Методична розробка уроку по орксе

Дана методична розробка для учнів 4 класу. Спрямована на формування основ моральної самосвідомості особистості (совісті) - здатності молодшого школяра формулювати власні моральні зобов'язання, здійснювати моральний самоконтроль, вимагати від себе виконання моральних норм, давати моральну оцінку своїм і чужим вчинкам.

Формування основ моралі - усвідомленої необхідності певного поведінки, обумовленого прийнятими в суспільстві уявленнями про добро і зло, належному і неприпустимому.

Зміцненню у того, хто навчається позитивної моральної самооцінки, самоповаги, здатності до самостійних вчинків і дій, що здійснюються на основі морального вибору, до прийняття відповідальності за їх результати

Модуль «Основи православної культури».

підручник «Основи православної культури» авт. А. В. Кураєв.

державне бюджетне загальноосвітній заклад

Самарської області середня загальноосвітня школа

сел. Новий Кутулуку муніципального району Борський

Дана методична розробка для учнів 4 класу. Спрямована на формування основ моральної самосвідомості особистості (совісті) - здатності молодшого школяра формулювати власні моральні зобов'язання, здійснювати моральний самоконтроль, вимагати від себе виконання моральних норм, давати моральну оцінку своїм і чужим вчинкам.

Формування основ моралі - усвідомленої необхідності певного поведінки, обумовленого прийнятими в суспільстві уявленнями про добро і зло, належному і неприпустимому.

Зміцненню у того, хто навчається позитивної моральної самооцінки, самоповаги, здатності до самостійних вчинків і дій, що здійснюються на основі морального вибору, до прийняття відповідальності за їх результати

Модуль «Основи православної культури».

підручник «Основи православної культури» авт. А. В. Кураєв.

Мета уроку: Поглиблення уявлень про добро, зло, ознайомленні з поняттями «гріх» і «каяття» в світлі православного світогляду.

Розвивати пізнавальний інтерес і творчі здібності при вирішенні певних проблем; комунікативні навички.

Виховувати почуття доброти, чуйності, совісність, відповідальне ставлення до своїх вчинків, толерантне ставлення до інших думок.

Формуються УУД:
• особистісні - вміння виділяти моральний аспект поведінки
• пізнавальні - вміння виділяти суттєву інформацію з різних джерел;
• регулятивні - у співпраці з учителем ставити навчальну завдання й утримувати її в процесі всього уроку; розуміти мету виконуваних дій
• комунікативні - висловлювати свої думки з відповідної віку повнотою і точністю, брати участь у колективному обговоренні проблеми.
Плановані результати уроку:

Особистісні. вміння оцінювати ситуації і вчинки, самостійно робити свій вибір у світі думок, почуттів і цінностей і відповідати за цей вибір. Замислюватися і усвідомлювати, для чого людям потрібна совість.
Предметні. знання, розуміння і прийняття особистістю моральних цінностей; розуміння значення моральності в житті людини і суспільства; мати уявлення про поняття «совість», «каяття», «сором»,
метапредметние:
- Отримати початкові навички вилучення суттєвої інформації з різних джерел;
- Брати участь в колективному обговоренні питань уроку.
Ключові поняття: гріх, совість, каяття, покаянні молитви.

Форми організації. Фронтальна, групова, індивідуальна.

Тип уроку - урок відкриття нових знань.

Обладнання: підручник «Основи православної культури» авт. А. В. Кураєв, картки до уроку, словник російської мови С.І. Ожегова, репродукція картини Рембрандта «Повернення блудного сина».

1. Організаційний момент.

Отже, друзі, увагу -

Адже продзвенів дзвінок.

Почнемо скоріше урок.

II. Актуалізація знань.

-Хлопці на минулому занятті ми говорили про душу.

- А як на ваш погляд треба дбати про свою душу? (Відповіді дітей)

-Перед вами картки. Відмітьте, які властивості душі ви хотіли б мати і від яких хотіли б позбутися.

(Самостійна індивідуальна робота на картках)

Заздрість Вірність Великодушність Милосердя Повага

Відвага Зарозумілість Співчуття Правдивість

Сміливість Доброта Щедрість Байдужість Каяття

Добродушність Товариськість Боягузтво Скромність

Стійкість Жадібність Хамство Мужність Совість

Обговорення вибору дітей.

-Хлопці, це дуже добре, що багато хто з вас хотіли б мати такі властивості душі; як совість, великодушність, співчуття.

-Я зараз вам прочитаю вірш, а ви спробуйте визначити тему нашого заняття.

А. Лопатина і М. Скребцова

"Що таке совість?"

- Мама, що таке совість?
- Совість, дочка, - це повість.
Про добрі справи -
Життя їх нам з тобою дала.
Хто по совісті живе -
Нікого не підведе.
Совість - скарб душі твоєї,
Яскравий промінчик світла в ній.
Це дороговказний світло.
Він врятує тебе від бід.
Він в тебе завжди горить,
Він твій найміцніший щит.

Вивчення нового матеріалу.

-Сьогодні ми поговоримо про совість. Що таке совість?

-У слові «совість» корінь «звістку» разом з часткою «зі» вказує на «со-спілкування» і «со-действие». Людська совість спочатку діяла не одна. В людині до гріхопадіння вона діяла спільно з Самим Богом, який перебуває в людській душі своєю благодаттю. Через совість людська душа приймала звістку від Бога, тому совість і називають гласом Божим або голосом духу людського, просвіщати Святим Духом Божим. Совість - голос Божий.

- Знайдіть в словнику С.І. Ожегова визначення слова совість (діти шукають в словнику)

-Совесть- почуття моральної відповідальності за свою поведінку перед оточуючими людьми, суспільством.

Вклавши совість в людини, Творець доручив їй дві справи:

-Які це справи? Прочитайте. (Читання тексту в підручнику на 37 стор)

- Перед вибором совість підказує, як повинен вчинити людина.

Після помилки совість спрацьовує як тривога: «Так не можна! Виправся! »

Дослідницька робота з текстом.

-Євангеліє розповідає, як один з найближчих учнів Христа апостол Петро втік в хвилину арешту Вчителі. Всю ніч він таївся людей. Нарешті одна жінка придивилася до нього і сказала: «Так ось він завжди ходив з цим арештованим Ісусом!». Петро став відпиратися: «Не знаю, що ти говориш». Він зробив кілька кроків, і знову люди заголосили: «Так, точно, цей був з тим злочинцем!». І знову Петро відрікся, навіть поклявшись, що не знає Ісуса. Через годину йому довелося ще раз поклястися в тому ж самому. Так за одну ніч він тричі відрікся від Хріста.І тут півень проспівав ранкову зорю. І Петро згадав, що ще ввечері Христос сказав йому слова, які опинилися пророцтвом: «Істинно кажу тобі, що ночі цієї, перше ніж заспіває півень, тричі відречешся від Мене». Тоді Петро мужньо відповів: «Коли б мені навіть умерти з Тобою, я не відречуся від Тебе». Тепер же при крику півня Петро згадав це пророцтво Христа і заплакав від гіркого сорому. У цих сльозах оновилася його душа. З тієї хвилини Петро ніколи не забував свого падіння. Святий Климент, учень Петра, розповідає, що Петро в продовженні всієї решти життя, при опівнічної співі півня, ставав на коліна і, обливаючись сльозами, каявся в своє зречення, хоча Сам Господь, незабаром після воскресіння Свого, пробачив його. Надалі він не буде боятися нічого, буде проповідувати вчення Христа і за це буде страчений.

- Як ви думаєте, що відчувала душа Петра після зречення?

-Зречення ж шкодить самому відрікаються. Заподіює йому нестерпний біль.

-Для чесної людини біль совісті важливіше будь-яких доводів. Коли людина зраджує тих, хто любить його, або відрікається від них, душа не може радіти, вона горить. Кажуть людина скоїла «гріх». Слово «гріх», можливо, походить від слова «гріти», «горіти». Від гріха прокидається совість і починає палити душу.

- А що таке, по-вашому, зло? (Діти відповідають)

- У старослов'янській і церковнослов'янською мовами слово «зло» має значення «біда, нещастя, шкоди; зле ». Спробуйте розшифрувати слова:

зло-дей - робить біду, яка наносить шкоду; зло-мислити - мати шкідливий намір, бажати нещастя; зло-зловити - говорити зле, сварити, обмовляти, проклинати зло-честівий - вшановують, що славить, творить худе.

Робота над притчею «Метелик»

-А зараз послухайте притчу

- Давним-давно в старовинному місті жив Майстер, оточений учнями. Самий здатний з них одного разу задумався: "А чи є питання, на який наш майстер не зміг би дати відповідь?" Він пішов на квітучий луг, піймав найкрасивішу метелика і сховав її між долонями. Посміхаючись, він підійшов до майстра і запитав: - Скажіть. Яка метелик у мене в руках: живий чи мертвий?

Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях і був готовий в будь-який час стиснути їх заради своєї істини. Чи не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:

- Все в твоїх руках…

- Як ви думаєте, який вибір може зробити хлопчик по відношенню до

метелику? (Або вбити або відпустити)

- Як можна оцінити вбивство метелики? (Це зло)

- А якщо він збереже їй життя? (Це добро)

-Давайте дізнаємося, як у православ'ї пояснюють тлумачення цих слів. Це ви прочитаєте на с. 36 підручника.

- Що таке добро? Прочитайте.

Добро - це те, що сприяє зростанню душі людини, допомагає іншим людям, радує Бога.

- Наведіть приклади добрих вчинків.

-А які добрі вчинки літературних героїв ви можете назвати?

-Що таке зло? Прочитайте.

Зло - це те, що віддаляє від цих добрих цілей.

-У слова «зло» в православ'ї є синонім - «гріх»

Що таке гріх? Прочитайте.

-Гріх - це недобре почуття, думка або справа. Гріх суперечить голосу совісті. Слово «гріх» в старослов'янській мові мало значення «промах, помилка». Будь-яке злочин є гріх. Роблячи зле, людина відхиляється від законів Божих. Тому гріх також називають ще і беззаконням. Тому найголовніше в житті людини - бути в ладу зі своєю совістю. Треба вміти її чути і чинити відповідно до її підказкам, виправляючи свої минулі помилки.

-Якщо совість стала докучати нашої пам'яті і розуму, то звернутися можна тільки до одного ліків. Воно називається - Каяття.

- Що таке каяття? (Відповіді дітей)

-Прочитайте в підручнику про кроки в каятті с. 38 підручника.

Прочитайте найпростішу покаянну молитву.

Демонстрація репродукції картини Рембрандта «Повернення блудного сина». Чи не повідомляючи назви картини, вчитель проводить з учнем бесіду про сюжет картини, як його розуміють діти.

Хто зображений на картині?

В який момент життя зображені дві людини?

Чому один з них не показаний обличчям до глядача?

Чому він стоїть на колінах?

Які почуття відображені на обличчі людини, зверненого обличчям до глядача?

Чи знаєте ви, як називається картина?

Який сюжет ліг в її основу?

-Слідом за зміною в самооцінці повинна відбутися і зовнішня зміна. Виправ своє минуле помилку справою. Знайди справу, протилежне скоєного гріха.

Збрехав? - Наберіться сил сказати правду.

Сказав зле слово? - Попроси вибачення.

Як би життя не летіла -

Днів своїх не шкодуй,
Роби добру справу
Заради щастя людей.
Щоб серце горіло,
А чи не жевріло в імлі,
Роби добру справу -
Тим живи на землі.

- Наш урок добігає кінця. Я попрошу вас закінчити пропозиції.
На уроці я дізнався ....
Я можу розповісти батькам про ....
-Запам'ятайте хлопці ці прислів'я:

Від людини сховаєш, а від совісті не сховаєш.

Хто зізнався, той покаявся.

Чим відпиратися, так краще зізнатися.

Схожі статті