Урок математики в 4-му класі по темі - 24-годинне обчислення часу доби

цілі:
  • Формування в учнів уявлення про час, дати поняття доби, розглянути тривалість доби.
  • Розвиток пам'яті, математичної мови учнів.
  • Виховувати пізнавальний інтерес, через розширення кругозору учнів, вчити працювати у співпраці.

1. Організаційний момент

Його не можна повернути назад,
І немає ніде йому перешкод.
Його не можна зупинити,
У ньому все на світі може жити.
Воно підкаже вам,
Коли трапилася радість і біда,
Коли настане день народження,
Коли закінчиться рух.
То раптом промчить швидкоплинний.
Диктує людям різних країн,
Коли включити телеекран.
І навіть в дикому племені знають все про. (Часу)

(Додаток. Слайд 1)
- Давайте трохи повторимо. Над якою темою ми почали роботу на минулому уроці? Які одиниці вимірювання ви знаєте?

Завдання на повторення:

Розташувати на дошці ці одиниці вимірювання часу в порядку збільшення. (Секунда, хвилина, година, доба, тиждень, місяць, рік, століття.) (Додаток. Слайд 2)

Запис в зошит теми уроку.

- Про яку одиниці виміру ми будемо говорити сьогодні на уроці?
Сьогодні ми будемо детально говорити про таку одиницю виміру часу як добу, дізнаємося, як давно з'явилася така одиниця виміру часу, навчимося переводити одні одиниці часу в інші, а так само будемо вирішувати приклади і завдання.

З давніх-давен людини цікавило таке поняття як час. Тисячі років тому люди помітили, що багато в природі повторюється: Сонце встає на сході і заходить на заході, літо змінює зиму і навпаки. У стародавніх міфах відбивалося значення часу. Саме тоді виникли перші одиниці часу, - день, місяць, рік. Стародавні придумували різні види годин. З давніх-давен відлік часу вівся в добі, понад 50000 років тому.
Можна довго думати, що ж таке добу - це не просте поняття, послухайте вірш «Доба», Марини Вишневецької. Читає Бахтін Роман.

Син запитав у мами-качки:
- Мама, хто такі добу?
І куди вони летять?
І чи повернуться назад?
- Від побудки до побудки
Пролітають - тануть добу,
Відлітають в нікуди
Зникають без сліду.
Так сказала мама-качка.
Син запитав: А їх малятка?
- Чи багато у них сутят?
- Разом вони летять?
- Так, у діб є малятка
Називають їх хвилинки.
Друг за дружкою поспіль
День і ніч вони летять.
Син схвильований не на жарт:
- Мені хоч на одну хвилинку
Хоч глазочком б поглянути!
- Що ж, уважніше будь.
Щойно.
- Як, невже?
- Дві хвилини пролетіли.
- Де? Коли?
- Так ось з тих пір,
Як ведемо ми розмову.

- Яке це вірш? (Це жартівливий вірш.)
- А тепер давайте розберемося, що таке добу насправді.

Добу - проміжок часу, коли земля робить поворот навколо своєї осі щодо будь-якого орієнтира. Доба триває 24 години. (Додаток. Слайд 7)

- За допомогою чого можна визначати час?

Немає ніг, а ходжу, рота немає, а скажу,
Коли спати, коли вставати,
Коли роботу починати. (Годинник)

- Багато пройшло часу, поки люди не винайшли справжній годинник, зараз їх велике множин. Годинники бувають: наручні, підлогові, електронні та механічно. (Додаток. Слайд 8)
- А як називаються найголовніші годинник в нашій країні? Зараз ми з вами це дізнаємося і заодно повторимо таблицю множення.

(У дітей на листочках і на дошці записані вирази.)

- Тепер попрацюємо з моделями годин. Чи можна визначити час сну на цьому годиннику? Прочитаємо матеріал підручника.

- Що таке добу?
- Скільки годин у добі?
- Як зручно вести відлік часу протягом доби?

Усно. № 310, 311, 312, 313.Заданіе про режим дня.

- А ви, хлопці, коли лягаєте спати?

6. Физминутку «Здоров'я»

Як поїв, почисти зубки
Роби так 2 рази на добу.
До стоматолога йдемо в рік 2 рази на прийом,
І тоді посмішки світло збережемо на багато років.
(Посміхніться один одному.)

Виконання завдання на переклад одиниць часу № 314
Хлопчики - 1, 2
Дівчатка - 3, 4.

1. Прочитай задачу.
2. Виконай переклад
3. Згадай правило.
4. Виконай рішення.

1 ц = 100 кг
100 - 16 = 84 (кг)

Відповідь: на 84 кг маса сушених яблук менше маси свіжих яблук.

8. Домашнє завдання: №316, №315

Самостійна робота. № 318, №319

Підіб'ємо підсумок нашого уроку.

- Над якою великою темою ми працювали на цьому уроці? (Делу - час, потісі - годину.) (Додаток. Слайд 12)
- Як ви розумієте це прислів'я?
- Які нові знання ви отримали на цьому уроці?
- Яке завдання вам сподобалося найбільше?
- Спробуємо оцінити себе. Хто був на уроці активним, показав свої знання, кому урок сподобався, візьміть веселий будильник, кому було важко - просто будильник.
- Урок завершено. Зробив справу гуляй сміливо.

Схожі статті