Мета: сформувати уявлення про паралелі, меридіани. Розвивати уміння працювати з картою і атласом.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта Росії, глобус, мультимедійне обладнання.
I. Організаційний момент.
Привіт, хлопці! Сьогодні ми зробимо з вами екскурсію по карті!
Починаємо! (Оголошується тема уроку ?? слайд 1)
II. Вивчення нового матеріалу.
- Ви вже знаєте, що Земля обертається навколо своєї осі, за 24 години вона робить повний оборот. Як називаються точки, які не обертаються, тому що через них проходь уявна вісь? (Полюса.)
- А що таке «полюс» (слайд - 2)
- Учні записують свою версію визначення «полюс» в зошит.
- А тепер давайте подивимося, чи правильно ви записали! (Слайд - 3)
- Подивіться уважно на глобус і географічну карту, ви побачите, що вони покриті мережею ліній ?? це градусна сітка. Вони мають свої назви та значення.
- Як називається лінія, яка знаходитися на однаковій відстані від полюсів? (Екватор.)
- А що таке «екватор»? Дайте визначення терміна «екватор» (слайд - 6)
- А тепер давайте подивимося. чи правильно ви записали! (Слайд ?? 7, 8)
- Довжина екватора ?? 40000 км. а градусна довжина кола екватора 360 °.
- Скільки кілометрів в 1 ° по екватору? (4000: 60 = 111 км. В 1 °)
- У чому відмінність зображення екватора на карті і глобусі?
- Що таке паралель? (Слайд ?? 9)
- Запишіть визначення в зошит. (Слайд ?? 10, 11)
- Що таке меридіан. (Слайд - 12)
- Запишіть визначення в зошит. (Слайд ?? 13, 14)
Як змінюється довжина паралелей від екватора до полюсів?
Скільки паралелей можна провести на глобусі? На географічній карті?
Чи можна вибрати паралель для здійснення найдовшого кругосвітньої подорожі?
Подорож по якій паралелі - 60 ?? й чи 40 ?? й ?? буде коротше?
Які точки з'єднують меридіани?
Рівнобіжні чи вони?
Який напрямок показують меридіани?
Довжина меридіана становить половину довжини екватора, скільки кілометрів і градусів становить дуга меридіана?
Порівняйте зовнішній вигляд меридіана на карті і глобусі?
Виконайте завдання ?? слайд 15.
Заповніть таблицю ?? слайд 16.
I варіант ?? с. 31 № 1,2
II варіант ?? с. 32 № 4,5
Л. В. Малярчук, ГБОУ ЗОШ №1238 з поглибленим вивченням англійської мови, м Москва