Відкритий урок і презентація - лишайники - особливі рослини, соціальна мережа працівників освіти

Тема: «Лишайники - особливі рослини» (слайд 1)

Мета уроку. Переконати учнів в унікальності лишайників

Методика. міжпредметних зв'язків (географія, історія, мовознавство, фізика, хімія, релігієзнавство, медицина), ігрові моменти / інтерактивні елементи, робота в міні-групах, зворотний зв'язок від учнів в процес уроку. застосування мультимедійного обладнання

Стіл учня: демонстраційний матеріал у вигляді водоростей, мохів, папоротей, голонасінних, покритонасінних, лишайників

На екранах персональних комп'ютерів учнів: кольорові фотографії лишайників,

таблиці з планом нової теми для зворотного зв'язку (див. Додаток № 1)

Для міні-вистави: табличка «СИМБІОЗ», «нитки» грибниці, табличка на волосіні з зображенням хлорофілових зерен

Весь хід уроку у вигляді слайдів див. Додаток № 2

План уроку (слайд 2):

«Рослина - сфінкс» (К. А. Тімірязєв)

Лишайники - індикатори. естонський заказник

Ягель - оленячий «мох»

Повторення пройденого матеріалу (слайди 3-5)

У робочій папці з назвою теми уроку в комп'ютерах учнів розміщені картинки представників пройдених відділів рослин. Протягом однієї хвилини учні повинні були розкласти їх в порядку ускладнення їх організації за допомогою перейменування картинок в порядковий номер. По завершенні завдання на дошці з'являється слайд з правильною черговістю

  1. Судження (учні повинні відзначити неправильні)

Мукор - це пліснявий гриб.

Болота утворили голонасінні рослини.

Спірогіра - багатоклітинна зелена водорість.

Картопля відноситься до сімейства «хрестоцвіті».

Папоротеподібні - вищі спорові рослини

Симбіоз характерний для грибів.

Пролунав дзвінок з «телестудії» з проханням допомогти виконати завдання:

Виберіть зайве слово:

А. хлорели С. ХВОЩ

В. спірогіра D. хламідомонад

У процесі повторення діти отримують сині та червоні плюсики.

Пояснення нового матеріалу

Лишайники мають дуже давню історію: вони з'явилися на Землі більше 100 млн. Років тому.

Лишайники надзвичайно широко поширені в природі: вони живуть по всьому світу - в пісках Сахари, в неживій Антарктиді, в полярній тундрі, в лісах Далекого Сходу - це географія поширення. Лишайники настільки невибагливі, що можуть зустрічатися на голому грунті, стовбурах дерев, розжарюється сонцем скелях, на парканах, склі, залозі, на чистому папері. Вони витримують від -50 ° С до + 60 ° С (слайд 6)

Деякі з них настільки малі, що майже не видно неозброєним оком і зустрічаються величезні площі килимом, глибиною по щиколотку.

Забарвлення лишайників: від білої до чорної, різні відтінки червоного, оранжевого, коричневого, зеленого, жовтого (учні розглядають електронні фотографії в тій же робочій папці з назвою теми на екранах своїх комп'ютерів).

Розрізняють кущисті (в соснових борах), накипні (на каменях - «накип»), лістоватие (у вигляді пластинок, на деревах) (слайд 7)

Чому ж К. А. Тімірязєв ​​назвав цю рослину Сфінкс? (Слайд 8)

Вчені довго не могли зрозуміти загадковості цієї рослини і тільки в 1866 році вчений де 'Барі припустив, що лишайники - складові організми, а 1867 році російські ботаніки А. С. Фамініцін і І. В. Баранецький повністю розкрили таємницю лишайників.

Вони вимочити в воді лишайник і розділили його на два організму: гриб, а точніше, його грибницю і водорість (слайд 9)

Причому, водорості, які вступили в симбіоз з грибами, зустрічаються в свободноживущими стані, а ось лишайникові гриби існують в симбіозі з водоростями. А якщо ми, хлопці, згадаємо з курсу історії, що таке сфінкс (діти дають визначення). то не важко зрозуміти, чому лишайники були так названі К. А. Тімірязєва.

Ми підготували для вас невеличку виставу, щоб ви краще запам'ятали

Гриб: Хто ти, прекрасна незнайомка? - радісно вигукнув Гриб.

Водорості: Я - самотня водорість.

Гриб: Як довго я шукав тебе, ти - мій порятунок. Я полюбив тебе з першого погляду.

Водорості: Невже так буває. І я тебе полюбила, і ти мій порятунок.

Гриб: Давай жити разом. Я все життя буду допомагати тобі добувати своєю грибницею воду і мінеральні речовини з грунту.

Водорості: А я буду годувати тебе, мій Грибочек, готовими органічними речовинами, які утворюються в моїх хлорофілових зернах.

Гриб і Водорості: Ой, як здорово. (Взявшись за руки, застигли на місці)

Продовжуємо вивчення лишайників за нашим планом

Отже, слово піонер - першопроходець (франц. Сл.) Лишайники першими поселяються в абсолютно безплідних місцях, де не ростуть ніякі інші рослини. Займаючи ці ділянки, лишайники, як рослини-піонери, йдуть попереду. Використовуючи перегній після їх відмирання, на цих місцях можуть тепер уже зміцнюватися і інші рослини.

Так з чим же пов'язаний успіх виживання лишайників?

Перш за все - здатність дуже швидко висихати. При висиханні ж фотосинтез припиняється в клітинах водоростей і, поринувши в такий «анабіоз», деякі види витримують сильне сонячне опромінення і суворі холоди. Якщо сухий крихкий лишайник занурити в воду (він поглинає в 35 разів більше, власної маси), він через кілька хвилин стане м'яким і гнучким. Це простий фізичний процес вбирання рідини.

У багатьох місцях проживання вологість лишайників сильно коливається протягом доби, і у багатьох з них фотосинтез можливий протягом лише кількох годин рано вранці після змочування росою. Наслідок цього - дуже низька швидкість росту лишайників. Наприклад, оленяча кладония виростає не більше, ніж на 2 мм в рік. Найбільш активне зростання лишайників, на морських узбережжях або в горах з рясними туманами.

Лишайники вкрай чутливі до токсичних речовин, тому що не можуть виділяти в середу ввібрані елементи. Отрути викликають руйнування хлорофілу в клітинах водоростей. Ось чому це ЧУТЛИВІ ІНДИКАТОРИ. Вони все більше використовуються в моніторингу забруднення атмосфери, особливо навколо великих міст. Найбільша кількість хлорофілу руйнується сірчистим газом.

Хочеться сказати кілька слів про унікальний заказнику. Біля берегів Естонії є острів Вормси. Тут, в 1982 році був організований перший в СРСР заказник, де панують лишайники і, завдяки охороні, цей дивовижний ландшафт збережений в первозданному вигляді.

Дуже часто ягель (лишайник роду кладония) називають оленячим мохом. Це не правильно. Справа в тому, що це лишайник - типовий представник тундри. Це корм для оленів, які безпомилково знаходять його по запаху навіть взимку під шаром снігу. Тундрові пасовища можна використовувати кілька років поспіль, необхідно переходити на нові ділянки, так як на відновлення лишайникового покриву потрібно досить багато часу (10-15 років).

Хлопці, ви часто чули вислів «Що ти чекаєш успіхів, як« манни небесної »!». Виявляється цей вислів прямо пов'язане з нашою темою. Послухайте рядки з Біблії: «І сказав Господь до Мойсея: - Ось, Я пошлю вам хліб з неба, а народ виходитиме й щоденно збиратиме, скільки треба на день».

У давні часи євреї жили бранцями в Стародавньому Єгипті. Пророк Мойсей вирішив вивести свій народ, але багаторічна подорож виявилося суворим: їжа закінчилася. Люди падали від знемоги і виснаження на гарячий пісок.

«Почекайте до ранку» - просив їх Мойсей.

На наступний день, як тільки розвиднілось, що піднявся вітер погнав по піску якісь грудочки. Вітер, ніби граючись, піднімав їх, то вгору, то вниз. Всім здавалося, що вони падають з неба:

«Манна! - кричали вони радісно - Манна небесна! ».

Грудочок виявилося багато: їх їли сухими, варили кашу, робили коржі.

Яке ж рослина врятувало народ від голодної смерті в пустелі? У 1772 році російський вчений П. С. Паллас довів, що це був їстівний лишайник, який розноситься вітром над величезними просторами Африки і Малої Азії.

І в завершенні нашої теми, мені хотілося б перерахувати що отримують з лишайника: цукор, спирт, фарби, ліки, вітамін С, а ісландський лишайник ескімоси називають своїм хлібом, оскільки він містить 44% крохмалю і 3% цукру. (Слайд 10)

Я думаю, що до кінця уроку ви, хлопці, переконалися в тому, що лишайники - це унікальні рослини.

Генкель П. А. Банников А. Г. Дитяча Енциклопедія. Т. 4 «Рослини і тварини», Москва, изд. «Педагог», 1973

Трайтак Д. І. «Книга для читання з ботаніки», Москва, изд. «Просвещение» 1985

Алешко Е. Н. «Хрестоматія з ботаніки» Москва, вид. «Просвещение» 1967

Примітка: До початку пояснення нової теми, я пояснила учням, що цю таблицю необхідно заповнювати по ходу моєї розповіді і е відправити заповнені таблиці мені на електронну пошту. Особливу увагу треба було приділити міжпредметних зв'язків. Таку роботу я проводила вперше.

План нової теми

Схожі статті