Урок інформатики по темі - комп'ютерне моделювання

Мета уроку.
  • створення комп'ютерної інформаційної моделі "Біоритми людини",
  • моделювання залежностей між величинами.
Освітня.
  • організувати діяльність учнів по створенню комп'ютерної моделі в електронних таблицях для практичного використання в різних життєвих ситуаціях.
Виховні.
  • виховання інформаційної культури;
  • формування світоглядних уявлень про пізнаваності явищ і процесів, що протікають в живих організмах;
  • виховання культури навчальної праці при виконанні практичних завдань і обговоренні їх результатів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-дослідження.

Обладнання уроку.
  • Інтерактивна дошка;
  • мультимедійний проектор;
  • комп'ютерний клас;
  • програма "Біоритми для Windows 3.2";
  • електронна версія уроку - презентація, підготовлена ​​в PowerPoint.

Програмне забезпечення: пакет Microsoft Office (MS PowerPoint, MS Excel, MS Publisher).

Дидактичне забезпечення уроку.

- роздатковий матеріал - шкала самопочуття;

- пам'ятка для учнів (таблиця значень біоритмів);

- буклет для учнів;

- заготовка для учнів (електронний лист в MS Excel);

методи:
  • інформаційний (словесний);
  • наочно-ілюстративний;
  • практичний.
Форми організації навчальної діяльності:
  • практична робота з роздатковим матеріалом;
  • самостійна практична робота;
  • бесіда;
  • дослідження.

I. Організаційна частина (1 хв.)

II. Постановка мети уроку, актуалізація знань навчальної діяльності (6 хв.)

III. Вивчення нової теми (20 хв.)

Теоретичний матеріал уроку (10 хв.)

Практична робота (10 хв.)

IV. Закріплення (7 хв.)

V. Підведення підсумків уроку. (2 хв.)

VI. Домашнє завдання (2 хв.)

VII. Висновок (2 хв.)

I. Організаційна частина (1 хв.)

Добридень! Сьогодні на уроці у нас присутні гості.

Я вітаю своїх колег, а вас, хлопці, прошу не хвилюватися і працювати в звичайному режимі.

II. Постановка мети уроку, актуалізація знань навчальної діяльності (6 хв.)

Учитель: Над якою великою темою ми працюємо протягом багатьох уроків? (Моделювання.)

Сьогодні ми продовжимо вивчення.

Тема нашого уроку - "Комп'ютерне моделювання" (Додаток 1) Слайд 1

(Учні записують тему в зошитах).

Як ви думаєте, чим ми з вами будемо займатися на уроці?

(Будувати комп'ютерну модель).

1. Що таке модель?

Модель - це новий спрощений об'єкт, який відображає суттєві сторони реального об'єкта, процесу або явища.

2. Для чого створюють моделі?
  • У реальному часі оригінал може вже не існувати або його немає в дійсності.
  • Для вивчення чого-небудь (процесу, явища, об'єкта).
  • Оригінал або дуже великий, або дуже малий.
  • Процес протікає дуже швидко або дуже повільно.
  • Дослідження об'єкта може привести до його руйнування.

3. Які види моделей за способом представлення ви знаєте?

Урок інформатики по темі - комп'ютерне моделювання

4. Що таке моделювання?

Моделювання - це процес побудови моделей для дослідження та вивчення об'єктів, процесів, явищ.

5. Що можна моделювати? Об'єкт, процес, явище.

III. Вивчення нової теми (20 хв.)

Теоретичний матеріал уроку (10 хв.)

Дайте відповідь, будь ласка, на питання:

- Як ви думаєте, що найважче в житті людини? слайд 2

Найважче в житті людини - це пізнання самого себе. Ці слова сказав древній філософ Сократ.

- А що це означає - пізнати себе?

Це означає знати, на що здатна людина, знати свої можливості, для того, щоб застосувати ці знання для розвитку себе і своїх можливостей.

Постановка проблемиСлайд 3

А чи можна визначити свої можливості на кожен день?

Варто починати будь-яку справу, вести переговори, вирішувати складні проблеми, досягти високих спортивних результатів? Чому залежать наші можливості?

- Хто сьогодні прийшов в школу в піднесеному настрої?

- А хто прийшов в школу в пригніченому настрої? (Відповіді учнів)

- Як ви думаєте, чому в деякі дні у вас все валиться з рук, нічого не хочеться, нічого не виходить, а в інші - ви готові згорнути гори, відчуваєте підйом життєвих сил, у вас все йде як по маслу. (Відповіді учнів)

- А ви помічали, що такий стан повторюється через певний проміжок часу і часом при цьому в організмі не відбувається ніяких видимих ​​змін? (Відповіді учнів)

- Може, хтось знає, як називається чергування підйому і спаду життєвих сил людини? (Биоритм.)

- Чи можна прогнозувати сприятливі дні і попереджати про несприятливих? (Можна.) Слайд 4

- вплив біоритмів на життя людини;

- види біоритмів Слайд 5

Є наука - хронобіологія. яка займається вивченням біологічних процесів, що відбуваються в живому організмі, в різні відрізки часу.

Виявляється, фахівці налічують до 100 біоритмів, що впливають на працездатність і самопочуття людини. Але існує теорія. що наше життя все-таки підпорядковується основним трьом біоритмам. фізичному, емоційному та інтелектуальному.

Основоположниками теорії біоритмів вважають психолога Германа Свободу і отоларинголога Вільгельма Флісса відкрили емоційний та фізичний біоритми, а також викладача Фрідріха Тельчер досліджував інтелектуальний ритм. Будь-який з циклів складається з двох напівперіодів, позитивного і негативного. слайд 6

В результаті багаторічних досліджень вчені прийшли до висновку, що ці три цикли є періодичними функціями з періодами:
  • для фізичної активності - 23 дня,
  • емоційної - 28 днів
  • інтелектуальної - 33 дня.

Функції стану людини в момент його народження дорівнюють нулю, потім починають зростати, і кожна за свій період приймає одне максимальне позитивне і одне мінімальне негативне значення.

Отже, біологічні ритми описані функціями sin (2p * (t-t0) / Tr), де t - час, Tr - періоди, r - номер періоду. Початком всіх трьох кривих є день народження t = t0. sin (0) = 0.

Ось так виглядають біоритми графічно.

Як називаються ці криві?

Урок інформатики по темі - комп'ютерне моделювання

Хлопці, зверніть увагу, на столах у вас є ТАБЛИЦЯ ЗНАЧЕНЬ біоритмів, де ви бачите значення циклів і більш докладний опис їх впливу, з яким ми стикаємося в повсякденному житті (Додаток 2).

Практична робота (10 хв.) Слайди 7-8

Для початку визначимо наше самопочуття як то кажуть "на око". Визначте своє фізичне, емоційне і інтелектуальне стану, зазначивши на кожній шкалі відповідний рівень.

(Відзначають на шкалі самопочуття точки) (Додаток 3)

Урок інформатики по темі - комп'ютерне моделювання

Результати вашого самовідчуття ми перевіримо прямо зараз.

Використовуючи готову програму, побудуємо свої біоритми, задавши дату народження (Додаток 4). слайди 9-10

Отже, виходячи з усього вищесказаного, яка ж мета уроку?
Чому ми повинні навчитися? (Складати свої біоритми)
Вірно, тільки наша тема пов'язана з моделями і комп'ютером. Значить, мета нашого уроку, яка? (Створення моделі, що дозволяє розраховувати біоритми людини.)

Причому, яку можна не тільки досліджувати, але і з її допомогою поліпшити нормальний перебіг життя, оптимізувати результати діяльності людини. І цю модель ми створимо, використовуючи електронні таблиці в Excel.

Повторимо етапи моделювання. (Учні називають етапи) Слайди 11-14

На столах ви бачите технологічні карти, які нам допоможуть побудувати модель. (Додаток 5)

Відкрийте заготовку в папці 10 кл. на робочому столі файл Заготівля. (Додаток 6)

(Учні будують модель в електронних таблицях).

IV. Закріплення (7 хв.)

- Ну а зараз, щоб ще раз переконатися в правильності створення вашої моделі, проведіть серію експериментів: Слайд 15

2. Встановити днi, коли відповіді на уроках будуть найбільш (найменш) вдалими.

3. Перевірте свій настрій, коли на вашому графіку показники емоційного біоритму знаходяться на спаді або на підйомі.

4. Порівняйте результати тесту, де Ви оцінювали свій стан на початку уроку, з результатами, які отримані в результаті побудови моделі.

Підведемо підсумки. слайд 16

Ви подивилися на свої графіки, давайте подумаємо і дамо один одному поради, що потрібно зробити:

1) Якщо западає фізичний цикл? (Постарайтеся в цей час долати свої лінощі, не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі і побільше фізичних занять.)

2) Якщо западає емоційний цикл? (Вчіться панувати собою, почніть день з посмішки, скажіть кілька компліментів собі, оточуючим, радійте теплому сонячному дню ...)

3) Складніше, якщо в цей час йде спад інтелектуальний ... Що ж робити в цьому випадку? (Але і тоді не варто засмучуватися. Згадайте все те, що ви знаєте. Ваші відмінні та добрі оцінки відповідають вашому інтелектуальному розвитку. Значить, вам потрібно тільки повірити в удачу і успіх. А може, варто приймати вітаміни або попрацювати з тестами - для розвитку пам'яті, уваги.)

V. Підведення підсумків уроку. (2 хв.)

Збережені за урок файли учні копіюють собі на дискети для виконання домашньої роботи. Я сподіваюся, що цей урок поповнив ваші знання не тільки в області інформатики, а й знання про себе.

VI. Домашнє завдання (2 хв.) Слайд 17

На "4" (завдання на використання отриманих знань).

Використовуючи створену модель, визначити стан двох близьких людей під час випускних іспитів (за допомогою готової програми).

На "5" (завдання на використання і розвиток отриманих знань).

1. Використовуючи індивідуальні біоритми і дані про вчителя (вказується дата), побудувати діаграму (в порівнянні) і визначити сприятливий день для здачі іспиту з інформатики (за допомогою MS Excel).

2. Підготувати повідомлення про історію створення теорії біоритмів.

VII. Висновок (2 хв)

- Сьогодні я не буду оцінювати результати вашої роботи, а оцінки будуть виставлені за домашнє завдання на наступному уроці. Мені приємно було спостерігати за вашою роботою. Буду рада, якщо ви зробите правильні висновки.

На початку уроку ми поставили перед собою питання

"Чи можна визначити свої можливості на кожен день?". слайд 18

Як ми на нього відповімо?

Визначити можливості можна, але от чи вдасться нам скористатися своїми знаннями - це вже вирішувати кожному.

У Пушкіна є крилата фраза "Вчіться панувати собою!". слайд 19

Я думаю, що цього може допомогти знання своїх можливостей.

Біоритми народжуються разом з самою людиною. Під їх впливом ми починаємо свій життєвий шлях, робимо ті чи інші вчинки з різним ступенем успішності. Теорія біоритмів ні в якому разі не передбачає майбутнього людини. Вона лише допомагає вибрати відповідний момент для того, щоб почати створювати наше майбутнє таким, яким нам хотілося б його бачити.

І пам'ятайте, необхідно замислюватися над кожним днем ​​нашого життя. Біоритми - біоритмами, але головне вірити в себе.

Учням вручаються інформаційні тематичні буклети. (Додаток 7).

Урок завершено. До побачення. слайд 20

Схожі статті