Тема уроку нуклеїнові кислоти

Презентація до уроку

Мета уроку: познайомити учнів з нуклеїновими кислотами.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійний комплекс.

1. Організаційний момент (1-2 хв.)

2. Актуалізація раніше вивченого матеріалу (5-7хв.)
  1. Клітка - найменша і елементарна одиниця будови і життєдіяльності всіх живих організмів. Органели клітини (слайд 1)
  2. Органічні і неорганічні речовини в клітині (слайд 2)
  3. Тема уроку: «Нуклеїнові кислоти»
3. Виклад нового матеріалу (20-25хв.)
  1. Види нуклеїнових кислот (слайд 3)
  2. Структура молекули ДНК (слайди 5)
  3. Будова нуклеотидів молекули ДНК (слайди 6, 7, 8)
  4. З'єднання азотистих основ у молекулі ДНК. Принцип комплементарності (слайд 9)
  5. З'єднання полінуклеотидних ланцюгів (слайд 10)
  6. Розміри молекули ДНК (слайд 11)
  7. Будова рибонуклеїнової кислоти. Порівняння молекули ДНК і РНК (слайди 12, 13)
  8. Види РНК. Взаємозв'язок молекули ДНК і РНК в клітині (слайди 14, 15, 16)
4. Закріплення
  1. Рішення завдання на компліментарність в молекулі ДНК (слайд 17) (5 хв.)
  2. Заповнення таблиці «Порівняння молекул ДНК і РНК» (слайд 18) (5 хв.)

5. Домашнє завдання (1 хв.)

I. Актуалізація раніше вивченого матеріалу

Слайд 1. Клітка. Органели клітини.

Тема уроку закрита. Щоб її визначити згадуємо, що є найменшою і елементарної одиницею життя на землі?

Назвіть органели, що входять до складу клітини (вчитель підводить курсор миші до органоиду, а діти їх називають; при натисканні миші відкриваються відповіді).

- Ядро, мітохондрії, ендоплазматична мережа, рибосоми, лізосоми

Слайд 2. Нуклеїнові кислоти.

Тема як і раніше закрита від учнів. Учитель просить назвати речовини, які входять до складу клітини
- вода, мінеральні солі, білки, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти
На які дві групи можна розділити всі ці речовини?
- Органічні і неорганічні
Далі учні розподіляють названі ними речовини на групи: «Органічні і неорганічні речовини»
- Органічні: білки, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти
Неорганічні: вода, мінеральні солі. Потім учні з'ясовують, що нуклеїнові кислоти вони ще не вивчали. Оголошується тема уроку: «Нуклеїнові кислоти»

II. Виклад нового матеріалу

Слайд 3. Види нуклеїнових кислот

Нуклеїнові кислоти - природні високомолекулярні органічні сполуки, що забезпечують зберігання і передачу спадкової інформації в живих організмах.
Демонструється схема, що показує, що нуклеїнових кислот відомо два типи: ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) і РНК (рибонуклеїнова кислота). Відкрито вони були швейцарським хіміком І.Ф. Мішером в ядрах лейкоцитів. На слайді можна побачити фотографію Мішера.

Слайд 4. Структура ДНК.

Структура ДНК була змодельована в 1953 році в США, вченими Ф. Криком і Д. Уотсоном. Учням демонструється модель ДНК, вони з'ясовують, що до складу нуклеїнових кислот входять такі хімічні елементи, як вуглець, кисень, азот і фосфор.

Слайд 5. Структура ДНК.

Діти розглядають 3Д модель ДНК, яку можна побачити з усіх боків.
Постає питання: «Що ви можете сказати про молекулу ДНК, дивлячись на модель?»
- Модель ДНК являє собою двухцепочечную спіраль, закручену навколо власної осі.
З'являється наступне питання: «Що є структурним елементом полімеру?»
- Мономер
Далі учні згадують, що є мономерами органічних речовин: білків, жирів, вуглеводів?
Мономери білків - амінокислоти;
Мономери вуглеводів - моносахариди;
Мономери ліпідів - гліцерин і жирні кислоти
А мономером нуклеїнових кислот є нуклеотиди

Слайд 6. Нуклеотиди - мономери нуклеїнових кислот.

Діти бачать визначення: «Нуклеотид»

Нуклеотид - хімічна сполука, що складається із залишків трьох речовин: азотистого підстави, п'ятиатомний цукру і фосфорної кислоти.

Далі демонструється класифікація азотистих основ, що входять до складу нуклеїнових кислот (пуринові основи - аденін і гуанін, піримідинові підстави - цитозин, тимін і урацил)

Слайд 7. Будова нуклеотидів ДНК

На слайді демонструються чотири різновиди нуклеотидів, що входять до складу ДНК.

Питання: «Чим відрізняються нуклеотиди один від одного і чим схожі?»

Слайд 8. Будова нуклеотидів.

Слайд 9. З'єднання азотистих основ

Далі учні згадують, які зв'язки виникають між азотистими підставами?

(На малюнку ці зв'язки виділяються кольором)

Слайд 10. З'єднання полінуклеотидних ланцюгів ДНК

Учні розглядають схему будови молекули ДНК. Називають складові частини нуклеотиду

- дезоксирибоза, залишок фосфорної кислоти, азотистих основ (А, Т, Г або Ц).

Ще раз знаходять водневі зв'язку в молекулі. І відзначають, що є ще сполуки в молекулі між углеводом одного нуклеотиду і залишком фосфорної кислоти сусіднього нуклеотиду. Учитель роз'яснює, що це міцні фосфодіефірні зв'язку.

Слайд 11. Молекула ДНК

Демонструється подвійна спіраль ДНК. Звертається увага дітей на те, що сахарофосфатнимі угруповання нуклеотидів знаходяться зовні, а комплементарно пов'язані нуклеотиди - всередині.
Ланцюги нуклеотидів утворюють правозакрученной об'ємні спіралі по 10 пар основ в кожному витку.
Діаметр подвійної спіралі ДНК - 2 нм, крок загальної спіралі (на якій знаходиться 10 пар нуклеотидів) - 3, 4 нм.

Слайд 12. Види нуклеїнових кислот

Учні згадують, що крім ДНК є ще одна нуклеїнова кислота - РНК. Протягом слайда йде порівняння молекули ДНК і РНК. Учні самі відзначають, що молекула РНК, на відміну від ДНК - одноцепочечная, також є полімером, мономером якого є нуклеотид.

Слайд 13. Продовження слайду 12.

Учитель демонструє, що до складу РНК входить вуглевод - рибоза, а до складу азотної основи У (урацил) замість Т (тиміну). Тому, в молекулі РНК А = У, Г? Ц.

Слайд демонструє види РНК: інформаційна РНК (і-РНК), транспортна РНК (т-РНК), рибосомальная РНК (р-РНК)

Слайд 16. Роль РНК в клітині.

Слайд 17. Закріплення вивченого матеріалу

Діти дають визначення «компліментарність»
Їм пропонується добудувати за принципом комплементарності другий ланцюжок ДНК, знаючи послідовність нуклеотидів в першому ланцюжку.
1-я ланцюг ДНК: Г-Т-Ц-Т-А-Ц-Г-А-Т ...
2-я ланцюг ДНК: Ц-А-Г-А-Т-Г-Ц-Т-А ...

Слайд 18. Схожість і відмінності нуклеїнових кислот

Учні заповнюють таблицю, спираючись на знання, отримані під час уроку, або, користуючись підручником.

Схожі статті