхається дуже важливий японець, собака свого господаря, кіт на сонечку.

«Зростаємо» - Початкове положення - сидячи на корточках, голову нагнути до колін, обхопивши їх руками. «Уявіть собі, що ви маленький паросток, тільки що з'явився друком із землі. Ви ростете, поступово розпрямляючись, розкриваючись і прямуючи вгору. Я буду допомагати вам рости, вважаючи до п'яти. Постарайтеся рівномірно розподілити стадії росту ».

· Інсценування уривка п'єси С. Козлова «Сніжний квітка»

7 чоловік - актори

Слово надається театральним критикам.

· Інсценування уривка п'єси С. Маршака «Про Козла»

3 людини - актори

Слово надається театральним критикам.

5. Індивідуальна робота - Перевірочна робота по розділу.

(Тест видрукуваний на аркушах)

Учитель: Зараз ви протягом 5-7 хвилин виконуєте тест. Напишіть свої ініціали на аркушах. (Після закінчення роботи листи здаються вчителю)

6. Підведення підсумку уроку. Рефлексія.

Учитель - У кого з вас з'явилося бажання сходити в драматичний театр на спектакль? А хто хотів би вийти на сцену в якості актора?

7. Домашнє завдання.

Учитель. 1) Творче завдання - «Що було далі?».

Ви все знаєте сюжет РНС «Ріпка». Завдання - припустити, що сталося після того, як ріпку витягли і уявити дію в образах головних героїв (дід, баба, внучка, Жучка, кішка, мишка).

2) * Придумати назву і сюжет своєї п'єси. Перерахувати дійових осіб.

Схожі статті