Тема уроку дикі тварини влітку і восени

Мета уроку:
  1. познайомити учнів з підготовкою до зими диких тварин (крім комах і птахів), показати зв'язок змін в житті тварин восени зі змінами в живій і неживій природі і в світі рослин;
  2. розвиток вміння робити висновки, порівнювати; розвиток творчої уяви, образного мислення, розширення кругозору дітей;
  3. виховання дбайливого ставлення до природи; любові до наших "менших братів" через музику, вірші, художні твори.
устаткування:
  1. підручники;
  2. кросворд (плакат; слова відгадки);
  3. грамзапису П.І. Чайковського "Пори року", музична загадка;
  4. ілюстрації диких тварин;
  5. плакати-тести;
  6. словникове слово "линька";
  7. магнітофон.

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

1. Індивідуальна робота за картками (кілька осіб)

2. Бесіда з іншими учнями.

Хлопці, над якою темою ми працювали на попередньому уроці? Які зміни відбуваються в неживій природі з настанням осені? (Йдуть холодні дощі, менше світить сонце, зниження t повітря, замерзання грунту і водойм).

Яких птахів називають перелітними? Назвіть перелітних птахів. Які птахи відлітають першими? Чому? Останніми? Чому?

Узагальнення вчителя. Влітку в природі велику кількість комах. З настанням осені вони зникають: одні гинуть, інші ховаються. Насіння трав, чагарників, дерев осипаються, а це значить, зменшується, а потім зовсім зникає корм для птахів. Тому перелітні птахи відлітають в теплі країни, де для них достатньо корму.

III. новий матеріал

1. Визначення теми уроку.

Визначити тему уроку допоможе кросворд.

Тема уроку дикі тварини влітку і восени

  1. Що за звір лісовий, встав, як стовпчик під сосною, і стоїть серед трави; вуха більше голови. (Заєць).
  2. Маленький хлопчик в сірому армячишке подвір'ях гасає, крихти підбирає. (Воробей).
  3. Хто по ялинкам спритно скаче
    І злітає на дуби?
    Хто в дуплі горіхи ховає,
    Сушить на зиму гриби? (Білка).
  4. Забіяка і забіяка, живе у воді, кігті на спині - і щука не проковтне. (Йорж).
  5. Хвіст пухнастий, хутро золотистий, в лісі живе, в селі курей краде. (Лисиця).
  6. Ось по жовтої по доріжці
    Скаче простягнувши ніжки,
    Цей товстий Тарас
    Квакати голосно здатний. (Жаба).

Які це тварини? Дикі тварини це - риби, жаби, змії, ящірки, птахи, звірі. Чому їх називають дикими?

Узагальнення вчителя. Дикі тварини живуть в лісі, на лузі, у полі, водоймі. Вони самі собі добувають їжу, будують житла, про них ніхто не піклується.

Тема уроку: "Життя диких тварин влітку і восени, крім птахів"

На уроці ми дізнаємося про те, як дикі тварини готуються до зими, які зміни відбуваються в їх житті, зі змінами в неживій природі.

2. Знайомство з життям диких тварин влітку.

(Звучить музика Чайковського і вірш І. Сурикова "Яскраво сонечко світить").

Яскраво сонце світить,
В повітрі тепло, і куди не глянеш,
Все кругом світло.
На лузі рясніють яскраві квіти;
Золотому облиті темні листи.
Дрімає ліс: ні звуку, -
Ліст не шелестить,
Тільки жайворонок в повітрі дзвенить.

Хлопці, як ви думаєте, чим займаються дикі тварини влітку?

(Заслуховуються відповіді дітей).

Узагальнення вчителя. Влітку у диких тварин багато клопоту: годувати дитинчат, потім вчити їх добувати собі корм, охороняти їх. У цей час нерідко люди шукають в лісі тварин малюків і намагаються забрати їх додому. Що з цього виходить? Послухаємо розповідь дівчинки.

"Влітку ми знайшли їжачка і принесли його додому. Ми годували його травою і квітами. А він взяв і помер."

Чи правильно вчинила дівчинка, коли забрала їжака додому? Чому?

Учень. Їжака не знайшли, а викрали! Адже як можна знайти тваринного в його власному будинку, в природі, де його ніхто не втрачав. Поле, ліс, луг - це рідний дім тваринного, до життя в якому воно і пристосувалося.

Узагальнення учітеля.Запомніте! Брати з природи тваринного не можна! Тягти додому все, що попадеться під руку може тільки той, хто не любить і не розуміє природу. Досить помилуватися звіром на природі і принести з собою багато вражень від зустрічі, яка довго не забудеться ".

З. Як звірі готуються до зими.

Проходить тепле літо. Яка пора року настає? Назвіть перший осінній місяць.

Вірш (читає учень).

У темний ліс дрімучий
Заглянула осінь.
Скільки свіжих шишок
У зелених сосен!
Розігрався вітер на лісовій галявині,
Закружляв осинки в червоному сарафані.

Учитель. В кінці літа і восени звірі починають готуватися до зіме.Давайте послухаємо розмову лісової миші і білочки: (виходять два учні).

- Бачили? Бачили? Я гриби на сучок сушити повісила, а Миша їх у мене тягає. Ах, лиходійка!
- Хто у кого більше стягнув ?!
- Я горіхи на пеньку розклала, озирнутися не встигла, як вони у тебе, Білка, в дуплі виявилися!

Який корм вони запасають на зиму?

Які звірі ще запасають корм на зиму, ми дізнаємося з підручника.

4. Робота за підручником стор.32.

(Під час читання з'являються малюнки бобра і борсука).

Які звірі ще запасають корм на зиму? Що заготовляють бобри?

Встали, подивились вгору. Високо вгорі шумлять листочками дерева - верхній ярус. Потрясли долоньками. А тепер сядемо і будемо середнім ярусом - кущиками. Встали опустили голову вниз і уважно подивилися під ноги. Ми йдемо (крокують) по нижньому ярусу - траві, де ховаються гриби і ягоди. Подивіться вліво, прямо, вправо. А он по галявині скаче зайчик. Поскакали і ми разом з ним. Зайка тікає від лисиці, плутає сліди. Ось він стрибнув вліво, назад, вправо, вперед, робить петлю, біжить назад по-своєму сліду і стриб в кущі, причаївся, сидить тихо-тихо. Сядемо і ми тихенько і продовжимо урок.

5. Хлопці, а зайчик запаси корму на зиму робить? Чому не робить? Якщо діти не можуть відповісти, учитель говорить: "Постараємося відповісти на це питання трохи пізніше".

Звучить вірш (читає учень).

У кого немає барлогу,
Чи не потрібна йому нора,
Від ворогів рятують ноги
А від голоду кора.

Так чому зайчику робить запаси?

Узагальнення вчителя. Заєць робить запасів, тому що і взимку відшукує собі достатньо корму. Він харчується корою дерев, молодими гілками дерев і чагарників. Які ще звірі не роблять запасів корму на зиму? (Малюнки лисиці і вовка).

6. Як готуються до зими кабан, ведмідь?

Послухаємо, про що говорять Кабанчик і Лисеня. (Діалог 2-х дітей).

- Ай, ай, ти ж зовсім голий Кабанчик! Щетина рідкісна, та ще жорстка. Як же ти зимувати будеш?
- Худий ти до чого, Лисеня, хребет один, шкіра та кістки. Як же ти зимувати будеш?
- У мене шерстка густа, шубка тепла - НЕ замерзну!
- А у мене гірше, думаєш? У мене під шкірою щось жир. Жир краще за всяку шуби гріє.

Що допомагає перезимувати дикому кабану? Відгадайте, а яким ще до дикого звіра допомагає перезимувати жир.

Звучить музична загадка про ведмедя. (Малюнок ведмедя).

Як готується до зими ведмідь, дізнаємося з підручника.

7. Читання тексту підручника, стор.32.

Чим харчується ведмідь? Для чого ведмідь восени посилено харчується? Який ще звір жирує восени? (Борсук).

Узагальнення вчителя. Цікаве тварина - борсук. Він заготовлює корм на зиму і накопичує жир. Борсук впадає в сплячку, як і ведмідь, але серед зими борсук прокидається і йому потрібно годуватися.

Які звірі міняють колір шкурки? (Малюнки зимових звірів: білочка, заєць, песець).

Узагальнення вчителя. Зміна густоти і забарвлення шерсті у тварин одержало назву (читаємо з дошки) линька.

9. Як готуються до зими інші тварини, прочитаємо в підручнику стор.32. Читання тексту підручника.

Які запаси роблять влітку бджоли? Як змінюється життя риби з настанням осені? Хто залягає на зиму в сплячку? (Жаби, жаби, ящірки, змії).

IV Закріплення нового матеріалу

Робота з тестами.

Щоб перевірити, як засвоєно новий матеріал, виконаємо завдання.

1. Як ти вчиниш, якщо побачиш в лісі звіриного малюка?
  1. Пройду повз.
  2. Принесу додому, буду доглядати за ним, потім принесу в ліс і випущу.
  3. Поглажу малюка і піду далі.

3. Хто що готує на зиму? (З'єднати лініями).

Схожі статті