Відмінювання дієслова, відкритий клас

Хід уроку: I. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань. Робота з прислів'ями. Знаходження дієслова. а) Повторення знань про дієслово. Мета: згадати дієслово, як частина мови. Учні згадують дієслово і поступово (після кожної відповіді) відкривається рядок таблиці. Виділимо покроково - що знаємо і що вміємо. б) Словникова робота. Повторення знань про відміну іменників. в) Постановка проблеми. _Склоняется чи дієслово. III. Усвідомлення і осмислення нової навчальної інформації. а / Групова робота. Провідміняйте дані слова. дієслово не відмінюється, але змінюється по числах і особам. IV. Первинне закріплення знань. а / Робота біля дошки і в тетрадях.Деті отримують разноуравневое завдання. б / Робота над лексичним значенням слова "Відмінювання" V. Фізкультхвилинка. VI. Закріплення. Розпізнавання обличчя і числа дієслова а) Дієслово і займенник дружать. Висновок: особа і число дієслова визначається по займенника і закінчення. б) Відмінювання дієслів. - Проспрягай дієслова цвітуть, стоять з упр 52. в) Індивідуальна робота. (Двоє людей в секреті відмінюють слова Сп (а / о) сти б (е / і) жати). VII.Обобщеніе по темі і рефлексія. Тест 1.Глаголи з) схиляються с) відмінюються 2. Проспрягай дієслово-це ... о) змінити облич та числах і) змінити за відмінками а) розібрати за складом 3.У дієслова при відмінюванні змінюється в) закінчення ф) основа 4. Особа дієслова визначається а) по займенника о) з приводу Ключ: сова VIII. Самооцінка. Оцінка вчителя. Д / з Творче завдання: скласти розповідь про нашу школу, використовуючи дієслова теперішнього і майбутнього часу.







Тема: відмінювання дієслів

Мета. Ознайомити дітей з дієвідміною дієслова, створити умови для знайомства учнів зі способами визначення особи і числа дієслів; організувати діяльність учнів по формуванню універсальних УУД

1. Продовжити розвивати орфографічну пильність (акцент на особисті закінчення дієслів), мислення, пам'ять, увагу.

2. Допомогти «відкрити» дітям наявності у дієслів дієвідмін;

  1. Продовжити підтримувати інтерес до російської мови, виховувати дбайливе ставлення до рідної мови, що спирається на грамотну мову.

Тип уроку. вивчення нового матеріалу і первинне закріплення.

Методи і прийоми. частково пошуковий, дослідницький, репродуктивний;

бесіда, опитування, робота з підручником, практична робота.

Устаткування. Мультимедійний проектор, екран, комп'ютер, презентація до уроку, підручник «Російська мова» - 4 клас Л.М.Зеленіна, картки із завданнями;

I. Організаційний момент.

- Хлопці, з яким настроєм ви прийшли на урок? Якщо з хорошим - великий пальчик вгору або з поганим - тоді пальчик. Давайте разом спробуємо, щоб наше гарний настрій збереглося на весь урок! Адже нам належить розібратися у важких питаннях ... Побажаємо один одному успіхів, удачі.

Покладіть долоні на парту і рухайтеся назустріч один одному, а при зустрічі скажіть чарівні слова.

(Психологічний настрій на урок.)

Діти кладуть долоньки на край парти, переставляючи їх, рухаються назустріч один одному і бажають взаємних успіхів. (Слайд 2)

II. Актуалізація опорних знань.

Спишіть прислів'я в зошит красивим, каліграфічним почерком, постарайтеся запам'ятати.

1.Чістопісаніе. Один з учнів промовляє прислів'я ще раз і пояснює орфограми.

- Прочитайте прислів'я ще раз. У цій прислів'ї є незвичайна частина мови. Вона незвичайна тим, що має величезний потенціал для вираження незліченних дій, які супроводжують людину. Про себе каже:

Що без мене предмети?

А я прийду - все в дію прийде.

А діти ... (Слайд 4)

- Про яку частини мови піде розмова на уроці, здогадалися?

2. - Давайте згадаємо: що ми знаємо про дієслово? (Упр. 48 усно)

Мета. згадати дієслово, як частина мови. Учні згадують дієслово і поступово (після кожної відповіді) відкривається рядок таблиці.

Виділимо покроково - що знаємо і що вміємо. (Слайд 5)

  • Дієслово - самостійна частина мови.
  • позначає дію;
  • відповідає на питання: що робити? що зробити?
  • в реченні найчастіше буває присудком;
  • ні з дієсловами пишеться окремо;
  • перед дієсловами ніколи не пишеться привід;
  • змінюється за часами, числами, а в минулому часі по числам, в одн-за родами.
  • .






-Хлопці! Ми узагальнили наші знання про дієслово. А як ви думаєте, все ми з вами знаємо про дієслово? Сьогодні на уроці ми будемо знайомитися зі дієвідміною дієслова. (Слайд 6)

3. А тепер нове завдання, я думаю, що ви впораєтеся з ним.

Стіна, писати, дядько, співати, вагон, степ, кричати, сонце, жито, йти, заговорити, наздогнати. (Слайд 7)

-Перевіряємо, як це ви зробили? (Слайд 8)

-У яких словах зустрілися ошібкоопасние місця, поясніть.

- Що можете сказати про слова 1-ої групи?

- Хлопці, за якою ознакою я розділила іменники на 3 групи?

- Подивіться на їх закінчення. Про що вони нагадують? (Слайд 9)

стіна вагон степ

дядько сонце жито

- Скільки типів відмінювання у іменників? Як їх визначити?

- Усно закінчите пропозицію.

Провідмінювати - це ... (... змінити ім'я іменник за відмінками.)

- Отже, іменники ...

- А які ще частини мови, відомі вам, схиляються? (Схиляються прикметники, займенники) (Слайд 10)

- Чи можна провідмінювати дієслово? (Слайд 11)

III. Усвідомлення і осмислення нової навчальної інформації.

а / Групова робота. (Слайд11)

-Хлопці! Я пропоную вам об'єднатися в групи по 4 людини і провідмінювати дане вам слово, записати на листочок і виділити закінчення. У кожної групи своє слово. Завдання всім зрозуміло? Бажаю вам успіхів, сподіваюся, що ви пам'ятаєте правила роботи в групі.

У групах провідмінювати слова:

1 група: вагон стіна

Перевірка робіт. По завершенні кожна група вивішує листочок з виконаною роботою на дошку.

- Чому не виходить провідмінювати дієслово співати? (Дієслова не змінюються за відмінками.)

- А як дієслова змінюються? (Слайд 12)

(В наст. І буд. Часу змінюються по особах і числах, а в прош. Вр.- по числам, в од. Ч.- за родами.)

-Тоді, що можете сказати про форми дієслів:

Співав, співала, співали, співало?

(Це дієслова минулого часу, вони змінюються по числах та пологах.)

- Задайте від кожного дієслова питання хто? Що скажете про форми дієслів: Співаю, співаєш, співає, співають

(В наст. І буд. Часу дієслова змінюються по особах і числах.)

а / Робота біля дошки і в зошитах.

- Змініть по особах і числах дієслово, запишіть в зошити, виділіть закінчення, поставте знак наголоси. Дієслова: йти, сидіти. (Слайд13)

(Двоє на дошці дописують і виділяють закінчення дієслів, проставляють наголос.) Діти отримують разноуравневое завдання:

1й низький рівень робить це на основі упр. 49 с. 75

2й високий рівень - самостійно без підручника.

- Ви впоралися із завданням? Перевіряємо (слайд 14 - 15)

Ти ід-їж ти сид-бач

Він ід-ет Він сид-ит

Ми ід-му ми сид-ім

Ви ід-ете Ви сид-іть

Вони ід-ут вони сид-ят

- Яку роботу ми виконали? (Проспрягай дієслова)

-Що таке відмінювання? (Зміна дієслів облич та числах)

б / Робота над лексичним значенням слова. (Слайд16)

Слово «відмінювати» споконвічно російське, застаріле. Воно означало «з'єднувати разом, об'єднуватися».

Наприклад: відмінювати кінь із возом, тобто об'єднувати їх для роботи: зараз говорять «запрягати коня у віз».

- А яке сучасне значення слова «відмінювання»? (Відмінювання це зміна дієслова по особах і числам і система його особистих закінчень.)

- Вам вже доводилося схиляти іменники, прикметники, займенники. Тепер ви часто будете отримувати завдання: Проспрягай дієслово.

-Що ви будете робити, виконуючи таке завдання? (Змінювати дієслово облич та числах.)

V. Фізкультхвилинка. (Слайд 17)

А) Физминутку з рухами (Слайд 18- 19)

Ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо.

Дмухнув вітер - полетіли,

Ми летіли, ми летіли

І на землю тихо сіли.

Вітер знову набіг

І листочки все підняв.

І на землю тихо сіли.

Б) Гімнастика для очей

Гімнастика з пташками під музику (Слайд 20)

VI. Закріплення. Розпізнавання обличчя і числа дієслова

- У будь-якому чи часу можна дієслова відмінювати? Упр. 50 с. 75 (спостереження)

(Дієслова відмінюються в теперішньому і майбутньому часі)

Знайомство з правилом с. 76.

  • Отже, імена сущ. схиляються, а дієслова ...

а) Дієслово і займенник дружать.

- Друга навчальна задача, друга проблема, яку ми повинні вирішити. Як визначити особу і число дієслова? Зараз ми будемо вчитися визначати обличчя і число дієслів. (Слайд 21)

На картці запис:

Кол ... тут за млином кувш ... нки,

Ст ... ят в в ... де, як п ... плавки.

Ми п ... пливемо туди на спинку ...,

С ... тём ін ... хладние в ... нки.

-Вставте пропущені орфограми.

- Перевірте себе за підручником. (Самоперевірка упр. 52)

- Хто впорався із завданням без помилок?

- Виписати дієслова, виділити закінчення, визначити особу і число.

-Щоб правильно визначити обличчя і число дієслів, що для цього необхідно зробити? Як ви думаєте? (Підставити займенник)

Висновок: особа і число дієслова визначається по займенника і закінчення.

б) Відмінювання дієслів.

- Проспрягай дієслова цвітуть, стоять з упр 52.

-Виділіть закінчення. Порівняйте особисті закінчення дієслів. (Робота в парах)

в) Індивідуальна робота. (Двоє людей в секреті відмінюють слова

-І так, що ми з вами зараз робили? (Відмінювати дієслова)

-Що значить Проспрягай дієслово?

Почуємо скоро ми дзвінок.

Пора закінчувати урок. (Слайд 22)

з) схиляються с) відмінюються

2. Проспрягай дієслово-це ...

о) змінити облич та числах

і) змінити за відмінками

а) розібрати за складом

3.У дієслова при відмінюванні змінюється

в) закінчення ф) основа

4. Особа дієслова визначається

а) по займенника о) з приводу

- Як ви вважаєте, чому на протязі всього уроку нас супроводжувала сова? (Сова символ мудрості, знань, а ми дізналися багато нового.)

- Чого навчилися на уроці?

- Що вам особливо сподобалося?

Хлопці, спробуйте самі оцінити свою роботу. Якщо ви вважаєте, що тему засвоїли на «відмінно» і «добре», підійміть великий пальчик вгору. Якщо ви десь не впевнені, то опустіть великий пальчик вниз.

Творче завдання: скласти розповідь про нашу школу, використовуючи дієслова теперішнього і майбутнього часу. (Слайд 25)

Дякую за урок! Урок завершено!







Схожі статті