Мета: познайомити учнів з особливістю усних виступів (доповідей); навчити орієнтуватися в ситуації спілкування, правильно вибираючи стиль мовлення; удосконалювати вміння користуватися засобами офіційно-ділового стилю; учити обґрунтовувати і аргументувати свою точку зору; стимулювати мовну активність і самостійність суджень; виховувати комунікативно-компетентну особистість, яка вміє будувати свою промову відповідно до правил ефективного спілкування. обладнання: навчальні тексти, РМ для практичної роботи, пам'ятка «Типові прийоми мовної розробки тексту виступу», підручник. тип уроку: урок застосування знань і формування умінь.
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда з використанням інтерактивного прийому «мікрофон»
♦ Вам, напевно, неодноразово доводилося виступати перед ровесниками з різними повідомленнями і доповідями. Згадайте, чи завжди вдалими були виступи. Чи завжди вдавалося вам донести до слухачів те, що ви хотіли повідомити, чи переконати в справедливості ваших думок? Що являло при цьому найбільші труднощі?
III. Постановка мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
IV. Робота над культурою і розвитком мовлення учнів
1. лекція вчителя
(Учні конспектують основні положення лекції вчителя.)
Етапи роботи над доповіддю
Y Підбір і вивчення основних джерел по темі (як і при написанні реферату рекомендується використовувати не менше 8-10 джерел).
Y Складання бібліографії.
Y Обробка і систематизація матеріалу. Підготовка висновків і узагальнень.
Y Розробка плану доповіді.
Y Написання тексту виступу.
Y Публічний виступ з результатами дослідження.
У доповіді з'єднуються три якості дослідника:
1) вміння провести дослідження;
2) вміння подати результати слухачам;
3) кваліфіковано відповісти на питання.
Відмінною рисою доповіді є науковий, академічний стиль.
При підготовці доповіді слід дотримуватися таку послідовність:
1) визначити основні думки, положення, їх порядок, тобто намітити план доповіді;
3) підібрати до кожного тези докази - факти, цифри, цитати та ін .;
Ораторами не народжуються, ораторами стають. Мистецтво усного публічного виступу - складне і важке мистецтво, але опанувати бодай основи його здатний кожен.
Поради про те, як блискуче виступити перед аудиторією
Y Тривалість виступу зазвичай не перевищує 10- 12 хв. Тому при підготовці доповіді з тексту роботи відбирається найголовніше.
Y Завчіть значення всіх термінів, які вживаються в доповіді.
Y Виступайте в повній готовності - володійте темою настільки добре, наскільки це можливо.
Y Особливо важливо, щоб мова доповідача була ясною, граматично точною, впевненою, що робить її зрозумілою і переконливою. Це зовсім не означає, що доповідь готується в якійсь спрощеній формі, навпаки, доповідач повинен поставити собі завдання зробити доповідь строго науковим, добре аргументованим за змістом. Тоді він буде зрозумілий широкій аудиторії.
Y Мова доповідача повинна бути не тільки ясною для розуміння і впевненою, але і виразною (тобто залежить від темпу, гучності та інтонації говорить). Якщо він говорить квапливо, ковтаючи закінчення слів або дуже тихо і невиразно, то якість виступу від цього різко знижується. Спокійна, некваплива манера викладу завжди імпонує слухачам.
Y Відповідаючи на запитання присутніх, доповідач показує глибину знань за обраною проблеми, вміння захищати та обґрунтовувати свою точку зору, продемонструвати загальну культуру та ерудицію.
При дотриманні цих правил у вас повинен вийти цікавий доповідь, який безсумнівно буде високо оцінений викладачем та однокласниками.
2. ознайомлення з пам'яткою (рм) «типові прийоми мовної
Розробки тексту виступу »(в парах)
Типові прийоми мовної розробки тексту виступу
Y Починайте виклад змісту з головних, основних тез. Під кінець залиште другорядні, додаткові компоненти. Якщо увагу аудиторії ослабне, то це відбудеться на найменш важливих частинах вашого виступу.
Y В разі необхідності підберіть до кожного тези відповідну інформацію: статистичні дані, відомості з історії питання, результати соціологічних опитувань.
Y Висловлювана думка буде більш переконливою, якщо ви підкріпіть її прикладами.
Y Наводячи аргументи на обгрунтування своєї думки, розташуйте їх таким чином, щоб їх доказова сила зростала. Поставте найсильніші аргументи на кінець. Кінцевий аргумент фіксується в пам'яті краще, ніж перший.
Y Оцініть несуперечливість всього тексту в цілому. Перевірте, наскільки відповідає послідовність викладу матеріалу поставленої мети, характеру аудиторії, конкретної мовної ситуації, що склалася до моменту початку вашого виступу.
3. Практична робота по складанню доповіді,
Виступу з доповіддю (рм один на парту)
Прочитайте, як К. Станіславський, використовуючи різні образні засоби, дає характеристику мови тих мовців, які не дбають про свою дикції. Який з образів, наведених Станіславським, вам здається найбільш вдалим? Чому?
Слово з зім'ятим початком подібно людині з розплющеної головою.
Слово з недомовленості кінцем нагадує <…> людини з ампутованими ногами.
Коли у деяких людей від млявості або від недбалості слова зливаються в одну безформну масу, я згадую мух, які потрапили
У мед, мені видається осіння сльота і бездоріжжя, коли все зливається в тумані.
Моя артикуляція губ погано розвинена і так далека від віртуозності, що вона не допускає навіть прискореної мови. Склади і слова розмах-ються, обвалюються і сповзають, як пухкий грунт берега, чому відбуваються постійні розливи голосних, в яких в'язне мову.
Прочитайте. Які вимоги до усних виступів пред'являв відомий учений і чудовий оратор Е. Ярославський?