Стаття 109 Конституції рф з коментарями 2019 останні зміни та поправки, судова практика

2. У разі розпуску Державної Думи Президент Російської Федерації призначає дату виборів з тим, щоб новообрана Державна Дума зібралася пізніше ніж через чотири місяці з моменту розпуску.

3. Державна Дума не може бути розпущена з підстав, передбачених статтею 117 Конституції Російської Федерації, протягом року після її обрання.

4. Державна Дума не може бути розпущена з моменту висунення нею звинувачення проти Президента Російської Федерації до прийняття відповідного рішення Радою Федерації.

5. Державна Дума не може бути розпущена в період дії на всій території Російської Федерації воєнного чи надзвичайного стану, а також протягом шести місяців до закінчення терміну повноважень Президента Російської Федерації.

В Конституції досить виразно встановлюються межі вказаного повноваження глави держави: згідно з п. "Б" ст. 84 Президент розпускає Державну Думу "у випадках і порядку, передбачених Конституцією Російської Федерації". Звідси випливає, що ніяких додаткових підстав розпуску, крім встановлених безпосередньо в Конституції, бути не може. Зокрема, Конституція передбачає, що згадуються в ст. 84 випадки встановлені в її ст. 111 і 117:

1) триразове відхилення Державною Думою представлених Президентом кандидатур на посаду Голови Уряду. Дане підставу носить імперативного характеру, отже, Президент в цьому випадку не може не розпустити Державну Думу;

2) вираження Державною Думою недовіри Уряду. Дане підставу надає Президенту право вибору: або оголосити про відставку Уряду, або не погодитися з рішенням Державної Думи. При цьому якщо Державна Дума протягом трьох місяців повторно висловить недовіру Уряду, що є свідченням неможливості узгодженого функціонування і належної взаємодії законодавчої і виконавчої влади, Президент або оголошує про відставку Уряду, або розпускає Державну Думу.

Питання про довіру Уряду може бути ініційований не тільки Державною Думою, але і Головою Уряду. Якщо Державна Дума в довірі відмовляє, Президент протягом семи днів приймає рішення про відставку Уряду або про розпуск Державної Думи і призначення нових виборів. Таким чином, на реалізацію цієї гарантії, що є крайнім заходом подолання кризи влади, великою мірою накладає відбиток особистість Президента, його здатність залишатися над політичними конфліктами і виступати не як представник тієї чи іншої політичної партії, а як представник нації.

2. Частина 2 ст. 109 являє собою одну з конституційних гарантій народного представництва і обмежує поле можливого свавілля і межі розсуду глави держави. В даному контексті принципове значення мають два імперативних веління: 1) Президент призначає дату виборів; 2) новообрана Державна Дума повинна зібратися не пізніше ніж через чотири місяці з моменту розпуску. Звідси випливає, що на главу держави покладається конституційний обов'язок призначити дату виборів, при тому що ця дата визначається не довільно, а з урахуванням конституційної вимоги про те, що перерва в діяльності органу народного представництва не може перевищувати чотирьох місяців.

Тим самим демократія в рамках правової держави гарантується від узурпації влади, а суспільство не позбавляється можливості самоорганізації і самостійного формування органу народного представництва і відтворення закріпленої в Конституції моделі конституційного ладу.

Зокрема, Державна Дума не може бути розпущена з підстав, передбачених ст. 117 Конституції, протягом року після її обрання. Звідси випливає, що статус Державної Думи в її взаєминах з главою держави і Урядом в цей період суттєво відрізняється. Якщо протягом року після обрання, як і за межами цього терміну, Державна Дума висловить недовіру Уряду, Президент має право оголосити про відставку Уряду або не погодитися з рішенням Держдуми. У разі якщо Державна Дума протягом трьох місяців повторно висловить недовіру Уряду, Президент позбавляється права вибору - оголосити про відставку Уряду або розпустити Державну Думу, яким він володіє протягом наступних трьох років легіслатури Державної Думи; Президент зобов'язаний оголосити про розпуск Державної Думи. При цьому не має значення, виражене чи недовіру Уряду з ініціативи самої Державної Думи або в довірі Уряду відмовлено в зв'язку з тим, що питання про довіру Уряду перед Державною Думою поставлений Головою Уряду.

Для практики конституційно-правового розвитку РФ може мати певне значення точка відліку "гарантійного" терміну. В Конституції розрізняються поняття "обрання", "перше засідання", "дата виборів", "початок роботи Державної Думи першого скликання" і т.п. (Ч. 2, 4 ст. 99, ч. 2 ст. 109). Отже, мова йде про те, що Державна Дума гарантована від розпуску з підстав, передбачених ст. 117 Конституції, протягом року з дати виборів (обрання), а не з дати першого засідання Державної Думи нового скликання.

Заборона на розпуск Державної Думи діє до тих пір, поки Рада Федерації не прийме рішення про відмову або про відмову в відмові від посади або закінчиться тримісячний термін після висунення Державною Думою звинувачення проти Президента, відлічуваний в даному випадку з дати прийняття відповідної постанови Державною Думою. При цьому Голова Уряду, тимчасово виконуючий обов'язки Президента РФ в разі відмови останнього від посади, ні за яких умов не має права розпускати Державну Думу. Іншими словами, Голова Уряду в цьому випадку має не всіма повноваженнями глави держави; залишаючись Головою Уряду, відповідна посадова особа не виконує обов'язки Президента, а замінює його.

Схожі статті