Конспект уроку з

Конспект уроку образотворчого мистецтва для 5-7 класів

Тема заняття: Хохломская розпис. Хохломская качечка
Рівень освіти 5-7 клас
Мета заняття: розвиток і вміння гуртківців в кистьовий манері розпису на прикладі вивчення типових елементів Хохломи, познайомитися з Хохломской розписом.

Завдання заняття: познайомитися з історією походження техніки хохломського розпису, створити умови для виховання у дітей почуття гордості за свій народ, традиції, навчити самостійно складати композицію, використавши при цьому вивчені елементи хохломской розпису, підбирати потрібний колір в композиції, розбудити фантазію дітей, налаштувати їх на створення незвичайних композицій розпису.

Тема заняття: Хохломская розпис. Хохломская качечка

Мета заняття: Вивчення прийомів кистьового листи хохломских майстрів. Розвиток і умінь гуртківців в кистьовий манері розпису на прикладі вивчення типових елементів розпису Хохломи.

Завдання заняття:
• Ознайомити з історією походження техніки хохломського розпису.
• Створити умови для виховання у дітей почуття гордості за свій народ, традиції.
• Навчити самостійно, складати композицію, використавши при цьому вивчені елементи хохломской розпису.
• Підбирати колір

Наочні посібники та інструменти для керівника гуртка:
• мультимедійний проектор, екран, ноутбук
• предмети хохломського розпису
• таблиці елементів розпису

Матеріали і інструменти для гуртківців: качка виготовлена ​​з пап'є маше, кисті, палітра, гуаш, баночка для води

Музичний ряд: народна музика в інструментальному викладу
Методичне забезпечення заняття:
• мультимедійна презентація «В гостях у хохломи»

План заняття.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми і мети заняття
-посилка
3. Актуалізація нових знань, занурення в заняття
-беседа- лекція. «Хохлома-центр народного художнього промислу». (Розповідь супроводжується показом презентації)
4. Техніка виконання елементів Хохломи
- показ керівником прийомів хохломского листи
-колірна гамма хохломського розпису
5. Творча робота дітей
- розпис вироби
-Физминутку
6. Перевірка керівником виконаних робіт.
-самооцінка якості виконання розпису вироби.
7.Подведеніе підсумків заняття
- рефлексія
8. Прибирання робочого місця

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми і мети заняття.
- здрастуйте хлопці! Сьогодні прийшовши на роботу близько нашого кабінету. я виявила посилку. На ній було написано: «У творче об'єднання« Художники - умільці ».
Давайте разом з вами відкриємо посилку і подивимося, що там знаходиться.
- Подивіться, яка гарна дерев'яна ложка, а яка вона барвиста і яскрава. Що ж це за розпис? Давайте вирушимо на нашу шкільну виставку і подивимося, чи є вироби схожі на цю ложку. (На виставки немає хохломського розпису)
Тримаючи ложку в руці і показуючи на ній візерунок, керівник читає вірш про хохлому.

Хохлома, хохлома!
Весь народ звела з розуму!
Яскрава, промениста, візерунки золотисті
Різьблені ложки і ковші
Ти роздивись-ка, не поспішай.
Там травичка в'ється і квіти
Ростуть нетутешній краси.
Блищать вони як золоті,
А може, сонцем залиті.

-Хлопці, тема нашого заняття «Хохломская розпис».
Сьогодні ви дізнаєтеся про особливості хохломской розпису, про те, яку роль і місце вона займає в декоративному мистецтві, про історію її зародження, я познайомлю вас з елементами хохломського розпису, навчу їх виконувати на даному виробі.

3.Актуалізація нових знань. (Занурення в урок)

Подивіться на нашу ложку і скажіть: чи подобається вона вам?
Чому вона вам сподобалася?

-Звідки ж прийшло до нас це диво? Ви хочете дізнатися?
Тоді уважно послухайте мою розповідь. (Розповідь супроводжується презентацією)

Кажуть в давні часи в Москві жив талановитий майстер - іконописець. Цар високо цінував його майстерність і щедро нагороджував за його труди. Любив своє ремесло, але ще більше любив він свободу. Але одного разу покинув він царські палати і оселився в глухих Керженскіе лісах. Хату поставив і зайнявся своїм ремеслом. Хотів майстер, щоб його мистецтво стало рідним, як проста російська пісня, і щоб в ньому відбилася краса російської природи. І став він малювати пишні яскраві квіти і тоненькі гілочки.
Незабаром слава про майстра рознеслася по всій землі. Стали люди приїжджати так красою милуватися. Хати рубали і селилися поруч. Слава про майстра долинула до государя. Наказав він загону стрільців знайти втікача і повернути в Москву. Але народний поголос летіла швидше стрілецьких чобіт. Дізнавшись про біду майстер, зібрав своїх односельчан і розкрив секрети своєї майстерності. А вранці, коли царські посланці увійшли в село, вони побачили, як яскравим полум'ям горіла хата чудо-художника. А самого художника, як не шукали. Ніде не знайшли. Але залишилися від художника фарби, що увібрали в себе жар полум'я і чернь попелища. Зник майстер. Але залишилося його дивовижне мистецтво, в якому відбилася і гаряча любов до людей, і спрага краси.
Значить. кисть художника була незвичайною - вона була з сонячних променів.

Виникла вона і розвивалася в Нижегородському Заволжя, де обробка деревини здавна досягла високого художнього рівня. Хохлома - старовинне російське село, загублене в глушині дрімучих заволзьких лісів. Разом з його історією сягає в далеке минуле зародження там відомого на весь світ мистецтва - хохломской розпису. Родоначальниками, якій були іконописці і майстри рукописної книги.

3. Техніка виконання хохломського розпису
-Давайте розглянемо вироби хохломського розпису, і побачимо як, же виготовляли ці вироби. (Показ супроводжується віршем)

Скільки тут прекрасних чаш- це Вам подарунок наш!
Семенівська хохлома
Вся золотистого, красноліка!

А ось піднос.
У ньому яскраво-червоних ягід розсип,
відлуння літа
В зелені трави,
шовкові сплески
Золотий листя.

Ось тура: квітучий хвіст -корма.
Ніс -петушіная головка
Пливе по лісі хохлома.
Розписана дуже спритно

Наші ложки хохломскіе-
Найкращий сувенір.
З позолотою - не прості
Прогриміли на весь світ.

Всі листочки як листочки.
Тут же кожен золотий.
Красу таку люди називають хохломи!

Процес виготовлення хохломской посуду

- Хлопці, як ви думаєте, як виготовляли ці вироби?

Дерев'яні предмети, виточені на токарному верстаті, або вирізана ножем з липи або берези річ ретельно покривалася тонким шаром глини. Потім сушать на протязі кількох годин. Потім багато разів покривається оліфою, фарбується серебрянкой (алюмінієвий порошок), за яким потім наноситься розпис олійними фарбами, головним чином чорної і червоної, як найбільш жаростійкими. Розписану річ знову кілька разів олифят і сушать в печі. Після чого срібло дає золотистий відтінок, а червоні візерунки ще більше горять на золотом і чорному тлі, тому хохлому називають «золотою».

- Розглянувши вироби хохломских художників, скажіть
-Які основні кольори використовуються в розпису?
-Який орнамент присутній в розпису?

Хохломская розпис радує нас яскравими фарбами і золотистим блиском. Фарби, використані у виробах, символізують наступне: червоний-тепло, вогонь, красу, любов; золотой- світло, сонце; зелений - колір життя, природи. А на чорному тлі добре виглядають всі кольори.

Хохломская розпис являє собою рослинний орнамент, складений з невеликого числа мотивів, званих «травичкою» «яблучком», «ягідкою», «листком». «Кудріною»

У Хохломе є два листи: Верхове лист-це коли візерунок наноситься чорною, червоною, зеленою і жовтою фарбами на сріблястий фон вироби зверху. А фонове лист - спочатку малюють кінцем кисті контури хвилеподібного стебла і всіх великих елементів візерунка, а потім сріблястий фон вироби закривають чорної або червоною фарбою, залишаючи намальований візерунок незакрашенним.

Хохломская розпис виконується від руки без попереднього малюнка, з маху. При цьому кисть біля самої основи обхоплюється трьома пальцями, зібраними в щіпку, ставиться перпендикулярно до поверхні, що прикрашається і кінцем з легким натиском малюють тонку хвилясту лінію стеблинки, ведучи її до себе, і злегка повертаючи кисть в сторону вигинів. Від стеблинки в обидві сторони малюють завитки: починають з тонкою лінії, потім плавно посилюють натиск на кисть, не забуваючи обертати її, і закінчують тонкою лінією. З окремих завитків і мазочками різної форми складається складний мотив- «кущик», повторюючи який можна отримати стрічку орнаменту для прикраси краю вироби і вузькою його межі або заповнити їм порожнечі, що утворилися уздовж стебла в складній квіткової розпису. (Показ керівником виконання елементів хохломського розпису)

В основі травички лежить плавно вигинає стебло, від якого в усі боки відходять вигнуті стеблинки; вони по всій довжині густо усіяні великими і малими завитками, що нагадують вузькі листочки, кожен з яких має свою особливу форму; одні листочки групуються навколо невеликих стеблинок, інші густо покривають стебло, попереджаючи тонкими короткими штрихами; рух усіх стеблинок і листя підпорядковане плавного руху стебла

тренувальне вправу
-Хлопці на столі у вас лежить смужка паперу (чорна, червона), виберіть потрібний колір і разом зі мною намалюємо, «осочки», «травинки» - це мазки з невеликим плавним потовщенням, «крапельки» - прикладаємо кисть до виробу, «вусики» - зображуємо безперервної лінією однакової товщини лінію, закручену в спіраль, «завитки» - виконуємо як і «вусики», тільки з легким натиском в середині елемента.

4. Творча робота дітей. (Розпис вироби)
Прості за формою, а милують зір.
Багатий і ошатний чудовий візерунок.
По золоту фону вигадливою змійкою
Орнамент тут в'ється
Спробуй, зумій-ка.

- Хлопці на минулому занятті ми з вами зробили з пап'є-маше красиву качечку, а сьогодні ми з вами розпишемо її хохломского візерунком, щоб вона була казково красивою.
Для цього ми представимо себе в ролі хохломских майстрів.
- Але перш ніж приступити до роботи, я хочу вам нагадати приказку: «Який майстер, така й справа», «Поспішиш людей насмішиш».

Керівник проводить інструктаж при роботі з гуашшю і пензлем.
• Фарби не намагаємося на смак, чи розпилювати
• Пензликом не розмахувати, працюємо уважно і акуратно
• Не заважай сусідові
• Фарби змішуй на палітрі
• Після роботи палітру, баночку і кисті добре промиваємо водою

Самостійне виконання дітьми розпису качки. (Музичний ряд)
-керівник проводить індивідуальну роботу, допомагає дітям.

• Физминутку
Ми знаходимося в цій майстерні художника, і кожен з вас художник. Уявіть візерунок, який ви хотіли б намалювати. Витягніть руки, струсіть їх, потім легким рухом кисті рук поверніть вліво і вправо, вгору і вниз, а тепер розімніть долоні і пальці рук.

6.Проверка керівником виконаних робіт. (Виставка робіт)

Ось наші казкові качечки готові. Подивіться, які вони вийшли барвисті, красиві. (Кожна робота гуртківців розглядається, враховується тонкість, акуратність роботи, вказуються недоліки в роботі)
Я пропоную поповнити шкільну виставку нашими виконаними роботами.

Конспект уроку з


7. Підведення підсумків .Рефлексія.
- Хлопці, скажіть, що вам запам'яталося і сподобалося на сьогоднішньому занятті?
- Вибачте за тимчасові незручності допомогла вам випробувати почуття гордості за свій народ?
- Стануть в нагоді вам ці знання в житті?

Давайте оцінимо свою роботу і настрій на занятті за допомогою кольору. Так як в хохломской розпису присутні червоний і чорний колір, то ми використовуємо ці два кольори.
На столі у вас лежать два кольори червоний -Зайнято сподобалося, черний- не сподобалося. Виберіть розмір і прикріпіть його на дошку.

Наше заняття підійшло до кінця, дякую вам за хорошу роботу.

література:
1. Ю.А.Арбат. Російська народна розпис по дереву. М. Образотворче мистецтво, 1970
2. Н.П.Костерін Навчальний малювання. М. Просвітництво, 1980
3. Ілюстрації розпису до презентації взяті з інтернету: Яндекс. Картинки. Хохломская розпис
4. Вірші про Хохломе. П. Синявський. Хохлома.

Схожі статті