• 5 Відомі марафонські забіги
  • 6 Найвідоміші марафонці Примітки
    література

Шосейний марафон - олімпійська дисципліна легкоатлетичної програми у чоловіків з 1896 року, у жінок - з 1984 року.

Половина марафонської дистанції, напівмарафон - 21 км 97,5 м також є популярною дистанцією в шосейному бігу, на якій проводяться окремі забіги і фіксуються світові рекорди.

1. Історія

1.1. античність

Давньогрецькі бігуни (ваза

530 рік до нашої ери)

Марафон на Олімпіаді 1 896

Згідно з легендою, грецький воїн на ім'я Фідіппід [1] (за іншими джерелами - Філіппід [2]) в 490 році до нашої ери після битви при Марафоні пробіг, не зупиняючись, від Марафону до Афін, щоб сповістити про перемогу греків. Добігши до Афін без зупинок, він встиг крикнути «Радійте, афіняни, ми перемогли!» І впав замертво. Ця легенда не підтверджується документальними джерелами; згідно Геродоту, Фідіппід (Pheidippides) був гінцем, безуспішно посланим за підкріпленням з Афін в Спарту і подолав дистанцію в 230 км менше ніж за два дні. Легенда про те, що він пробіг з Марафону до Афін, вперше з'явилася у Плутарха в есе «Слава Афін» в першому столітті нашої ери (більш ніж через 550 років після реальних подій).

1.2. сучасність

Ідея організації такого забігу була запропонована французьким філологом Мішелем Бреаль, який хотів, щоб ця дисципліна була введена в програму перших Олімпійських Ігор сучасності в 1896 році в Афінах. Цю ідею підтримав П'єр де Кубертен, засновник сучасних Олімпійських Ігор, також як і її грецькі організатори. У Греції був проведений перший відбірковий марафон, в якому переміг Харілаос Васілакос, пробігши за 3 години і 18 хвилин. На превелику радість грецької публіки Спиридон Луїс, грецький відніс фінішував п'ятим на відбірковому пробігу, став переможцем на перших Олімпійських іграх з результатом 2 години 58 хвилин 50 секунд. Легендарному бігунові не завадила навіть зупинка на шляху для розпивання стаканчика вина, запропонованого його дядьком близько села Шаландрі (Chalandri). Жіночий марафон був вперше введений в програму Літніх Олімпійські ігор (Лос-Анджелес, США) в 1984 році.

1.3. дистанція

Довжина пробігу не була спочатку фіксованої, оскільки важливим було тільки те, що всі спортсмени бігли по одному і тому ж маршруту. Точна довжина олімпійського марафону залежала від маршруту, обраного на відповідних Іграх.

Довжина вибиралася досить довільно. На перших Олімпійських іграх вона була рівною 40 км. Стартова точка забігу на Олімпіаді в 1908 році в Лондоні була перенесена з позначки 25 миль, щоб королівська родина зручно могла спостерігати за перебігом з вікон Віндзорського замку, на позначку 26 миль 385 ярдів (42 км 195 метрів). На наступній Олімпіаді в 1912 році, довжина була змінена до 40,2 км; в 1920 було нове зміна до 42,75 км. Всього на перших семи Олімпіадах було 6 різних марафонських дистанцій від 40 до 42,75 км (40 км використовувалося двічі).

Остаточно довжина 42,195 км була встановлена ​​в 1921 році Міжнародною Федерацією Легкої Атлетики (IAAF), як офіційна довжина марафонського забігу.

1.4. Олімпійська традиція

2. Правила

2.1. загальні

Марафонські забіги в комерційних марафонах зазвичай проходять за системою масового одночасного старту. Однак, фактично, перетнути лінію старту одночасно всім учасникам неможливо. Тому на сертифікованих AIMS пробігах організатори забезпечують учасників спеціальними електронними чіпами, що фіксують час перетину лінії старту. Для кожного фінішував враховується при цьому не тільки факт фінішу, а й проміжні результати і т. Н. «Брутто» і «нетто» час: від моменту старту і від моменту перетину стартової лінії відповідно. Офіційним вважається час «брутто».

2.2. Світові рекорди

3. Умови

Рекордсменка світу в марафоні Пола Редкліф

Марафон пред'являє серйозні вимоги до фізичного стану учасників. З метою досягнення високих результатів організатори вибирають найкращий час старту і профіль дистанції. [4]

Більшість престижних марафонів світу проводиться в межах великих міст, які страждають від проблеми забруднення повітря. Давати старт рано вранці недоцільно, так як саме вранці концентрація смогу у поверхні землі висока і тільки з підвищенням температури поступово піднімається вгору з потоками повітря протягом дня. [6] Звичайний час старту комерційних марафонів в першій половині дня приблизно в 8: 30-11: 00 ранку. [7]

При проведенні марафонів в програмі некомерційних змагань час старту буває прив'язане до загальної сітці змагань та церемонії відкриття і закриття. Старт в цьому випадку може бути дан і в другій половині дня.

4. Програма і календар змагань

Змагання в циклічних дисциплінах на шосе, на відміну від інших дисциплін легкої атлетики, мають свій графік.

• некомерційні - входять в програму Літніх Олімпійських ігор; Чемпіонатів світу, Європи, континентів; чемпіонатів країн і інших стартів;
  • комерційні марафони щорічно проводяться в багатьох найбільших містах світу, серед них виділяється World Marathon Majors (Велика п'ятірка марафонів) [8];
  • екстремальні - наприклад, забіги на північному полюсі [9]. в пустелі, в горах та інші.

У комерційних марафонах, як правило, старт чоловічого і жіночого забігу проводиться в один день в межах однієї години або навіть спільно. Залежно від організації змагань чоловіча і жіноча програма може бути розлучена в часі так, щоб учасники різної статі не перетиналися. Однак практикуються і спільні старти і тоді виникає проблема чоловіків пейсмейкерів, супроводжуючих жінок від старту до фінішу, що викликає бурхливі дискусії серед фахівців. [11]

Марафон є єдиною дисципліною шосейного бігу входить в олімпійську програму легкої атлетики. На відміну від всіх інших видів нерідко трапляється, що провідні атлети марафонці не приймають участь в Олімпійських іграх і в найбільших некомерційних стартах. Це викликано рядом причин.

5. Відомі марафонські забіги

Щорічно в багатьох країнах світу проводиться близько 800 марафонських забігів.

Найбільш масові та престижні Бостонський марафон, Нью-Йоркський марафон, Чиказький, Лондонський і Берлінський входять в серію World Marathon Majors, на них проходять етапи кубка світу для професійних марафонців. Кількість учасників на старті досягає 30 тисяч і більше осіб. Інші відомі марафони проходять в Роттердамі, Амстердамі, Вашингтоні, Гонолулу, Лос-Анжелесі, Римі та Парижі.

Комерційні марафони відкриті практично для всіх бажаючих і все, що потрібно - це пройти нескладну процедуру реєстрації. Для любителів вважається почесним просто взяти участь в такому престижному старті разом з провідними атлетами, долучившись до світового легкоатлетичного руху. Однак, деякі престижні марафони змушені проводити лотерею серед кандидатів через неможливість прийняти всіх бажаючих.

6. Найвідоміші марафонці

Марафон відноситься до найпопулярніших дисциплін легкої атлетики і широко поширений в усьому світі. Серйозні школи марафонського бігу існують в США, Росії (СРСР), Кенії, Ефіопії, Японії і в багатьох країнах Європи.

Дворазовими олімпійськими чемпіонами з марафону ставали Абебі Бикила (Ефіопія) і Вальдемар Цєрпінські (НДР). Унікальне досягнення належить Еміль Затопек (Чехословаччина), який в 1952 році виграв три золоті медалі на дистанціях 5 000 м, 10 000 м і в марафоні. При цьому марафон він втік вперше в житті. 4-разовий олімпійський чемпіон Лассе Вірен в 1976 році намагався повторити успіх Затопека, але фінішував в марафоні тільки п'ятим.