Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Тип уроку: Свято читацьких задоволень (урок - узагальнення).

Тема уроку: Види російських народних казок: чарівні, побутові, про тварин.

Мета уроку:
  • Узагальнити і систематизувати знання учнів про російських народних казках, особливості їх побудови, мовою, героїв;
  • Створити емоційний настрой на вивчення творів усної народної творчості;
  • Продовжувати формувати інтерес до читання, розвивати уяву, спостережливість, вміння доводити свою точку зору;
  • Виховувати повагу до витоків культури свого народу, почуття відповідальності, вміння приймати рішення.

Обладнання: плакати із зображенням казкових будиночків, малюнки героїв казок, різні казкові предмети, портрет казкарки, картки з ознаками казок різних типів, картки із завданнями, програвач, платівка.

Організаційний момент.

Все зуміли ми зібратися,
За роботу дружно взятися.
Будемо думати, міркувати,
Чи можемо ми урок почати.

Мотивація.

Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. Ми здійснимо подорож, а куди, дізнаєтеся, розгадавши загадку:

Що наш маленький народ
У світ чарівний понесе.
Повний сміху, світла, фарби!
А зветься диво - ... казка!

Отже, ми вирушаємо в казку. Але перш, ніж вирушити в дорогу, дайте відповідь на питання: "Хто на вашу думку є найважливіший, потрібна людина на сьогоднішньому уроці?"

У мене є один казковий предмет: ось ця чарівна скринька. Кожен з вас, заглянувши в неї, зможе побачити найважливішого і потрібну людину на нашому уроці, а, може бути, і в світі.

Але поки цей секрет розкритися не може. Нам вирішили перешкодити злі сили. Баба-Яга зачарувала нашу скриньку, відкриється вона тільки тоді, коли ви пройдете випробування.

Але, як і в будь-якій чарівній казці, є герой-лиходій, але є і помічник. Наш помічник прислав лист-загадку: "Без мене казки довго не живуть, знаю їх багато і ділюся ними з іншими".

Хто ж це? (Cказочніца.) (На дошці портрет).

Вона прислала нам дуже важливий предмет, без якого не обходиться жоден урок читання. Це (... книга, книга казок). На стенді збірники російських народних казок. Саме книга допоможе нам подолати випробування. Вирушаємо в путь. Чарівний клубок буде нам показувати дорогу. Клубок як оцінка.

На столі завдань капітани команд беруть конверти із завданнями.

1 група. Прочитати загадку. Дізнатися про яку казці йдеться. Переказати уривок з казки, щоб діти вгадали назву і героїв

"Летіла стріла і потрапила в болото,
А в тому болоті спіймав її хтось,
Хто, розпрощавшись з зеленою шкірою,
Став миттю красивою, пригожої? "

Учень переказує уривок з казки.

Оцінюють. Чи сподобався переказ?

питання:
  • Як називається казка? ("Царівна жаба")
  • Які герої зустрілися?

I група оцінює, хто швидше і краще відповів на питання, передає клубок іншій групі.

II група. Завдання: прочитати за ролями уривок з казки "Каша з сокири". (Оцінити)

питання:
  • Що за казка?
  • Хто герої?
  • Який характер у баби?
  • Який характер у солдата?
- Послухайте дві мелодії і вгадайте, яка мелодія до якої казці підходить?
  • Величальна.
  • Бариня.

1-я за настроєм ближче до танцю царівни-жаби;

2-я до казки про сокиру.

1-я - велична, спокійна, урочиста. (Загадкова)

2-я - весела, жартівлива, під неї танцювати можна.

Кожна казка, як і людина, має свій характер і настрій. З цим завданням ви теж впоралися.

III група. Інсценування уривків з казок.
  • "Лиса, заєць і півень".
  • "Лисиця і вовк".

Оцінити гру акторів.

питання:
  • Як називається казка?
  • Хто герої?
  • Що спільного у 2-й і 1-й казок, в чому відмінність?

П. - Що ти, зайка, плачеш?

З. - Як же мені не плакати? Була у мене хатинка луб'яна, а у лисиці крижана. Її хатинка розтанула. Попросилася вона до мене погрітися, та мене і вигнала.

П. - Підемо, я її вижену.

З. - Ні, не виженеш. Собаки гнали - не вигнали, ведмідь гнав - не вигнав.

П. - А я вижену. Ку-ку-рі-ку! Несу косу на плечі, хочу лисицю висікти. Іди, лисиця, геть!

Л. - Як вистрибну, як вискочу, підуть клаптики по закутках.

Л. - (вискочила і втекла).

- Оцініть гру акторів, артистизм, вміння показати характери героїв.

Питання до класу:
  • Що за казка?
  • Які герої за характером?

(Лисиця сидить і їсть рибу.)

В. - Здрастуй, кумушка, хліб та сіль ...

Л. - Я їм свій, а ти подалі стій.

Л. - Яке диво! Адже я ж наловила. Ти, куме, іди на річку, опусти хвіст в ополонку, сиди та примовляй:

"Ловися, рибко, мала й велика,
Ловися, рибко, мала й велика ".

В. - (Виходить, сідає біля ополонки, та примовляє.)

Оцінимо гру акторів. Подякуємо.

питання:
  • Як називається казка?
  • Що спільного у цієї казки з попередньої, в чому відмінність?

Отримала чарівні предмети і уривки з казок, в яких ці предмети зустрічаються. Прочитати уривки і дізнатися, з якої казки кожен предмет. (Скатертина, рушник, яблуня, гребінь, меч, голка, яйце).

казки:
  • "Кулик" (скатертину).
  • "Баба-Яга" (рушник, гребінь).
  • "Гуси-лебеді" (яблуня).
  • "Кащей Безсмертний" (меч, голка, яйце).

Випробування "Чарівні будиночки"

У нашому класі з'явилися чарівні будиночки.

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

У кожному з цих будиночків особливі казки і особливі герої живуть.

1 будиночок - Чарівний терем, палац. (Звідти прийшли казки "Царівна-Жаба", "Кулик", "Баба-Яга", "Кощій Безсмертний") - це чарівні казки.

2 будиночок - Проста дерев'яна хата. ( "Каша з сокири", "Солдатська загадка") - побутові казки.

3 будиночок - Лісова хатинка. ( "Лиса, заєць і півень", "Лисиця і вовк" та інші казки про тварин).

Кожна група отримує конверт з казковими героями.

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Завдання: Розподілити героїв з казок в свої будиночки. (Довести.)

IV група - визначає свої предмети, пояснює чому.

Питання: Чому так розподілили казки, героїв, предмети?

Діти: Тому що казки можна розділити на 3 групи.
  • Які казки живуть в теремі? (Чарівні)
  • В хаті? (Побутові)
  • У лісовій хатині? (Казки про тварин)
(Прикріплюються таблички з назвами видів казок)
  • Чому казки діляться на 3 види?
  • Чим відрізняються? (У кожного виду казок свої ознаки, особливості).

У групах відбирають картки з особливостями казок:

1 гр. - чарівні, 2 гр. - побутові, 3 гр. - про тварин, 4 гр. - перевіряє, знаходить спільні ознаки.

Чарівне умова (тварини розмовляють)

Сильний захищає слабкого

Учитель: У кожного виду казок своє призначення, свій настрій і розповідати їх треба по-особливому. На наступний урок ви підготуєте переказ будь улюбленої казки і проведемо конкурс казок.

(Останнє - резервне Можна використовувати у вигляді домашнього завдання. Завдання на аркушах для кожного учня.)
  • Житло Баби-Яги? (Хатинка)
  • Друга назва скатертини? (Самобранка)
  • Апарат, в якому Баба-Яга здійснює свої польоти? (Ступа)
  • Скільки голів у Горинича?
  • Виправте помилки в назвах казок:
    - коробок,
    - кепка,
    - трешечка,
    - петушок- золотий пастушок,
    - царівна-індичка
  • Помилки в прізвиська героїв:
    - Кощій Безстрашний,
    - Крихітка - Горошечка,
    - Сестричка - Гуленушка,
  • Які тварини - герої казок сховалися всередині слів?

- Василиса бабка гикавка бублик.

підсумок уроку

Вдалося вам розібратися в таємниці казок?

Тепер ми можемо зазирнути всередину і подивитися, хто ж був самим важливим і потрібним на нашому уроці (підходжу до кожного і в дзеркалі, яке лежить на дні скриньки кожен бачить себе).

Без кожного з вас наш сьогоднішній урок не відбувся б!

Ви згодні з тим, що кожен з вас був важливим і потрібним?

У багатьох казках зустрічається яблуня з її наливними яюлочкамі. Ось і на нашому уроці виросла така яблунька. (Відкриваю дошку).

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

Але вона якась сумна, немає на ній яблучок. Давайте її пожвавимо.

У кожного є 3 яблука (червоне, жовте, зелене).

Види російських народних казок чарівні, побутові, казки про тварин

- Якщо ви вважаєте, що урок пройшов для вас цікаво, ви себе проявили, добре працювали, розбираєтеся в особливостях казки - прикріпіть червоне яблуко.

- Якщо не всі поки вдалося, є якісь проблеми, щось не виходить - жовте.

- Якщо вам було складно розібратися, є труднощі - зелене, треба трохи дозріти.

Схожі статті