В арктиці

Мета уроку:
  1. Ознайомити учнів з кліматичними умовами арктичної зони.
  2. Формувати уявлення про особливості тваринного і рослинного світу Арктики.
  3. Показати вплив діяльності людини на природу Арктики.
  4. Стимулювати пізнавальний інтерес через роботу з додатковою літературою і через ігрові моменти.
  5. Максимально залучати учнів класу в активну діяльність на уроці, спираючись на внутрішню мотивацію кожного учня, і створювати умови для її розвитку.
устаткування:
  • карта природних зон Росії,
  • атласи,
  • картини тваринного і рослинного світу Арктики,
  • гербарій,
  • картки з буквами.

I. Організаційний момент. Введення в тему.

Читання уривка з казки Г. Х. Андерсена "Снігова королева".

Порівняння царства Снігової королеви з природною зоною арктичних пустель.

II. Актуалізація опорних знань. Постановка цілей і завдань уроку.

Вгадування героя казки Г. Х. Андерсена "Снігова королева".

Відповіді на запитання вчителя по темі: "Природні зони Росії". Якщо відповіли правильно, то відкривають будь-яку букву. Виходить слово ГЕРДА.

III. Вивчення нового.

Вступне слово вчителя про Арктику з використанням матеріалів додаткової літератури.

IV. Фронтальне опитування.

Відповіді учнів на запитання вчителя.

VI. Продовження нової теми. Робота в групах.

Клас поділений на групи, їм роздають картки з пропущеними словами. Треба вставити пропущені слова і одному учню з цієї групи озвучити розповідь.

VII. Продовження нової теми. Арктика і людина.

Розповідь вчителя про діяльність людини в Арктиці.

Розповідь учня про заповідник "Острів Врангеля".

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.

Виконують завдання підручника на стор. 84.

IX. Підведення підсумків уроку.

По ходу роботи над новою темою на дошці заповнювалася таблиця "Арктика - царство льоду і снігу". Читання хором цієї таблиці.

X. Домашнє завдання дається за варіантами.

I. Організаційний момент. Введення в тему.

"Снігова королева жила серед вічних снігів і нетанучих крижин. Заметілі звели стіни її палат, буйні вітри пробили в них вікна і двері.

Величезні білі зали тяглися одна за одною на сотні миль - просторі, високі, до самого неба. Їх висвітлювало різнокольоровими вогнями північне сяйво. Хуртовини розстелили тут пухнасті. блискучі сріблом килими. Але холодно й порожньо було в цих білих, сліпуче блискучих залах. Ніколи не заглядало сюди веселощі. Хоч би один раз влаштували тут свято для білих ведмедів, щоб під музику бурі могли вони показати, як спритно і граціозно вміють ходити на задніх лапах. Завжди однаково холодно, мертво і порожньо! "

(Г. Х. Андерсен "Снігова королева").

- З якого твору цей уривок?

- Сьогодні на уроці ми відправимося в царство Снігової королеви.

- Що неодмінно має бути в її королівстві? (Сніг і лід).

- Знайдіть на карті і покажіть те місце, де могла б жити Снігова королева.

II. Актуалізація опорних знань. Постановка цілей і завдань уроку.

- Можна відправитися в дорогу. Але перш вгадайте ім'я таємничого героя, який буде нам допомагати. Його ім'я ми будемо дізнаватися так: я задаю питання, ви - відповідь. Якщо відповідь правильна, то той, хто його сказав, може відкрити будь-яку букву.

На дошці картки з буквами (як в "Поле чудес").

- Покажіть на карті і назвіть природні зони Росії.

- Чому природа нашої країни змінюється в напрямку з півночі на південь?

- В якій природній зоні царство льоду і снігу?

- Що заважає людям оселитися в цьому краю?

- Як називається край вічної криги і снігів?

- Хлопці, ми сьогодні зробимо подорож в Арктику. Познайомимося з рослинами і тваринами цього краю, поговоримо про взаємозв'язок людини і Арктики.

III. Вивчення нового.

1. Вступне слово вчителя.

На протилежних полюсах земної кулі лежать пустельні, покриті снігом і льодом полярні області: Антарктика на крайньому півдні, Арктика - на півночі. Півроку в цих краях сонце не з'являється на небі. Інші півроку воно не заходить за горизонт, проте його промені слабкі і майже не гріють, відбиваючись від снігу. Найхолодніше місце планети - Антарктида, закутий в лід материк на Південному полюсі. Але наш шлях сьогодні лежить в Арктику - центральну частину Північного Льодовитого океану з островами і прилеглими узбережжями материків.

(Учитель демонструє на карті область Арктики, що охоплює Ісландію і арктичні райони Скандинавських країн, Росії, США і Канади.)

Арктика - це зона островів, що лежать біля Північного полюса. Клімат цієї полярної області дуже різноманітний. Холодні рвучкі вітри гуляють по безмовним сніжних просторах, притискаючи до землі і без того рідкісні низькорослі чагарники карликової берізки і полярною верби. Тут довга холодна зима і коротке холодне літо, тому рослинність убога: мохи та лишайники. Білими пустелями називають величезний простір Півночі, де тільки льоди та снігу. Все білим-біло до болю в очах. Але раптом трапляється зелена крижина. Звідки вона тут? Виявляється, є дрібні рослини, які можуть жити на снігах і в льодах. Їх називають сніговими водоростями. В Арктиці кілька місяців не заходить сонце - триває полярний день. Взимку настає довга полярна ніч: темним-темно і зовсім холодно. Але і до цих умов пристосувалися мешканці Півночі.

Моржам і тюленів не дає замерзнути товстий шар підшкірного жиру. Тюлені живуть як в Арктиці, так і в Антарктиці. Моржі - близькі родичі тюленів, великі і сильні, і мало хто наважується нападати на них. У них два довгих ікла, які вони використовують в боях і щоб вибиратися на лід для відпочинку. У моржів міцні губи, що дозволяють висмоктувати їстівних молюсків з раковин. Морж може з'їсти 3000 молюсків в день.

Підшкірний шар жиру виручає і белуху в цих суворих умовах.

Та й густе хутро білого ведмедя добре зберігає тепло. Цілодобово бродить велетень Арктики по сніговій пустелі в пошуках здобичі. Він годинами може лежати біля лунки в льоду, вичікуючи, коли вирине за порцією повітря тюлень. Полярні (білі) ведмеді - найбільші і сильні тварини Арктики, на них ніхто не нападає. У середини зими в засніжених берлогах у них народжуються дитинчата. Мати годує їх своїм молоком, а сама нічого не їсть, поки не потеплішає настільки, що вона може вийти на полювання. Величезні білі ведмеді мають чудовий нюх і можуть дуже швидко бігати по льоду, переслідуючи жертву. Вони добре плавають і пірнають. Дорослий ведмідь важить близько 500 кілограмів. Він такий сильний, що може вбити людину одним ударом лапи. Влітку харчуються ведмеді травою, лишайниками, чорницею і лемінгами.

На скелястих берегах - пташині базари, тут гніздиться безліч морських птахів: топірці, Кайра, тупики, різні чайки. По узбережжю живуть гуси, качки. Серед них найбільш відомі гаги, мають м'який теплий пух.

Деякі тварини можуть жити цілий рік в Арктиці, як на морі, так і на суші. Інші тварини тільки влітку відвідують ці місця, коли лід тане і море очищається від льоду.

Рослини, які з'являються влітку, - основне джерело харчування багатьох тварин.

IV. Фронтальне опитування.

- Як ви уявляєте собі Арктику?

- Як ви думаєте, яка температура повітря переважає в цій природній зоні?

- Де знаходиться Арктика? Покажіть на карті її межі.

- Нанесіть кордону Арктики на свої контурні карти.

- Як ви думаєте, чому в Арктиці завжди холодно?

- Які явища природи можна спостерігати в Арктиці?

- Як ви думаєте, чому вони виникають?

Що за диво-чудеса:
Загорілися небеса!
Ой, горить-палає полум'я
Над блискучими льодами!
Хто запалив вогонь чудовий,
Золотий багаття небесний?
Нікого за хмарою немає.
Це з неба ллється світло.
(Північне сяйво.)

- Які рослини можуть рости в полярних районах? Чому?

- Чи небезпечно перебування людини в Арктиці? Чому ви так думаєте?

Топай, Мишка,
Ляскай, Мишка,
Присідай зі мною, братику.
Руки вгору, вперед і вниз.
Посміхайся і сідай.

VI. Продовження нової теми. Робота в групах.

- Хлопці, ми з вами потрапили в царство Снігової королеви. Щоб зняти чари Кая. ми повинні об'єднатися в групи і виконати завдання.

- Потрібно вставити пропущені слова і озвучити розповідь.

Арктика - це величезний простір. (Північного Льодовитого) океану, с. (Морями) і. (Островами). Сонце направляє на цей простір. (Косі) промені. Воно: (світить), але не. (Гріє). Взимку в Арктиці. (Полярна ніч). Темряву освітлюють: місяць, зірки і. (Північне сяйво). Дмуть. (Вітри). бушує. (Пурга). Температура опускається до. (Мінус шістдесяти) градусів. Влітку в Арктиці. (Полярний день), але. (Тепла) теж немає. Це залежить від географічного. (Положення) арктичної зони. Температура лише на. (Кілька градусів) вище. (Нуля).

Рекомендації - см. Підручник, стор. 78, 79.

На островах прямо на голих. (Каменях) зустрічаються. (Лишайники), вони дуже. (Малі). Також пристосувалися до життя на каменях. (Мохи) і. (Полярні маки). У товщі води, не покритій. (Льодом), велика кількість. (Планктонних рослин водоростей).

Рекомендації - см. Підручник, стор. 79, 80, 81.

Тварин арктичної зони годує. (Море). Морськими водоростями харчуються. (Рачки). а ними -. (Риби). Основна їжа птахів і тварин - це. (Риба). На скелястих берегах збираються. (Чайки) ,. (Кайра) і (гагарки). Птахів з незвичайними дзьобами називають. (Тупики). Всі звірі - прекрасні. (Плавці). Від холоду їх захищає. (Шар жиру). Це. (Моржі) та: (тюлені). На тюленів полюють. (білі ведмеді). У них довга густа шерсть. (Білого) кольору і. (Широкі) лапи, щоб зручніше було. (Пересуватися по льоду і снігу).

Рекомендації - см. Підручник на стор. 79 - 82.

VII. Продовження нової теми. Арктика і людина.

- Людина не є корінним жителем Арктики, але вона завжди привертала людей своєю загадковістю. На островах і в льодах Північного Льодовитого океану працюють наукові станції. Прокладено Північний морський шлях. Люди займаються рибальством, полюванням. Але не завжди роблять це розумно. В даний час природі Арктики завдано величезної шкоди. Відбувалися рідко такі тварини, як білий ведмідь, морж, вони внесені до Червоної книги Росії. Відбувалися рідко деякі види промислових риб. Води північних морів забруднюються сміттям, шкідливими речовинами з суден. Це погано відбивається на житті мешканців цієї зони, адже вони і так живуть в суворих умовах. Люди задумалися над своєю поведінкою, взяли під охорону рідкісних тварин, обмежили рибну ловлю, створили заповідники.

- Про арктичному заповіднику "Острів Врангеля" нам розповість наш однокласник.

Цей заповідник розташований на острові Врангеля, він був організований в 1976 році. На острів прилітає велика кількість птахів на гніздування. Через весь острів із заходу на схід йдуть паралельно три ланцюги гір, розділені долинами. Навесні на юному узбережжі можна зустріти рідкісного птаха - рожеву чайку. Природжені кочівники полярних льодів виводять тут своє потомство. На острові мешкає найбільше з копитних тварин Арктики - вівцебик, завезений в заповідник з Америки. Острів Врангеля - єдине місце, де гніздяться білі гуси.

Розповідь супроводжується показом малюнків, фотографій.

- Якщо вас зацікавив цей незвичайний заповідник, і ви хочете про нього знати більше, матеріал можете знайти в книзі: Заповідними стежками / Под ред. Т. Д. Адольф, М. І. Давидової. - М. Просвітництво, 1988.

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.

- Складіть два ланцюги харчування, які склалися в Арктиці.

відповідь:
  • водорості -> рачки -> риби -> птиці;
  • риби -> тюлені -> білі ведмеді;
  • водорості -> рачки -> риби -> тюлені.

- Поясніть, як пристосовані до плавання і пірнання птиці Арктики.

у птахів для лову риби пристосований дзьоб, і вони мають обтічну форму.

- Чи є зв'язок між водоростями в океані і білими ведмедями?

такий зв'язок існує, тому що можна скласти ланцюг харчування:
  • водорості -> рачки -> риби -> білі ведмеді.

IX. Підбиття підсумків.

По ходу роботи над новою темою на дошці заповнюється наступна таблиця: