Село Кузомень відзначає 350-річчя (серпень 2019) # 141438

Село Кузомень відзначає 350-річчя (серпень 2017) # 141438

ще фото

На невеликому відрізку суші між Білим морем і рікою Варзуги давним-давно оселилися люди, поставили свої будинки і живуть ось уже 350 років. Ким були ці люди і що привернуло їх сюди, в таке не зовсім привітне місце, де на відкритому просторі панують вітру, снігові бурі взимку і піщані - влітку, cейчас важко точно сказати.

Одні скажуть, що оселилися заради промислу, адже рибалити можна і в річці, і в море. Інші предположат, що намагалися жити самостійно і незалежно. Все може бути. А історичні документи, датовані 1667 роком, підказують, що оселилися тут варзужане, навіть прізвища перших поселенців називають: Федорова та Рогожин.

Правда, зараз прізвище Рогожин звучить інакше - Рогозін. В інших документах говориться, що першими поселенцями були монастирські бобирі, оскільки багато вотчини в той час належали відразу декільком монастирям, найбагатшим з яких був Соловецький монастир. Точно відомо, що поселення виникло не відразу, а на місці Тонева ділянки «Кузонема».

Пояснити походження назви зараз вже неможливо: зник, загубився в часі діалект місцевого населення - терських лопарів, а жили на Терском березі корели - асимілювалися з прийшли сюди російськими людьми з Новогорода та інших місць Росії, втратили свою мову.

Хто зараз може з упевненістю сказати, що «Кузомень» - означає «ялиновий мис»? Є село Кузомень і на іншому березі Білого моря в Архангельській області, і річка Кица, до речі, там теж є поблизу, але ніякого «ялинового мису» там немає. Так що назва села Кузомень - це історична загадка.

Таке непросте село

Переказувати історію села - справа невдячна, а часом - непроста. У дослідників історії села, майже у кожного, на цей рахунок свою думку, свої пріоритети. Не хочеться сперечатися, доводити, хто і в чому прав, а де помиляється. Просто треба визнати очевидні факти.

А вони такі. Невелике поселення з часом перетворилося на велике село. У різні роки кузомляне поставили кілька церков: церква в ім'я Великомученика Дмитрія Солунського, Стрітенську церкву, Покровський храм, каплицю в ім'я Соловецьких святих Зосима і Саватія, причому дві церкви довелося відбудувати заново: Дмитрівську (стара згоріла) і Покровську церкву.

Це говорить не тільки про те, що помори були людьми богобоязливими, ходили в церкву Божу і молилися, а й про те, що село було багатолюдним. За 110 років від дня поселення в Кузомень вже налічувалося понад 100 дворів, а в 1913 році (раніше багато порівняльні дані наводилися саме по 1913 році) - так от в цьому році в селі був 141 будинок, в яких проживали 758 осіб.

А скільки людей зараз проживає в Кузомень, через 350 років? Виявляється трохи більше 70 людина. Скільки ж поколінь поглинули час і пісок за околицею села! Про що пішли в століттях нагадують лише старовинні, дивом збереглися дерев'яні хрести на цвинтарі.

З висілка Варзуги в 1841 році Кузомень стає волосним селом, де розташовувалися контора волосного правління (волосний старшина), пункт поліції (пристав, урядник, поліцейські), поштово-телеграфне відділення, церковно-парафіяльна школа (з 1862), сільське училище Міністерства народної освіти , фельдшерський пункт, бібліотека (в 1907 фонд становив 1760 томів), лісництво (з 1870), магазини. З 1871 року здійснюється пароплавне повідомлення з Архангельському (Архангельськ-Мурманське пароплавство).

Пароплав приходив раз в 11 днів. У 1912 році в Архангельській губернії була створена єдина мережа гідрометеорологічної служби, і Кузоменская метеостанція, що відкрилася в цьому ж році, увійшла в єдину мережу.

У колгоспу з'явилося спільне майно: поголів'я оленів, коней, корів, побудували МТФ (молочно-товарну ферму), птахоферму, розробили за річкою поля під картоплю, капусту, турнепс, були в господарстві трактора.

Відкрили в 1926 році школу-семирічку і дитячі ясла (перші в районі). Пізніше відкрили інтернат (в 1929) для учнів з інших сіл. Проведена була радіофікація села (в 1927). Відкрили сільський клуб. З 1933 року в Кузомень стали прилітати літаки, які перевозили пошту, пасажирів за маршрутом Кіровськ-Умба-Кузомень і назад. Цілком цивілізоване село.

У зв'язку з введенням нового адміністративного поділу країни Мурманський губком партії запропонував провести партійну конференцію і існували волості об'єднати в один район - Терський.

Життя мешканців села крок за кроком поліпшувалася. У 1957 році в селі побудували нову будівлю (в той час - районної) лікарні замість існуючого маленького медпункту, в 1954 році в нижньому кінці села побудували двоповерхову школу, а 100-річчя Кузоменской школи відзначили відкриттям пам'ятної мармурової дошки на стіні нової школи.

На згадку про загиблих земляків встановили в 1961 році обеліск, у якого щороку в День Перемоги збиралися на урочистий мітинг. Цікава деталь: якщо в усіх селах узбережжя були магазини змішаних товарів (і продукти, і промтовари в одній будівлі), то в Кузомень були продуктовий і промтоварний магазини.

Особисто мені довелося не тільки бувати в Кузомень, але жити і працювати там, тому про багато речей знаю не з чуток. Про що найбільше зараз шкодую, так про те, що мало спілкувався з корінними жителями села. А люди там чудові, відкриті, доброзичливі і гостинні. Всі жили мріями про краще майбутнє села. Але життя розпорядилося по-своєму.

Ще в 1961 році керівники району і колгоспів прийняли фатальне рішення про об'єднання колгоспів в одне господарство. Сказано зроблено. Чапомскій колгосп «Хвиля» об'єднався з пяліцкім колгоспом «Прибій», «Біломорсько рибалка» в Чаваньга злився з «Терський рибалкою» з Тетріно, а колгосп «Моряк», створений кузомлянамі, і «Сходи комунізму» варзужан об'єднали господарства.

Це об'єднання привело до розорення сіл Пялица, Тетріно і Кузомень. Незважаючи на поділ праці в колгоспах, в названих селах для молоді Герасимчука роботи, скоротилися робочі місця. У Кузомень згодом закрили МТФ, птахоферму, закинули колгоспні поля, частина колгоспного майна перевезли в Варзугу.

У ній брали участь не тільки колгоспники, а й самі учні старших класів разом з учителями. Це зараз учням заборонено працювати в школі, аж до збирання в класах. Все сильно змінилося, думаю, не в кращу сторону, і це не тільки моя особиста думка.

В даний час в Кузомень є початкова школа, сільський клуб, бібліотека і два продуктових магазини (один приватний). Медпункту (ФАПу) немає, хлібопекарня закрита, хліб привозять на кілька днів з Варзуги.

І, тим не менше, люди живуть і сподіваються на зміни в житті в кращу сторону. Важлива подія в житті села - поява цілодобового енергозабезпечення від ЛЕП, а це значить, що можна користуватися побутовими електроприладами: плитою, електрочайником, холодильником і морозильною камерою, можна зарядити акумулятори, є можливість не тільки приготувати їжу, але і підігріти. У вільний час можна дивитися телепрограми, попрацювати на комп'ютері, вийти в мережу Інтернету.

Це вже немало для жителів села. Звичайно, майбутнє будь-якого села в руках молоді. Чи залишиться молоде покоління кузомлян в селі або покине його - питання непросте. Оскільки великих підприємств немає навіть в районному центрі, то навряд чи таке з'явиться в селі. Вся надія на малий бізнес.

Чи зможуть його налагодити молоді підприємці - добре. Початок вже є: індивідуальні підприємці з Кузомень організували торгівлю в своєму селі, а також в селах Терського берега. Реалізують в основному продукти харчування, і деякі побутові товари.

У всіх селах є необхідність в будматеріалах для терчан, які займаються ремонтом своїх будинків, але привезти їх - проблема, а послуги, що пропонуються в даний час перевізниками, занадто дорогі, людям не по кишені. Вирішити таку проблему з вигодою для обох сторін - завдання малого бізнесу.

Рибальство - також вигідний бізнес, якщо правильно його організувати, він позбавить можливості браконьєрів спекулювати рибою і наживатися на цьому. Можна багато про що говорити, але потрібна також і підтримка уряду, щоб хороші ідеї послужили розвитку району та сіл Терського узбережжя.

Ювілей села можна відсвяткувати, але він повинен послужити відправною точкою для конкретних і корисних справ. Всіх жителів Кузомень зі святом, з чудовим ювілеєм села! Стільки років село жило повнокровним життям, і хочеться, щоб джерело життя в ньому не вичерпався.