Конспект нод по з в підготовчій групі

Конспект НСД з образотворчої діяльності. Тема: «Комі - комі орнамент. Елементи орнаменту »

Мета: ознайомлення дітей з основними елементами комі - перм'яцького орнаменту і принципами його композиційної побудови.
Завдання.
Навчальні.
- Ознайомити дітей з складанням візерунків з різних елементів комі - перм'яцького орнаменту.
Розвиваючі.
- Розвивати уміння чергувати елементи візерунка, розвивати зорове сприйняття, пам'ять, довільне увагу, уяву.
Виховні.
- Викликати інтерес до мистецтва комі - перм'яцького народу.
- Виховувати акуратність в роботі.
Обладнання: аудіо програвач (ноутбук), дошка, композиція - «Марія Моль», ілюстрації з орнаментами комі перм'яків декількох основних груп. Дві картонні ляльки, елементи комі-перм'яцького орнаменту, малюнок пояса і фартуха, (пояс).
Матеріали. Альбомні листи (вирізані у формі фартушка, внизу позначена смуга для орнаменту), акварель, пензлі, клейонка.
Попередня робота.
Бесіда з дітьми про людей іншої національності, що живуть в Пермському краї.
Розгляд альбому «Костюми народів Пермського краю».
Бесіда про комі-перм'яків: традиції, заняттях
Хід заняття.
Організаційний момент.
Педагог. Привіт, хлопці! До нас сьогодні прийшли гості, привітайтеся з ними і давайте почнемо.
Дуже рада бачити вас. Сьогодні ми з вами знову будемо подорожувати по величезній країні «Уявили і Творчості». Будемо творити і малювати. І так, все посміхнулися, один одному побажали удачі і починаємо наше веселу подорож.
Основна частина.
Педагог. А ось чим ми сьогодні будемо займатися, пропоную вам відгадати. Прослухайте для початку уважно уривок дуже веселою пісеньки.
Звучить уривок пісні «Марія Моль» - народні комі-перм'яцькому пісні
Хлопці слухають мелодію
Педагог. Вам сподобалася мелодія?
Відповіді дітей: Так дуже весела пісенька.
Педагог: Хлопці, про що співається в пісні, ви зрозуміли?
Відповіді дітей: Ні, тому, що вона не російською мовою.
Педагог: Ви маєте рацію ця пісенька не російською і навіть не англійською мовою. Вона на комі-перм'яцького мовою. Ми з вами знаємо, що в Пермському краї живуть люди, не тільки говорять російською, але ще і люди інших національностей. Які ви пам'ятаєте?
Відповіді дітей. Росіяни, татари, башкири, комі-пермяки, удмурти, марійці, мансі.
Педагог. Молодці. І сьогодні я вас запрошую заглянути в минуле маленької, але дуже цікавою нації комі - перм'яків. Допомагатимуть нам, дві сестрички - Маша і Глаша. Педагог на дошку вивішує дві ляльку зроблені з картону, обидві ляльки одягнені в однаковий наряд, але в однієї наряд (фартух, рукава сорочки вишиті узорами в іншої немає)
Педагог. Знайомтеся, це Маша і Глаша. Вони комі-пермячка. Маша і Глаша з задоволенням допоможуть нам розібратися, в деяких особливостях комі-перм'яцького народу.

Конспект нод по з в підготовчій групі


Педагог: Хлопці, подивіться на них уважно. Скажіть, вони схожі?
Відповіді дітей: Так!
Педагог. І чим же? (Підвести навідними питаннями до вбрання ляльок)
Відповіді дітей: Обличчям, волоссям. У них однаковий наряд.
Педагог: Отже, ви вважаєте, що Маша і Глаша в абсолютно однаковому одязі? (Показує на ляльках)
Педагог: У Маші біла сорочка, сарафан і у Глаши все точно таке ж, згодні зі мною?
Відповіді дітей: Ні, ми не згодні. Маша виглядає нарядней.
Педагог: А чому Маша виглядає нарядней?
Відповіді дітей: Маша святкове так, як у неї візерунки на одязі.
Педагог: Все правильно і сьогодні ми з вами з'ясуємо, що ж за такі чарівні візерунки прикрашають наряд нашої гості Маші. З'ясуємо і постараємося прикрасити нудний наряд Глаши.
Физкультминутка.
Я йду, і ти йдеш.
Я йду і ти йдеш - раз, два, три. (Крокуємо на місці.)
Я співаю і ти співаєш - раз, два, три. (Ляскаємо в долоні.)
Ми йдемо і ми співаємо - раз, два, три. (Стрибки на місці.)
Дуже дружно ми живемо - раз, два, три. (Крокуємо на місці.)
Педагог: Хлопці, цей візерунок називається орнамент. Орнаментом називають візерунок, побудований на повторі і чергуванні складових його елементів.
Педагог: Подивіться уважно на наряд Маші, на яких частинах одягу присутня орнамент? (Робота з ляльками)
Відповіді дітей: На рукавах сорочки, на поясі, на комірці
Педагог: Все це не випадково. За старих часів орнамент служив не тільки прикрасою, він виконував і інші ролі: охороняв від пристріту, виконував магічне значення. Пояс оберігав від нечистої сили, а мисливцеві допомагав не заблукати в лісі. На рукавах і комірах сорочок робилися вишивки, які теж "охороняли" від «усякої нечисті». Хлопці, які елементи ви бачите на орнаменті у Маші?
Відповіді дітей: ми можемо побачити хрестики, галочки.
Педагог: Всі елементи, з яких складається візерунок, є певними символами і не випадково з'явилися в цих візерунках. В орнаментах на вбранні Маші, зустрічаються прості геометричні елементи: точки, квадрати, прямокутники, ромби, хрестики, трикутники, діагональні лінії. Джерелом для створення цікавих композицій в комі - перм'яцьких орнаментах для людини стала природа і навколишній світ. В результаті орнаменти комі перм'яків можна розділити на кілька основних груп:
- одні пов'язані зі знаряддями праці та іншими предметами (зуби, пили, хрест, компас ...

Конспект нод по з в підготовчій групі


-інші ставляться до представників тваринного світу (ріг, комахи, ...)

Конспект нод по з в підготовчій групі


-треті є зображенням рослин (ялинковий візерунок, квітка, зерно ...)

Конспект нод по з в підготовчій групі


-четверті були зображенням фігур людей.

Конспект нод по з в підготовчій групі


На сьогоднішньому занятті ваше завдання виконати комі-комі орнамент використовуючи елементи, які представлені на дошці.
Педагог: У кожного з вас на столі листок (вирізаний у формі фартушка, внизу позначена смуга для орнаменту), і я вам пропоную допомогти Глаше і прикрасити її нудний наряд. Ми зробимо для неї яскраві фартушки, прикрашені Комі-Перм'яцький орнаментом.
У кожного вже відзначена смуга в якій у вас повинен з'явиться комі -пермяцкій орнамент з елементів, представлених на дошці. Не забуваємо, що орнамент - це візерунок з чергуються елементів, тобто ваше завдання вибрати кілька елементів і чергувати їх.
Підсумок заняття.

Аналіз і оцінка успішності досягнення мети.
Педагог: Я бачу, що у всіх робота готова. Давайте помилуємося на свої фартушки.

Конспект нод по з в підготовчій групі


Педагог: Хлопці, вам цікаво було на занятті? Кому було легко і зрозуміло? Кому було важко? Що викликає більше труднощів - малювати або розфарбовувати? Але все ви впоралися із завданням. Молодці!
• Чому ви сьогодні навчилися?
• Що ви дізналися для себе нового?
• Чи задоволені ви своєю роботою?
Молодці, хлопці, спасибі за заняття, прибираємо робочі місця.
Прибирання робочих місць.

Рекомендуємо подивитися:

Конспект заняття з образотворчого мистецтва в підготовчій групі. Тварини жарких країн Конспект НСД по художньо естетичному розвитку в підготовчій групі Розвиток дрібної моторики рук в системі занять образотворчої діяльністю Конспект заняття з малювання в підготовчій групі "Граки прилетіли"

Схожі статті