Внутрішній світ російської хати


Музейний урок образотворчого мистецтва №3 в 5 класі.

Тема: ВНУТРІШНІЙ СВІТ російської хати.

Мета: Сформувати в учнів образні уявлення про організацію внутрішнього простору хати.

завдання:

  • розвивати інтерес до внутрішнього світу людини і вміння співпереживати йому через художньо-творчу діяльність учнів в процесі освоєння образного мови російського житла.

  • формувати художню культуру і потреба постійного спілкування з декоративно - прикладним мистецтвом, місцевим побутом і мистецькими традиціями Бєлгородської області

  • виховувати інтерес до народної культури.

Зоровий ряд. Дитячі малюнки інтер'єру селянського житла зі шкільного фонду. Дидактичний матеріал: «Внутрішній світ російської хати».

Літературний ряд: Л.Мей "В низенькій світлиці ...",

Організаційний момент. Підготовка до уроку. Настрій на урок.

Актуалізація опорних знань.

Питання 1. За якими принципами прикрашався зовнішній вигляд селянської хати.

Питання 2. Навіщо люди прикрашали свої житла?

Питання 3. З чим порівнювали селяни свій будинок?

Відповідь. Фронтон хати - чоло, передня частина - особа, вікна - очі. Рубана хата являє собою модель світу - поєднання трьох космічних стихій - неба, землі і підземного світу.

Глаголем, кошелем і брусом
Будинок будували з різьбленим ґанком,
З обдуманим мужицьким смаком,
І кожен зі своїм обличчям.

Формування нових знань.

Російська хата. Ми вже знайомі з узорочьем декоративних елементів хати і її конструкції:

Але давайте, хлопці, увійдемо в селянське житло, яке представлено в нашому шкільному музеї. Воно відтворено зусиллями вчителів і учнів нашої школи багато років назад. Не останню роль в оформленні інтер'єру зіграло вірш Л. Мея "В низенькій світлиці ..."

Учень читає в підручнику (стор. 30):

В низенькій світлиці з стулчастим вікном.
Світиться лампадка в сутінках нічному:
Слабкий вогник то зовсім завмре,
Те тремтячим світлом стіни обіллє.
Нова світлиця чисто прибрана:
У темряві біліє завісу вікна;
Пол отструганной гладко; рівна стеля;
Піч розвальний стала в куток.
По стінах - укладання з дідівським добром,
Вузька лава, крита килимом,
Фарбовані пяльци з стільцем розсувним.
І ліжко різьблена з пологом кольоровим.

Учитель. Влаштовуючи своє житло, люди не забували про порядок, що існує в природі - гармонійному і досконалому.

Стеля - небо, підлога - земля, підпілля - підземний світ, вікна - світло.

Під стелею йшли полки - полавошнікі. На них розташовувалася селянська начиння. Посуд зазвичай була дерев'яною або глиняної. А біля печі зміцнювали дерев'яний настил - піл. На полу спали.

Для новонароджених підвішували до стелі хати ошатну люльку. Люльку зміцнювали на гнучкому жердині до сволока.

Пол- землю покривали домотканими доріжками. Доріжки були послані в напрямку від дверей до передніх вікон. Вони були образним виразом ідеї шляхи-дороги.

Вікно-око було зв'язком сімейного життя з великим світом, білим світлом і з зовнішнім світом.

Для освітлення хати у вечірній час використовували лучину або гасову лампу. Гасова лампа підвішувалася до стелі або ставилася на стіл.

Простий селянський будинок складався з одного великого приміщення, умовно поділеного на два основні центри - духовний і матеріальний.

Подматеріальнимцентром ми розуміємо світ предметів, призначених для нашого тіла, здоров'я, добробуту. У селянській хаті джерелом усього цього була піч - годувальниця, захисниця від холоду, лікар від хвороб.

"Що є в печі - все на стіл мечи" - говорить прислів'я.

Питання. А що ж в ній таке є. Що можна "метати" на стіл?

Учитель. На ній можна сушити про запас продукти - гриби, наприклад (а можна висушити і валянки після зимової прогулянки). На печі можна було "погріти кісточки" старикам - для цього вона була забезпечена лежанкою. Навіть помитися в грубці можна було. Зверніть увагу на окремі деталі і форму печі. Перед гирлом печі влаштований припічок, на який розміщували чавунці. Невеликі поглиблення в стінах печі служили для сушки скіпи або в зимову пору для просушки рукавиць. Під припічком, знизу печі, можна побачити поглиблення для зберігання дров.

Горнило печі (склепінчасту варильну камеру) можна було розігріти до 200 градусів, а це дуже висока температура - адже вода закипає вже при 100 градусах. Пекарі знають, що це якраз та температура, яка потрібна для випічки хліба. Фахівці з російської кухні додадуть, що розігріте горнило годинами зберігає тепло - значить, в ньому можна "топити" молоко, варити розсипчасті каші, готувати печеня, Смак їжі, приготовленої в російській печі, не забувається.

Поруч з гирлом печі стоять залізні рогачі. якими ставлять в піч і дістають з печі чавунці. А так же поруч знаходиться кочерга і лопата для випічки хліба.

У передньому кутку хати знаходився духовний центрдома. Духовний - від слова "душа". Це сфера, яка відає почуттями людини, його думками, болями і радощами, Для того, щоб поділитися своїми бідами, образами, страхами, попросити любові і щастя, люди зверталися до ікон, прикрашеним вишитими рушниками. Поруч стояв стіл. За нього садили дорогих гостей для душевної бесіди.

Червоний кут (передній, великий, святий) - звернений на південний схід. З сходом поєднувалося уявлення про рай, блаженному щастя, животворящому світлі і надії; на схід зверталися з молитвами, закляттями, змовами. З епітетом "червоний" дуже багато пов'язано. Згадайте, красна дівиця ... Червона лава, червоні вікна, червоний кут.

Червоний означає красивий, головний. У червоному кутку знаходилася божниця, прикрашена сухими цілющими травами, у свята білосніжними рушниками з вишивкою та мереживом. Червоний кут уособлював зорю. У цій частині хати відбувалися важливі події в житті сім'ї, найдорожчих гостей садили на покуті, на червону лаву за стіл.

Проста селянська хата, а скільки мудрості та здорового глузду в собі вона увібрала! Інтер'єр хати - це настільки ж високе мистецтво, як і всі, що створював талановитий російський народ.

Учитель. Давайте перейдемо до класної кімнати і продовжимо наш урок. (Одна з форм фізкультхвилинки).

Відкрийте зошити і підручник на сторінці 30. Запишіть тему уроку і розгляньте фотографії на сторінках 31-34.

Завдання. Запишіть в зошити основні предмети побуту внутрішнього світу російської хати.

Завдання: Намалювати фрагмент інтер'єру хати з основними предметами побуту.

Варіанти і послідовність зображення селянського інтер'єру представлені на дидактичних картках, які лежать у вас на столах.

Учитель малює на дошці один з варіантів композиційного рішення селянського інтер'єру: зображення кута фронтальної стіни з двома прилеглими до неї бічними стінами. Вписує в інтер'єр (за вибором) піч, лавку і т.п. Потім звертає увагу учнів на виставку дитячих малюнків минулих років по даній темі.

Самостійна робота учнів. Учитель перевіряє записи в зошитах.

Аналіз і оцінка робіт учнів в альбомі і зошитах.

Домашнє завдання: виконання в кольорі (відпрацювати мазок "колода", виконання предметів обстановки і побуту). Підібрати ілюстрації або фотографії предметів селянського побуту. Прочитати текст на стор. 30-35.

Червоний кут російської хати

Інтер'єр російської хати

Уроку образотворчого мистецтва на тему «Внутрішній світ російської хати»

Внутрішній світ російської хати

Урок № Тема уроку. "Декор російської хати. Внутрішній світ хати, декор предметів побуту і праці". російські прядки

З історії російської домашній печі

Інтер'єр і внутрішнє оздоблення російської хати

Перш за все індивідуальність і внутрішній світ

Навчальний курс світ російської культури Для студентів, що навчаються за денною формою навчання

Цілі: уточнити знання учнів про жанри усної народної творчості

Тематичний річний план занять по залученню дітей до витоків російської народної культури в молодшій групі

Цьому музею виповнилося 140 років. А самому будинку бояр Романових близько п'яти століть

Пояснювальна записка Однією з найважливіших завдань освіти в початковій школі є формування функціонально грамотної особистості, яка має не тільки предметними, а й універсальними знаннями і вміннями

Схожі статті