Урок літератури в 6-му класі

цілі:
  • створити умови для осмислення IV-VI розділів повісті В. Г. Короленка "Діти підземелля", розуміння тих змін, які відбуваються у свідомості головного героя під впливом життєвих обставин;
  • сприяти переосмисленню поняття "людина в ситуації морального вибору".
устаткування:
  • підручник під ред Г. І. Біленького;
  • таблиця з поясненням слів;
  • роздатковий матеріал (кросворди).

... краще мати в грудях шматочок людського серця замість холодного каменю.







I. Організаційний момент. Психологічний настрій учнів.

II. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми і мети уроку.

Володимир Галактіонович Короленко, маючи унікальний літературним талантом, зумів проникнути в тайники людської душі і показати, що самий великий дар, даний людині, - це чуйне серце, здатне сприйняти стан інших людей, зрозуміти їх, проникнути в їх внутрішній світ, поспівчувати їм, розділити з ними радість і горе. Таким даром - чуйним серцем - володів і сам письменник. В основі його світовідчуття лежать співчуття, співчуття, відчуття чужого болю як свого.

Сьогодні ми продовжимо вивчення повісті В.Г. Короленка "Діти підземелля", звернувшись до IV, V і VI главам. Наше завдання - зрозуміти, які зміни відбуваються в свідомості Васі під впливом зустрічі з новими друзями; з'ясувати, які моральні уроки ми можемо витягти, спостерігаючи за взаємовідносинами героя з представниками "поганого суспільства".

III. Словникова робота.

Робота проводиться по таблиці.

Уточнимо значення слів, які будуть потрібні нам на уроці.

Моральність - внутрішні духовні якості, якими керується людина; правила поведінки, що визначаються цими якостями.

Співчуття - чуйне, співчутливе ставлення до переживань, нещастя інших.

Співчуття - жалість, співчуття, що викликаються чиїмось нещастям, горем.

Милосердя - готовність допомогти кому-небудь або простити кого-небудь із співчуття, людинолюбства.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Чому знайомство з Валека і Марусею цілком захопило Васю?

2. Валек і Маруся. Якими їх побачив Вася?

Я пропоную вам, як зазвичай, питання, різні за ступенем складності. А ви для себе виберіть ті, на які зможете відповісти. Почнемо з найбільш простих питань. (Пропонуються діфференціронние завдання.)

1) "4" Яким побачив Вася Валека в перший раз?

"5" Яка деталь в портретній характеристиці Валека особливо привернула Васю?

"5" Про який відношенні Васі до Марусі говорять ці епітети, порівняння та слова зі зменшено-пестливими суфіксами?

3. Чому Вася, спостерігаючи за Марусею, став мимоволі порівнювати її зі своєю сестрою Сонею?

4. Диференційовані завдання.

Підіб'ємо підсумок нашими спостереженнями.

"4" Чим Валек і Маруся не схожі на звичайних дітей, яких знав Вася до знайомства з ними?

"5" Що зробило їх такими?

"5" Чому Вася не зрозумів сенс загадкових слів Валека: "Сірий камінь висмоктав з неї життя?"

"4" Коли розкрилася хлопчикові ця загадка?

5. Диференційовані завдання.







Звернемо увагу на опис підземелля.

"4" Виділіть в тексті повісті деталі, що характеризують підземеллі.

"5" Яке враження справила на Васю обстановка підземелля?

6. Як ви розумієте слова про "сірих каменях", які "висмоктали життя" з Марусі? Що "невблаганний, тверде і жорстоке, як камінь", "висмоктувало" рум'янець, блиск очей і жвавість рухів дівчинки?

Відповісти на це питання ви зможете, заповнивши таблицю. Розділіть сторінку зошита на дві колонки і озаглавьте ліву з них "сірий камінь". Запишіть під цим заголовком слова, які ви пов'язуєте у вашій свідомості з цим поняттям.

(Учні записують слова "голод", "холод", "біль", "страх", "жах", "безжалісність", "черствість", "байдужість", "жорстокість", "бездушність", "несправедливість".)

(Висновок. Сірий камінь є символом жорстоких, несправедливих законів суспільства.)

7. Не менше потрясіння відчуває Вася, познайомившись не тільки з тим, де живуть його друзі, а й дізнавшись, як вони добувають кошти для існування.

Прочитайте за ролями діалог Васі і Валека з V глави.

"4" Що переживає Вася, дізнавшись, що його друзі - жебраки і злодії?

"5" Які почуття борються в душі героя?

"4" Які "смутні питання і відчуття" тривожили Васю, який довідався, що його друзі - жебраки і злодії?

"5" Як вирішив для себе ці проблеми Вася? Чому їх називають проблемами морального вибору?

Хлопці, сірому каменю, що символізує людську жорстокість і несправедливість, протистоїть в повісті людське серце. Продовжуємо роботу щодо заповнення таблиці. Озаглавьте праву колонку "людське серце" і запишіть слова, які ви пов'язуєте з цим поняттям.

(Учні записують слова "доброта", "чуйність", "співчуття", "співчуття", "милосердя", "терпимість", "розуміння", "душевне тепло", "справедливість", "великодушність", "щирість".)

В результаті роботи учнів складається наступна таблиця:

Голод, холод, біль, страх, жах, безжалісність, черствість, байдужість, жорстокість, бездушність, несправедливість

Доброта, чуйність, співчуття, співчуття, милосердя, терпимість, розуміння, душевне тепло, справедливість, великодушність, щирість

Символ жорстоких, несправедливих законів суспільства

8. Зіставте ваші спостереження зі словами епіграфа: "... краще мати в грудях шматочок людського серця замість холодного каменю". (В. Г. Короленка.)

Якби всі люди жили за законами людського серця, надходили б, як велить їм совість, то не було б "сірих каменів", "висмоктують життя" з людей, що мешкають в трущобах.

9. Робота в парах.

А тепер розгадати кросворд за змістом повісті. Розгадавши його, ви прочитаєте по вертикалі зашифроване в ньому ключове слово, яке яскраво характеризує ставлення Васі до знедоленим дітям.
  1. Почуття, яке відчуває Вася, дивлячись на Марусю. (Грусть.)
  2. Посада батька Васі. (Суддя.)
  3. Найкрасивіша будівля в Княж-містечку. (Тюрма.)
  4. Що скрасило останні дні вмираючої Марусі? (Кукла.)
  5. Місце, де відбулося знайомство Васі з Валека і Марусею. (Каплиця.)
  6. Почуття, яке відчуває Вася в рідному домі. (Самотність.)
  7. Місце, де жили Валек і Маруся. (Великий льох.)
  8. Дерево, яке росло перед входом в підземелля. (Черемуха.)

Учні Новомосковскют ключове слово гуманізм. Учитель дає тлумачення лексичного значення цього слова.

Гуманізм - гуманність, людяність, людинолюбство.

10. Чому Валека і Марусю не можна назвати "поганим товариством" для Васі?

1. Які зміни відбулися у свідомості Васі під впливом зустрічі з новими друзями?

2. Які моральні уроки ми можемо витягти, спостерігаючи за взаємовідносинами Васі з представниками "поганого суспільства"?

Повість В. Г. Короленка "Діти підземелля" вчить кожного з нас ставити себе на місце іншої людини, бачити світ очима інших людей, розуміти його так само, як і вони. Треба вміти співчувати людині, співчувати йому, бути терпимим по відношенню до інших людей.

На закінчення я хочу процитувати чудові слова великого українського письменника Л. М. Толстого: "Милосердя полягає не стільки в речової користь, скільки в духовній підтримці. Духовна ж підтримка полягає насамперед в неосудженні ближнього і повазі до його людської гідності ".

Прочитати глави VI, VII, VIII.

"4" Підготувати переказ на тему: "Остання осінь Марусі".

"5" Відповісти письмово на запитання: "Що мав на увазі Тибурцій Драб, коли сказав Васі:" Може бути, це і добре, що твоя дорога пролягла через нашу "?

Кожен учень отримує листок, на якому повинен продовжити і записати пропозицію: "Найголовніше, що я зрозумів (а) сьогодні на уроці, це ...".







Схожі статті