Урок математики в 1-му класі на тему рівняння

цілі:
  1. Сформувати вміння виконувати перевірку рішення рівняння.
  2. Закріпити вміння вирішувати і оформляти рішення рівняння.
  3. Закріпити вміння вирішувати прості завдання, сформульовані в прямій і непрямій формі; закріпити обчислювальні навички в межах 10.
  4. Розвивати логічне мислення, мова, творчі здібності.
  5. Виховувати в учнів відносини ділового співробітництва (доброзичливість один до одного, повазі думки інших, уміння слухати товаришів), прищеплювати інтерес до предмету.

I. Організаційний момент.

Учні за партами повертаються обличчям один до одного. Один учень розкриває свої долоньки, а інший накриває їх своїми долонями, посміхаються, бажають один одному на шляху успішної роботи.

II. Актуалізація знань.

1) Рахунок до 10 і назад.

Дано три числа 6; 4; 10.

- назвіть число, яке є сумою двох інших чисел;
- назвіть найменше та найбільше число;
- на скільки 10 більше 4; на скільки 4 менше 10;
- як дізнатися, на скільки одне число більше або менше іншого;
- замініть кожне з чисел сумою однакових доданків.

2) Які числа треба записати в «віконцях»?

+ 4 = 9 - 3 = 7 3 + = 10

Як знайти невідомі компоненти?

3 + 2 = 5
х - 2 = 8
5 + у = 10
10> а

- Зайве нерівність 10> а.

- Зайвим може бути також рівність 3 + 2 = 5, тому що тільки в цьому рівність всі компоненти відомі.

- Як називаються рівності, в яких є невідомий компонент?

- Такі рівності називаються рівняннями.

3) Завдання №1 підручника, с.64.

Допоможи Вові відзначити в рівняннях і на схемі ціле і частини і підібрати до рівнянь потрібні схеми.

у - 4 = 3 7 - у = 4 у - 3 = 4

Виконуємо завдання, формулюємо основне правило.

Як знайти невідоме ціле. Як знайти невідому частину.

Називаємо компоненти дій в кожному з рівнянь.

III. «Відкриття» нового знання і формулювання теми уроку.

Виконуємо завдання №2, с.64.

Як Олені заповнити схему до кожного рівняння і вирішити рівняння?

Аргументуємо свої дії за допомогою введеного правила.

- А раптом рішення знайдені невірно? Адже ми могли помилитися в обчисленнях, а це також помилка. Як ви думаєте, що нам робити, щоб уникнути помилок?

2) Текст під знаком

Як можна перевірити, чи правильно ми вирішили рівняння?

Діти висловлюють свої припущення.

- Петя, Катя і Вова зробили перевірку рішення наших рівнянь. Вони добре вміють це робити і можуть навчити нас. Давайте подивимося, як вони це зробили, і постараємося навчитися цьому самі.

- Як хлопці робили перевірку? (Вони брали число, яке отримали при вирішенні рівняння (значення х) і підставляли його замість літери.)

- Що вони робили потім? (Знаходили значення виразу, яке у них вийшло.)

- Чому в перевірці записані такі рівності: 3 = 3; 10 = 10; 4 = 4?

Що означають числа в цих равенствах? (Тут порівняли числа, які стояли в рівняннях після знака рівності і значення виразу, яке отримали, коли замість х підставили його значення.)

- Яке ж число можна назвати рішенням рівняння? (Рішення рівняння - це таке число, яке ми можемо записати (підставити в рівняння) замість літери, виконати з ним дію, яке записано в рівнянні, і отримаємо те саме число. Яке стояло в рівнянні після знака рівності.)

- Що нового ми з вами дізналися? (Дізналися, як робити перевірку рішення рівняння.)

- Корисно це знання для нас?

- Як ви думаєте, чим ми з вами сьогодні будемо займатися на уроці?

IV. Первинне закріплення вивченого.

а) пишу: х + 4 = 9;
б) відзначаю ціле і частини. Невідома частина;
в) щоб знайти невідому частину треба з цілого відняти іншу частину.
Пишу: х = 9 - 4;
г) пишу: х дорівнює п'яти;
д) роблю перевірку: підставляю замість х в рівняння знайдене число. П'ять плюс чотири дорівнює 9;
е) х - 4 дорівнює дев'яти і 5 + 4 дорівнює дев'яти, значить х дорівнює 5.

V. Самостійна робота.

VI. Тренувальні вправи та завдання на повторення.

1) Завдання № 5, с.65.

Допоможи дітям вирішити завдання.

Записуємо рішення задач в зошит самостійно з подальшою перевіркою.

2) Спільно шукаємо рішення задачі № 6 на с.65.

- Петя задумав число. Потім він додав до нього 4, з суми вирахував 5, до різниці додав 2 і в результаті отримав число 3. Яке число задумав Петя?

- Які запропонуйте рішення?

- Задумане число позначимо через х і складемо рівняння.

- Яке вийде рівняння?

- Як вирішимо таке рівняння?

- Виконаємо зворотні дії! 3 - 2 + 5 - 4 = 2.

- Як відповімо на питання завдання?

- Петя задумав число 2.

- Є інший спосіб вирішення завдання?

- Можна скласти ланцюжок.

Щоб знайти задумане число, з 3 віднімемо 2, додамо 5, віднімемо 4 і отримаємо 2.

Яких предметів і чисел немає на малюнку?

Урок математики в 1-му класі на тему рівняння

4) Завдання № 9 - для індивідуальної роботи з подальшою перевіркою в класі.

Як Олені пройти через дві брами, щоб набрати числа в гуртках? Знайди всі способи.

8 - це 7 і 1 9 - це 6 і 3

8 - це 6 і 2 9 - це 5 і 4

- Чого навчилися на уроці?

- Навчилися перевіряти рішення рівняння.

- Як ви вважаєте, виконали ми сьогодні план уроку?
- Підведіть підсумки своєї роботи.
- Які завдання викликали найбільші труднощі?
- Що сподобалося на уроці?

Схожі статті