Доброчесність і порок

Чи не для того ми розмірковуємо, щоб знати,

що таке чеснота, а для того, щоб стати

Брехливість - огидний порок.

Мета уроку: Формування у дітей уявлення про те, що таке чеснота і порок; що потрібно робити, щоб стати доброчесним.

Завдання уроку: 1) Підвести дітей до усвідомлення того, що одні вчинки допомагають жити, а інші заважають і вмінню робити правильний вибір.

2) Сприяти розвитку розуміння системи норм і цінностей, що дозволяє регулювати поведінку людей.

Види діяльності: читання статті, самостійна робота з джерелом інформації, підготовка питань за змістом тексту, бесіда, обговорення.

Основні терміни і поняття: Добро і зло. Доброчесність. Порок. Визнання цінності кожної людини.

Хід уроку.

  1. Створення психологічної комфортності на уроці. (Діти стоять у колі)

Що пошкодував, - втратив безповоротно,

Все не твоє, все прийшло нізвідки.

Все, що віддав, - придбав багаторазово,

В цьому і таємниця, в цьому і диво.

- Хлопці, а вам хочеться ділитися один з одним в школі на заняттях?

- Що ви можете віддати іншим? (Знання, життєвий досвід, гарний настрій, радість)

- Як здорово, що віддаючи часточку своєї душі, ми набуваємо в багато разів більше. В цьому дійсно є незбагненна таємниця.

Давайте візьмемося за руки і передамо всю теплоту наших сердець одне одному, подумки побажаємо собі і всім, хто поруч, любові, радості й удачі.

Сідайте на свої місця.

  1. Обговорення результатів виконання домашнього завдання.

Зразкові питання:

- Як змінювалися уявлення про добро і зло в ході історії?

- Як розумієте сенс виразів «ласкаво просимо», «будьте ласкаві», «до добра не доведе», «в добрий час», «добро повинно бути з кулаками»?

3) Бесіда з учнями.

* Сьогодні на уроці ми поговоримо з вами на дуже важливу і цікаву тему. Спробуйте самі відгадати, про що піде мова на уроці. Прочитайте цитати до уроку.

* Так. Ви маєте рацію. Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке чеснота і порок і що потрібно робити, щоб стати доброчесним.

4) Запис теми уроку в зошит.

5) Повідомлення вчителя.

- Етика вивчає мораль і намагається дізнатися, що є добро і зло, належне і неприпустиме. Але вона є і практичним знанням, так як вивчає вчинки і поведінка людей. Не можна бути «добрим всередині себе». Важко назвати людину доброю, якщо він знає, що таке добро і зло, але при цьому не поводиться відповідним чином.

Вчинки, які спрямовані на добро, отримали назву чеснот. Дії, результатом яких виявляється заподіяння зла собі або іншим людям, називаються пороками.

Здійснюючи добродійні вчинки, людина навчається бути добрим, стає доброчесним.

6) Робота з підручником.

- Прочитайте текст підручника с.17

- Порадившись між собою, сформулюйте два основних поняття того, що таке чеснота.

а) Доброчесність висловлює прагнення людини відповідати тому образу особистості, яка є для нього взірцем. Це можуть бути батьки, вчителі, друзі, герої історії країни, літературні персонажі.

б) Доброчесність - це якість людини як особистості. Внутрішня установка, свідомі зусилля людини відповідати ідеалам добра.

8) Продовжуємо працювати з текстом.

- Прочитайте абзац, що починається з питання с.18

* Наведіть приклад того, в чому проявляється черговий крок морального розвитку людини. (На своєму прикладі або прикладі інших людей)

- Прочитайте наступний абзац.

* Що є головним на шляху морального вдосконалення?

* Наведіть приклади прийняття або неприйняття інтересів інших людей.

Обгрунтуйте свій вибір.

- Читаємо останній абзац.

* Як ви вважаєте, чи можна стати повністю доброчесним?

10) Висновок. Запис визначень в словничок.

11) Наприкінці уроку послухайте притчу.


Хто вкрав масло?

Один купець купив у іншого Десятилітровий бочонок з маслом. Удома він звелів дружині розлити масло по літровим пляшках. На його подив, пляшок вийшло не десять, а дев'ять.

- Чому в десятилітровому, доверху повному діжці виявилося дев'ять літрів масла? Де ще один літр, дружина? Може, ти його пролила або кому-небудь віддала? Сердито запитав купець.

-Все масло тут. Я його нікуди не справи, - відповіла дружина.

Відніс купець бочонок з-під масла до судді і сказав.

- Суддя, цей бочонок - злодюжка. Він вкрав масло, в нього було налито десять літрів масла, а він назад віддав дев'ять.

Суддя наказав покликати продавця масла і запитав його:

- Не може бочка дати менше того, що влито в неї. Чому з цього десятилітрового бочки вилилося тільки дев'ять літрів масла?

- Клянуся, я налив в цей бочонок десять літрів масла, - сказав продавець.

- Значить, цей бочонок краде масло! - вирішив суддя і велів покарати бочонок - побити його палицею.

Від першого ж удару бочонок розколовся, і всі побачили, що всередині у нього був великий камінь.

- Так. Хитрун твій бочонок, - зауважив суддя. - Але поганий приклад заразливий. Треба інші твої барила з маслом теж покарати, щоб вони так не робили.

Велів суддя побити палицями все барила з маслом у купця. Упав тоді купець на коліна і зізнався в крадіжці.

- Це я поклав камінь. Не може бочка дати менше того, що влито в неї.

* Про який пороці йде мова?

* Хто мав цим пороком, бочка або її господар? (Жадібність, скупість)

* Яка чеснота може виправити цю ваду?

- Розмова про це більш детально продовжимо на наступному уроці.

-Що нового відкрили для себе сьогодні на уроці?

13) Будинки прочитайте питання і завдання до уроку. Виберіть питання для обговорення в класі.

Додаток до уроку Есе на тему «Добродійні герої казок Х. К. Андерсена.

Робота виконана учнем 4класса Апалькова Романом.

Урок: Основи світської етики в 4 класі Тема 8 уроку. Доброчесність і порок. Мета уроку: дати поняття, що таке чеснота і порок з точки зору Аристотеля

Схожі статті