Таємниця снігу, журнал «здоров'я школяра»

Цілі заняття:

  • навчальна:
    • познайомити дітей з процесом освіти снігу, властивостями снігу;
    • повторити властивості води;
  • розвиваюча:
    • розвивати мислення, мова, уява, творчу активність;
    • формувати різні трудові навички, розвивати дрібну моторику рук, закріплювати навички роботи з клеєм;
  • виховує:
    • виховувати інтерес до неживої природи, бажання пізнавати навколишнє середовище.

устаткування:

  • плакат із зображеними властивостями води;
  • сніг;
  • картинки із зображенням різних сніжинок;
  • магнітофон;
  • аудіозапис дитячих пісень про зиму;
  • класичної музики;
  • кольоровий картон;
  • клей ПВА;
  • кисті для клею;
  • манна крупа;
  • серветки.

хід заняття

В: Хлопці, ми з вами продовжуємо вивчати тему «Вода». Ми вже знаємо, що вода має багато різних властивостей. Давайте їх згадаємо, для цього я вам приготувала ось такий плакат. Назвіть зображені властивості. А які властивості води тут не зображені?

  1. не має кольору;
  2. не має смаку; *
  3. не має запаху; *
  4. є розчинником;
  5. при ста градусах перетворюється в пар;
  6. при нулі градусів перетворюється на лід; *
  7. живить живі організми;
  8. миє, чистить, стирає;
  9. не має форми.
* Властивості не зображені.

В: А сьогодні ми з вами поговоримо ще про один родича води, а ну-ка здогадайтеся, що це.

З неба - зіркою,
На долоньку - водою.

Вився, вився білий рій,
Сів на землю - став горою.
(Сніг)

В: правильно, це сніг (поставити тарілочку зі снігом). Ви запитаєте, як вони пов'язані між собою, так дуже просто.

Стук в двері, приходить Незнайка: Доброго дня, хлопці. Я правильно прийшов, це підготовча група?
Д: Так.
Н: (плаче) Ой, хлопці, допоможіть мені.
В: Так що у тебе сталося, чому ти плачеш Незнайка?
Н: Мені мої друзі з Африки лист надіслали, просили сніг їм показати, адже у них зими не буває, тому вони не знають, що таке сніг. Ну, я зібрав вчора снігу в пакет, збирався сьогодні посилку їм відправити. А вранці дивлюся, а в пакеті вода замість снігу. Чудеса, та й годі. І звідки вона там взялася? Ох, не знаю, що робити.
В: Не хвилюйся, Незнайка, ми постараємося тобі допомогти. Ми зараз якраз будемо говорити про сніг, (показую тарілку зі снігом) залишайся у нас на занятті, послухай, тобі корисно буде.
Н: Правда, можна? Ой, як здорово!
В: Чи згодні, хлопці?
Д: ... да
В: Хлопці, а які вірші ви знаєте про сніг? Хто розповість?
(Розповідають вірші)
В: Як пов'язані між собою сніг і вода ми дізнаємося, коли розкриємо «таємницю снігу». Так, так і у снігу є таємниця.
Придивіться взимку до падаючих сніжинок. Красиві, ніби мереживні, з тонкими променями і пелюстками, як у квітів, вони всі різні, і жодна з них не повторюється. Ось квітка з шістьма пелюстками, ось зірочка з шістьма променями, ось найтонша платівка з шістьма гранями! Розгледіти красу кожної сніжинки окремо можна тільки в тихий снігопад, коли ці візерункові зірочки не підганяє і не крутить вітер. Під час вітру сніжинки ламаються і перетворюються в сніжний пил, тоді їх важко розгледіти.
Іноді сніжинки злипаються в повітрі і пластівцями падають на землю. Вони вкривають від морозу рослини, жучків, звіряток в їх нірках. Під снігом тепло і затишно.
Так як же утворюються сніжинки?
З морів і океанів постійно випаровується вода. Згадайте, на минулому занятті ми з вами бачили, як пара підносилася над чашкою гарячої води. Водяна пара піднімається високо над землею, де завжди - влітку і взимку - дуже холодно. Там, на висоті, пар замерзає в крихітні крижані кристали. Потім кристалики з'єднуються в красиві шестикутні зірочки - сніжинки. Мільйони сніжинок утворюють снігову хмару. Вітер відносить хмару далеко від того місця, де випарувалася вода з океану, де в повітрі народилися снігові зірочки. Сніжинки-зірочки повільно опускаються на землю - починається снігопад.
В: А згадайте на прогулянці ми з вами ходили по снігу і що чутно було?
Д: Скрип.
В: У морозні зимові дні сніг під ногами скрипить. А чому, хто знає?
Д: Це ламаються сніжинки і їх промінчики.
В: правильно, сніг дуже крихкий.

Физминутку (під музику).
Прогулянка в зимовому лісі.
Ми прийшли в зимовий ліс (ходьба по кімнаті)
Скільки тут навколо чудес! (Розводять руками)
Справа берізка в шубці стоїть (руку відводять вправо)
Зліва ялинка на нас дивиться (руку вліво)
Сніжинки в небі кружляють ( «ліхтарики» і дивляться вгору)
На землю красиво лягають (кружляючи, присідають)
Ось і зайка проскакав,
Від лисиці він втік (стрибки)

Н: Ой, хлопці, дивіться. Поки ми з вами займалися, сніг кудись пропав, а на його місці вода з'явилася! Я ж вам казав! Чудеса якісь.
В: Де чудеса? Які чудеса? Хлопці, хіба це чудеса?
Д: Ні.
Н: Ну, не знаю, не знаю.
В: А як до нас в тарілку потрапила вода?
Д: Сніг розтанув, тому що тепло, і утворилася вода.
В: Правильно, на вулиці взимку холодно, тому сніг не тане, а в кімнаті у нас тепло, ось сніг і розтанув і перетворився знову в воду.
Н: Так, значить, і у мене сніг розтанув? А що ж мені робити? Як же я зможу показати його своїм друзям з Африки?
В: Чи не переймайся, Незнайко. У цьому ми з хлопцями тобі допоможемо. Ми зараз для твоїх друзів з Африки зробимо такі сніжинки, які ніколи не зникнуть.
Н: Як це не розтануть? Знову чудеса?
В: Ні ніяких чудес, сідай і ти з хлопцями, спробуєш зробити таку сніжинку. (Незнайка сідає).
В: Ми з вами будемо робити сніжинки з манної крупи. Схожі роботи ми вже робили. (Осінній листок з тирси). Згадайте порядок роботи:

змастити намальовану на картоні сніжинку клеєм ПВА побільше;

засипати все крупою, дати підсохнути;

струсити зайву крупу.


Приступаємо до роботи. (Включаю музику).
Готові роботи збираю.
В: Дивіться, які гарні сніжинки у вас вийшли і не тануть. Хлопці, давайте тепер складемо свої роботи в конверт. Тримай, Незнайка, сніг. Тепер спокійно можеш йти на пошту і відправляти його своїм друзям.
Н: Дякую вам, хлопці! Ви мені дуже допомогли! Я обов'язково напишу в листі моїм друзям, як утворюється справжній сніг. Ой, а я, здається, забув. Ну-ка, хлопці, нагадайте мені.
Д: Вода випаровується, пар піднімається високо над землею, замерзає, утворюються маленькі крижинки, вони з'єднуються, утворюючи сніжинки.
Н: Ну ось, тепер я запам'ятав. Побіжу скоріше на пошту лист писати, поки не забув. До побачення, хлопці.
(Пішов).
В: І наше заняття закінчено, дякую, що допомогли Незнайка. Всі молодці.

Схожі статті