Верхи на попелі

Верхи на Попелі. Олена Петушкова

Олена Володимирівна Петушкова - перша жінка в збірній Росії з виїздки, заслужений майстер спорту СРСР, олімпійська чемпіонка, чемпіонка світу з виїздки та 13-разова чемпіонка СРСР.

У 1957 році Олена закінчила школу із золотою медаллю, здала вступні іспити на біофак МГУ і отримала пропозицію серйозно зайнятися виїздки. Поєднувати заняття в університеті зі спортивними тренуваннями було дуже складно - дівчині доводилося вставати о пів на шосту ранку, бігти в манеж, а потім мчати в університет. Ніяких поблажок юна спортсменка не отримувала, її навіть не звільнили від фізкультури. Любов до коней, вроджене завзятість і своєчасна допомога батьків уможливили таку гонку, яка тривала багато років.

Олена закінчила університет з червоним дипломом і вступила до аспірантури при Інституті фармакології і хіміотерапії. 1964 рік став вдалим для неї - дівчина стала займатися з головним тренером збірної Григорієм Терентійовичем Анастасьева і отримала свою щасливу кінь - вороного Тракененськом жеребця попелу.

Характер у попелу був складний, спочатку він сильно кусався і не давав навіть надіти на себе сідло. Однак з часом свавільний жеребець визнав Олену, прив'язався до неї і співпрацю під назвою "виїздки" стало можливим.

Через півтора року Олена на Попелі вже регулярно займала призові місця на всеукраїнських змаганнях. Щоб потрапити на чемпіонат Європи в 1967 році, Олені довелося напружитися і захистити дисертацію "Вплив природних імідазольних з'єднань на скоротливі і ферментативні властивості м'язових білків" на півроку раніше терміну - в іншому випадку захист б затягнулася.

На чемпіонаті Олена посіла шосте місце і стала кращою серед жінок в виїздки. Через рік на Олімпійських іграх, завдяки успіхам Олени Петушкова російські кіннотники здобули "срібло" в командному заліку. Три роки по тому, на чемпіонаті світу в Аахені, Олена Петушкова посіла перше місце.

На Олімпіаді в 1972 році Олена злягла з температурою, а Попіл зашкутильгав. Спортсменці вдалося відлежатися день, довелося пропустити найважливішу тренування, а коню в терміновому порядку лікували ноги. Під час виступу Олена дуже хвилювалася за попелу і думала не про перемогу, а про те, чи витримає кінь. Проте, завдяки роботі цієї пари команда СРСР отримала перше місце.

У 1973 році Олена Петушкова перемогла на чемпіонаті СРСР, а на чемпіонаті Європи виграла золоту і срібну медалі. На цьому чемпіонаті Олена познайомилася зі спортсменом Валерієм Брумелем і вийшла за нього заміж.

Наступний рік приніс Олені багато випробувань. Буквально протягом місяця помер її батько, вона розлучилася з чоловіком і народила дочку Владу. Йдучи в декрет, Олена вмовила свого тренера Анастасьева не передавати попелу іншому спортсменові, обіцяла, що повернеться якомога швидше і продовжить заняття. На жаль, Анастасьев сам захворів і Попіл, кінь-чемпіон, потрапив до необов'язкового спортсмену. За два тижні до пологів Олена дізналася про це, і зажадала, щоб коня залишили за нею, забезпечивши йому необхідний моціон.

Через місяць після пологів Олена села в сідло. Її тренування вважали примхою і мало не відкрито сміялися, коли Олена попросила включити її в чемпіонат країни.

Олена завоювала в цьому чемпіонаті два перших місця (в Середньому і Великому приз). Через два з половиною місяці після пологів Олена виступила на чемпіонаті світу в Копенгагені. отримала "бронзу" в особистому заліку і принесла "срібло" команді СРСР.

Останній раз на Попелі Олена виступила в 1977 році, потім жеребець повернувся на кінний завод в якості виробника, а спортсменка почала виступати на молодому коні - Абакані. За два роки виступів Олена і Абакан завоювали "бронзу" на чемпіонаті світу, "срібло" - на чемпіонаті Європи і двічі переміг на чемпіонаті в СРСР.

На жаль, під час поїздки на міжнародні змагання в 1980 році, Абакан тяжко захворів і ліг. Запасний коні у Олени не було - адже Абакан був ще такий молодий! І тому їй довелося починати роботу заново з рудим хевсури. І знову невдачі переслідувала спортсменку. Кінь захворів на радикуліт, мучився від болю і кидався на стіни, але всі ці вчинки ветеринари пояснювали пустотливим характером коні.

На розминці перед змаганнями хевсури в нападі болю впав на спину і зламав Олені руку. Всю подальшу розминку і під час виступу Олена стискала від болю зуби і управляла конем однією рукою. Вона зайняла 42 місце, але цей результат годилася, як золотою медаллю.

Коли з'ясувалося, що хевсури хворий - Олена перестала виступати, але залишилася в спорті, як тренер і віце-президент Федерації кінного спорту.