Урок по темі - ламана лінія

Мета. розвиток основних видів універсальних навчальних дій через знайомство з поняттями: ламана лінія, ланки ламаної лінії, вершини ламаної лінії.

Матеріали та обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, підручник, олівці, лінійки, рахункові палички, зірочка для рефлексії, таблички зі словами (незамкнута, замкнута, ланка, ламана), таблички з прикладами, таблички з відрізками, променями, прямими, ламаної

Методи роботи. пояснювально-ілюстративні, частково-пошукові, словесні, наочні, практичні.

Тип уроку. ОНЗ (відкриття нового знання)

  • знати, що таке ламана лінія, з чого вона складається, чим відрізняється від прямої, променя, відрізка;
  • знати, чим відрізняється замкнута ламана від незамкненою ламаної лінії;
  • підвищення активності учнів на уроках для поліпшення результатів навчання;
  • використання учнями набутих знань і умінь в практичній діяльності і повсякденному житті;
  • збагачення математичного словникового запасу.

I. Організаційний момент

Перевірка готовності до уроку.

- Хто готовий показати, як вміємо працювати?

- Давайте сміявся один одному. Нехай сьогоднішній урок принесе нам усім радість спілкування.

- На уроці, хлопці, вас чекає багато цікавих завдань, нових відкриттів, а хто і що ж допоможуть вам зробити ці відкриття?

У: Увага, спритність, кмітливість, учитель, дружне співпрацю ...

II. актуалізація знань

1.- Сьогодні до нас прийшла в гості Точка (Малюнок Точки). Вона запрошує нас в подорож. А в яку країну, ви дізнаєтеся, переставивши картки в порядку убування чисел

(Діти на ІКТ-дошці розставляють числа, а разом з ними переміщуються і букви. Вийшло слово Геометрія.)

Геометрія - наука дуже цікава,
Трикутник, круг, квадрат вже відомі вам.
Багато нового вона в собі таїть,
Мовою кутів і ліній говорить.
Що нам зустрінеться в дорозі - зовсім невідомо,
І тому йти дуже цікаво.

- А щоб веселіше було йти, давайте порахуємо двійками.

- Де нам може стати в нагоді знання рахунку «2»? (Коли вважаємося парами)

2. - Але, щоб запам'ятати всі, що ми там побачимо, треба бути дуже уважним і спостережливим. Тому спочатку потренуємо увагу та зорову пам'ять. Запам'ятайте, що побачите (малюнок на дошці закривається)

- Що об'єднує всі малюнки. (Це геометричні фігури) <Приложение 5>

- Яка фігура відрізняється від інших? (Коло, шестикутник)

- Яким за рахунком був 6-кутник? (П'ятий)

- Назвіть 1 фігуру, 3-ю (Трикутник, круг)

- Назвіть весь ряд.

Відкривається зображення на дошці.

- Яка фігура зайва? Чому?

- Точка дуже цікава, вона цікавиться, чи правда, що:

- Деякі фігури - трикутники (покажи)

- Все фігури-трикутники (доведи)

- Кожна фігура є квадратом (доведи)

- Деякі фігури-прямокутники (покажи)

- Є фігури, у яких кутів більше 3 (доведи)

III. Підготовка проблемної ситуації

1. На ІКТ-дошці з'являється малюнок міста:

- Ми дізнаємося, в яке місто ми попали, вирішивши приклади і чар літери.

- Прочитайте вирази і знайдіть їх значення

(У міру рішення, вираження перевертаються, і на дошці з'являється слово ЛІНІЯ)

- Як же називається місто? (Місто Ліній)

2. Робота в групах.

- Нам треба дізнатися, як називаються вулиці в цьому місті.

- Точка пропонує нам попрацювати в групах.

- Давайте згадаємо правила роботи в групі.

- Працювати дружно, не сваритися, допомагати один одному.

Чи не сміятися над неправильною відповіддю.

Говорити неголосно, ввічливо.

У командирів груп на столі лежать конверти із завданням, на кожному листочку зображені різні лінії.

- Поверніться до командирам, розгляньте картки.

(Розділити лінії на групи.)

- Розділіть. (Діти виконують угруповання з обговоренням в групі)

- Які варіанти у вас вийшли? (По одному учню від кожної групи запрошую до ІКТ-дошці для демонстрації угруповань.)

- У якої групи так само? По іншому?

- На якого угрупування зупинимося? Чому?

(Відрізки, промені і прямі. Нам важливий не колір і товщина ліній, а їх назва.)

- Як називаються вулиці в місті Ліній? (Назвіть відомі вам лінії.)

(Відрізок, промінь, пряма)

- Що ви знаєте про пряму лінію? (Лінія, у якій немає початку і кінця. Вона нескінченна, не має кордонів, тобто її можна продовжити в будь-яку сторону)

- Що таке відрізок? (Відрізок - це частина прямої лінії, обмежена з двох сторін)

3.Формулірованіе теми уроку

- Закрийте очі і уявіть собі місто Ліній. Як ви думаєте чи вулиці в цьому місті ми назвали? (Ні, не все. Є й інші лінії.)

(Змінюється зображення прямої лінії на ламану)

(Пряма лінія перетворилася в непряму)

- Що ви знаєте про цю лінію? (Виявлення труднощів).

- А що б ви хотіли дізнатися про цю лінію?

  • Як називається? (План дій)
  • Як сконструювати?
  • З чого складається?
  • Як накреслити?
  • Де можна побачити?
  • Які види?

- Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за такими лініями, займемося дослідженням, зробимо маленькі «відкриття» і, сподіваюся, відповімо на більшість ваших питань.

Про цю лінію точка хоче розповісти нам цікаву історію (Учитель супроводжує розповідь показом, використовуючи гілочку)

- Одного разу я гуляла на чарівної галявині. Сонечко світило яскраво - яскраво. Мені захотілося побігати і пострибати. Але раптом я про що - то спіткнулася і впала. Я нахилилася і побачила у себе під ногами ось цю гілочку. Я взяла її в руки і побачила, що вона зламалася в трьох місцях.

- Яка цікава лінія! - подумала я. Вона була пряма, а стала. (Ламана).

- Як же називається ця лінія? (Ламана лінія)

- Яка тема уроку? (Ламана лінія)

Відкривається тема уроку на дошці

- На яке питання відповіли? (Як називається ця лінія.)

IV. Відкриття нових знань

Дослідження ламаної лінії шляхом практичної роботи.

- Спробуємо сконструювати ламану лінію

- Візьміть в руки стільки паличок, скільки разів я хлопну в долоні (6 разів).

- Дівчатка зменшують одну палочку.- Скільки паличок у хлопчиків? (6) У дівчаток? (5)

- Будуйте свою ламану лінію.

- Перевірте роботу в парах один у одного і допоможіть, якщо у кого-то не вийшло.

- Хочете подивитися, які лінії вийшли? Встаньте, походіть по класу і подивіться, які складені лінії.

-Кому сподобалися роботи? Дійсно, багато цікавих і різних ламаних!

- Скільки паличок використовували хлопчики?

- Скільки паличок використовували дівчинки?

- Що цікавого помітили, моделюючи лінію:

- З чого складається ламана лінія? (З відрізків.)

- Як з'єднуються відрізки? (Кінцями.)

- Як ідуть? (Послідовно один за одним.)

- Підведу підсумок того, що ви сказали:

Висновок: точну назву лінії «ламана лінія» Ламана лінія складається з відрізків, які послідовно йдуть один за одним.

- Точка пропонує нам трохи відпочити.

(Учитель показує картки з виразами. Діти знаходять значення виразів і виконують дії.) <Приложение 2>

Скільки разів ногами тупни? (2 + 2)

Скільки разів на долоні вип'ємо? (5-3)

Ми сядемо скільки разів? (4 + 2)

А нахилимося зараз? (7-4)

І підстрибніть рівно стільки. (1 + 3)

Ай да рахунок! Гра й годі!

2. - Коли відрізки стають частиною ламаної, у них з'являється інша назва. Хочете його дізнатися?

- Де можна дізнатися назву?

- Можна запитати у вчителя.

- Запитати у мами.

- Подивитися в енциклопедії.

- Подивитися в Інтернеті.

- Хто зможе подивитися в Інтернеті? (Двоє хлопців працює за комп'ютером.)

- А ми подивимося в підручнику. Відкрийте підручник. Як називаються частини ламаної?

(В підручнику немає назви.)

- Чи вдалося знайти інформацію в Інтернеті? Чому не кожному вдалося знайти відповідь на питання?

(Ще погано вміємо користуватися комп'ютером, не вміємо працювати в Інтернеті, не вистачає знань).

- На якому занятті будемо отримувати ці знання?

(На занятті з інформатики)

- Скажімо слово вголос: «ланка», багато «ланок».

- Показую табличку «Ланка».

- Прикріпіть слово до ламаної. (Дитина прикріплює табличку до ланки ламаної, накресленої на дошці)

- Скільки ланок у нашій ламаної? (4 ланки)

- На що схожа наша ламана? (На гору)

- Як би ви назвали цю точку? (Учитель показує на вершину ламаної і уточнює, що це вершина, як у гори. Учень прикріплює табличку «Вершина»)

- Вершини - це точки, де з'єднуються ланки.

- Скільки вершин у ламаної? (3)

3. Робота за підручником стор.4

- Кожна вершина має свою назву.

- Розгляньте ламану в №1.

- Якою буквою позначено початок ламаної? (А)

- Вершини ламаної? (БВГД)

- Кінець ламаної? (Е)

- Вийшло назва нашої лінії. Прочитайте його. (Ламана АБВГД)

- Як треба називати вершини ламаної? (По порядку)

- На які питання дали відповідь?

  • Як називається лінія?
  • Як сконструювати?
  • З чого складається?

4. - Назва лінії знаємо, конструювати вміємо, з яких частин складається теж знаємо. А яке важливе вміння нам належить освоїти? (Навчитися креслити ламану лінію).

- З чого можна почати побудову ламаної лінії? (Поставити точки.)

-Точки у вас в підручнику вже є. Назвіть їх.

- Що треба робити далі? (З'єднати їх.)

- Як з'єднати? (Кінець з'єднати з початком.)

- Який інструмент нам знадобиться? Чим будемо креслити? (Лінійка, олівець.)

- Накресліть. (Діти креслять ламану в підручнику.)

- Прочитайте назву ламаної лінії. (ІКЛМН)

  • Поставити точки - вершини
  • Послідовно їх з'єднати
  • Дати вершин назву

- На які питання належить відповісти?

- Де можна побачити ламану лінію? (Діти розглядають малюнки і зображення, макети будинків. Дахів:

- Вершини гір, дахи будинків та ін.)

- Розгляньте ламані в підручнику № 1. Які бувають ламані? (Замкнуті і незамкнуті ламані лінії)

- Чим відрізняється замкнута ламана від незамкненою?

- Наведіть приклад замкнутої ламаної лінії. Де ми з ними зустрічаємося? (Геометричні фігури)

6. Застосування отриманих знань.

- Що зображено? Що спільного? (Ламані лінії. Є ланки і вершини.)

- Яке завдання вам придумала Точка? (Сказати скільки ланок і вершин в багатокутнику і записати.)

- Виконайте роботу самостійно.

Перевірка за зразком на ІКТ-дошці.

- Скільки вершин і ланок у першій фігури? Як називається? (Так по всіх фігур)

- Від чого залежить назву багатокутника? (Від кількості вершин і ланок.)

V. Узагальнення знань

- Про які лініях говорили? (Про ламаних, про криві)

- Які завдання перед собою поставили? Відповіли ми на поставлені запитання?

- З чого ламані лінії складаються?

- Як називається частина ламаної лінії?

- Які ламані існують?

- У кожного з вас є листочок. Візьміть його. Знайдіть ламані лінії.

(У дітей листок з малюнками різних ліній. Біля кожної лінії варто номер.

- Під якими вони номерами?

- Чи всі загадки ламаної лінії ми розгадали? (Ні)

- Ламана лінія таїть в собі ще багато загадок, а розгадувати ми їх будемо на наших наступних уроках.

- Сьогодні на уроці ми досліджували ламану лінію за планом. Як ви думаєте, за нього ми можемо вивчати тільки лінії?

(За цим планом ми можемо вивчати не тільки лінії, а й букви, і цифри)

- Кому на уроці було важко? (Вчитель теж піднімає руку)

- Кому було легко?

- Ми дуже добре працювали, і Точка прислала вам сюрприз

- Це ваша нагорода за гарну роботу - «Орден Зірочки». Його отримає кожен. Але ось загадка: чому орден зірочки?

(Контур зірочки - це замкнута ламана лінія.)

Схожі статті