Конспект уроку по ОБЖ на тему виготовлення ватно-марлевої пов'язки

Людина в процесі життя прагне до поліпшення умов свого існування, створює штучне середовище проживання, підвищує продуктивність праці і т.д. Однак це сприяє не тільки поліпшенню, підвищенню рівня життя і матеріального благополуччя суспільства, а й призводить до зростання ризику аварій і катастроф технічних засобів.

Світ навколо змінився, і ці зміни пов'язані не тільки з політичної і економічної обстановкою. Нове обладнання, електроніка, персональні комп'ютери тощо. Стали не тільки помічниками, а й в деяких випадках джерелами або причинами небезпеки. Наявність навколо нас потенційних небезпек не означає, що нещастя неодмінно відбудеться. Але знання, як уникнути цих небезпек, це вже половина справи.

Причиною нещасних, а часом і трагічних випадків зазвичай служить наша безпечність або необережність оточуючих. Щоб зберегти своє здоров'я і життя, треба добре знати елементарні правила безпеки.

Невміння забезпечити безпеку життєдіяльності в реальному навколишньому середовищу негативно впливає на здоров'я людини і суспільства в цілому.

Однією з найважливіших завдань даного предмета є практичне відпрацювання навичок безпечної поведінки учнів, характерних для даного регіону.

Багато міст нашої країни є промисловими і, відповідно, як всі промислові міста, вони певною мірою є об'єктами потенційної небезпеки для людей і навколишнього середовища. Холодокомбінати, м'ясокомбінати, водоочисні споруди і т.п. є об'єктами, на яких при аварії можливе зараження повітря парами хлору, аміаку та інших отруйних речовин. Знання учнями складу і призначення засобів індивідуального захисту, вміння виготовляти найпростіші з них можуть стати в нагоді їм у подальшому житті.

Ми хочемо запропонувати вам розробку уроку про практичному виготовлення ватно-марлевої пов'язки. Урок може бути проведений в будь-якому класі. Ми його проводили в 10-х класах.

Тема уроку: "Виготовлення ватно-марлевої пов'язки" (практичне заняття)

Мета уроку:
  • перевірити засвоєння знань по темі "Засоби індивідуального захисту";
  • навчитися виготовляти найпростіші засоби захисту органів дихання;
  • провести тренування по застосуванню засобів індивідуального захисту органів дихання.
устаткування:
  • на одного учня:
    • марля (100 х 50 см),
    • вата (30 х 20 см, товщиною 2 см),
  • нитки,
  • голка,
  • ножиці,
  • технологічна карта,
  • індивідуальний пакет для зберігання ВМП,
  • плакат "Індивідуальні засоби захисту".

I. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів, готовність до заняття.

II. Перевірка засвоєння пройденого матеріалу (перевірка домашнього завдання)

1. Яке з перерахованих засобів захисту не є засобом захисту органів дихання:

А) протигаз загальновійськовий;
Б) респіратор;
В) індивідуальний протихімічний пакет;
Г) протипилові тканинні маска?

2. Для визначення розміру протигаза необхідно знати:

А) зростання людини;
Б) висоту особи;
В) обхват грудей.

3. Шолом-маска цивільного протигазу ГП-5 має:

А) 2 зростання;
Б) 3 зростання;
В) 4 росту;
Г) 5 ростов.

4. Що не відноситься до спеціальної захисному одязі:

А) легкий захисний костюм Л-1;
Б) захисний комбінезон;
В) виробнича одяг;
Г) загальновійськовий захисний комплект?

5. Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8 призначений:

А) для знешкодження крапельно-рідких отруйних речовин, що потрапили на відкриті ділянки шкіри та одяг;
Б) для надання само- і взаємодопомоги з метою запобігання важких наслідків впливу отруйних речовин і т.п .;
В) надання першої медичної допомоги при травмах.

6. Для більш надійного захисту від АХОВ, наприклад, від хлору, рекомендується ВМП змочити:

А) 5% розчином лимонної (оцтової) кислоти;
Б) 2% розчином питної соди;
В) 2% розчином перманганату калію (марганцівки).

Ключ: 1 - В, 2 - Б, 3 - В, 4 - В, 5 - А, 6 - Б.

Фронтальне опитування.
  1. Для чого призначені засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) і що до них відноситься?
  2. Які основні типи протигазів і респіраторів використовуються населенням для захисту органів дихання?
  3. Назвіть найпростіші засоби захисту органів дихання.
  4. Чи підлягають респіратори повторного застосування?
  5. Назвіть засоби захисту шкірних покривів, їх призначення та правила користування.

При перевірці домашнього завдання можливе використання декількох варіантів одночасно.

III. Вивчення нового матеріалу

- Як ми з вами вже знаємо, засоби індивідуального захисту призначені для запобігання наднормативного впливу на людей небезпечних і шкідливих аерозолів, газів і парів, що потрапили в навколишнє середовище при руйнуванні обладнання і комунікацій відповідних об'єктів і при застосуванні зброї масового ураження. І сьогодні на уроці ми з вами виготовимо простий засіб захисту органів дихання - ватно-марлеву пов'язку і проведемо тренування по застосуванню ВМП.

А) Вступний інструктаж.
  • Матеріал і інструменти, необхідні для виготовлення ВМП.
  • Розміри. (Малюнок 1 )
  • Застосований шов (вперед голкою). (Малюнок 2)
  • Технологія виготовлення.
Беруть шматок марлі 100 х 50 см; в середній частині шматка на площі 30 х 20 см кладуть рівний шар вати товщиною приблизно 2 см; вільні від вати кінці марлі (близько 30-35 см) з обох боків посеред розрізають ножицями, утворюючи дві пари зав'язок; зав'язки обшивають.
Хочу звернути вашу увагу, що при відсутності вати можна виготовити марлеву пов'язку. Для цього замість вати на середину шматка укладають 5-6 шарів марлі.
  • Критерії контролю якості.
  • Інструктаж по ТБ.

Б) Виготовлення ВМП.

Поточний контроль за виконанням робіт і дотриманням ТБ при роботі з голкою і ножицями.

Г) Перевірка виробів.

Д) Вправа по застосуванню ВМП в разі викиду хлору або аміаку.

Інструкція по правильному застосуванню ВМП з демонстрацією:

ВМП або марлеву пов'язку при використанні накладають на обличчя так, щоб нижній край її закривав низ підборіддя, а верхній - доходив до очних западин, при цьому вона повинна добре закривати рот і ніс. Розрізані кінці пов'язки зав'язуються: нижні - на тім'ї, верхні - на потилиці. (Малюнок 4)

Можна задати питання:

- При викиді хлору ніж можна змочити ВМП для більш надійного захисту органів дихання? (Змочити 2% -ним розчином питної соди)
- Чим змочують ВМП при викиді аміаку? (5% -ним розчином лимонної кислоти)

Команда: "Ватно-марлеву пов'язку одягнути! Гази! "

Одягання ВМП, перевірка правильності закріплення ВМП.

Команда: "Ватно-марлеву пов'язку зняти!"

Упакувати ВМП в індивідуальні пакети і підписати їх.

IV. закріплення матеріалу

Відповісти на питання:

- Що необхідно мати для виготовлення ВМП?
- Для чого служить ВМП?

V. Підведення підсумків (виставлення оцінок за практичну частину заняття)

VI. Домашнє завдання: виготовити ВМП для своєї сім'ї.

Схожі статті