Конспект уроку по навколишнього світу

Тема. День космонавтики.

цілі:
  • Систематизувати і розширити уявлення дітей про космонавтику.
  • Розширити словниковий запас учнів.
  • Виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: фотографії космонавтів, роздатковий матеріал, малюнки учнів.

1. Організаційний момент

2. Вступне слово вчителя

Учитель. Розгляньте малюнки на дошці. Що об'єднує всі ці предмети? (На малюнках зображені куля, дирижабль, ракета, килим-літак, птиці, парашут, Карлсон)
Діти. Всі вони здатні до польоту.
У. На які групи можна розділити ці предмети?
Д. Казкові герої, живі істоти, повітряний транспорт.
У. З давніх-давен люди мріяли літати, як птахи. На чому тільки не відправлялися в небеса герої казок і легенд! І на золотих колісницях, і на швидких стрілах, навіть на кажанів! (Малюнок 1. Малюнок 2)
- Згадайте, на чому здійснювали польоти герої ваших улюблених казок? (Відповіді учнів.)
- Пройшли століття, і люди зуміли підкорити повітряний простір Землі. Спочатку вони піднімалися в небо на повітряних кулях, якими не можна було керувати. Куди подує вітер - туди й летить куля. Потім придумали дирижабль - керований повітряна куля. Він був дуже незграбний і неповороткий, пізніше з'явилися аероплани. Їм на зміну прийшли швидкохідні літаки і вертольоти. І, нарешті, найшвидший транспорт:

Чудо-птах, червоний хвіст,
Прилетіла в зграю зірок. (Ракета)

- Відгадайте ще одну загадку, вона за змістом пов'язана з першою.

Він не льотчик, що не пілот,
Він ведуть не літак,
А величезну ракету.
Діти, хто, скажіть це? (Космонавт)

3. Постановка завдань уроку

- Хто здогадався, про що піде мова на уроці? Сформулюйте завдання нашого уроку.

4. Робота над лексичним значенням слів.

Висловлювання учнів. Розгляд малюнків дітей на тему «Космос».

У. У своїх малюнках ви показали, як уявляєте собі космос. Словник Ожегова так пояснює це слово.

Космос, всесвіт - вся система світобудови, весь світ.

- Нашу планету разом з повітряною оболонкою оточує нескінченно великий простір, в ньому знаходяться небесні тіла, Сонце, зірки, планети, Місяць, газ, пил. Центром всієї цієї системи є Сонце.

5. Робота з ключовими словами

- На дошці записані «ключові слова» нашого уроку. Прочитайте слова космічної абетки. Чи всі слова вам зрозумілі. Поясніть, як розумієте їх зміст. Чи немає в «азбуки» зайвих слів?

6. Робота з текстом підручника

Заздалегідь підготовлені учні розповідають про В.Терешкової, С.Савицька.

А зараз ми з вами, діти,
Відлітаємо на ракеті.
На шкарпетки піднімися,
А потім руки вниз.
Раз, два (стійка на носках, руки вгору, долоні утворюють «купол ракети»)
Три, чотири - (основна стійка)
Ось летить ракета вгору.

8. Робота в групах. маркіроване читання

У. Пропоную вам дізнатися трохи більше. Кожен з вас отримав лист з текстом і завданням. Ви читаєте текст, відповідаєте на питання. Потім читаєте текст повторно і відзначаєте знаком «V» те, що вже знали раніше, нову інформацію відзначаєте знаком «+».

Клас ділиться на групи, кожна отримує своє завдання.

- У космонавтів є другий будинок - в космосі. Космічний будинок особливий. Він називається орбітальна станція. Тут космонавти живуть і працюють.
Космічний будинок схожий на велетенського птаха, яка розкинула крила і летить над землею. Але крила потрібні не для польоту - це «домашня електростанція». Блискучі пластини збирають сонячні промені і перетворюють їх в електричний струм, який живить всі наукові прилади, висвітлює і опалює.

1. Як називається будинок космонавтів?
2. Навіщо він потрібен?
3. на що схожий космічний будинок?

2 група. Як працюють космонавти.

- Ні на одну годину не припиняється робота на космічній станції. Один екіпаж змінюється іншим. Космонавти спостерігають за зірками, планетами, Сонцем, фотографують і вивчають Землю, доглядають за рослинами і тваринами, які живуть на станції, ремонтують свій космічний будинок, проводять багато різних наукових дослідів. За космічним польотом стежать із Землі з Центру управління.

Питання: Що роблять космонавти на космічній станції?

- Першими космонавтами-розвідниками були собаки, кролики, комахи, навіть мікроби.
Перша мишка-космонавт пробула над Землею майже цілу добу. В її чорної шерстці з'явилися білі волоски. Вони посивіли від космічних променів, але мишка повернулася живою.

1. Які тварини літали в космос?
2. Що дізналися про політ мишки?

1. Як готували собак для польоту в космос?
2. Як звали першу собаку-космонавта?

1. Як звуть першого космонавта?
2. Скільки хвилин тривав перший політ?

- У космосі одночасно і сильний холод, і нестерпна спека. На сонце припікає, а в тіні все замерзає. Єдиний вихід - скафандр.
Скафандр - це спеціальний герметичний костюм. У ньому температура, як в кімнаті, і дихається легко. Якщо Сонце світить яскраво, то можна в шоломі опустити шторки. У скафандрі є радіо, по якому можна розмовляти з товаришами, які залишилися на станції.
Правильніше було б назвати скафандр окремої кабіною. Тільки ця кабіна зроблена з м'якого матеріалу і зшита по зростанню.

1. Як називається одяг космонавтів?
2. Навіщо потрібен скафандр?

Питання: Що вивчають штучні супутники Землі?

9. Підведення підсумків роботи груп

10. Робота в парах. Гра «Збери слово»

У. Пограємо в гру. На столі у вас картки з буквами. Зберіть з них слово-якість справжнього космонавта.

Слова: космонавт, працьовитий, розумний, добрий, сміливий, спритний, уважний, рішучий, кмітливий, здоровий, турботливий, витривалий, терплячий, наглядова.

У. Яким же повинен бути космонавт? (На дошку вивішуються картки з назвою якостей космонавтів.)
У польоті, космонавти повинні виконувати спеціальні «космічні правила». Я буду вимовляти початок правила, а ви його закінчуєте.

Космонавт, не забудь
У всесвіт тримаєш (шлях).
Головним правилом у нас
Виконувати будь-(наказ).
Космонавтом хочеш стати
Повинен багато, багато (знати).
Будь-космічний маршрут
Відкрито для тих, хто любить (праця).
Тільки дружних, зореліт
Може взяти з собою (в політ).
Нудних, похмурих і сердитих
Чи не візьмемо ми на (орбіту).

12. Підведення підсумків. рефлексія

У. Повернемося до нашої «Космічної абетці», чи все слова були підібрані правильно. Чи можемо ми її доповнити? Про космос можна говорити багато, до цієї теми ми не раз ще повернемося.
- А зараз заздалегідь підготовлений учень проведе вікторину «Чи знаєш ти космос?»

13. Домашнє завдання

Схожі статті