Історія_кузомені кýзомень

До початку XIX століття заполярні володіння Росії, Данії та Швеції все ще не були розмежовані. В результаті російсько-шведської війни 1808-1809 років Фінляндія увійшла до складу Росії. Сучасна російсько-норвезька межа проходить по тій лінії, яка була встановлена ​​в 1826 році.

Розквіту села Кузомень в чималому ступені сприяло зручне географічне розташування. Це не тільки риба, звір і птиця, яких тут водилося незрівнянно більше, ніж в інших місцях по північному узбережжі Білого моря, але і зручність гавані. Русло річки було глибоким, і по глибоководному фарватеру суду проходили не тільки до гирловим причалів, а й безпосередньо до Кузомень, де знаходилися купецькі склади. Інші села на узбережжі не мали настільки зручних, захищених з боку моря гаваней.

У Кузомень заходили суду купців-скупників з Архангельська, Кемі, Сороки, Шуи. Забирали сьомгу, сало, звірині шкури. Залишали купцям натомість свої товари, а ті в своїх крамницях продавали населенню.

Коли приїжджали заїжджі купці, оли цілими тижнями зі столів місцевих купців не сходили киплячі самовари і четвертні з брагою. За столом обговорювалися і відбувалися торгові угоди. Під час цього приїжджі прикажчики в вишитих сорочках і краватках з помпонами, заломивши картузи набакир, гуляли по вулиці села, розтягуючи гармошки і горланячи пісні. Шумно, п'яно, весело бувало в Кузомень під час таких наїздів.

При солідних виручки кузомляне неабияк витрачалися на хмільне. Сільський сход 19 травня 1908 постановив ходатайствоватьперед урядом про закриття в Кузомень казенної пивний лавки і припиненні незаконної торгівлі вином. Але казна не хотіла позбутися доходу - все залишилося по-старому. За висновком експерта, благо кузомлян піднялося б на 50% при закритті винарні ... 1)

Нагляд за життям селян поручался світовим посередникам - чиновникам, які призначалися здебільшого з числа станових (служителів поліції). Їм давалося право накладати на сільських посадових осіб штраф до 5 рублів і піддавати арешту до 7 діб. З 1881 року світові посередники стали називатися чиновниками по селянських справах. Відповідальність за справний несення державних повинностей покладалася на виборних посадових осіб - сільського старосту, писаря і складальників податей. На допомогу їм вибиралися соцькі і десятники, які виконували поліцейські функції.

Розклад нічних варт по 1 ділянці села Кузомень в 1887 році

Ім'я та прізвище селян, які повинні виконувати нічні караули: Тюттерін Єгор Ілліч, Тюттерін Степан, Тюттерін Іван, Богданов Іван Дем'янович, Богданов Степан Дем'янович, Богданов Юхим Терентійович, Богданов Сергій Терентійович, Забірники Омелян, Забірники Тимофій, Тюттерін Філіп, Корехов Павло, Пономарьов Олексій і Максим, Плотніков Костянтин, Плотніков Федір Андрійович, Богданов Яків, Богданов Федір, Катаріни Олександр і Дем'ян, Тарабуев Іван Миколайович, Двинин Павло, Тарабуев Селіверстов, Забірники Олексій Сидорович, Митрофанов Викто , Панкратов Степан, Пріданніков Олександр, Конєв Матвій Євдокимович, Панкратов Михайло, Богданов Яків Семенович, Тюттерін Трохим, Богданов Гаврило, Богданов Андрій, гуми Костянтин, Рогозін Семен, Рогозін Іван Степанович, Абросимов Павло, Двинин Юхим, Плотникова Авдотья, Двінін Агафія ... всього 55 осіб.

Це розклад свідчить Кузоменскій староста кандидат - Лука Тарабуев.

Прослуживши в адміністративній посаді на Терском березі безперервно чверть століття, не можу не згадати цей забутий край, щоб при сприянні Архангельського Суспільства вивчення Російської Півночі, звернути увагу на необхідність поліпшення побуту мешканців цього краю.

Як відомо, успіх культурного розвитку території у високій мірі залежить від шляхів сполучення. Ось на це-то, головним чином, я і хочу звернути увагу співчуваючих справі розвитку забутого куточка нашої батьківщини.

Прибувши в зимовий час до місця мого служіння, село Кузомень, торгово-адміністравний центр всього Терського берега і східної частини Лапландії, я застав зимові дороги вкрай невпорядкованим НЕ обставленими ніякими знаками. Неблагоустройство доріг тягло при підйомах на горах і спусках з них часті поломки непристосованих до місцевості екіпажів і саней, з покаліченою як провідників, так і випадково проїжджаючих посадових та інших осіб, а також і оленів, на яких до їх пір проводиться гонитви. Цим неприємностей піддавався і я неодноразово, і один раз два місяці носив на лямці вивихнуту праву руку.

З часу моєї служби стали прийматися енергійні заходи до ретельного обвішаний і виправлення зимових доріг, при зобов'язанні ямщиков мати постійно при собі кишеньковий компас, це вимога була внесена в кондиції за змістом земських станцій. Дороги, які підтримуються на кошти та натурою місцевих селян, були віднесені від берега моря на деякий відстань і, по можливості, влаштовані обходи або об'їзди небезпечних підйомів і спусків, а при неможливості цього влаштовані берегові ряжі; при переїздах річок, струмків влаштовані мости і т.д. У лопарско поселеннях (цвинтарях) відкриті земські станції. Шкода було тільки, що не можна було домогтися відкриття Каменської та сусідньої з нею Варзугской станції, незважаючи на наполягання губернатора Платона Олександровича Енгельгардта.

Анітрохи не краще, якщо не гірше, повідомлення на Терском березі в навігаційне час. Влітку, по досконалому відсутності трактових і інших доріг, сполучення між поселеннями Терського берега проводиться на карбасах близько берега моря. Не кажучи вже про крайню небезпеку цього способу пересування, він дуже незручний своєю повільністю, так як шлях цей залежить від стану погоди і моря: при попутних вітрах і спокійному стані моря пересування швидко і безпечно, але не дай Бог потрапити в протилежні умови.

Протягом моєї довголітньої служби я неодноразово був на волосок від смерті.

Коли я жив на Терском березі введені архангельські лоцманські карбаса з зручними дерев'яними рубками для проїжджаючих посадових осіб, в яких зручно можна сидіти і лежати в повному захисті від дощу, вітру і хвилі. Торговельне й поштове повідомлення Терського берега з Архангельському в літню пору проводиться на вітрильних судах і на пароплавах Товариства Беломоро-Мурманської кампанії. Термінові рейси кампанії до П.А.Енгельгардта проводилися через кожні два тижні, а потім при ньому щотижня і то тільки в села Кузомень, Кашкаранци і Умбу; інші ж поселення Терського берега такими зручностями не користуються, повідомляючи по-первісній, на карбасах.

Закінчуючи мій короткий нарис, я приходжу до висновку про необхідність поліпшення шляхів сполучення на Терском березі, для нього необхідно влаштувати грунтову дорогу вздовж усього берега з розгоном на конях, так як олені, зменшуючись щорічно в кількості, безумовно, не в далекому майбутньому не будуть в змозі обслуговувати цю задачу.

Кузоменское волость

Кузоменское волость - селянське станове установа, що було адміністративно-поліцейським ланкою, що полегшували уряду збір податків і платежів, здійснення повинностей, комплектування армії і рішення різних господарських питань. Кузоменская волость утворилася в 1841 році з Варзугской і Умбского волостей. а також Терской лопі, і входила до складу Кольського повіту. Центр Кузоменской волості - село Кузомень. Діяльність волосного правління була великою. Волость стежило за виконанням циркулярів і передмов губернських і повітових органів, посилало в повіт статсведенія, здійснювало подвірні і породинного опису і в залежності від цього обкладав податками, визначало осіб, які підлягають рекрутскому набору, і стежити за виконанням військового обов'язку. Волость здійснювало нагляд за плаванням морехідних судів, їх страхуванням, вело облік річкового фонду і розподіл площ на вирубку для потреб населення. Волость здійснювало контроль за виділенням селянам сінокісних і рибальських угідь, за виділенням коштів для ремонту і підтримки доріг, перевіряло торговельні заклади, контролювало будівництво на місцях фельдшерських пунктів, сільських училищ і церковно-парафіяльних шкіл. Воно здійснювало запис актів цивільного стану населення.

Волость мало торговий магазин, волостную грошову і хлібну касу і за вироком сільського сходу могло видавати нужденному населенню позики грошима і хлібом під відсотки або безоплатно. Волость формувалося на сільських і волосних сходах.

У Кузоменскую волость в різні періоди входило 6 сільських товариств: Понойское, Тетрінское, Умбского, Кузоменское, Варзугское, Кашкаранское. Кожне сільське суспільство мало сільський сход, де обирали сільських посадових осіб і кандидатів в волосні посадові особи - сільського старосту, кандидатів на посаду в старшини, поліцейських нижніх чинів: соцьких і десяцьких, - вахтерів в торговий магазин, оспопрівівателей та інших. Набагато більше значення мав волосний сход. До складу волосного сходу входили сільські і волосні посадові особи на чолі зі старшиною, а також «десятідворнікі» - виборні від кожного 10-го дворів.

Волосний сход вибирав посадових осіб і дозволяв господарські потреби волості. Обирається волосним сходом на 3 роки старшина, сільські старости і писар становили волость. Волосного старшини підпорядковувалися сільські старости та інші посадові особи волості. Писар призначався світовим посередником (пізніше - чиновником в селянських справах) і грав важливу роль. На волосному сході обиралися обліковці, які виробляли ревізію грошових коштів волосного правління.

Урядники: Иовлев Олександр Філаретович, Головяшкін Георгій Андрійович, Неклядов Олександр Григорович, Сантреев Гаврило Іванові, Синцов Гаврило Іванович.

Наглядач: Зевзеев Петро Миколайович.

Пристави: Хомяков Іван Якович, Таратіна Петро Андрійович, Титов, Удалов, Каня.

Поліцейський стражник: Геренко Микола Анатолійович (1914 г.), Андронов А.

Сільські писарі: Плотніков Андрій Дмитрович (1855 г.), Нестеров Герасим (1866 г.), Плотніков Федір Андрійович (1872 - 19? 75 рр.), Гагарін Сава (1876 - 1881 рр.), Пономарівське Іван Феофанович (1883 р ), Богданов Степан (1902 г.), Давидович І.О. (1905 р), Тарабуев (1911 г.), Бріско Никандр (1905 р), Кирилівський Олександр (1907 г.), Двинин Петро Кузьмич (1911 г.), Богданов Андрій Федорович (1912 г.), Климця (1912 м), Дряхлов Іван (1913 м), Рогозін Григорій (1915 р), Воюшін Григорій (1916 р).

Церковні сторожі до Дмитрівської церкви: Сидоров Іван Васильович (1907 г.), Пирогов Сергій (1908 г.), Богданов Андрій Федорович (1909 г.), Двинин Федір Юхимович (1911 г.), Абакумов Василь Дмитрович (1913 р). Церковні сторожі до Покровської церкви: Рогозін Юхим Ал. (1907 г.), Абросимов Кирило Лаврентійович (1909 г.), Катарін Степан Олександрович (1911 г.), Панкратов Андроник Трифонович (1913 р).

Церковний староста: Тюттерін Іван Ілліч (1912 - 1913 рр.).

Начальники Кузоменского поштово-телеграфного відділення Архангельської губернії Олександрівського повіту: Іванов Олександр Іванович, Малявкин Микола Миколайович, Бебенін Іван.

Кузоменского Дистанційного підвалу Повірений: Абалян Олександр Никифорович.

Вахтери соляного магазину: Абакумов Єгор Степанович (1903 - 1905 рр.), Проги Іван.

Вахтери торгового магазину: Андронов (1862 г.), гума Леонтій Іванович (1866 г.), Богданов (1869 р.), Тюттерін (1870 г.), Коварнін (1871 г.), Попов Родіон Іванович (1891 г.), Забірники Климентій Федорович (1893 г.), Тарабуев ИВН Миколайович (1896 г.), Дряхлов Кирило Іовлевіч (1913 р), Коварнін Микола (1916 г.).

Уповноважений громадської оленів городи: Сидоров Іван Васильович (1905 р).

Із записів чиновника по селянських справах Макшеєва М.М., яка вчинила поїздку від Княжої губи до Орловського маяка в 1892 році.

Кузомень - центр стану багатого купецького промислового села. У селі проживають два головних капіталіста: Забірники Олексій Петрович і Корехов Костянтин Михайлович. Перший скуповував у лопарів оленячі шкури, сьомгу, звірине сало у промисловців. Має торгове олень стадо, яке пасеться в Лапландії (Соснівка, Поной). Має вітрильне судно, торгову крамницю (магазин), склади, комори. Торгівлю веде переважно в обмін на товари, привезені на власному судні з Архангельська.

Другий - веде справу в менших розмірах на готівкові гроші в якості вільного штурмана, який здав іспити. Він примикав до сільської інтелігенції, що складається з станового пристава (колишнього вчителя в Колі), викладача місцевої школи, священика та інших купців.

Суспільство в Кузомень настільки багато, що могло побудувати на свій рахунок нову церкву, яка обошлаь в 18000 рублів, не вдаючись ні до мирських зборів, ні до посібника від уряду.

При училище відбувалися читання з туманними картинками. Становий пристав, учитель і Корехов читаю моральні брошури, історичні та сімейного побуту, а також про практику морської справи, явищах природи, популярну гігієну. Читання вчителя Лугового, пристава Таратіна, шкіпера Корехова відвідують не тільки діти, про юнаки і дорослі 2).