Звук ж в статю, освітній портал - бібліотека навчально-методичних матеріалів

Заняття з дітьми середньої групи
Звукова культура мовлення: звук ж
Мета. Розвиток звукової культури мовлення; формування первинних уявлень про об'єкти навколишнього світу.
завдання:
Навчальна: закріплювати правильну вимову звуку ж; відпрацьовувати вимову свистячих, шиплячих звуків, вміння визначати слова зі звуком ж.
Розвиваюча: розвивати артикуляційний апарат; фонематичний слух: визначати на слух присутність в слові звуку ж; тренувати дітей в умінні переказувати.
Виховна: виховувати партнерські відносини під час ігор

Попередня робота з дітьми в ході режимних моментів: екскурсії в паркову зону дитячого садка; спостереження за комахами, пріслушіваніе до звуків природи.
Взаємодія з батьками: Читання творів, про комах, розгляд ілюстрацій, наслідування звукам, що їх вимовляють комахами. Завдання дітям, згадати вдома батькам загадки почуті на занятті.
хід заняття
Вихователь: Хлопці, послухайте, яка історія сталася одного разу з Язичком: Сидів Язичок в будиночку. Чує: хтось пісеньку співає: «Ж-ж-ж-ж». - Я не вмію так співати, - засмутився Язичок. - Я знаю пісню листя, гусака, змії. Але ця нова пісня зовсім інша. Вона дзвінка: «Ж-ж-ж-ж».
Ж-ж-ж-ж - це пісня жука, - пояснює педагог (показує ілюстрації із зображенням жука і квітів). - Вона співається так само, як пісня гусака (ш-ш-ш), але тільки дзвінко, з голосом. Пісню жука співає навіть шийку. Прикладіть долоню до горла і заспівайте: «Ж-ж-ж-ж». Що ви чуєте? (Шийка співає цю пісню.) А тепер додайте долоню до горла і заспівайте пісню гусака. Співає горло? (Так!) Давайте повчимося співати пісеньку жука.
Діти: Давайте.
Вихователь: Відкрийте рот. Покладіть язичок на нижню губу. А тепер тихенько підійміть його догори і сховайте за верхні зуби, щоб кінчик НЕ визирав. Закрийте рот. Відпочиньте трохи. Давайте повторимо. Як тільки заховаєте язичок далеко, за верхні зуби, відразу почніть співати: «Ж-ж-ж-ж».
Діти співають пісеньку маленького жучка і пісню великого товстого жука.
Вихователь: Давайте пограємо в гру «Жуки»: Візьміться за руки і встаньте в коло. За межі кола виходять 6-7 дітей. Вони зображують жуків. (Бажано щоб серед них були ті діти, які нечітко вимовляють звук ж).
«Коло - це велика кімната з безліччю вікон, - пояснює педагог. - Люди пішли, і залишили вікна відкритими. (Діти опускають, розчіплювати руки.) У кімнату влетіли жуки і загули: «Ж-ж-ж-ж». Вони стали літати по всій кімнаті. Повіяв вітер, і вікна зачинилися. Жуки полетіли до вікон, не побачили стекол і впали. Попалися жуки! Лежать на спині, борсаються. Жалібно дзижчать. Давайте допоможемо жукам - перевернемо їх на черевце і, відкривши вікна, випустимо на волю. Нехай літають ».
Вихователь: Чудово пограли, повертайтеся на свої місця, я прочитаю вам вірш, яке називається «Чому букет співає?»
Жук в сорочці смугастої
Прилетів грати до хлопців,
На квітка ліловий сіл -
Пісню дзвінку заспівав,
Соку солодкого сьорбнув,
У дзвонику заснув,
Так потрапив в букет до Маринці
І дзижчить, дзижчить в кошику!
А Маринка не зрозуміє:
Чому букет співає? Н. Головіна
«Почім же співав букет? - питає педагог. - Хочете послухати розповідь про те, як жук заснув у дзвонику і, потрапивши до дівчинки, злякався? Я буду розповідати, а ви мені, коли попрошу, допомагайте ».
Вихователь: Читає уривок з оповідання «Співаючий букет» В. Бірюкова:
Летів жук у своїх справах, гудів «Жжжуть як пити хочеться». (Про що і як гудів жук? (Хорової та індивідуальні відповіді.))
Побачив він на лузі ліловий квітка, зрадів: «Тут я знайду, чим жжжажжжду вгамувати». Заліз в дзвіночок, озирнувся: «Красиво! Жжіть можна! »(Що продзижчав жук?) Спробував вусиками дно квітки і сказав:« Сік! Смачний! »
Попив, і весело йому стало. «Жжіть добре!» - заспівав жук. (Про що він заспівав?)
Співав він, співав і не помітив, як заснув. Йшла по лузі дівчинка, квіти збирала. Набрала різних кольорів, поставила в банку з водою.
І раптом пролунало дзижчання: «Жжжуть! Куди я потрапив? Тут люди жжівут ». (Про що жук гудів на цей раз?)
А зараз давайте уявимо, що ми з вами жуки, а наш килимок це луг.
Физкультминутка
На галявині, по ромашок Бігають по вільному простору групи.
Жук літав в кольоровий сорочці.
-Жу-жу-жу, жу-жу-жу Зупиняються, встають прямо.
Я з ромашками дружу.
Тихо на вітрі качаюсь, Виконують нахили тулуба вправо-вліво
Низько, низько нахиляюся. Виконують нахили вперед-вниз
На квітці я посидів, Присідають
Відпочив і полетів. Бігають і потім сідають на свої місця.

Поки діти розсаджуються включається аудіозапис «Звуки ставка»

Вихователь: Які ви молодці! Добре сьогодні працювали, і я порадую вас новими загадками:
Мужички без сокир, рубають хату без кутів. (Мурахи)
Є в загадці слова зі звуком ж? Назвіть їх. (Відповіді дітей), хлопці, а скільки слів зі звуком ж в цій загадці? (Одне). Добре, тоді наступна загадка
Чи не дзижчить, коли сиджу,
Чи не дзижчить, коли ходжу,
Чи не дзижчить, коли працюю,
А дзижчить, коли кружляючи. (Жук)
А в цій загадці є слова зі звуком ж? (Відповіді дітей), а скільки слів зі звуком ж? (При підрахунку чергового слова можна користуватися, заздалегідь заготовленими смужками з кольорового паперу) (п'ять).
Молодці, запам'ятайте загадки і загадайте їх вдома батькам. На цьому наше заняття закінчено, але попереду нас чекає прогулянка, на якій ми з вами обов'язково зустрінемо кого?
Діти: Комах!

Матеріали по темі

Навігація по публікаціям

Схожі статті