Уроки літератури - сайт вчителя російської мови та літератури Захар'їна олени Олексіївни

Освітній сайт вчителя російської мови та літератури Захар'їна Олени Олексіївни

Методична копілка-> Уроки літератури

Мета уроку:

Правила гри:

  1. Всі учні діляться на дві команди.
  2. Кількість учнів в команді - будь-яке.
  3. Організація простору: кількість ігрових столів - 2 + стіл для журі.
  4. Команди заздалегідь готують назву, девіз (можна емблеми та ін.) І вибирають капітана.
  5. Питання задаються по черзі командам. Команда має право відповісти один раз на своє питання. Якщо дано неправильну відповідь, то право відповіді має команда суперників. У разі невірної відповіді другої команди питання розігрується серед ерудитів, і присуджуються персональні бали учню, який дав правильну відповідь.
  6. Кожна правильна відповідь - 1 бал.
  7. До складу журі можуть входити як педагоги, так і учні.

Хід уроку:

Завдання №1. Композиція роману.

  1. Що таке композиція художнього твору?
  2. У чому особливості композиції роману «Дубровский»

Команди працюють з карткою №1.







Перевірте себе. слайд 2

Заданіе№2. Роман «Дубровський» в ілюстраціях

Питання ерудитам: Назвіть художників, які ілюстрували роман (Д.Шмарінов, Б.Кустодіев, Б.Косульніко, Е. Лансере, А.Пахомов, Б.Бойма) - по 1 балу за прізвище

Назвіть епізоди з роману, яким відповідають представлені ілюстрації:

  • Слайд 3. На псарні у Троекурова
  • Слайд 4. Сцена в суді Д.Шмарінов
  • Слайд 5. «Хворий вказував пальцем на двір з видом жаху і гніву» Б.Косульніков
  • Слайд 6. Пожежа Б.Кустодіев
  • Слайд 7. Дефорж і ведмідь
  • Слайд 8. Напад на весільний поїзд

Завдання №3. Про які сценах, події йде мова?

  1. «Він йшов не розбираючи дороги; сучки щохвилини зачіпали і дряпали його, ноги його щохвилини грузли в болоті, він нічого не помічав. »Про який герої йде мова? В який момент він так зображується? (Володимир Дубровський після похорону батька)
  2. «... жахливе сум'яття відбився на обличчі його; багряний рум'янець заступив місце звичайної блідості, очі заблищали, він вимовляв невиразні звуки »(Андрій Гаврилович Дубровський, коли побачив Троекурова перед смертю)
  3. Що зробив Троекуров, коли Шабашкин з'явився до нього з поклоном і привітаннями у зв'язку з придбанням маєтку Дубровського? (Прогнав його)
  4. Дубровський був дуже розгніваний, досі ніколи люди Троєкурова, відомі розбійники, не наважувались пустувати в межах його володінь ... »На що сердитий Дубровський? (Мужики Троекурова крали ліс)
  5. «Раптом він підняв голову, очі його заблищали, він тупнув ногою, відштовхнув секретаря з такою силою, що той упав». Назвіть героя і епізод. (Дубровський в суді після проголошення вироку)
  6. Що зробив Дубровський з Покровською мужиками, красти у нього ліс? (Провчив прутами)
  7. З якого приводу було дано обід в маєток Троекурова, після якого Дубровський пограбував Антона Пафнутійовича? (Церковного свята)
  8. Що робив хлопчик, посильний Дубровського, в саду Троекурова, за його власними словами? (Збирав ягоди)
  9. Чим була зайнята у вікна Марія Кирилівна, коли отримала другу записку від Дубровського? (Вишивала на п'яльцях)
  10. З якою метою Дубровський прагнув потрапити в будинок Троекурова? (Помститися)

Завдання №4. Історичні реалії. особливості лексики

  1. «Напередодні був відданий наказ псарям і придворним бути готовими до п'ятої години ранку. Хто такий придворний? (Конюх-слуга, який доглядає за конем пана)
  2. «Кирила Петрович голосно засміявся на зухвале зауваження свого холопа». Хто такий холоп? (Кріпак слуга)
  3. Чим займається гувернер? (Вихователь)
  4. Хто такий стряпчий? Де він працює? (Стряпчий - посередник у службових справах)
  5. «Днями Покровський паламар сказав на хрестинах у нашого старости: Досить вам гуляти; ось ужо прибере вас до рук Кирила Петрович ». Де служить паламар? (В християнській церкві)
  6. Що таке купча? (Документ на придбане, куплене майно)
  7. Ким був за професією у себе на батьківщині справжній Дефорж-француз? (Кондитер)
  8. -Так, видно, цей Кирила Петрович у вас робить що хоче
    - І звісно, ​​пан: засідателя, чуєш, він і в гріш не ставить, справник у нього на посилках »Хто такий справник? (Начальник місцевої поліції)
  9. «Троекуров часто казав Дубровскому:« Слухай, брат, Андрій Гаврилович, коли в твоєму Володьки буде шлях, так віддам за нього Машу; дарма що він голий, як бубон »Що означає вираз« гол як сокіл »?
  10. «Не наше холопське справу розбирати панські волі, а, їй-богу, даремно батюшка ваш пішов на Кирилу Петровича, батогом муру не переб'єш» що значить прислів'я «батогом муру не переб'єш»? (Про твердолобих людині; обух - тупа сторона гострого знаряддя)
  11. «Сусіди раді були догоджати найменшим його примхам; губернські чиновники тремтіли при його імені; Кирила Петрович брав знаки улесливості як належну данину »... Що таке догідливість? (Улесливість, догідливість)
  12. «Не дивлячись на незвичайну силу фізичних здібностей, він разів зо два на тиждень слабував від обжерливості і щовечора бував напідпитку ... З селянами і дворовими обходився він строго і свавільно, але вони марнославства багатством і славою свого пана». Що значить марнославство? (Хвалилися, хизувалися)






Завдання №5. Дізнайтеся героїв роману за описом:

  1. «... в залу увійшов, насилу пересуваючи ноги, старий високого зросту, блідий і худий, в халаті і ковпаку». (Андрій Гаврилович Дубровський)
  2. Він втратив матір змалку і, майже не знаючи батька свого, був привезений до Петербурга на восьмому році свого віку »(Володимир Дубровський)
  3. «Будучи марнотратний і честолюбний, він дозволяв собі розкішні примхи, грав у карти і робив борги, не піклуючись про майбутнє ...» (Володимир Дубровський)
  4. Цей герой «... виявляв пороки людини неосвіченого», «звик давати волю всім поривам палкої вдачі і всім витівкам досить обмеженого розуму». «Надутий ... з людьми найвищого звання», «з селянами і дворовими обходився суворо і свавільно». (Троекуров)
  5. Маленький чоловічок в шкіряному кашкеті і фризовій шинелі зійшов з візка. Про який герої йде мова? (Засідатель Шабашкин)
  6. Йому «було близько п'ятдесяти років, але він здавався набагато старішим. Надмірності всякого роду виснажили його здоров'я і поклав на нього свою незабутню друк. »(Князь Верейський)
  7. Хто в домі Троєкурова між усіма відрізнявся, танцював більш всіх, всі панянки вибирали його і знаходили, що з ним легко вальсувати. (Дефорж)
  8. Прізвище Антона Пафнутьевич, який через страх перед Дубровським вирішив переночувати в кімнаті француза і був ним же пограбований. (Спіцин).

Завдання №6. Значення імені.

  1. Ім'я цього героя в перекладі з грецької мови означає «пан, владика, володар», а по батькові - скеля, стрімчак, камінь (Кирила Петрович)
  2. Ім'я цього героя в перекладі з грецької мови означає мужній, хоробрий, а його батькові в перекладі з староєврейського - сильний чоловік або фортеця. Про кого йде мова? (Андрій Гаврилович Дубровський).

Завдання №7. звання героїв

  1. В якім стані вийшов з кадетського корпусу Володимир Дубровський? (Корнет)
  2. Назвіть чин Андрія Гавриловича Дубровського (відставний поручик гвардії)
  3. В якому чині вийшов у відставку Кирила Петрович Троекуров? (Генерал-аншеф, вищий генеральський чин)
  4. Назвіть титул героя на прізвище Верейский (князь)

Завдання №8. Другорядні і епізодичні персонажі.

Перевірте себе. слайд 9

Завдання №9. дворянські садиби

  1. Як називається село Троекурова? (Покровське)
  2. Як називається село Дубровського? (Кістенёвка)
  3. Як називалося маєток князя Верейського? (Арбатова)
  4. «Він їхав берегом широкого озера, з якого витікала річка і вдалині звивалася між пагорбами; на одному з них над густою зеленню гаю височіла зелена покрівля і бельведер величезного кам'яного будинку; на іншому - пятиглавая церква і старовинна дзвіниця ». Назвіть маєток. (Покровське)

Завдання №10. «Дубровський» в цифрах

  1. Скільки душ селян було у Дубровського? (70)
  2. Скільки кішок було в загорілася садибі Дубровського? (Одна)
  3. Скільки грошей запропонував Дубровський Дефоржу за його документи? (10 тис.)
  4. Скільки грошей послала Анна Савишна Глобова своєму синові? (дві тисячі)
  5. Скільки років було Володимиру Дубровскому по поліцейському опису? (23)
  6. Скільки душ кріпаків було у князя Верейського? (3 тисячі)

Завдання №11. Музичні питання

  1. Яку пісню постійно насвистує Троекуров? ( «Грім перемоги раздавайся ...»)
  2. На якому музичному інструменті грала Марія Кирилівна? (Фортепіано)

Завдання №12. творчі завдання

Підведення підсумків гри, визначення команди-переможця і самого ерудованого гравця.

Список використаної літератури:







Схожі статті