Відкритий урок з фізики за темою - радіоактивні перетворення - фізика -if (предмети точних дисциплін

УРОК по темі: «Радіоактивні перетворення».

Голова учня не посудина, яку треба
наповнити, а факел, який треба запалити.
Плутарх

Освітня: розглянути три види радіоактивних розпадів, записати формули, за якими розраховуються хімічні елементи, отримані в результаті радіоактивних розпадів, закріпити отримані знання шляхом вирішення конкретних завдань.







Виховна: виховувати інтерес до професії, показати зв'язок теми з професійною діяльністю, застосування даної теми в побуті.

Розвиваюча: розвивати пам'ять, логічність мислення, здатність робити узагальнюючі висновки.

Методична мета: показати шляхи навчання і виховання учнів на основі їх самостійної роботи, розвиток розумової діяльності учнів на уроці.

Тип уроку: комбінований

Прилади й матеріали: комп'ютер, мультимедійний проектор, диск «Відкрита фізика 2.5» (частина 2). Стенд № 9, роздатковий матеріал у вигляді карток завдань з орієнтовною і виконавчої основами дій.

Методи навчання:
1.Діалоговий.
2.Показательний.
3.Сочетаніе словесного і наочного.
4.Іспользованіе комп'ютерних технологій.
5.Ігровой.

Методичні прийоми:
1.Ведуча роль базових і теоретичних знань.
2.Актівізація знань з ігровими елементами.
3.Ізложеніе нового матеріалу з використанням мультимедійних технологій.
4.Компьютерний експеримент.
5.Прімененіе елементів педагогічного співробітництва.
6. Контроль отриманих знань.

№ п / п Тема: Питання

1 Планетарна модель атома Резерфорда. Будова атома і атомного ядра.
2 Радіоактивність Радіоактивність, ізотопи, види
радіоактивних випромінювань.
3 Ядерні сили. Ядерні сили, енергія зв'язку атомних ядер.

№ п / п Предмет
1 Спецтехнология
2 Математика
3 Література

1. Організаційний момент.
2. Активізація знань.
3. Виклад нового матеріалу.
4. Закріплення.
5. Підсумки уроку.
6. Домашнє завдання.

1. Організаційний момент:
1) Перевірка присутніх, їх готовності до уроку.
2) Інформація про форму проведення уроку.
3) Психологічний настрій учнів на навчальну діяльність.

Повідомлення мети: мета нашого заняття - повторити основні поняття ядерної фізики, вивчити види радіоактивних розпадів, закріпити отримані знання шляхом вирішення завдань і розглянути зв'язок даної теми зі спеціальністю.

2. Перевірка домашнього завдання.
А) рішення задачі з домашнього завдання (1 уч-ся біля дошки).

Викладач: Поки на дошці записується домашня завдання, ми з вами займемося повторенням пройденого. Наше повторення буде відбуватися в ігровій формі.

За допомогою мультимедійного проектора на дошці проектується екран з дев'ятьма осередками.

1 2 3
4 5 6
7 8 9

Під кожною цифрою захований певний питання, я піднімаю учня, він називає номер питання, відкриваємо осередок, зачитується питання, на який учень повинен дати відповідь. Якщо учень не в силах дати відповідь, то йому допомагають інші учні.
Фронтальне опитування (питання в осередках):
ПИТАННЯ:
1. Що називається радіоактивністю?
2. Розповісти про будову атома і атомного ядра? Записати загальну формулу хімічного елемента.
3. Що називається енергією зв'язку атомних ядер? За якою формулою енергія зв'язку обчислюється?
4. Що таке ядерні сили?
5. Які основні елементарні частинки ви знаєте?






6. Визначте склад ядер атомів
7. Перерахувати види радіоактивних випромінювань і дати їх характеристики.
8. Що називається ізотопами? Назвіть кілька прикладів.
9.Что таке дефект маси? Записати формулу для обчислення дефекту маси (пояснити, які величини входять в формулу).

А тепер ми переходимо до нової теми.
3. Виклад нового матеріалу.

- повідомлення теми уроку;
- повідомлення цілей і завдань уроку;
(На інтерактивній дошці за допомогою мультимедійного проектора проектується тема уроку і основні питання, які необхідно розглянути).
На крейдяний дошці теж записується тема уроку (залишається на дошці до кінця уроку).

Викладач: Питання: ще раз згадаємо, які види випромінювань ви знаєте?
Учні: альфа, бета, гамма - випромінювання.
Викладач: Вірно. За видами радіоактивних випромінювань виділяються види радіоактивних розпадів. Розглянемо докладніше кожен із них.

На екрані з'являється напис: Альфа - розпад.
Викладач: Питання: Згадаймо, що таке альфа - промені.
Учні: альфа - промені - це позитивно заряджені атоми гелію.
Викладач: Вірно, тому при альфа - розпад ядро ​​хімічного елемента випускає атоми гелію і перетворюється в ядро ​​іншого хімічного елемента.

Запишемо визначення:
Альфа - розпад - це перетворення атомних ядер, при якому випускається важкий позитивно заряджений атом гелію.
Записується рівняння альфа - розпаду з поясненнями викладача.
Викладач: подивимося, як же альфа - розпад відбувається?

Далі записується приклад цього розпаду з поясненнями викладача.

На екрані заголовок: бета - розпад.
Викладач: Питання: Згадаймо, що таке бета - промені.
Учні: Бета - промені - це негативно заряджені електрони.
Викладач: Вірно, тому при бета - розпаді ядро ​​хімічного елемента випускає електрони і перетворюється в ядро ​​іншого хімічного елемента.

Запишемо визначення:
Бета - розпад - це перетворення атомних ядер, при якому випускається легкий негативно заряджений електрон.

Записується рівняння бета - розпаду з поясненнями викладача.
Викладач: подивимося, як відбувається бета - розпад. (Демонструється комп'ютерний експеримент з диска).
Далі записується приклад цього розпаду з поясненнями викладача.

На екрані заголовок: Гамма - розпад.
Викладач: Питання: Згадаймо, що таке чамма - промені.
Учні: Гамма - промені - це жорстке електромагнітне випромінювання.
Викладач: Вірно, тому при гамма - розпаді ядро ​​хімічного елемента випускає електромагнітну хвилю і при цьому хімічний елемент не змінюється.

Запишемо визначення:
Гамма - розпад - це перетворення атомних ядер, при якому випускається жорстке електромагнітне випромінювання. При цьому заряд ядра не змінюється, маса ядра змінюється мізерно мало.

Записується рівняння гамма - розпаду з поясненнями викладача.
Викладач: подивимося демонстрацію, яка пояснює, як відбувається гамма - розпад. (Демонструється комп'ютерний експеримент з диска).
Далі записується приклад цього розпаду з поясненнями викладача.

Викладач: А тепер, хлопці, які види радіоактивних розпадів ми з вами розглянули?
Учні: Альфа, бета, гамма - розпади.
Викладач: Дайте визначення альфа - розпаду? бета - розпаду? гамма - розпаду?
Учні: Відповідають на поставлені питання.
Види радіоактивних випромінювань і розпадів знаходять застосування і в професійній діяльності кухарів. Послухаємо доповідь, підготовлений учням.
4. Закріплення.
Викладач: А тепер, для закріплення отриманих знань вирішимо конкретну задачу.
Завдання: Написати реакцію, при якій ізотоп торія зазнає послідовно два альфа - розпаду і один бета - розпад.
Використовуючи орієнтовну основу дії, викладач показує учням, як виконується ця задача (можна викликати для виконання завдання учня).

Потім викладач роздає картки - завдання і ООД для самостійної роботи учнів (5-7 хвилин). Лунають таблиця Менделєєва.
Учні в кінці уроку здають зошити з виконаними завданнями.

6. Домашнє завдання: § 91, 92, завдання: скласти і вирішити завдання на альфа, бета і гамма - розпади.

Додаток 1.
світ атома
Бути може, ці електрони-
Світи, де п'ять материків,
Мистецтва, знання, війни, трони
І пам'ять сорока століть!

Ще, можливо, кожен атом-
Всесвіт, де сто планет;
Там все, що тут, в обсязі стислому,
Але також те, чого тут немає.

Їх заходи малі, але все та ж
Їх нескінченність, як і тут
Там скорбота і пристрасть, як тут, і навіть
Там та ж світова пиху.

Їх мудреці, свій світ безмежний
Поставивши центром буття,
Поспішають проникнути в іскри таємниці
І умствуют, як нині я;

А в мить, коли з разрушенья
Творяться струми нових сил,
Кричать, в мріях самонавіювання,
Що бог свій світоч загасив!

Додаток 2. Картки-завдання
Додаток 3. ООД до карток
Додаток 4. ЗАСТОСУВАННЯ ЯДЕРНОЇ ФІЗИКИ В ПРОФЕСІЇ «ПОВАР».







Схожі статті