Тема уроку африка

  • Кубушка Марина Олександрівна, учитель географії

Дидактична мета: продовжувати формувати вміння працювати з електронним підручником. Вміти знаходити, усвідомлювати і осмислювати нову інформацію, зіставляти різні дані. Використовувати комп'ютер, як один із засобів навчання.

Тип уроку. вивчення нового матеріалу.

Цілі за змістом уроку:

освітня:
  • формувати знання про материках земної кулі, починаючи з Африки;
  • вивчити характеристику фізико-географічного положення континенту, використовуючи типовий план;
  • сформувати уявлення про вивчення материка в давнину.
розвиваюча:
  • продовжувати формувати прийоми роботи з різними (фізико-географічної, контурної) картами, текстом підручника, ілюстративним матеріалом, електронним підручником.
виховує:
  • сприяти вихованню естетичного сприйняття географічних об'єктів (мультимедіа).

Форми організації навчальної діяльності: індивідуальна, фронтальна, групова.

Методи навчання: наочно-іллюстратівий, частково-пошуковий, практична робота.

1. Організаційний момент.

2. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Хлопці, епіграфом наступних наших уроків є це чотиривірш:

Серце Африки співу повно і палання,
І я знаю, що, якщо ми бачимо часом.
Сни, яким знайти не вміємо назви,
Це вітер приносить їх, Африка, твій!

Ми приступаємо до вивчення континенту Африка. Характеристика будь-якого материка дається за таким планом:
  1. Фізико-географічне положення материка.
  2. Історія відкриття і дослідження.
  3. Рельєф і корисні копалини.
  4. Клімат.
  5. Води.
  6. Ґрунти.
  7. Природні зони. Рослинний і тваринний світ.
  8. Населення і країни.

Сьогодні на уроці, ми будемо вивчати:

1) фізико-географічне положення (ФГП);

2) як була відкрита Африка в давнину.

Учні. записують тему і питання плану уроку.

Учитель. запишіть основні відомості про материк (записані на дошці, вчитель промовляє те, що записано і, одночасно показує по фізичній карті материка, спроектований на екран з електронного підручника).

Перші відомості про Африку з'явилися в IV столітті до нашої ери в стародавній Греції. Тоді її називали Лівією.

S материка без островів 29,22 млн. Кв. км.

S материка з островами 30,32 млн. Кв. км.

довжина берегової лінії 30,5 тис. км.

максимальна - 5895 м. - м Кіліманджаро

мінімальна - 153 м. озеро Ассаль.

Учні. висновок: материк має велику площу, не велика кількість островів, і в середньому не більшу висоту.

Учитель: більш детальну інформацію ми отримаємо при вивченні ФГП. Відкриваємо робочі зошити (практичні роботи з географії) на с.18. Що таке ФГП?

Учні. (Читають під цифрою 2 текст, а потім відповідають на питання) це розташування материка по відношенню до значущих для нього даностей.

Учитель: що мається на увазі під поняттям - даності? (Відповідає на своє питання.) Це система географічних координат (довготне, широтне положення), лінії екватора і нульового меридіан, океани, моря та інші материки (промовляючи все це показує на карті).

Учні: близько поняття-даності (в робочому зошиті) записують те, що називає вчитель.

Висновок: Значить, ми характеризуємо ФГП за планом:
  • широтне положення,
  • довготне положення,
  • щодо океанів і морів,
  • щодо материків і островів.

Цей план представлений в нашій робочого зошита, на с.18-20.

Учитель. наше завдання - дати характеристику ФГП Африки за цим планом, роблячи записи в робочому зошиті і працюючи з контурною картою, використовуючи інформацію електронного підручника, с.18 завдання 1.1).

Учні. а) екватор перетинає Африку майже посередині, велика частина материка по площі знаходиться в північній півкулі; б) між 35 паралелями, в екваторіальних і тропічних широтах; в) в жаркому тепловому поясі.

Учитель. г) звертаємося до підручника с.125 завдання 4) в тексті та с.126 ріс.82 - картосхема.

Учні: (пояснює, що зображено на картосхемі), щоб визначити відстань по 20 меридіану в градусах потрібно визначити на яких широтах знаходяться крайні північна і південна краю материка і градусні значення скласти (так як вимір йде від екватора) 32 + 35 = 67 градусів; потім, знаючи величину відстані 1 градуса в кілометрах можна визначити протяжність материка з півночі на південь по 20 меридіану - 67 x 111,3 км. (Дані наведені в підручнику) = 7457,1 км.

Учитель: Молодець! Хлопці, всім зрозумілі ці розрахунки? Далі відповідаємо на завдання під літерою д) (в електронному підручнику "відкриває" с.4 - фізичну карту Африки).

Хто вийде до дошки і пояснить, що таке крайні точки материка, і як знайти їх координати? (Інші учні працюють з контурними картами в робочих зошитах.)

Учні. крайні точки материка це миси, тобто ті ділянки суші, які найдалі вдаються в море. Північна точка (від фізичної карти переходимо до картосхемі на с.4 електронного підручника) - мис Мис Бланко (Рас-Енгель) розташований на 37 градусі пн.ш. південна точка - мис Голковий розташований на 34 градусі пд.ш. ..

Учитель. Молодець! А тепер самостійно, в парах, визначте протяжність Африки з півночі на південь в градусах і кілометрах.

Учні. визначають і записують значення в робочі зошити, а потім наносять їх на контурні карти, с.19.

Учитель: Скажіть, що вийшло.

Учні: протяжність в градусах - 37 + 34 = 71, протяжність в кілометрах - 71x111,3 = 7902,3.

Учитель: Правильно! Молодці! У всіх хлопці так вийшло?

Далі працюємо за завданням 2 самостятельно разом з сусідом по парті, записи робимо в робочому зошиті і на контурній карті. На роботу дається 7 хвилин. Користуємося фізичною картою електронного підручника, контурної, картосхемою в підручнику.

Учні: (відповідають на питання): а) нульовий меридіан перетинає Африку в західній частині, велика частина континенту розташована в східній півкулі.

Учитель: який можна зробити висновок?

Учні: Африка це континент, розташований в чотирьох півкулях: північному, південному, західному, східному. Найбільша частина материка по площі розташована в північному і східному півкулях.

Учень: б) між 20 градусом західної довготи і 50 градусом східної довготи.

Учень: в) протяжність материка із заходу на схід уздовж екватора становить 3784,2 км. (Розрахунки представлені на картосхемі).

Учитель. який можна зробити висновок, виходячи з цих даних?

Учень. протяжність материка з північного тропіка майже в два рази більше, ніж по південному.

Учень: д) західна точка - мис Альмади (17 градусів з.д.), східна - мис Хафун (51 градус східної довготи).

Учитель. Молодці хлопці! Тепер переходимо до виконання завдання 2, с.20 в робочому зошиті.

Учні. слухають текст, якого читають диктором (с.7, 8, 9, 10, 11) і наносять основні об'єкти.

океани: Атлантичний, Індійський;

моря. Середземне, Червоне;

протоки: Гібралтарську - розділяє частини світу - Європу й Африку, з'єднує - Атлантичний океан і Середземне море. Суецький канал - відокремлює Африку від Азії і з'єднує Середземне море з Червоним. Аденську - з'єднує води Червоного моря та Індійського океану.

острова. Канарські, Зеленого мису, о. Біоко, о. Різдва, о. Святої Єлени, о. Сан-Томе, о. Прінсіпі, о. Джерба, о.Керкенна, о. Мадагаскар (S = 590 тис. Кв. Км.), Маскаренські, Сейшельські, Коморські, о.Занзібар, о. Пемба, о. мафія;

затоки. Гвінейський, Сидру, Габос, Туніський, Дакарським, Луанди, Лабіту, Китовий, АНГО, Делаоа;

види берегів. кліф, пляж, кораловий берег.

1. Африка - другий за величиною континент у світі. Вона ділиться екватором на майже дві рівні за довжиною частини. За її території також проходить нульовий меридіан. Таким чином Африка знаходиться у всіх 4 півкулях.

2. Крайні точки - мис Мис Бланко, мис Голковий, мис Хафун, мис Альмади. Протяжність Африки з півночі на південь-8000 км. а з заходу на схід- 7500 км ..

3. Африку від Євразії відокремлює Гібралтарську протоку, від Азії - Червоне море.

4. На заході омивається Атлантичним океаном, на сході - Індійським.

5. Найбільший затоку з всіх не численних заток - Гвінейська.

6. Найбільші острови континенту: Мадагаскар, Канарські, Маскаренські, острови Зеленого Мису, Сакотра, найбільший півострів Сомалі.

7. Африка являє собою суцільний материковий масив зі слабоізрезанние береговою лінією.

8. Для Африканського узбережжя характерні круті скелі, що закривають внутрішню частину материка. Саме це послужило причиною того, що Африка довгий час залишалася мало вивченою європейцями.

Учні. прослуховують слова диктора і вклеюють в учнівські зошити, видрукуваний текст, розданий учителем на початку уроку.

Учитель: для закріплення матеріалу зараз ми виконаємо вправи (електронний підручник С.14-18).

Учні: відповідають з місця на питання вправ.

Учитель: Молодці хлопці! Сьогодні мені хотілося, б відзначити активну роботу всього класу, а особливо наступних учнів: (називаються оцінки).

Учитель: Домашні завдання на наступний урок.
  1. Виконати вправу 6 (з електронного підручника - роздатковий матеріал, дивитися додаток 1).
  2. Прочитати параграф с.125-128 і відповісти на питання 2.
  3. Знати, вивчену на уроці номенклатуру.

Вправа 6. Де знаходяться перераховані острови і порти?

о. Джерба, о.Біоко, о. Сан-Томе, о. Прінсіпі, Коморські острови, о. Європа, острови Зеленого Мису, Канарські острови, о. Світланою Олени, Оран, Туніс, Дакар, Тріполі, Абіджан, Аккра, Лагос, Олександрія, о. Мозамбік, Бейра, Монровія, Касабланка, Суец.

Схожі статті