Указ 1210 - про заходи щодо захисту прав акціонерів та забезпечення інтересів держави як власника

"Про заходи щодо захисту прав акціонерів та забезпечення
інтересів держави як власника і акціонера "

З метою захисту прав акціонерів та забезпечення державних інтересів при створенні і в процесі діяльності акціонерних товариств у відповідність до Федеральним законом "Про акціонерні товариства" постановляю:

1. Установити, що розміщення акцій, що випускаються при реорганізації акціонерних товариств (в тому числі за участю Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень), в обмін на акції організовуються акціонерних товариств здійснюється в порядку і на умовах, що визначаються договором про злиття або приєднання , рішенням загальних зборів акціонерів про поділ, виділення або перетворення акціонерного товариства. Такими договорами і рішеннями встановлюються типи акцій, що випускаються кожним емітентом, права власників цих акцій, терміни і порядок обміну на них акцій товариств, що реорганізовуються, співвідношення типів і номінальних вартостей акцій, що випускаються, що застосовується при обміні для всіх типів раніше випущених акцій кожного товариства, що реорганізується акціонерного товариства.

При реорганізації акціонерних товариств не допускається розміщення акцій серед осіб, які не є акціонерами реорганізованих товариств.

Умови обміну акцій реорганізованих акціонерних товариств на акції або інші цінні папери, що розміщуються при реорганізації, не можуть містити будь-які вимоги, що обмежують права їх власників. Права, що надаються всім власникам одного типу акцій будь-якого товариства, що реорганізується при розміщенні акцій або інших цінних паперів, що випускаються при реорганізації, повинні бути рівними. При поділі або виділенні акціонерних товариств вибір акцій або інших цінних паперів акціонерних товариств для обміну на акції товариства, що реорганізується може здійснюватися тільки за бажанням їх власника.

Рішення про випуск акцій акціонерного товариства, що створюється або продовжує існувати при реорганізації, має включати порядок і умови їх розміщення, встановлені договором про злиття або приєднання, рішенням загальних зборів акціонерів товариства, що реорганізується про поділ, виділення або перетворення.

2. Договір про злиття або приєднання акціонерних товариств повинен визначати:

права власників усіх типів розміщуваних при реорганізації акцій створюваного чи продовжує існувати акціонерного товариства, терміни і порядок обміну акцій реорганізованих акціонерних товариств на розміщувані акції цього товариства, а також умови такого обміну, в тому числі співвідношення типів і номінальних вартостей акцій, що розміщуються, що застосовується при обміні для кожного типу раніше випущених акцій кожного товариства, що реорганізується акціонерного товариства, інші істотні умови відповідно до зразковими договорами про злиття і приєднаний і акціонерних товариств, які затверджуються Державним комітетом Російської Федерації по ринку цінних паперів;

дату складення переліку акціонерів всіх реорганізованих товариств, що мали право на участь в їх спільному загальних зборах акціонерів, а також порядок їх голосування на цих зборах, якщо необхідне для цього кількість голосів, що належать кожному акціонеру, не збігається з числом належних йому акцій;

умови, що гарантують дотримання прав власників голосуючих акцій всіх реорганізованих товариств, а також інших акцій цих товариств, що підлягають обміну на голосуючі акції створюваного або продовжує існувати акціонерного товариства.

У випадках, передбачених антимонопольним законодавством Російської Федерації, проект договору про злиття вноситься на затвердження загальних зборів акціонерів товариств, що реорганізовуються після узгодження з антимонопольним органом.

При злитті і приєднанні викуп акцій реорганізованих акціонерних товариств у акціонерів, які пред'явили вимоги про їх викуп відповідно до статті 75 Федерального закону "Про акціонерні товариства", здійснюється створюваним або продовжують існувати акціонерним товариством з урахуванням обмежень, передбачених пунктом 5 статті 76 зазначеного Закону, для акцій кожного товариства, що реорганізується.

3. Встановити, що відповідно до пункту 4 статті 7 Федерального закону "Про акціонерні товариства" відкриті акціонерні товариства, акції яких перебувають у державній (муніципальної) власності, не можуть бути перетворені в юридичну особу іншої організаційно-правової форми або брати участь в реорганізації, приводить до створення такої юридичної особи.

4. Рішення про виплату дивідендів акціонерними товариствами приймаються з урахуванням обмежень, встановлених федеральними законами. Відповідно до цих обмеженнями виплата оголошених акціонерним товариством дивідендів не проводиться, якщо на дату їх виплати акціонерне товариство відповідає ознаками неспроможності (банкрутства) відповідно до нормативних правових актів Російської Федерації про неспроможність (банкрутство) підприємств або зазначені ознаки у акціонерного товариства з'являться в результаті виплати дивідендів. Виплата дивідендів в цих випадках повинна бути відстрочена до моменту, коли акціонерне товариство перестане відповідати ознаками неспроможності (банкрутства).

У разі порушення цих вимог:

директор (одноосібний виконавчий орган акціонерного товариства), а також особи, які мають право давати обов'язкові для цього суспільства вказівки або можуть іншим чином визначати його дії, несуть встановлену законом відповідальність;

Такі дані надаються спеціалізованим реєстратором за плату, що не перевищує встановленого його договором з емітентом розміру плати за надання таких даних емітенту.

Невиконання цієї вимоги спеціалізованим реєстратором в 10-денний термін з дати отримання ним відповідного запиту є підставою для призупинення дії або відкликання ліцензії на здійснення його діяльності.

6. Встановити, що записи про зміну суб'єкта права власності на акції, що належать до державної або муніципальної власності, вносяться до реєстру акціонерів відповідного акціонерного товариства виключно на підставі:

сповіщення відповідного фонду майна в формі передавального розпорядження або затвердженого фондом протоколу про підсумки спеціалізованого аукціону - при продажу акцій в процесі приватизації;

сповіщення відповідного комітету з управління майном - при внесенні акцій в порядку оплати статутного капіталу іншого акціонерного товариства (в тому числі холдингової компанії), передачі акцій у власність суб'єкта Російської Федерації або муніципальну власність.

Акціонерні товариства з кількістю акціонерів - власників звичайних акцій понад 500 зобов'язані протягом цього терміну доручити ведення і зберігання реєстрів своїх акціонерів спеціалізованих реєстраторів, чинним на підставі ліцензій, виданих Державним комітетом Російської Федерації по ринку цінних паперів.

8. Привілейовані акції типу Б, випущені при установі акціонерного товариства в порядку приватизації державного або муніципального підприємства, якими володіє відповідний фонд майна, набувають право голосу у випадках, передбачених пунктами 3 і 4 статті 32 Федерального закону "Про акціонерні товариства", якщо на дату складання списку акціонерів, що мають право на участь у загальних зборах акціонерів, загальне число звичайних акцій і стають голосуючими привілейованих акцій типу Б, якими володіє цей фо нд майна, становить не більше 20 відсотків загальної чисельності голосуючих акцій даного товариства, яка визначається з урахуванням інших типів привілейованих акцій, які купують право голосу в зазначених випадках.

9. Статутний капітал акціонерного товариства при його збільшенні шляхом збільшення номінальної вартості акцій не може перевищувати вартості чистих активів товариства, що оцінюється за даними останнього річного бухгалтерського балансу, затвердженого загальними зборами акціонерів, або за результатами останньої аудиторської перевірки.

Державному комітету Російської Федерації по ринку цінних паперів, Міністерству фінансів Російської Федерації, Федеральному управлінню у справах про неспроможність (банкрутство) при Державному комітеті Російської Федерації з управління державним майном внести в установленому порядку пропозиції щодо доповнення чинного законодавства, що випливають з вимог даного пункту.

10. З метою застосування положень пункту 5 статті 1 Федерального закону "Про акціонерні товариства" вважати закінченням терміну приватизації, визначеного планом приватизації підприємства, останню з дат, які фіксують термін закінчення продажу акцій або закінчення їх закріплення в державній власності.

11. У разі коли затвердженим планом приватизації передбачається обов'язок акціонерного товариства здійснити в безумовному порядку збільшення статутного капіталу і передати випущені при цьому акції переможцю інвестиційного конкурсу або комерційного конкурсу з інвестиційними умовами, в статуті такого акціонерного товариства при його установі або приведення у відповідність з Федеральним законом "Про акціонерні товариства" вказується число оголошених акцій, загальна номінальна вартість яких становить 50 відсотків вів Ічина статутного капіталу, визначеного на дату перетворення державного підприємства в акціонерне товариство.

Рада директорів акціонерного товариства зобов'язаний прийняти рішення про випуск та розміщення відповідних додаткових акцій в місячний термін після виконання переможцем конкурсу визначених планом приватизації етапів інвестиційної програми, якщо передбачені інвестиційною програмою кошти внесені відповідно до плану приватизації та договором купівлі-продажу акцій.

При цьому органи, що здійснюють державну реєстрацію юридичних осіб, не має права вимагати надання їм рішення загальних зборів акціонерів про випуск зазначених акцій і збільшення статутного капіталу.

12. Установити, що ради директорів акціонерних товариств, не менше 25 відсотків голосуючих акцій яких перебуває у державній власності, зобов'язані залучати незалежних оцінювачів для визначення ринкової вартості майна акціонерного товариства на вимогу осіб, які представляють державу в раді директорів, або уповноваженого державного органу. Державним фінансовим контрольним органом, що залучаються у випадках, передбачених пунктом 3 статті 77 Федерального закону "Про акціонерні товариства", є Федеральне управління у справах про неспроможність (банкрутство) при Державному комітеті Російської Федерації з управління державним майном.

13. Державному комітетові Російської Федерації з управління державним майном, Російському фонду федерального майна, Федеральному управлінню у справах про неспроможність (банкрутство) при Державному комітеті Російської Федерації з управління державним майном, федеральним органам виконавчої влади та органам виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, службовці яких є представниками держави в акціонерних товариствах, прийняти в установленому порядку заходи щодо забезпечення:

передачі, відповідно до пункту 3 статті 94 Федерального закону "Про акціонерні товариства", радам директорів акціонерних товариств функцій і повноважень за освітою і дострокового припинення повноважень виконавчих органів цих акціонерних товариств, передбачених підпунктом 10 статті 65 зазначеного Закону;

У разі дострокового припинення повноважень керівника (одноосібного виконавчого органу) акціонерного товариства його функції і повноваження передаються індивідуальному підприємцю (яка керує), що діє на підставі цивільно-правового договору з акціонерним товариством, умови якого визначаються радою директорів відповідно до типових вимог, які затверджуються Федеральним управлінням з справах про неспроможність (банкрутство) при Державному комітеті Російської Федерації з управління державним муществом.

14. Державному комітетові Російської Федерації з управління державним майном, Російському фонду федерального майна, Державному комітету Російської Федерації по ринку цінних паперів, Федеральному управлінню у справах про неспроможність (банкрутство) при Державному комітеті Російської Федерації з управління державним майном, представникам держави в органах управління акціонерних товариств, не менше 25 відсотків голосуючих акцій яких перебуває у державній власності, здійснити в установленому порядку заходів щодо реалізації положень цього Указу.

Президент
Російської Федерації Б. Єльцин

× Пам'ятайте!
Вся отримана прибуток з сайту йде на розвиток проекту, оплату послуг хостинг-провайдера, щотижневі оновлення бази даних СНіПів, поліпшення предоставлямих сервісів і послуг порталу.
Скачайте «Указ 1210. Про заходи щодо захисту прав акціонерів та забезпечення інтересів держави як власника і акціонера» і внесіть свій малий внесок у розвиток сайту!

Схожі статті