Комбінований урок суспільствознавства

Презентація до уроку

Тип уроку. комбінований

  • Предметна мета. Створити умови для отримання учнями знань в сфері кримінального права. Розглянути особливості кримінальної відповідальності, обставини, що виключають кримінальну відповідальність, розкрити особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх;
  • Створити умови для формування вмінь застосовувати отримані знання не тільки при вирішенні навчальних ситуаційних завдань, а й в життєвих ситуаціях.
  • Метапредметний мета уроку: Продовжити формування навичок роботи з документами.

Дидактична задача уроку. пошук знань, їх осмислення, закріплення, формування і розвиток умінь і навичок, узагальнення та систематизація знань.

  • Ознайомлення з кримінальним кодексом.
  • Придбання навичок роботи з документами.

Виховні завдання: Формування вдумливого, відповідального ставлення до своїх вчинків.

Особистісно-значущі проблеми. Проблема в тому, що підлітки не завжди усвідомлюють, що їхня поведінка є протиправним і часто усвідомлення настає лише на лаві підсудних, в зв'язку, з чим дана тема стає особистісно-значущої.

Форми роботи. Робота з підручником і документами.

Ведучий метод. Проблемний.

Запланований результат. Учні в ігровій формі ознайомляться з кримінальним кодексом, що дозволить засвоїти даний матеріал в повному обсязі.

Засоби створення комунікативної середовища. Залучення в навчальну діяльність кожного учня, спираючись на індивідуальні схильності і здібності.

Основні поняття. злочин, кримінальна відповідальність, покарання, вина, необхідна оборона, крайня необхідність.

  1. Організаційний момент;
  2. Актуалізація знань;
  3. Нова тема;
  • мотивація
  • Бліц опитування
  • завдання
  • Робота в групах закріплення вивченого матеріалу.
  • Обговорення
  • Підбиття підсумків. Домашнє завдання.

1. Організаційний момент.

-Учитель: - Як ви думаєте, про що ми буде говорити сьогодні на уроці?

- Учні відповідають. (Про злочини).

- Учитель: - Що таке злочин і яка галузь права розглядає питання, пов'язані зі злочинами?

- Учитель підводить підсумок: - Злочин - це суспільно небезпечне діяння, заборонене законом під загрозою покарання. Тепер спробуємо визначити основні ознаки злочину.

-Учні відповідають (суспільна небезпека, протиправність, винність, (умисел, необережність), караність).

Кримінальне право - це галузь права, що представляє собою сукупність юридичних норм, що визначають злочинність і караність діянь. Норми кримінального права регулюють кримінально правові відносини - вид суспільних відносин, що виникають з приводу злочину. Давайте зараз розглянемо кілька ситуацій і спробуємо з'ясувати, чи виникають у зв'язку з цими ситуаціями кримінально - правові відносини. Свою відповідь аргументуйте.

Після обговорення вчитель підводить підсумок.

-Як ви думаєте, які завдання вирішує кримінальне право?

Відповідь учнів. (Охоронні, що попереджають і регулятивні).

-Учитель: - І так, ми з'ясували, що основним документом кримінально-правових відносин є КК РФ, давайте подивимося в підручнику особливості КК РФ (стор. 175). Після читання учитель. - Ми з вами на початку уроку з'ясували, що такий злочин, а зараз давайте розглянемо кілька ситуацій і з'ясуємо, чи будуть нести кримінальну відповідальність люди, які вчинили такі діяння:

Після обговорення даних ситуацій підводяться підсумки;

«Згідно зі статтею 45 Конституції РФ кожен має право захищати свої права і свободи всіма незабороненими законом способами». Однак це право, як і інші права людини, має свої межі, виходячи за які порушуються межі допустимої оборони (або самооборони). По-перше, необхідна оборона виникає тільки при наявності суспільно небезпечного посягання; по-друге, шкода можна завдавати особі, яка вчиняє напад; по-третє, повинна дотримуватися відповідність захисту нападу. Якщо порушуються ці умови, настає кримінальна відповідальність.

Учитель: - Як ви розумієте, що таке кримінальна відповідальність?

Після відповіді учнів. Підводиться підсумок.

- Кримінальна відповідальність - один з видів юридичної відповідальності, правовий наслідок скоєння злочину, що полягає в застосуванні до винного державного примусу у формі покарання. Настає з 16 років, в особливо тяжких випадках з 14 років.

- Учитель: - У вас на партах ст. 20 КК РФ і ст. КК РФ 44. Розглянувши ці документи, спробуйте вирішити наступні ситуації, відповівши на питання, чи будуть нести відповідальність нижчеперелічені учасники.

  1. Сидоров 16 років, вирішив покататися на скутері, проїжджаючи повз школу, він збив, раптово, який вибіг на дорогу хлопчика, останній вдарився головою об асфальт і помер.
  2. Брати Кошкіна (12, 14 років) жили в неблагополучній сім'ї, постійно недоїдаючи, вони вирішили залізти в найближчий магазин, вкрасти продуктів і поїсти. Продумавши операцію, вони приступили до її виконання, були спіймані на місці злочину.

Після обговорення проблемних ситуацій вчитель звертає увагу учнів на те, що при призначенні покарання суд враховує кілька факторів: характер і ступінь суспільної небезпеки діяння, особу винного та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Як ви думаєте, які з перерахованих фактів є пом'якшуючими, а які обтяжують вину обставинами.

  1. Вчинення злочину вперше
  2. Вчинення злочину під впливом загрози
  3. неповноліття винного
  4. Наявність малолітніх дітей у винного
  5. Вчинення злочину в силу збігу важких життєвих обставин
  6. Щиросердне зізнання або явка з повинною, активне сприяння розкриттю злочину
  7. Надання медичної або іншої допомоги потерпілому після скоєння злочину
  8. Вчинення злочину організованою групою
  9. Вчинення злочину з корисливих або інших низинних спонукань
  10. Вчинення злочину з особливою жорстокістю
  11. Наступ тяжких наслідків в результаті вчинення злочину
  12. Вчинення злочину з мотивів національної, расової, релігійної ненависті або ворожнечі, з помсти

Учитель Як ви думаєте, яка мета покарання?

  1. Відновлення справедливості;
  2. Виправлення засудженого;
  3. Запобігання вчиненню нових злочинів. При встановленні покарання враховується безліч чинників.

- Домашнє завдання. Знайти відповідь на питання: «Чи може людина не скоювати злочини?», Свою відповідь аргументувати.

Схожі статті