Конспект інтегрованого заняття з розвитку мовлення в старшій групі «подорож в кам'яний вік»

Тетяна Мурлатова
Конспект інтегрованого заняття з розвитку мовлення в старшій групі «Подорож в кам'яний вік»

Конспект інтегрованого заняття з розвитку мовлення в старшій групі «Подорож в кам'яний вік»

Мета. 1. Ознайомити дітей з тим, як стародавні люди спілкувалися за допомогою знаків, жестів, міміки, як вони навчилися говорити.

2. Показати значення спілкування між людьми.

3. Розкрити значення рисуночного листи у древніх людей.

4. Закріплювати знання про дзвінких і глухих приголосних.

5. Розвивати дрібну моторику рук. просторові уявлення.

6. Виховувати допитливість.

Матеріал. ілюстрації із зображенням стародавнього людини. пластилінові дощечки і палички.

Хід заняття:

Багато-багато років тому первісний жив загін

Цілий день вони працювали дружно, разом, чи не лінувалися.

Спали всі в одній печері, а кругом ходили звірі.

Сірників не було тоді, але вогонь горів завжди:

Каменем іскри висікали і вогнище розпалювали

У шкури турів одягалися, м'ясом мамонтів харчувалися,

Соком фруктів запивали, на галявині танцювали,

А з ранку, як на роботу, відправлялися на полювання,

Що б дичину знову добути, всіх в громаді нагодувати.

А чи вміли стародавні люди говорити, як ви думаєте? (Відповіді дітей)

Говорити вони не вміли. Як же вони тоді спілкувалися між собою? (Відповіді дітей)

У ті часи люди спілкувалися за допомогою знаків, жестів, мімікою або видавали різні звуки.

Але їм було не завжди легко зрозуміти один одного, а розуміти треба було, щоб діяти узгоджено в боротьбі за життя. Поступово вони навчилися спілкуватися за допомогою вигуків типу «Гей!». «Стій». «Дай». «Кинь» і т. Д. Пізніше люди почали використовувати слова, які називають різні дії і предмети. Так виникла мова.

Отже, люди навчилися говорити, для чого їм це потрібно було? (Відповіді дітей)

Правильно, мова допомагала людям обговорювати свої справи, будувати плани, згадувати те що було раніше. Люди стали обмінюватися думками і це розвивало мислення.

Сучасні люди вміють говорити, чи означає це, що мова жестів нам уже не потрібний?

Вос-ль. Давайте з'ясуємо як ми з вами володіємо мовою жестів і міміки. Скажіть, як прийнято вітати при зустрічі один одного?

Діти. махати рукою, протягувати і тиснути руку.

Вос- ль. Зараз ми з вами пограємо в гру «Покажи». Покажіть мені жестами як вітаються (простягають руку, попередьте що щось робити не можна (загрожують пальчиком, як настала тиша (прикладають палець до губ, покажіть що ви зрозуміли мене (кивають головою, покажіть що вам щось не подобатися (супляться і хитають головою )

Вос-ль. Молодці, проте потрібно пам'ятати. звичка розмахувати руками, наскоки на співрозмовника, штовхати його, хапати за одяг під час розмови - це ознака не вихованості, не вміння вести себе в суспільстві.

А зараз давайте покажемо як ми з вами володіємо промовою,

Проводяться гри. «Половина слова за вами». «Чарівне перетворення одного слова в інше»

А тепер повправлятися у вимові скоромовки «Жовтий, жирний, жадібний жук ховав грошики в скриню»

Вос-ль. Ось навчилися стародавні люди спілкуватися жестами, звуками.

А як вони передавали свої думки, важливі відомості, новини якщо вони перебували дуже далеко один від одного? Що могли використовувати стародавні люди, що б передати повідомлення? (Відповіді дітей)

Вос-ль. Правильно, хлопці, для повідомлень використовували різні сигнали. розводили багаття. дим від багаття міг багато повідомити, наприклад, якщо дим не піднімався високо, значить ворог далеко, турбується не про що. А як ви думаєте що може означати коли дим від багаття піднімається високо?

Правильно, дим високо - ворог близько, тривога. Дописи передавали за допомогою барабана- там-тама. 2 удари - вітання, часта дробь- тривога.

А зараз ми з вами трохи відпочинемо (проводиться физкультминутка)

Вос-ль. Минув час, з'явилися нові способи спілкування древніх людей і ось у мене в руках одне з перших листів, але воно не звичайне, написане не на папері. А що це таке?

Діти. кора дерева

Вос-ль. Так це береста - верхній шар кори берези, на неї наносили малюнки, це і були рисункові листи.

А давайте і ми з вами, як стародавні люди спробуємо розповісти про що небудь рисункові листом. Я приготувала для вас дощечки на яких можна паличкою нашкрябати малюнок, як робили стародавні люди.

(Діти малюють, потім 2-3 дітей розповідають що вони хотіли своїм малюнком повідомити)

Вос-ль: Сьогодні ми заглянули в кам'яний вік і задумалися над тим, як люди навчилися говорити. Ви зрозуміли як наші предки вирвалися зі світу тиші. Праця створила мову, тому що людям без нього важко спільно працювати. Наш мова стала багатим, точним, виразним. Давайте ж і ми не розгубимо його багатство і тоді наша мова буде красивою і яскравою.

НСД «Подорож в первісний лад» в підготовчій групі Мета: Ознайомити дітей з особливостями сприйняття навколишньої дійсності первісними людьми, сформувати елементарні уявлення.

«Подорож в кам'яний вік». Конспект заняття з розвитку мовлення у підготовчій групі Заняття: «Подорож в кам'яний вік» Мета. Ознайомити з тим, як люди спілкувалися за допомогою знаків, жестів, міміки, як вони навчилися говорити.

Схожі статті