Узгодження прикметника з іменником в роді і числі конспект заняття

Узгодження прикметника з іменемсуществітельним в роді і числі

Тема. Узгодження прикметника з іменником.

Мета. Вчити дітей правильно узгоджувати прикметник з іменником в роді і числі.

Х о д з а н я т і я.

I. Організаційний момент.

Логопед з'ясовує у учнів, яке сьогодні число, день тижня, місяць.

II. Освіта прикметників. Складання словосочеаній.

Логопед задає питання учням, не вимагаючи розгорнутої відповіді:

Яка сьогодні погода? (Гарна.)

Чому хороша? (Світить сонце, тепло, немає вітру, немає дощу.)

Який буває день, коли тепло? (Теплий.)

Який буває день, коли світить сонце? (Сонячний.)

А коли немає вітру? (Тихий.)

Л о г о п е д. Уточнимо, який сьогодні день. (День теплий, солений, безвітряний.) Як ми скажемо про погоду, у неї ті ж призаков? (Погода тепла, сонячна, безвітряна.)

Логопед звертає увагу учнів на те, яке сьогодні небо, і задає питання:

Яке сьогодні небо? (Безхмарне, чисте, блакитне.)

Коли буває така погода? (Навесні.)

Значить, погода яка? (Погода весняна.)

А як ми скажемо про день? (День весняний.)

Про небо? (Небо весняне.)

Про дні? (Дні весняні.)

III. Складання пропозицій з іменами прикметниками.

Логопед дає завдання:

1) Перерахуйте всі ознаки: а) весняного дня; б) весняної погоди; в) весняного неба; г) весняних днів.

2) Закінчите пропозиції, використовуючи вивчені раніше слова-ознаки. Виділіть голосом закінчення слів-ознак.

Навесні небо. День весни. Навесні дні. Погода навесні. Вітер навесні. Сонце навесні. Настрій навесні.

IV. Підсумок заняття.

Л о г о п е д. Сьогодні ми вчилися правильно пов'язувати слова в реченні. Що вам сподобалося на занятті?

Завдання 1. Розгляньте картинки (або предмети). Дайте відповідь на питання До а к о ї?

До а до а я. Яке? Які? за допомогою плану.

План: розмір, колір, матеріал, з чого зроблений предмет.

П р и б л и з і т е л ь н и й п е р е ч е н ь к а р т і н о к або п р е д м е т о в:

м'яч, шафа, графин, глечик, чашка, ваза, дзеркало, кільце, шкарпетки, вилки, ножиці.

План: форма, колір, який предмет на дотик, який предмет на смак.

П р и б л и з і т е л ь н и й п е р е ч е н ь п р е д м е т о в або до а р т і н о к:

помідор, буряк, яблуко, диня, цибуля, сливи.

Завдання 2. Опишіть предмети

а) форма, колір, на дотик, на смак, приналежність,

огірок, помідор, апельсин, банан, лимон, вишні

б) розмір, колір, матеріал, з чого зроблений предмет, приналежність

ложка, ніж, плаття, колготки, намиста, кільце

Завдання 3. Прослухайте розповідь. Назвіть слова-ознаки. виділіть голосом

в них закінчення. (Спочатку логопед читає текст цілком. Потім - за пропозиціями,

НЕ доказуючи закінчення прикметників. Учні договорюють закінчення прикметників і вимовляють слово цілком.)

Голуб (е) небо, снігу голуб (і). На снігах тіні, як син (і) блискавки. Голуб (а) даль, голуб (і) льоди. Голуб (і) на снігу сліди. Перв (і) голуб (і) калюжі і постеж (і) голуб (і) бурульки. А на горизонті син (яя) смужка далекого лісу. Весь світ голуб (ой)!

Завдання 4. Вставте пропущені слова, що позначають ознаки предмета. (Використовується матеріал попереднього завдання.)

Завдання 5. Прослухайте пропозиції. Складіть загадки за зразком.

Про б р о з е ц. Руда, хитра, розумна. Хто це?

Лисиця хитра, розумна, руда. Вовк сірий, злий, хижий. Білка руденька, полохлива, стрибуча. Ежата маленькі, сіренькі, колючі. Ведмежата кумедні, незграбні, довірливі. Олень сірий, рогатий, красивий. Тюлень незграбний, слизький, вусатий. Дерево високе, розлоге, зелене. Річка глибока, широка, повноводна. Ставок старий, зарослий, тінисті. Сонце яскраве, жарке, ласкаве. Струмки весняні, галасливі, бурхливі. Озеро велике, глибоке, чисте. Дорога проселочная, вибоїста, курна

Завдання 6. Завершіть пропозиції, підбираючи за змістом слова-ознаки.

Згадайте слова-ознаки попереднього завдання.

(Логопед стежить за правильним узгодженням іменників

з іменами прикметниками.)

Про б р о з е ц. Лисиця - звір хитрий, розумний.

Лисиця - звір. Вовк - звір. Білка - тварина. Тюлень - тварина. Ведмежата - звірята. Олень - тварина. Кропива - рослина. Груша - фрукт. Роза - квітка. Морква - овоч. Береза ​​- дерево.

Сироїжка - гриб. Коник - комаха. Дельфіни - тварини. Окунь - риба.

Є цапині, є кінські,

Є ослячі, довгі, довгі,

Я тобі, сирота, прислужився -

Хоч чотири хвоста прив'яжу.

Дайте відповідь на питання:

Чим закінчилася ця історія?

Учні розглядають малюнки хвостів різних тварин і кажуть, кому вони належать.

Про б р о з е ц о т в е т а. Це хвіст лисиці.

Завдання 2. Прослухайте розповідь В. Біанкі «Чий ніс краще?».

Мухолов-тонконос сидів на гілці і дивився по сторонам. Тільки здасться муха або метелик, він зараз же на крила, зловить її і проковтне. Потім знову сяде на гілку і чекає, виглядає. Побачив поблизу шишкар-крестоноса і став йому плакатися на своє

- Мені, - каже, - дуже вже втомлює прожиток собі добувати. Скільки мошок треба зловити, щоб ситим бути? А зерно клювати не можу: ніс у мене надто слабкий.

А клест-крестонос і каже:

- Ось подивися, який у мене хитромудрий ніс: хрестом. Я їм цілий рік насіння з шишок вилущує. Ось так. Клест спритно підчепив дзьобом лусочку ялинової шишки і дістав

- Вірно, - сказав Мухолов, - твій ніс хитріше влаштований.

- Нічого ви не розумієте в носах! - прохрипів з болота бекас-долгонос.- Хороший ніс повинен бути прямий і довгий, щоб їм комашок з твані діставати було зручно. Подивіться на мій ніс.

Подивилися птиці вниз, а там з очерету стирчить ніс, довгий, як олівець, і тонкий, як сірник.

- Ах, - сказав Мухолов, - ось би мені такий ніс.

- Стривай! - запищали в один голос два брата-кулика - шілонос і серпонос.- Ти ще наших носів не бачив!

І побачив Мухолов перед собою два чудових носа: один дивиться вгору, інший - вниз, і обидва тонкі, як шило.

- Мій ніс для того вгору дивиться, - сказав шілонос, - щоб їм у воді будь-яку дрібну живність піддягати.

- А мій ніс для того вниз дивиться, - сказав серпонос, - щоб їм черевиків з трави тягати.

- Ну, - сказав Мухолов, - краще ваших носів не придумаєш.

- Та ти, видно, справжніх-то носів і не бачив, - крикнув з калюжі широконосі, - дивись, які справжні носи бувають: по-о! Всі птахи так і бризнули сміхом прямо широконосі в ніс:

- Зате їм воду щелокчіть як зручно! - з досадою сказав широконосі і мерщій знову кувирнулся в калюжу, набрав повний ніс води і давай щелокчіть, воду по краях випускати. Вода-то вийшла, а козявочки, які в ній були, в роті залишилися.

- Ех ви, дрібнота! - крикнув їм пелікан-мешконос з озера.- Спіймали мошку - і раді! А того немає, щоб про запас собі що-небудь залишити. Я ось рибку зловлю - верб мішок собі відкладу, знову зловлю - і знову відкладу. Підняв товстий пелікан свій ніс, а під носом у нього мішок, набитий рибою.

- Ось так ніс! - вигукнув Мухолов.- Ціла комора! Зручніше аж ніяк не вигадаєш!

- Ти, мабуть, мого носа ще не бачив, - сказав дятел, - ось полюбуйся. Нам, лісовим працівникам, треба весь інструмент при собі мати для теслярських і столярних робіт. Ми не тільки носом собі корм видобуваємо з-під кори, але ще і дерево довбаємо: дупла видовбують, житла влаштовуємо і для себе, і для інших птахів. Ніс у мене - долото.

- Чудеса! - сказав Мухолов.- Скільки носів бачив я нині, а вирішити не можу, який з них краще. Ось що, братці: стаєте ви все поруч. Я подивлюся на вас і виберу найкращий ніс. Вишикувалися перед Мухоловом-тонконосом крестонос, довгоносий,

широконосі, серпонос, шілонос, мешконос і долбонос. Так тут раптом впав зверху сірий яструб-крючконос, схопив мухолова і забрав до себе на обід. Решта птиці з переляку розлетілися в різні боки. Так і залишилося невідомо, чий ніс краще.

Логопед пояснює значення слів: хитромудрий, вилущувати, лусочки, бризнули, щелокчіть.

Дайте відповідь на питання:

1) Як називалися птиці, про які ви сьогодні дізналися?

2) Чий же ніс краще?

3) На що схожі дзьоби шишкар, кулика, другого кулика, пелікана, яструба?

Завдання 3. Визначте, чий дзьоб зображений на малюнку. (Малюнки підбирає логопед.)

Про б р о з е ц о т в е т а. Це дзьоб дятла.

Завдання 4. Відгадайте, чиї це сліди. (Логопед демонструє картинки, що зображують

сліди різних тварин, птахів, людини, або малює сліди на дошці.)

Про б р о з е ц о т в е т а. Це сліди лисиці.

Завдання 5. Розгляньте картинки. Знайдіть кожній картинці пару. Дайте відповідь на питання: хто чий дитинча?

Про б р о з е ц о т в е т а. Лоша - дитинча коня.

П р е д п о л а г а м и е к а р т и н к і. кінь, лоша; корова, теля; коза, козеня; собака, щеня; вівця, ягня; свиня, порося; лисиця, лисенята; вовк, вовченята; борсук, барсучата; бобер, бобрята; ведмідь, ведмежата; лось, лосенята; заєць, зайчата; білка, білочки; курка, курчата; індик, индюшата; качка, каченята; гусак, гусенята.

Завдання 6. Завершіть словосполучення, правильно змінюючи слова, дані в дужках.

Гніздо (ластівка). Лист (сестра). Вулиці (місто). День (Перемога). Квітка (конюшина). Листя (береза). Крони (дерева). Сліди (птах). Луска (риба). Стовбури (сосна).

Завдання 7. Завершіть словосполучення, відповідаючи на питання:

Листя чого. Грядка ч о г о. Крила кого. Коріння чого. Плід чого. Хвіст кого. Верхівка ч о г о. Квітка чого. Слід кого. Гілка чого. Щіпка чого. Нора кого.

Завдання 8. Закінчіть речення, вставляючи за змістом слова. Дайте відповідь на питання.

У Васі є сестра. У Миши немає. У Миши є брат. У Васі немає.

Питання: У кого є брат, а у кого є сестра?

Кого немає у Васі, а кого немає у Михайла?

У Каті є собака. А у Люби немає. У Люби є кішка. У Каті немає.

Питання: У кого є собака, а у кого є кішка?

Кого немає у Каті, а кого немає у Люби?

У бабусі є парасольку. У дідуся немає. У дідуся є плащ. У бабусі немає.

Питання: У кого є парасолька, а у кого є плащ?

Чого немає у дідуся, а чого немає у бабусі?

У велосипеда є ланцюг. У мотоцикла немає. У мотоцикла є мотор, а у велосипеда немає.

Питання: У чого немає ланцюга, а у чого немає мотора?

Чого немає у велосипеда, а чого немає у мотоцикла?

У Паші є рибки. У Віті немає. У Віті є голуби. У Паші немає.

Питання: У кого є рибки, а у кого є голуби?

Кого немає у Паші, а кого немає у Віті?

Завдання 9. Складіть пропозиції з даних слів.

Лена, не боятися, гроза. Робочі, виконувати, тільки частина, робота. Альоша, ніколи, не бачили, сова. У лісі, рости, багато, білі, гриби. Ми, набрати, багато, стигла, малина. Наташа, взяти,

шматочок, цукор. У, стіл, немає, одна, ніжка. Миша, випити, стакан, кисіль.

Завдання 10. Закінчите пропозиції, правильно змінивши слова, дані в дужках.

Пізньої осені на деревах немає (листя). У залі ще немає (стільці). У книжці немає (картинки). В поле немає (люди). Не чути голосу (птиці). На болоті багато (комарі). У нашому лісі немає

(Змії). У далекому лісі багато (вужі). У птахів немає (зуби). У пустелі немає (ліси). В нашій річці немає (латаття).

Завдання 11. Складіть пропозиції, порівнюючи предмети.

а) за смаком: морквину і помідор; брусницю та журавлину; малину і агрус.

Про б р о з е ц о т в е т а. Морквина солодше помідора.

б) за величиною: корову і вівцю; кущ і дерево; тата і сина; ягняти і вівцю; теляти і корову.

Про б р о з е ц о т в е т а. Корова більше вівці. Вівця менше корови.

в) за силою: кішку і мишку; ведмедя і лисицю; кінь і ослика.

Про б р о з е ц о т в е т а. Кішка сильніше мишки. Мишка слабкіше кішки.

Завдання 12. Прослухайте текст.

Коля намалював різні дерева і закрив їх листочками від цих дерев. Таня розглядала листочки і вгадувала, які дерева намалював Коля. Це лист береза. Значить, ти намалював береза. Це лист осика. Ти намалював осика. Це лист клен.

Ти намалював клен. А це листя-голки ялинка, сосна. Ти намалював ялинка, сосна.

Дайте відповідь на питання: 1) Чи правильно Таня вгадала дерева?

2) У чому вона помилялася?

Виправте помилки, допущені Танею. (Логопед ще раз читає пропозиції, учні знаходять і виправляють помилки.)

Давальний кому? чому?

Завдання 1. Прослухайте вірш. Дайте відповідь на питання: що чому потрібно?

Про б р о з е ц о т в е т а. Нитка - голці. Або: Нитка потрібна голці. (Логопед вимагає, щоб учні голосом виділяли закінчення іменників.)

Голці - нитка. Качкам - хоч греблю.

Паркану - хвіртка. А ледареві - праця.

Супу - картопля. Сонечко - літа.

А книжці - обкладинка. А рими - поетові.

Мишці - нора. І всім неділі

А братикові - сестра. Потрібні без сумніву.

Завдання 2. Прослухайте вірш.

Схожі статті